Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
uyavuz01

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen uyavuz01 » Pzr Tem 25, 2021 5:14 pm

arkadaşlar acil bir sorum var. ben bir yerde 15 ekim 2020 den beri çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim. ama sorun şu ki 13 ekim 2021 de vizem bitiyor. yani 1 yıl kalmasına 2 gün eksik oluyor fakat lohnabrechnunglarım 12 adet olacak. sadece 1 yıl dolmasına 2 gün kaldığı için sorun yaşar mıyım? acil yardımlarınızı bekliyorum

bruderdey

Mesaj gönderen bruderdey » Pzr Ağu 01, 2021 1:45 am

Adüll yazdı: Cmt Şub 20, 2021 3:14 am Bu konuda bir fikrim yok :( isci vizesine nasil cevirdiniz acaba ? Ben korkudan avukata verdim ☹️
Merhaba siz işçi vizesine avukatlamı geçtiniz yoksa kendinizmi?

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Cmt Ağu 07, 2021 5:15 pm

Arkadaslar isci vizesine gecdim fakat bana 1 yil oturum verildi. Seneye tekrar 1 yil verecegini soyledi gorevli bayan. Bazi arkadaslar 5 yil almis. Onlarin olayi nedir acaba yoksa memur insiyatifindemi bu olay. Toplamda 3 yili doldurunca isverene bagli olmayacaksin ama seltörde 1 yil daha calisman lazim dedi ki herkesin bildigi bisey bu. Toplamda 3 yili doldurunca genemi 1 yil verecek acaba?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Cmt Ağu 07, 2021 5:45 pm

ulas361 yazdı: Cmt Ağu 07, 2021 5:15 pm Arkadaslar isci vizesine gecdim fakat bana 1 yil oturum verildi. Seneye tekrar 1 yil verecegini soyledi gorevli bayan. Bazi arkadaslar 5 yil almis. Onlarin olayi nedir acaba yoksa memur insiyatifindemi bu olay. Toplamda 3 yili doldurunca isverene bagli olmayacaksin ama seltörde 1 yil daha calisman lazim dedi ki herkesin bildigi bisey bu. Toplamda 3 yili doldurunca genemi 1 yil verecek acaba?
Hangi eyalette gectin? Hangi vizeyle gidip isci vizesine gectin üstad? Sartli kabulle mi?

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Pzr Ağu 08, 2021 11:07 am

NachDeutsch yazdı: Cmt Ağu 07, 2021 5:45 pm Hangi eyalette gectin? Hangi vizeyle gidip isci vizesine gectin üstad? Sartli kabulle mi?
Ausbildungdan gectim dostum. Nrw de

Casablanca

Mesaj gönderen Casablanca » Pzr Ağu 08, 2021 12:47 pm

Selamlar , benim calistigim firmada agustos sonunda 3 senem dolmus olacak ve isci oturumu basvurusu yapmak istiyorum. Kafama takilan konu ise 3. seneden sonra 1 sene daha ayni is kolunda calisma mevzusu. Ben Vertrag'da Minijob olarak gözüküyorum fakat calistigim firma IT firmasi. Yani ben suan isci oturumuna gectigimde 3. senem dolmus olacagi icin ayni is kolunda istedigim yerde calisma hakkina sahip olucam anladigim kadariyla. Peki bu is kolu yine herhangi bir alan farketmeksizin Minijob olarak mi gecmesi gerekiyor yoksa vollzeit , teilzeit , minijob farketmeksizin IT alaninda mi olmasi gerekiyor? Bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.

ulas361

Mesaj gönderen ulas361 » Pzr Ağu 08, 2021 1:51 pm

Staatsmann yazdı: Çrş Ara 11, 2019 6:37 pm Bir yil kesintisiz calisman sart. 12 Ay boyunca evrakli legal bir sekilde calisirsan basvurabilirsin.. Ancak unutma sonraki yillarda ayni is yerinde calismis olma mecburiyetin var. Eger isten cikarsan ya da cikartilirsan oturumun uzatilmaz
Dostum isden cikartilirsak bizim sucumuz degil bu durumda oturumun uzatilmadigi konusunda eminmisiniz? Ben Ausbildung yapiyorum isci vizesine gecdim gecen ay.
isden cikartirlarsa bu durumda oturum uzatilmiyomu?
Iyi günler

bruderdey

Mesaj gönderen bruderdey » Pzr Ağu 08, 2021 3:02 pm

ulas361 yazdı: Pzr Ağu 08, 2021 1:51 pm Dostum isden cikartilirsak bizim sucumuz degil bu durumda oturumun uzatilmadigi konusunda eminmisiniz? Ben Ausbildung yapiyorum isci vizesine gecdim gecen ay.
isden cikartirlarsa bu durumda oturum uzatilmiyomu?
Iyi günler
Kardesim bu sitede bazi seyler cok yararli kesin bilgiler ama bazi seylerde kesin olmadigi halde kesinmis gibi bilgi veriyorlar anlamadim. arastirdigim kadariyla isten cikartilirsan ayni is uzerinde hemen bir is bulursan sözlesmeyi auslandbehördeye gönderirsen oturumunda sorun cikartmiyorlar sanirim ama kesin degil. ve bu soruya kesin cevap verebilecek birisininde olmasini zannetmiyorum .1 yil calisip farkli is kolunda calisan bile var auslandbehördenin izniyle.

ahmet191

Mesaj gönderen ahmet191 » Cum Ağu 13, 2021 3:13 pm

uyavuz01 yazdı: Pzr Tem 25, 2021 5:14 pm arkadaşlar acil bir sorum var. ben bir yerde 15 ekim 2020 den beri çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim. ama sorun şu ki 13 ekim 2021 de vizem bitiyor. yani 1 yıl kalmasına 2 gün eksik oluyor fakat lohnabrechnunglarım 12 adet olacak. sadece 1 yıl dolmasına 2 gün kaldığı için sorun yaşar mıyım? acil yardımlarınızı bekliyorum
Bu arkadaşın durumuna benzer durumdayım. tam vizemin biteceği gün 1 sene dolmuş olacak çalıştığım yerde. Nasılsa 1 sene çalışmış olacağım için önceden başvuru yapılabilir miyim? Bilen varsa aydınlatabilirse müthiş olur. Alıntıladığım arkadaş ne yaptı onu da merak ediyorum.

Casablanca

Mesaj gönderen Casablanca » Pzr Eyl 05, 2021 4:22 pm

Casablanca yazdı: Pzr Ağu 08, 2021 12:47 pm Selamlar , benim calistigim firmada agustos sonunda 3 senem dolmus olacak ve isci oturumu basvurusu yapmak istiyorum. Kafama takilan konu ise 3. seneden sonra 1 sene daha ayni is kolunda calisma mevzusu. Ben Vertrag'da Minijob olarak gözüküyorum fakat calistigim firma IT firmasi. Yani ben suan isci oturumuna gectigimde 3. senem dolmus olacagi icin ayni is kolunda istedigim yerde calisma hakkina sahip olucam anladigim kadariyla. Peki bu is kolu yine herhangi bir alan farketmeksizin Minijob olarak mi gecmesi gerekiyor yoksa vollzeit , teilzeit , minijob farketmeksizin IT alaninda mi olmasi gerekiyor? Bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.
Yardimci olabilecek var mi?

grckebru

Mesaj gönderen grckebru » Cmt Eki 02, 2021 5:32 pm

Herkese merhabalar,
Bu başlığı baştan sona detaylıca okudum ama bi cevap bulamadım. Bildiğim kadarıyla 6 ay ve üzeri eğitim için almanyada bulunan türk vatandaşlarına iş bulmaları durumunda türk işçi vizesine başvurarak oturum alma hakkı var. Burada konuşulanların hepsi halihazorda üniversite veya master gibi proğramlarla ülkede kısmi çalışma izninin olduğu kişiler geçiş yapmış. Ankara anlaşması kapsamında olan bu hakkın dil okulunuda kapsadığını biliyorum fakat bu yolla oturum alan görmedim. Bilgisi olanlar benimle paylaşabilirmi

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Cmt Eki 02, 2021 7:02 pm

grckebru yazdı: Cmt Eki 02, 2021 5:32 pm Herkese merhabalar,
Bu başlığı baştan sona detaylıca okudum ama bi cevap bulamadım. Bildiğim kadarıyla 6 ay ve üzeri eğitim için almanyada bulunan türk vatandaşlarına iş bulmaları durumunda türk işçi vizesine başvurarak oturum alma hakkı var. Burada konuşulanların hepsi halihazorda üniversite veya master gibi proğramlarla ülkede kısmi çalışma izninin olduğu kişiler geçiş yapmış. Ankara anlaşması kapsamında olan bu hakkın dil okulunuda kapsadığını biliyorum fakat bu yolla oturum alan görmedim. Bilgisi olanlar benimle paylaşabilirmi
İşçi vizesine baktığımda Şartlardan bir tanesinde . Vize türüne bakılmaksızın 12 ay resmi olarak çalışan birinin geçebileceği yazıyor .

grckebru

Mesaj gönderen grckebru » Cmt Eki 02, 2021 9:59 pm

Ben bu bilgiye bir danışmandan edindim. Kendisi ankara anlaşması konusunda uzmanlasmış 8 yıldır ingilterede danışmanlık veren birisi. Özellikle sordum ki dil okuluyla 6 ay ve üzeri eğitim için almanyada bulunan türk vatandaşlarının orada bir iş bulmaları halinde evraklarıyla birlikte bağlı bulundukları belediyelere giderek türk işçi vizesine başvurum yine ankara anlaşması kapsamında oturum ve çalışma izni alabilecekleri yönünde. Ayrıca bu oturuma başvururken aile ile birlikte es ve cocuklar olarak basvurulabiliyor ilk başvuruda. Yine aynı iş yerinde 3 yıl,4.yıl farklı bir iş yerinde ama aynı iş statüsünde ve 5 yılın sonunda da herhangibir işte calışma ve süresiz oturum 6. Yılın sonunda da vatandaşlık sınavına hak kazanıldığı yönündedir. Bu yola girmeden mümkün mertebe emin olmak istiyorum. Türkiyede türk alman ortaklı bir havayolunda kabin memuruyum. Evli ve iki çocukluyum☺️ Ailem halihazırda almanyada yaşamakta ama benim uzun dönem schengenleri iş yerim ve ailemin orada yaşamasından dolayı kokaylıkla almam dışında bir bağım yok. Dil okulu vizesini almanın kendim için zor olmayacağını düşünüyorum ama önemli olan devamındaki türk işçi vizesi kısmı açıkçası

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Eki 03, 2021 2:06 pm

Casablanca yazdı: Pzr Eyl 05, 2021 4:22 pm Yardimci olabilecek var mi?
Sorun olmaz, Minijob üzeri tam zamanli ya da yari zamanli (Midijob) calisabilirsin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Eki 03, 2021 2:12 pm

Önemli olan yasal olarak Almanya'da bulunman, calisma hakkinin olmasi ve 1 yil kesintisiz yari zamanli da olsa bir iste calisman. Bundan sonra isci vizesine gecis mümkün. Burada yillik kazancina bakilmaz.

Diger konu ise 6 ay icinde is arama vizesi ile gelmen vs. Burada yillik maasina bakilir, ki bu meslek gruplarina, aciga ihtiyaca göre degisir.

https://www.anerkennung-in-deutschland. ... /index.php

https://www.bamf.de/DE/Themen/Migration ... -node.html
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Pzt Eki 04, 2021 9:24 am

Arkadaşlar mesajların hepsini okudum ama aklımda hala işçi oturumuna geçmekle ilgili sorular var. İşçi oturumuna geçmekteki amaç nedir?

Yani mesela almanya'da makine mühendisliği yüksek lisansı yapıyoruz 1 yıldır da çalışmışız. Neden öğrenci vizemi işçi vizesine çevirmek isteyeyim ki?

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Pzt Eki 04, 2021 12:56 pm

Arkadaşlar diyelim ki yüksek lisansın ilk yılı çalıştım sonra ara verdim. Sonra tekrar bir iş bulup çalışmaya başladım. İkinci bulduğum işte yine 1 yılı doldurmam mı gerekiyor yoksa önceden çalıştığım 1 yıl mı göz önüne alınıyor? Yani her bir işe çıkıp girişim de gerekli olan 1 yıl çalışma sıfırlanır mı. O iş yerinde 1 yıl çalışmış ve çalışmaya devam ediliyor deniyor ilk sayfada. Sanırım. Her seferinde sıfırlanır. Doğru mu

Lokman

Mesaj gönderen Lokman » Prş Eki 21, 2021 12:22 pm

Buradaki yazili dilekce örneginde "§ 4 Abs. 5 AufenthG" seklinde yazilan kanun yillar önce degisiklige ugramis durumda. Kanunun 4. maddesinde artik sadece iki bend mevcut ve 5. bend, galiba 2. bende tasinmis durumda. Yani dilekcede bu kismi "§ 4 Abs. 2 AufenthG" olarak degistirmemiz gerekiyor tahminimce.

Bu degisikligi uygulayarak yolladigim dilekceme karsilik olarak görevli memurdan aldigim cevap ise "§ 4 Abs. 2 AufenthG" begründet kein eigenständiges Aufenthaltsrecht in Deutschland" seklinde oldu. Memurun bu konuda bilgisi mi yok yoksa ben kanun degisikligi meselesinde haksiz miyim, anlayamadim.

Bayernwest

Mesaj gönderen Bayernwest » Prş Ara 09, 2021 2:59 pm

Merhaba,söyle bir sorum var ;

2,5 yildir bir is yerinde isci vizesiyle part-time olarak calisiyorum ve yeni yilda sirket beni tam zamanliya gecirmek istiyor.Bunda herhangi bir problem olusurmu ?
Oturum izni halen 04.2024 e kadar gecerli.
O tarihde ayni is yerinde ve is kolunda 58 ayimi doldurmus olacagim.

Tesekkürler

Bayernwest

Mesaj gönderen Bayernwest » Prş Ara 09, 2021 4:14 pm

Staatsmann yazdı: Pzr Eki 03, 2021 2:12 pm Önemli olan yasal olarak Almanya'da bulunman, calisma hakkinin olmasi ve 1 yil kesintisiz yari zamanli da olsa bir iste calisman. Bundan sonra isci vizesine gecis mümkün. Burada yillik kazancina bakilmaz.

Diger konu ise 6 ay icinde is arama vizesi ile gelmen vs. Burada yillik maasina bakilir, ki bu meslek gruplarina, aciga ihtiyaca göre degisir.

https://www.anerkennung-in-deutschland. ... /index.php

https://www.bamf.de/DE/Themen/Migration ... -node.html
Merhaba,söyle bir sorum var ;

2,5 yildir bir is yerinde isci vizesiyle part-time olarak calisiyorum ve yeni yilda sirket beni tam zamanliya gecirmek istiyor.Bunda herhangi bir problem olusurmu ?
Oturum izni halen 04.2024 e kadar gecerli.
O tarihde ayni is yerinde ve is kolunda 58 ayimi doldurmus olacagim.

Tesekkürler