Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
xxway

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen xxway » Sal Eki 25, 2022 11:58 pm

rozva yazdı: Sal Eki 18, 2022 10:31 pm 6 aylik gecici Fiktionsbescheinigung geleli henüz birkac gün oldu. Kasimin ikinci haftasi sisteme yüklenecek olan maas bordrosunda ne olacagi belli olur. Ancak halen ögrenci olarak kayitli oldugum icin, muhtemelen 20 saat calismaya devam ettigim müddetce Werkstudent statüm oturum degisikligine ragmen devam edecek. Nitekim haftada 20 saati astigim vakit her halükarda vergilerden muaf olma durumum ortadan kalkacak gibi görünüyor. Bildiginiz üzere Werkstudentlerin brüt maasindan Lohnsteuer ve Pflegeversicherung kesilmedigi gibi ögrenciler Krankenversicherung'u bizzat kendileri ödüyor. Calisma saatlerimin artmasi durumda bu durum komple degisir.

Benim asil merak ettigim konu, sirketimde 20 saat calismaya devam ederken ayni pozisyonda (Barista) baska bir yerde Minijob veya Teilzeit yapip yapamayacagim. Isci oturumuyla alakali meselelere cogunlukla hakim olsam da bu konu kocaman bir soru isareti benim icin,
Bu konuda sadece fikir yürütmek istiyorum, mevcut kontratınız "Werkstudentenvertrag" mı yoksa "arbeitsvertrag" mı? Mesala benim kontratımda öğrenci olduğuma dair herhangi bir vurgu yok.

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Cmt Eki 29, 2022 2:03 pm

quasarr yazdı: Çrş Eki 12, 2022 12:17 pm Acikcasi ben de bu durumu merak ediyorum. 2. sorunun cevabi cok acik, elbette isci vizesini aldiginiz iste mesai saatlerini arttirabilirsiniz, ben werkstudent kontrattan full time kontrata gectim. Memur bu konuda yanlis bilgiye sahip.

Ama ilk sorunun cevabini ben de bilmiyorum, yani temel olarak bu iste kalip baska bir iste mini job yapabilir miyiz?
Merhaba arkadaslar, maalesef 3 sene sadece bir ve ayni isverende calisabilirsiniz. Calisma izninizde bu belirtiliyor hangi isverende calisabileceginiz. Yani iki isi ayni anda yapamazsiniz.

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Cmt Eki 29, 2022 2:09 pm

Merhaba,

Benim bir sorum olacakti. Bu sekilde ARB 1/80 üzerinden sinirsiz oturum alan arkadaslara.... 3. spiegelstrich'ine ulastiktan sonra nasil bir oturum hakkiniz oldu? Her yerde calisma hakkimiz oluyor bunu biliyorum ama direkt sinirsiz oturum hakki aldiniz mi ya internette okudugum kadariyla 5 sene sinirli bir oturum vermisler. Peki 3. spiegelstrich'e ulastiktan sonra mesela üniversiteye gitmek icin ya da herhangi bir sebepten calismayi uzun süreli birakabiliyor muyuz yoksa belirli bir miktar issiz kaldiktan sonra yine de calismak zorunda mi oluyoruz? Benim okudugum mahkeme kararlari, yasalar vs. hepsinden özet olarak anladigim 3.spiegelstriche ulastiktan sonra her yerde calisabiliriz ama yine de mesela 6 ayi asmayacak sekilde issiz kalmamamiz lazim. Maalesef Ausländerbehörde'ler bile konuya hakim degiller. Yani sartli sinirsiz oturum gibi bir sey, dogru mu anlamisim? Tesekkurler.

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Cmt Eki 29, 2022 2:13 pm

rozva yazdı: Sal Eki 18, 2022 10:31 pm 6 aylik gecici Fiktionsbescheinigung geleli henüz birkac gün oldu. Kasimin ikinci haftasi sisteme yüklenecek olan maas bordrosunda ne olacagi belli olur. Ancak halen ögrenci olarak kayitli oldugum icin, muhtemelen 20 saat calismaya devam ettigim müddetce Werkstudent statüm oturum degisikligine ragmen devam edecek. Nitekim haftada 20 saati astigim vakit her halükarda vergilerden muaf olma durumum ortadan kalkacak gibi görünüyor. Bildiginiz üzere Werkstudentlerin brüt maasindan Lohnsteuer ve Pflegeversicherung kesilmedigi gibi ögrenciler Krankenversicherung'u bizzat kendileri ödüyor. Calisma saatlerimin artmasi durumda bu durum komple degisir.

Benim asil merak ettigim konu, sirketimde 20 saat calismaya devam ederken ayni pozisyonda (Barista) baska bir yerde Minijob veya Teilzeit yapip yapamayacagim. Isci oturumuyla alakali meselelere cogunlukla hakim olsam da bu konu kocaman bir soru isareti benim icin,
Merhaba, yapamazsin maalesef, eger ayni isverende 3 yili arti ayni is kolunda bir yilini (toplamda 4 yil) doldurmadiysan.... Zusatzblatt'da yaziyor ilk üc senede isverenin adi ve hangi isi yaptigin, 3. sene dolduktan sonra da is kolu yaziyor. sonra 4. senede de her yerde calisabilirsin. Bu sekilde isliyor.

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Cmt Eki 29, 2022 2:16 pm

erk008 yazdı: Sal Eki 11, 2022 8:01 pm Merhabalar herkese,
33 sayfa boyuncu 2-3 defa lavarche ve meltem41 tarafindan sorulmus ama net bir cevap bulamadigim, yada tereddüte düstügüm bir konuda soru sormak istiyorum.
ben haftalik 15 saat bir isyerinde 1 yillik calismamin ardindan calisma vizesi almak icin basvuruda bulundum ve dün basvurum Landratsamt tarafindan onaylanarak kart basimi yapilacagi söylendi. (§ 4 Abs. 2 AufenthG)

Orda ki memura sordugum soru sonrasinda aldigim cevap beni tereddüte düsürdü. Ben bu calisma vizesini aldiktan sonra mevcut 15 saatlik Vertragim disinda ek olarak baska bir iste calisma iznimin olmayacagini, hatta ayni is yerinde bile 15 saatten fazla calisamayacagimi soyledi.

1. Calisma vizesine gecerken belgeledigim ArbeitsVertrag kalmak sartiyla ikinci bir ek iste daha calisabilir miyim?
2. Ikinci baska bir is sözlesmesi ile calisabiliyorken basvuruda göstermis oldugum ilk isyerinde devam etmek kosuluyla calisma saatlerimi artirabilirmiyim yada azaltabilirmiyim?

Bu konuda bilgisi olan arkadaslar cevaplarsa basvurumu alan memura kaynak gösterip email le tekrar soru sormak istiyorum.
iyi günler
Merhaba,
1. Eger 3.Spiegelstrich'e gecmediyen (3 yili ayni isverende- 4 yil ayni is kolunda calismak) gecemezsin.
2. Saatlerini oturumun degistikten sonra istedigin gibi ayarlayabilirsin.

Iyi günler....

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Cmt Eki 29, 2022 2:21 pm

Muhendis yazdı: Çrş Eki 12, 2022 1:18 am Tamam ama diyelim ki werkstudent olarak çalışırken işçi oturumuna geçtim ve mezun olduktan sonra da aynı iş yerinde devam edeceğim. Bu durumda iş ünvanım değişecek. Artık werkstudent olarak çalışamam. Ama işçi oturumu için deniyor ki 3 yıl aynı iş yerinde aynı pozisyonda çalışılacak. O nasıl oluyor?
Merhaba,

Ben de ilk basta Werkstudent olarak kaldim, sonradan degistirdim. Werkstudent olmanin ögrenci statünle alakasi var, ögrenci oturumunla alakasi yok. Sonucta isci oturumun oldugunda üniversite okumana yasak gelmiyor. Sadece oturumunla üniversitenin baglantisi kalmiyor. O yüzden werkstudent olarak sonrasinda da kalabilirsin, mezun olduktan sonra isverenin sözlesmeni degistirebilir.

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Pzr Eki 30, 2022 7:09 am

lavarche yazdı: Cmt Eki 29, 2022 2:03 pm Merhaba arkadaslar, maalesef 3 sene sadece bir ve ayni isverende calisabilirsiniz. Calisma izninizde bu belirtiliyor hangi isverende calisabileceginiz. Yani iki isi ayni anda yapamazsiniz.
merhaba lavarche. Sen isci oturumuna gectin mi? Bana zusatblatt yollamadilar, yollamayacaklarini soylediler. Aufenthaltstitelde de calistigim isyeri filan yazmiyor, erwerbstätigkeit erlaubt yaziyor sadece. senin aufenhaltstitelde isyeri belirtilmis mi?

erk008

Mesaj gönderen erk008 » Pzt Eki 31, 2022 11:58 am

lavarche yazdı: Cmt Eki 29, 2022 2:16 pm Merhaba,
1. Eger 3.Spiegelstrich'e gecmediyen (3 yili ayni isverende- 4 yil ayni is kolunda calismak) gecemezsin.
2. Saatlerini oturumun degistikten sonra istedigin gibi ayarlayabilirsin.

Iyi günler....
cevabin icin tesekkurler, yeni kartimin gelmesini bekleyip görecegim artik, belki bir kac arkadasta oldugu gibi isyeri ve is kolu bilgileri olmadan gelir.

monkey34

Mesaj gönderen monkey34 » Cum Kas 04, 2022 9:05 pm

Merhaba, 6 aylık ausbildung vizesini aldım ama işveren son dakika da çalısma izni çıkmadı dedi ve ortada kaldım. Ausbildung vizesi çalısma vizesine çevrilebilir mu almanya'da? Bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

bangbangs

Mesaj gönderen bangbangs » Cum Kas 04, 2022 9:08 pm

monkey34 yazdı: Cum Kas 04, 2022 9:05 pm Merhaba, 6 aylık ausbildung vizesini aldım ama işveren son dakika da çalısma izni çıkmadı dedi ve ortada kaldım. Ausbildung vizesi çalısma vizesine çevrilebilir mu almanya'da? Bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Ausbildung da çalışma izni oluyor muydu? Ben sözleşme imzalanıp vize alınınca direk oluyor sanıyordum.

monkey34

Mesaj gönderen monkey34 » Cum Kas 04, 2022 9:14 pm

ben de onu anlamış değilim. işveren bana mail attı iş için izin çıkmadı diye. eğer böyle bir şey olsaydı bana vize vermezlerdi diyorum... elim kolum bağlı durumdayım artık...

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Çrş Kas 09, 2022 2:30 pm

Merhaba arkadaslar ,

Ben turkiyeden mekatronik muh . Mezunuyum duyduguma gore Benim diploma ile burdaki meslek okullarinda ogretmenlik yapabiliyormusum. Nasil basvuru yapiliyor ne yapmam gerek nur bilgisi olan var mi ? Beni bilgilendirirse sevinirim . Simdiden tsk ederim .

Hayalperest

Mesaj gönderen Hayalperest » Pzt Kas 21, 2022 5:46 pm

Merhaba Arkadaşlar,

Okulu bitirdim ve 5,5 yıldır aynı yerde çalıştığım için sınırsız oturum alacağımı düşündüğüm için oturum işçi vizesine çevirmek için dilekçe verdim Ve bügün oturum kartını almaya gittim 5 yıllık vize vermişler.
Ve Zuzatzblatt da şu yazıyor:

Nebenbestimmungen:

JEDE BESCHÄFTIGUNG ERLAUBT. SELBSTÄNDIGE TÄTIGKEIT NICHT ERLA AUFENTHALTSRECHT ERLISCHT, WENN D INHABER NICHT MIT DEM DEUTSCHEN REGULÄREN ARBEITSMARKT ANGEHÖRT.

Sizce ne yapmalıyım. Sınırsız oturum vermeleri gerekmiyor mu?

Eğer işten çıkarsam oturum halkını kaybediyor diyor.
Bu normal mi ? Ne yapmalıyım ? Bana yardım edebilecek var mı ?

Şuan moralim çok bozuk askerlik kağıdıda geldi o kadar moralim bozuk ki Suriyeye askere gitmek için başvuracağım.Türkiye okul bitiriyoruz adam yerine koymuyoruz Almanyada okul bitiriyoruz göçmenler kadar değer görmüyoruz. Mahkeme ile uğraşmak beni yorar daha geçen sene bir profesöru mahkemeye verdim ve kazandım ama psikolojik olarak ama beni bitirdi bıktım valla Bu gidişle iki ay sonra Suriye yollarında devre atacağım.

xxway

Mesaj gönderen xxway » Pzt Kas 21, 2022 6:20 pm

Merhaba tekrar,

Yaklaşık bir ay önce E- mail yolu ile başvuru da bulundum. Gerekli evrakları ve dilekçeyi gönderdim. Bir hafta sonra tekrar bir e-mail göndererek başvurumun akıbeti konusunda bilgi almak istedim. Ve gelen yanıtta, "Başvurunuz Göçmen Bürosu tarafından alındı ​​ve işleniyor. İşlem, 3 aya kadar sürebilir," denildi. Sanırım geriye iki ay kaldı.

Bu süreç içerisinde başka bir şey yapmam gerekir mi, bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Hayalperest

Mesaj gönderen Hayalperest » Pzt Kas 21, 2022 8:17 pm

Şuan aynı sorun bende var öğrenebildin mi?

lavarche yazdı: Cmt Eki 29, 2022 2:09 pm Merhaba,

Benim bir sorum olacakti. Bu sekilde ARB 1/80 üzerinden sinirsiz oturum alan arkadaslara.... 3. spiegelstrich'ine ulastiktan sonra nasil bir oturum hakkiniz oldu? Her yerde calisma hakkimiz oluyor bunu biliyorum ama direkt sinirsiz oturum hakki aldiniz mi ya internette okudugum kadariyla 5 sene sinirli bir oturum vermisler. Peki 3. spiegelstrich'e ulastiktan sonra mesela üniversiteye gitmek icin ya da herhangi bir sebepten calismayi uzun süreli birakabiliyor muyuz yoksa belirli bir miktar issiz kaldiktan sonra yine de calismak zorunda mi oluyoruz? Benim okudugum mahkeme kararlari, yasalar vs. hepsinden özet olarak anladigim 3.spiegelstriche ulastiktan sonra her yerde calisabiliriz ama yine de mesela 6 ayi asmayacak sekilde issiz kalmamamiz lazim. Maalesef Ausländerbehörde'ler bile konuya hakim degiller. Yani sartli sinirsiz oturum gibi bir sey, dogru mu anlamisim? Tesekkurler.

deadbluebat

Mesaj gönderen deadbluebat » Sal Kas 22, 2022 10:50 pm

Merhaba, ben 6 aylık dil okulu kursu almayı düşünüyorum. 6 ay bitmeye yakın da çalışma vizesine başvuracağım.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Ön Lisans Dış Ticaret mezunuyum.
Anabin'den baktığım zaman H+ olarak görünüyor.
Çalışma vizesi alabilir miyim? Yoksa dil okulu bittikten sonra üniversiteye mi başvurmalıyım? Yoksa direkt ön lisans eğitimimi lisansa tamamlamak için mi başvurmalıyım?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

galiloo

Mesaj gönderen galiloo » Çrş Kas 23, 2022 2:54 am

bana söylenen şöyle, 3 yıl aynı şirkette çalıştıktan, 1 yıl da aynı iş kolunda çalıştıktan sonra, 5 yıllık bir vize vereceklermiş. o beş yıllık vizenin sonunda ya da bir yıl sonrasında sınırsız almak için müracaat edebilirmişim. tabii, burdakiler bana sınırsız oturum için de sağlaman gereken şartlar var ve saire dediler, işte evin olacak, kendini geçindirecek kadar maaşın olacak falan filan; ama bilmediklerinden bence söylediler. bu anlaşmaya göre, beş yıl yani 60 ay RV ödediysen, iartsız şurtsuz sınırsızı vermek zorundalar. Çok da zorlamadım ben, çünkü 15 ağustos 2023'e kadar aynı iş kolunda çalışma kısmını halletmem gerekiyor.

benim sorum şu olacak siz değerli çiledaşlarıma, ben şimdi sadece hausmeister/haustechniker erlaubt yazılı bir kağıt aldım, ağustos 2023'e kadar da mini job olarak çalışacağım bir firmada bu işte. ama, bir yandan da yüksek lisans yaptığım alanda da çalışayım diyorum teilzeit olarak. bunu yapamaz mıyım, illa o sekiz ay boyunca hausmeister mi olmak zorundayım? bunun bir çaresi yok mudur?

lavarche yazdı: Cmt Eki 29, 2022 2:09 pm Merhaba,

galiloo

Mesaj gönderen galiloo » Çrş Kas 23, 2022 2:56 am

hocam, sorduğunuz soruyla burada konuşulan konu arasında hiçbir alaka yok.

burada konuşulan konuyla alakalı bir şey yapmak istiyorsanız, almanya'ya yasal olarak gelmiş, bir iş yerinde yasal olarak bir yıl çalışmış olmanız lazım. sizin sorunuzda bu koşulları sağlayabilecek hiçbir ihtimal yok, konuyla alakalı değil.

siz almanya'da eğitim ile alakalı başlıklara bakın.
deadbluebat yazdı: Sal Kas 22, 2022 10:50 pm Merhaba, ben 6 aylık dil okulu kursu almayı düşünüyorum. 6 ay bitmeye yakın da çalışma vizesine başvuracağım.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Ön Lisans Dış Ticaret mezunuyum.
Anabin'den baktığım zaman H+ olarak görünüyor.
Çalışma vizesi alabilir miyim? Yoksa dil okulu bittikten sonra üniversiteye mi başvurmalıyım? Yoksa direkt ön lisans eğitimimi lisansa tamamlamak için mi başvurmalıyım?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Çrş Kas 23, 2022 1:39 pm

Hayalperest yazdı: Pzt Kas 21, 2022 5:46 pm Merhaba Arkadaşlar,

Okulu bitirdim ve 5,5 yıldır aynı yerde çalıştığım için sınırsız oturum alacağımı düşündüğüm için oturum işçi vizesine çevirmek için dilekçe verdim Ve bügün oturum kartını almaya gittim 5 yıllık vize vermişler.
Ve Zuzatzblatt da şu yazıyor:

Nebenbestimmungen:

JEDE BESCHÄFTIGUNG ERLAUBT. SELBSTÄNDIGE TÄTIGKEIT NICHT ERLA AUFENTHALTSRECHT ERLISCHT, WENN D INHABER NICHT MIT DEM DEUTSCHEN REGULÄREN ARBEITSMARKT ANGEHÖRT.

Sizce ne yapmalıyım. Sınırsız oturum vermeleri gerekmiyor mu?

Eğer işten çıkarsam oturum halkını kaybediyor diyor.
Bu normal mi ? Ne yapmalıyım ? Bana yardım edebilecek var mı ?

Şuan moralim çok bozuk askerlik kağıdıda geldi o kadar moralim bozuk ki Suriyeye askere gitmek için başvuracağım.Türkiye okul bitiriyoruz adam yerine koymuyoruz Almanyada okul bitiriyoruz göçmenler kadar değer görmüyoruz. Mahkeme ile uğraşmak beni yorar daha geçen sene bir profesöru mahkemeye verdim ve kazandım ama psikolojik olarak ama beni bitirdi bıktım valla Bu gidişle iki ay sonra Suriye yollarında devre atacağım.
Gecmis olsun. Ben yerinde olsam oncelikle yabancilar dairesi ile iletisime gecer ve 60 ay boyunca emeklilik parasinin yatmasinin sinirsiz oturum icin yeterli olacagini soylerdim en basta. Yani adam akilli bir dilekce hazirlayin, yararlandigimiz yasayi referans alarak. Eger kabul etmezlerse avukata danisip dava acardim.

xxway

Mesaj gönderen xxway » Prş Kas 24, 2022 10:37 pm

Yazıları okuyunca karıştırılan iki nokta var, "işyeri ve işveren" kavramları. Bu yönü ile sn. Savaş Bozbel'in Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi Kararlarından Doğan Çalışma ve Serbest Dolaşım adlı makalesini incelendiğimde işyeri kavramından çok işveren kavramı öne çıkmaktadır. Ki makalede geçen ilgili maddelerin ARB 1/80'nin orijinal metinlerini (Almanca ve İngilizce) incelediğimde işyeri kavramı öne çıkmamaktadır. Peki bu işyeri kavramı nereden çıkmaktadır?

"1/80 sayılı OKK 6. ve 7. maddelerinin Türkçe çevirisi serbest şekilde ve Almanca ve İngilizce
metinler dikkate alınaran yapılmıştır; madde metinlerinin Türkçe çevirisi karşılaştırması için
bkz. Çiçekti, MHB 1999-2000, s. 220 vd. 1/80 sayılı OKK 6. maddesinin Almanca metni: „Anikel 6 (1) Vorbehaltlich der Bestinımungen in Artikel 7 Uber den freien Zugang der
Familienangehörigen zur Beschafiigung hal der lürkische Arbeİtnehmer, der dem regulâren
Arbeitsmarkî eines Mitgliedstaats angehört, in diesem Mitgliedstaat nach einem Jahr
ordnungsgemdfier Beschafiigung Anspruch auf Emeuerung seiner Arbeitserlaubnis bei dem
gleichen Arbeitgeber, vvenn er Uber einen Arbeilsplatz verfiigt; nach drei Jahren
ordnungsgemafier Beschdftigung - vorbehaltlich des den Arbeitnehmem aus den
Mitgliedstaaten der Gemeinschaft einzuraumenden Vorrangs - das Recht, sich fiir den
gleichen Beruf bei einem Arbeitgeber seiner Wahl auf ein unter normaîen Bedingungen
unterbreitetes und bei den Arbeitsamtem dieses Mitgliedstaats eingetragenes anderes
Stellenangebot zu bewerben; nach vier Jahren ordnungsgemdfier Beschafiigung freien Zugang
zu jeder von ihm gewahlten Beschafiigung im Lohn- öder Gehaltsverhdltnis. (2) Der
Jahresurlaub und die Abwesenheit wegen Mutterschafi, Arbeitsunfall öder kurz.er Krankheit
\verden den Zeiten ordnungsgemafier Beschafiigung gleichgestellt. Die Zeİlen unverschuldeter
Arbeitslosigkeit, die von den zustcindigen Behönlen onlmmgsgemafi festgestellt worden sind,
sowie die Abwesenheit wegen langer Krankheit vverden zwar nicht den Zeiten
ordnungsgemdfier Beschdftigung gleichgestellt, berühren jedoch nicht die aufgrund der
vorherigen Beschdftigungszeİt envorberıen Anspritche.(3) Die Einzelheiten der Durchführung
derAbsdtze 1 und 2 werdendurch einzelstaatliche Vorschriften festgelegt. “
İngilizce M etni ise: „Anicle 6 1. Subject to Anide 7 on free access to employment for
members of his family, a Turkish worker duly registered as belonging to the labourforce of a
Member State: - simli be entitled İn that Member State, after one year's legal employment, to
the nenevval o f his permit to work for the same employer, ifa job is avaİlable; - shall be entitled
in that Member State, after three years of legal employment and subject to the priority to be
given to vvorkers o f Member States of the Community, to respond to another offer of
employment, vvith an employer of his choice, made ünder normal conditions and registered
with the employment Services of that State, for the same occupation; - shall enjoy free access
in that Member State to any paid employment of his choice, after four years of legal
employment; 2. Annual holidays and absences for reasons of matemity or an accident at work
or shon periods of sickness shall be treated as periods of legal employment. Perİods of
involuntary unemployment duly cenified by the relevant authorities and long absences on account o f sickness shall not be treated as periods o f legal employment, but shall not affect
rights acçuired as the result of the preceding period of employment. 3. The procedures for applying paragraphs / and 2 shall be those established under naîional rules."

(Kaynak Savaş Bozbel'in Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi Kararlarından Doğan Çalışma ve Serbest Dolaşımı).