Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
sametbasli

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen sametbasli » Cmt Şub 20, 2021 2:52 pm

Adüll yazdı: Cmt Şub 20, 2021 3:12 am Öyle bir şey denmedi bana :) sizden ilk defa duydum
Hangi sehirde almıstiniz :)

ozgeea

Mesaj gönderen ozgeea » Sal Mar 09, 2021 12:25 pm

Merhabalar. 7 aydan beri bir iş yerinde 450 Euro aushilfe olarak çalışıyorum. Başlangıçta vize türümü işçi vizesine çevirme gibi bir amacım yoktu lakin gerek şu corona dönemi gerekse özel sebeplerden dolayı bu hakkımı saklı tutmak istiyorum. Lakin ben rente istemiyorum diye bir talepte bulunmamış olsam da RV yatmıyor sadece sozialversicherung var. Sorum şu, güncel olarak RV şartı var mıdır yoksa eskiden paylaşıldığı gibi olmasa da olur mu? Şayet varsa geriye dönük RV ödenebilir mi?teşekkürler

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Çrş Mar 24, 2021 4:12 am

fuatbaslik yazdı: Cum Şub 12, 2021 12:33 am Merhabalar herkese,
Çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. ÇOOK ÖNEMLİ HERKESE FAYDA SAĞLAYABİLİR.
Öncelikle Almanya’ya okumaya geldim( hala da okuyorum) ve oturumumu işçi oturumuna çevirdim. 2 buçuk yıldırda bir yerde çalışıyorum.
Sorum şu şekilde. Herkesin de bildiği gibi aynı şirkette 3 yıl çalışmak sonraki bir yılda(isteğe göre) aynı iş kolunda çalışmam lazım. Geçen sene nitelikli işgücü yasası çıktı. Acaba ben bundan faydalanabiliyor muyum? Yani başka bir iş yerinden kabul alırsam işimi sorunsunz bir şekilde değişterebiliyor muyum? Sonuçta artık nitelikli iş gücü yasası var. Bu sebepten benim oturumumu iptal edecek durum olmaz diye düşünüyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek birisi var mı ?
merhaba şartlı kabul esnasında çalışmıştınız 1 sene. ve işçi vizesine geçerken sorum yaşadınızmı? şartlı kabulle bir işte 1 yıl çalıştığınız halde ?

berkechk

Mesaj gönderen berkechk » Prş Mar 25, 2021 1:09 am

Merhabalar şunlar kafama takıldı:
1) Diyelim ki işçi vizesine geçtim ama okula devam ediyorum. Okulu zamanında bitiremeyince atılıp bir daha Almanya da o bölümü hiçbir şekilde okunmuyor ya işçi vizesinde de bu durum geçerli mi?
2) İşçi vizesine geçtim ama çalıştığım yer kapandı ya da kovuldum ozaman oturum hakkımız ölür mü? sonuçta bizim suçumuz değil.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 25, 2021 12:00 pm

berkechk yazdı: Prş Mar 25, 2021 1:09 am Merhabalar şunlar kafama takıldı:
1) Diyelim ki işçi vizesine geçtim ama okula devam ediyorum. Okulu zamanında bitiremeyince atılıp bir daha Almanya da o bölümü hiçbir şekilde okunmuyor ya işçi vizesinde de bu durum geçerli mi?
2) İşçi vizesine geçtim ama çalıştığım yer kapandı ya da kovuldum ozaman oturum hakkımız ölür mü? sonuçta bizim suçumuz değil.

1- Gecerli

2- Ölmez.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

berkechk

Mesaj gönderen berkechk » Prş Mar 25, 2021 4:32 pm

Peki işçi vizesinde ünideyken praktikum sorun oluyor mu ya da başka kısıtlamalar veya sorunlar oluyo mu?

Dogankldmr

Mesaj gönderen Dogankldmr » Prş Nis 15, 2021 1:47 pm

Dil kursuna ve ardından Studienkolleg e giden birisi bu işçi oturumundan faydalanabiliyor mu? Benim dil kursum ve ardından Studienkolleg eğitimim olabilir ben bu işçi oturumuna geçiş yapabilir miyim? Sonuçta öğrenci vizesi ile gideceğim.

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Pzr May 23, 2021 2:09 pm

Arkadaslar isci vizesine gecis icin süresiz vertrag sartmıdır ? suan 1.5 senelik sozlesmem var . 12 ay doldugunda isci vizesine gececegim ama 1.5 senelik sozlesme bittiginde 3 ay bekletip tekrar calıstırıyor bu sorun olurmu ? Zaten isci vizesine gecmiş olacagım coktan ? Bilenlen yazarsa gercekten cok sevinirim...

skyciel

Mesaj gönderen skyciel » Cmt Haz 05, 2021 3:03 pm

hisokisenko yazdı: Sal Ara 10, 2019 5:16 pm Daha once hic soran olmamis. Baslik altinda tum yazilanlari ele alicak olursak ve bu hakedise olanak saglayan yasada da ayrica belirtilmedigine gore;

Bir yillik erasmus ogrenci vizesi ile Almanyada hem okuyup hem calisip, gerekli sartlari sagladiktan sonra bu hakdan faydalanmak icin bir engel goremiyorum. Sonuc olarak yasada ogrenciligin ne sekilde oldugundan bahsetmiyor. Veya ben mi yaniliyorum? Nihayetinde yasada ogrenciligin seklinden bahsedilmemis. Bilgisi olan varsa ve aydinlatirsa sevinirim.
merhaba, kardeşim bu şekilde erasmusla vize aldı.

skyciel

Mesaj gönderen skyciel » Cmt Haz 05, 2021 3:31 pm

Adüll yazdı: Prş Ara 10, 2020 1:52 am Merhaba arkadaşlar
Şartlı master kabulü alarak Almanyaya geldim . Bir yıldır çalışıyorum . Geçenler de yabancılar dairesinde randevum vardı ve sadece üç ay oturum verdiler üç ay içinde testDaf sınavını onayla dediler :( işçi vizesine çevirmek istiyorum böyle bir şey mümkün mü ? ( Sorduğum da görevli memur öğrenci olarak geldiğiniz için mümkün değil dedi ) bu konu da tecrübesi olan varsa yazabilir mi
Avukt aracılığı ile dilekçe yazmalı mıyım
Teşekkür ederim şimdiden 🙏🙏🙏🙏🙏🙏
son durumunuz nedir?

skyciel

Mesaj gönderen skyciel » Cmt Haz 05, 2021 3:36 pm

Adüll yazdı: Cmt Şub 20, 2021 3:12 am Öyle bir şey denmedi bana :) sizden ilk defa duydum
peki siz şartlı kabul alıp okulun dil kursuna devam ederken mi 1 yıl boyunca yarı zamanlı çalıştınız?

uyavuz01

Mesaj gönderen uyavuz01 » Cmt Haz 19, 2021 3:50 pm

Hgunes

Mesaj gönderen Hgunes » Cmt Haz 19, 2021 7:27 pm

Şuanda mevcut yasaya göre bir iş sözleşmesi ile vizeye başvurduğunuz da işçi vizesi veriyor. Almanya'da yaşarken (öğrenci vizesi) böyle bir iş sözleşmesi ile başvuruldugunda neden işçi vizesi verilmediğini anlamış değilim. Bence bu konuda bir boşluk var ama kimse de cevap veremiyor...

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Cmt Haz 19, 2021 11:17 pm

Hgunes yazdı: Cmt Haz 19, 2021 7:27 pm Şuanda mevcut yasaya göre bir iş sözleşmesi ile vizeye başvurduğunuz da işçi vizesi veriyor. Almanya'da yaşarken (öğrenci vizesi) böyle bir iş sözleşmesi ile başvuruldugunda neden işçi vizesi verilmediğini anlamış değilim. Bence bu konuda bir boşluk var ama kimse de cevap veremiyor...
Sorunu tam olarak anlamadim? Zaten Ögrenci vizesinden geciliyor ?

Hgunes

Mesaj gönderen Hgunes » Pzr Haz 20, 2021 6:47 am

sametbasli yazdı: Cmt Haz 19, 2021 11:17 pm Sorunu tam olarak anlamadim? Zaten Ögrenci vizesinden geciliyor ?
[/quo

Şöyle anlatmaya çalışıyım. Buradan yüksek lisans için öğrenci vizesi ile gittik diyelim ve iki ay sonra global bir şirketten süresiz bir iş sözleşmesi teklifi geldi ( tam zamanlı) direkt olarak işçi vizesine geçebiliyor muyuz...

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Pzr Haz 20, 2021 1:31 pm

[quote=Hgunes post_id=180004 time=1624160839 user_id=151
en fazla teılzeıt olarak calısabılıyorsun ve 12 ay kesintisiz calısman gerek

utkuege

Mesaj gönderen utkuege » Cum Haz 25, 2021 11:34 pm

Herkese merhaba,
Benim iki sorum var aklıma takılan:
1-) Ben hali hazırda 2019 Mart ayından beri aynı şirkette düzenli olarak ayda 20 saat çalışıyorum. 2022 Mart ayında sınırsız kontrat imzalanacağı söylendi. Ben hala başvurumu yapmadım ve sorum şu ki başvuruyu erken yapmadığım için başvuru öncesi çalıştığım süre hesaba katılıcak mı? Yani 3 yıl aynı yerde çalıştığım için direkt olarak bana verilen vize şirkete bağlı olmadan mı verilecek? Yoksa süreç başvurudan itibaren mi başlıyor?
2-) Ben mühendislik öğrencisiyim ve bölümümde iyiyim. Praktikum yapmam gerekicek. Bu durum vize değişimini nasıl etkiler? Başına gelmiş olan var mı?

Teşekkürler 😊

desinasel

Mesaj gönderen desinasel » Pzt Tem 05, 2021 3:13 pm

mertjan yazdı: Prş Eki 15, 2020 4:44 pm Bu oturumu bugün aldim. Direkt 5 sene verdiler. Bilgi almak isteyen olursa yardimci olurum.
Merhaba. Bende birkac ay sonra isci vizesine basvuru yapacagim. Kafamda bir sürü sorular dönüyor. Bana bir yardimci olabilirsen cok sevinirim.

desinasel

Mesaj gönderen desinasel » Pzt Tem 05, 2021 3:25 pm

Merhaba Arkadaşlar. Ben Kassel üniversitesinde öğrenciyim ve 4 yıldır Almanya’dayım. Almanya’ya geldiğim günden beri problemler pesimi bırakmadı ve bu yüzden üniversitede çok iyi olamadım. Ve zamanı geldiğinde ausländerbehörde bana oturum vermeyeceklerinin de farkında olduğum için Ankara Antlaşmasıyla isçi vizesine geçmeyi düşünüyorum. Coronadan önce 2,5 yıldır bir işverende calistim ama coronadan dolayi sözleşmem uzatılmadı. Corona zamanında Lidl a ise girdim ve bu zamana kadar Almanya’da 37 ay emeklilik ve sosyal sigortası yatirmisim. Ve 11 aydır orada çalışıyorum. Birkaç ay sonra isçi vizesi için yabancı şubesine başvuru yapacağım. Sizden ricam, bu isçi vizesine daha önce başvuru yapmış ve ret ya da kabul almış olan arkadaşların süreçle ilgili bilgilerine ihtiyacım var. Avukat tutmalı mıyım tutmamalı miyim bilmiyorum. Avukatla beraber başvuru yapmak daha garanti olur diye düşünüyorum. Siz başvurunuzu nasıl yaptınız? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Tem 06, 2021 10:11 am

desinasel yazdı: Pzt Tem 05, 2021 3:25 pm Merhaba Arkadaşlar. Ben Kassel üniversitesinde öğrenciyim ve 4 yıldır Almanya’dayım. Almanya’ya geldiğim günden beri problemler pesimi bırakmadı ve bu yüzden üniversitede çok iyi olamadım. Ve zamanı geldiğinde ausländerbehörde bana oturum vermeyeceklerinin de farkında olduğum için Ankara Antlaşmasıyla isçi vizesine geçmeyi düşünüyorum. Coronadan önce 2,5 yıldır bir işverende calistim ama coronadan dolayi sözleşmem uzatılmadı. Corona zamanında Lidl a ise girdim ve bu zamana kadar Almanya’da 37 ay emeklilik ve sosyal sigortası yatirmisim. Ve 11 aydır orada çalışıyorum. Birkaç ay sonra isçi vizesi için yabancı şubesine başvuru yapacağım. Sizden ricam, bu isçi vizesine daha önce başvuru yapmış ve ret ya da kabul almış olan arkadaşların süreçle ilgili bilgilerine ihtiyacım var. Avukat tutmalı mıyım tutmamalı miyim bilmiyorum. Avukatla beraber başvuru yapmak daha garanti olur diye düşünüyorum. Siz başvurunuzu nasıl yaptınız? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Yukarda zaten herkes yazmis tecrübelerini.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com