Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
ademipekii

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen ademipekii » Prş Nis 13, 2023 2:39 pm

Arkadaşlar Termin alacağım ama hangi vize türüne başvuracağım termin için? Bilen mesaj atabilir mi lütfen?? Maillere 2-3 aydır cevap vermiyorlar,internetten bakmaya çalışacağım. Ama hangi vize türü için başvurmam gerekiyor lütfen bilgilendirir misiniz?

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Prş Nis 13, 2023 3:22 pm

Brkgrsc yazdı: Çrş Nis 12, 2023 2:08 pm Benim bildigim kadari ile bolum ile isin baglantisi onemli degil. Onemli olan 12 aydir Rentenversicherung odemen ve geriye kalan sartlar vs.
sormamım sebebi şu yüzden, şartlı kabul bitirebileceğimden emin değilim o yüzden. Şartlı kabul alıp gelsem bir yakınım kendi marketinde iş sözleşmesi yapsa bana bu şekilde kalabilir miyim yani okulu bırakıp?

Brkgrsc

Mesaj gönderen Brkgrsc » Prş Nis 13, 2023 8:40 pm

xxway yazdı: Prş Nis 13, 2023 1:04 am Bir yandan öğrenciyim bir yandan işçiyim.

Yeni bir gelişme:

Mail üzerinden gönderdiğim belgelerden dolayı ve vize sürem bitmesine doğru randevu verdiler.
Mail üzerinden yaklaşık olarak birçok dosya gönderdim.
Buna karşılık olarak "gönderdiğim dosyalar üzerine lütfen konuşun" diye randevulu bir mail geldi.

Bu doğrultuda ne yapmam lazım?

Almanca tercüman götürmeliyim mi?

Veya Avukat'a danışmalıyım mı?

Yoksa gönderdiğim belgelerden ötürü teyit amaçlı bir bilgilendirme yapmam için mi randevü tarihi verdiler?

Cevaplar için teşekkürler
Terminden sonra durumun sonucunu paylasir misin senin icin sakincasi yoksa?

Brkgrsc

Mesaj gönderen Brkgrsc » Prş Nis 13, 2023 8:41 pm

ren155 yazdı: Prş Nis 13, 2023 3:22 pm sormamım sebebi şu yüzden, şartlı kabul bitirebileceğimden emin değilim o yüzden. Şartlı kabul alıp gelsem bir yakınım kendi marketinde iş sözleşmesi yapsa bana bu şekilde kalabilir miyim yani okulu bırakıp?
Bence bir avukat ile gorus derim ben bu durumu yanlis yonlendirmek istemem seni

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Cum Nis 14, 2023 1:59 pm

Brkgrsc yazdı: Prş Nis 13, 2023 8:41 pm Bence bir avukat ile gorus derim ben bu durumu yanlis yonlendirmek istemem seni
anladim tesekkur ederim peki hic bu durumla karsilasan var mi cevrenizde falan tek durum okulu bitiremezsem geri dönmek mi

yarenoz1

Mesaj gönderen yarenoz1 » Cmt Nis 15, 2023 5:20 pm

merhaba Şartlı kabul ile gelmiştim şu anda dil kursundayım arkadaşımın dükkanında garson olarak çalışabilir miyim? Ve ne kadar çalışırsam işçi vizesine geçebilirim

ferhat21

Mesaj gönderen ferhat21 » Prş Nis 27, 2023 6:09 pm

merhaba arkdaslar benım bı sorum olacaktı. ARB 1/80 ile işcilik hakkı kazanan kısı turkıyede yapacagı evlılık ıle esını Almanyaya getırebılır mı? bu arada kabul aldım bu ay gıdıp yenı oturumumu alacagım. Simdiden tesekkur ederım cevaplar ıcın.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Prş Nis 27, 2023 9:04 pm

ferhat21 yazdı: Prş Nis 27, 2023 6:09 pm merhaba arkdaslar benım bı sorum olacaktı. ARB 1/80 ile işcilik hakkı kazanan kısı turkıyede yapacagı evlılık ıle esını Almanyaya getırebılır mı? bu arada kabul aldım bu ay gıdıp yenı oturumumu alacagım. Simdiden tesekkur ederım cevaplar ıcın.
Tabiki getirebilir.

cinar02

Mesaj gönderen cinar02 » Pzr Nis 30, 2023 9:49 pm

Merhaba arkadaşlar benim 3 tane sorum var. Bir dans okulunda eğitmen olarak çalışıyorum burada üni öğrencisiyim.
1.) Ocak ve Şubatta minijob kontratı yaptık ve haftada sadece 4,5 saat çalışarak 450 civarı bi maaş aldım. Marttan itibaren de working student kontratıyla haftada 10 saat çalışıyorum. Benim merak ettiğim şu: minimum bir haftalık çalışma süresi veya minimum bir gelir var mıdır? (Bir yerde haftada minimum 10 saat diyor ama emin olamadım). Emeklilik primi ödendikçe bu tarz az mesaili bir minijob kontratı da ilk çalışma yılı içerisinde sayılır mı? Yoksa riske atmadan 12 ay working student kontratıyla çalıştıktan sonra mı başvurmalıyım?

2.) Auslanderbehördeye gittiğimde tam zamanlı bir kontrat mı sunmam gerekiyor? Yoksa başvuru zamanında sahip olduğum working student kontratıyla oturumu değiştirebiliyor muyum?

3.) Ve tam olarak ne tür belgeler götürmemiz lazım? Anladığım kadarıyla son 1 yıldaki maaş bordroları ve dilekçe götürmemiz lazım.
Şimdiden teşekkürler ve herkese iyi şanslar.

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Sal May 02, 2023 11:06 pm

Kcr.21 yazdı: Prş Nis 27, 2023 9:04 pm Tabiki getirebilir.
mesajlarinizi okudumda bende sizle ayni durumu yasacagim gibi. Şartlı kabulle dil kursundayken 1 yıl işyerinde çalışsam okul vizesi yerine işçi vizesi alabilir miyim ve okulu bırakabilir miyim?

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Çrş May 03, 2023 10:37 pm

ren155 yazdı: Sal May 02, 2023 11:06 pm mesajlarinizi okudumda bende sizle ayni durumu yasacagim gibi. Şartlı kabulle dil kursundayken 1 yıl işyerinde çalışsam okul vizesi yerine işçi vizesi alabilir miyim ve okulu bırakabilir miyim?
Eğer dil okulunda bir çalışma iznin olup çalışırsan evet okulu bırakabilirsin ya da devamda edebilirsin işçi oturumunun bir okulla alakası yok.

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Prş May 04, 2023 10:29 am

Kcr.21 yazdı: Çrş May 03, 2023 10:37 pm Eğer dil okulunda bir çalışma iznin olup çalışırsan evet okulu bırakabilirsin ya da devamda edebilirsin işçi oturumunun bir okulla alakası yok.
Çalıştığımız iş, mezun olduğumuz bölümle alakalı olmak zorunda mı?

ferhat21

Mesaj gönderen ferhat21 » Prş May 11, 2023 12:28 pm

mehaba arkdaslar bugun yabancılar polısıne gıttım ve bana yenı bır zusatzblatt yerıne ogrencı ıken aldıgım zusatzblatt ın uzerıne bır kagıt parcası yapıstırdılar. O kagıtta da sunlar yazıyor: Der Inhaber hat derzeit ein Recht gemass das Assoziationsabkommens EWG/Türkei vom 19 Semptember 1980 (ARB 1/80) erworben. Kartımı sordum onun ıcınde ogrencı ıken aldıgım kartta tum bılgılerı ısledıklerını gerek olmadıgını soyledıler. Su an ogrencı oldugum ıcınde full saat calısamazmısım. Calıstıgım fırmanın adı yada sahıbı gıbı ıbareler gecmıyor. Acaba dogru bır basvuru mu yaptım (avukat aracılıgıyla yaptım bu arada).

ferhat21

Mesaj gönderen ferhat21 » Prş May 11, 2023 10:23 pm

ferhat21 yazdı: Prş May 11, 2023 12:28 pm mehaba arkdaslar bugun yabancılar polısıne gıttım ve bana yenı bır zusatzblatt yerıne ogrencı ıken aldıgım zusatzblatt ın uzerıne bır kagıt parcası yapıstırdılar. O kagıtta da sunlar yazıyor: Der Inhaber hat derzeit ein Recht gemass das Assoziationsabkommens EWG/Türkei vom 19 Semptember 1980 (ARB 1/80) erworben. Kartımı sordum onun ıcınde ogrencı ıken aldıgım kartta tum bılgılerı ısledıklerını gerek olmadıgını soyledıler. Su an ogrencı oldugum ıcınde full saat calısamazmısım. Calıstıgım fırmanın adı yada sahıbı gıbı ıbareler gecmıyor. Acaba dogru bır basvuru mu yaptım (avukat aracılıgıyla yaptım bu arada).
Notta yazan seyı eksık yazmısım tam olarak su yazmakta: Der Inhaber hat derzeit ein Recht gemass Artikel 6 (erster Spiegelstrich) des Assoziationsabkommens EWG/Türkei vom 19 Semptember 1980 (ARB 1/80) erworben.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Cum May 12, 2023 10:58 am

ferhat21 yazdı: Prş May 11, 2023 10:23 pm Notta yazan seyı eksık yazmısım tam olarak su yazmakta: Der Inhaber hat derzeit ein Recht gemass Artikel 6 (erster Spiegelstrich) des Assoziationsabkommens EWG/Türkei vom 19 Semptember 1980 (ARB 1/80) erworben.
Merhaba siz Arb 1/80 Ankara antlaşmasına mı geçtiniz?

ferhat21

Mesaj gönderen ferhat21 » Cum May 12, 2023 12:21 pm

Kcr.21 yazdı: Cum May 12, 2023 10:58 am Merhaba siz Arb 1/80 Ankara antlaşmasına mı geçtiniz?
Avukatımla başvurumu o şekilde gerceklestırdım. Lakin dedıgım gibi yeni bir oturum kartı yerine ogrencı ıken aldığım kartı guncelledıler ve gerekli bılgılerı ona yukledıklerını soyledıler ekstra olarakta zuzatblatsımada yukarıda belırttıgım notu düştüler.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Cum May 12, 2023 11:14 pm

ferhat21 yazdı: Cum May 12, 2023 12:21 pm Avukatımla başvurumu o şekilde gerceklestırdım. Lakin dedıgım gibi yeni bir oturum kartı yerine ogrencı ıken aldığım kartı guncelledıler ve gerekli bılgılerı ona yukledıklerını soyledıler ekstra olarakta zuzatblatsımada yukarıda belırttıgım notu düştüler.
Merhaba
Acaba başvuruyu nasıl yaptınız ve ne tür bir iş sözleşmesiyle başvurdun ?

ferhat21

Mesaj gönderen ferhat21 » Cum May 12, 2023 11:30 pm

Bır yıl boyunca mınıjob olarak çalıştım. Ve avukatımla bır yıllık maaş badrosu ve sahsı olarak odedıgım sağlık sıgortam ıle başvurumu gerceklestırdım. Benden herhangi bir ıs sözleşmesi falan da ıstemedıler. Sadece yabancılar polısı randevu verırken yanımda güncel maaş badromu ve mevcut oturum kartı ıle zusatblatsımı ıstedı. Sonrasını bılıyorsunuz zaten. Avukatım ıle konuştum şu an hem ogrencı hemde ıscı statüsüne sahip olduğumu söyledi. Bende bu sekılde devam ederek bu semester okulumu bıtırıp fullzeit çalışmaya başlayacağım. O zamana kadar minijob ve okulu bırlıkte goturecegım. Asıl sorum yukarıda da belırttıgım gibi arb 1/80 artikel 6 1 Spiegelstrich hakkına sahip olduğumu söyleyen bu kâğıt ıscı halkını elde ettıgım anlamına mı geliyor.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cmt May 13, 2023 10:28 pm

Merhaba, Ağustos'ta bir aksilik çıkmazsa vizem de reddedilmezse 36F ile B1 almancamla şartlı kabul alarak gidiyorum. Benim merak ettiğim bir şey var, bir planım var ve mümkün mü değil mi merak ediyorum

Öncelikle, hem işçi statüsünde olup istediğim kadar çalışıp hem de yüksek lisans bölümüme devam edebilir miyim? Bu ikisi aynı anda olur mu? Oluyorsa planımla ilgili bazı sorularım olacaktı. Olmuyorsa zaten planım tutmayacaktır.

Planım da şu kendi kafamda oluşturduğum.

Ağustosta gidiyorum, 4 ay sonra ikinci takvim yılına girdiğimiz için dil kursum devam etse bile çalışma iznim oluyor 120 tam 240 yarım gün. Bu şekilde bir yerde 1 sene boyunca çalışmayı planlıyorum. Ardından da İşçi vizesine geçip, mastera da kabul alıp, hem master yapıp hem de teilzeit aynı yerde 2 sene boyunca çalışmaya devam etmek istiyorum. Bunu yapma amacım, işçi vizesine geçip gelirimi yükselttikten sonra aile birleşimi ile eşimi de yanıma almak. Bu planla ilgili bazı sorularım vardı.

1- Hem işçi vizesine geçip hem de mastera devam edebilir miyim?

2- Yapabiliyorsam, 120 tam 240 yarım gün sınırı kalkıyor mu?

3- Minijob, werkstudent vs hangi çalışma türüyle 1 sene çalışabiliyorum? Saatleri hangisinin tutuyor yani? Sonuçta ilk 1 sene 120 tam 240 yarım gün çalışma hakkım olacak. Yani işe gireceğim yere günlük kaç saat çalışabileceğimi söylemem lazım 1 yıl boyunca kesintisiz çalışabilmek için? Kendi hesabıma göre, 120x8 saatten bir öğrencinin yıllık saat bazında çalışma izni 960 saat. Günlük 4 saat yani yarım gün çalışarak 1 sene boyunca kesintisiz çalışabiliyoruz. Çalışamayacağım bayramlar şunlar bunlar haftada 5 gün üzerinden hesaplarsak. Doğru mu bu hesap?

4- 3 sene çalışmamız lazım aynı yerde. Peki çalıştığımız yer kapanırsa, bizi işten çıkartırsa vesaire, alan değiştirmek zorunda kalırsak her şey sil baştan mı başlıyor?

5- Son olarak da. Benim isteğim hem masterimi yapayım, hem para kazanabileyim, hem de en erken sürede eşimi yanıma alabileyim, çünkü o da sağlıkçı ve bu sene mezun oluyor. Bir an önce o da gelebilmek istiyor, Almancayı orada öğrenip direkt orada bir master programına başlamak için. Ağustos'ta gideceğimi hesaba katarak, bana bir yol önerisi verebilir misiniz?

ferhat21

Mesaj gönderen ferhat21 » Pzr May 21, 2023 1:02 am

aozkan09 yazdı: Cmt May 13, 2023 10:28 pm Merhaba, Ağustos'ta bir aksilik çıkmazsa vizem de reddedilmezse 36F ile B1 almancamla şartlı kabul alarak gidiyorum. Benim merak ettiğim bir şey var, bir planım var ve mümkün mü değil mi merak ediyorum

Öncelikle, hem işçi statüsünde olup istediğim kadar çalışıp hem de yüksek lisans bölümüme devam edebilir miyim? Bu ikisi aynı anda olur mu? Oluyorsa planımla ilgili bazı sorularım olacaktı. Olmuyorsa zaten planım tutmayacaktır.

Planım da şu kendi kafamda oluşturduğum.

Ağustosta gidiyorum, 4 ay sonra ikinci takvim yılına girdiğimiz için dil kursum devam etse bile çalışma iznim oluyor 120 tam 240 yarım gün. Bu şekilde bir yerde 1 sene boyunca çalışmayı planlıyorum. Ardından da İşçi vizesine geçip, mastera da kabul alıp, hem master yapıp hem de teilzeit aynı yerde 2 sene boyunca çalışmaya devam etmek istiyorum. Bunu yapma amacım, işçi vizesine geçip gelirimi yükselttikten sonra aile birleşimi ile eşimi de yanıma almak. Bu planla ilgili bazı sorularım vardı.

1- Hem işçi vizesine geçip hem de mastera devam edebilir miyim?

2- Yapabiliyorsam, 120 tam 240 yarım gün sınırı kalkıyor mu?

3- Minijob, werkstudent vs hangi çalışma türüyle 1 sene çalışabiliyorum? Saatleri hangisinin tutuyor yani? Sonuçta ilk 1 sene 120 tam 240 yarım gün çalışma hakkım olacak. Yani işe gireceğim yere günlük kaç saat çalışabileceğimi söylemem lazım 1 yıl boyunca kesintisiz çalışabilmek için? Kendi hesabıma göre, 120x8 saatten bir öğrencinin yıllık saat bazında çalışma izni 960 saat. Günlük 4 saat yani yarım gün çalışarak 1 sene boyunca kesintisiz çalışabiliyoruz. Çalışamayacağım bayramlar şunlar bunlar haftada 5 gün üzerinden hesaplarsak. Doğru mu bu hesap?

4- 3 sene çalışmamız lazım aynı yerde. Peki çalıştığımız yer kapanırsa, bizi işten çıkartırsa vesaire, alan değiştirmek zorunda kalırsak her şey sil baştan mı başlıyor?

5- Son olarak da. Benim isteğim hem masterimi yapayım, hem para kazanabileyim, hem de en erken sürede eşimi yanıma alabileyim, çünkü o da sağlıkçı ve bu sene mezun oluyor. Bir an önce o da gelebilmek istiyor, Almancayı orada öğrenip direkt orada bir master programına başlamak için. Ağustos'ta gideceğimi hesaba katarak, bana bir yol önerisi verebilir misiniz?

Gerçekten bende bu soruların cevabını çok merak ediyorum.