Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
meltem41

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen meltem41 » Prş Ara 09, 2021 7:16 pm

Merhaba ben isci oturumuna basvurmadan önce 1 yil haftada 20 saat calistim. Basvuruyu yapip isci oturumuna gectikten sonra ayni isyerinde Vollzeit olarak calismaya basladim ve daha 60 ayim dolmadi. Suana kadarda hicbir sorun olmadi, olacaginida sanmiyorum.

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Prş Ara 09, 2021 7:17 pm

Bayernwest yazdı: Prş Ara 09, 2021 4:14 pm Merhaba,söyle bir sorum var ;

2,5 yildir bir is yerinde isci vizesiyle part-time olarak calisiyorum ve yeni yilda sirket beni tam zamanliya gecirmek istiyor.Bunda herhangi bir problem olusurmu ?
Oturum izni halen 04.2024 e kadar gecerli.
O tarihde ayni is yerinde ve is kolunda 58 ayimi doldurmus olacagim.

Tesekkürler

Merhaba ben isci oturumuna basvurmadan önce 1 yil haftada 20 saat calistim. Basvuruyu yapip isci oturumuna gectikten sonra ayni isyerinde Vollzeit olarak calismaya basladim ve daha 60 ayim dolmadi. Suana kadarda hicbir sorun olmadi, olacaginida sanmiyorum.

Bayernwest

Mesaj gönderen Bayernwest » Cmt Ara 11, 2021 4:04 pm

meltem41 yazdı: Prş Ara 09, 2021 7:16 pm Merhaba ben isci oturumuna basvurmadan önce 1 yil haftada 20 saat calistim. Basvuruyu yapip isci oturumuna gectikten sonra ayni isyerinde Vollzeit olarak calismaya basladim ve daha 60 ayim dolmadi. Suana kadarda hicbir sorun olmadi, olacaginida sanmiyorum.
Cok tesekkürler :) Saglikli ve iyi günler

desinasel

Mesaj gönderen desinasel » Pzt Ara 13, 2021 12:25 pm

Merhaba arkadaölar,
gecen hafta bu vize türüne basvuru yapmak icin avukata gittim ve avukat biraz benim Werkstudentvertrag ve Lohnabrechnunglara bakti. Ve dedigine göre Werkstudentvertarg olmasi Ausländerbehörde de bir sorun yaratabilirmis. Sizce Vertragimin Werkstudent olmasi bu vize türüne geciste bir problem yaratir mi ?

lavarche

Mesaj gönderen lavarche » Çrş Ara 22, 2021 1:33 pm

Merhaba benim bir sorum olacakti. Diyelim ki bu oturuma gectik. Üc sene ayni is yerinde calistiktan sonra ayni is kolunda baska bir isverende calisma hakkimiz oluyor: "nach drei Jahren ordnungsgemäßer Beschäftigung - vorbehaltlich
des den Arbeitnehmern aus den Mitgliedstaaten der Gemeinschaft
einzuräumenden Vorrangs - das Recht, sich für den gleichen Beruf bei einem Arbeitgeber seiner Wahl auf ein unter normalen Bedingungen unterbreitetes und bei den Arbeitsämtern dieses Mitgliedstaates eingetragenes anderes Stellenangebot zu bewerben. "

Burda AB üyesi ülke vatandaslarinin önceliginden bahsedilmis. Ben üc senemi doldurduktan sonra ayni is kolunda baska is yerine basvursam AB vatandasinin önceligi oluyor. Peki bu önceligi kim denetliyor? Üc senenin sonunda ayni is kolunda baska bir isverende is bulup oturumumu direkt uzatamiyor muyum? Ya da yeni isverenden bir yazi alinip AB üyesi kimsenin bu ise basvurmadigini mi kanitlamak gerekiyor? Benzer deneyimi veya bilgisi olan birisi olan varsa cok sevinirim. Tesekkürler.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Çrş Ara 22, 2021 9:16 pm

lavarche yazdı: Çrş Ara 22, 2021 1:33 pm Merhaba benim bir sorum olacakti. Diyelim ki bu oturuma gectik. Üc sene ayni is yerinde calistiktan sonra ayni is kolunda baska bir isverende calisma hakkimiz oluyor: "nach drei Jahren ordnungsgemäßer Beschäftigung - vorbehaltlich
des den Arbeitnehmern aus den Mitgliedstaaten der Gemeinschaft
einzuräumenden Vorrangs - das Recht, sich für den gleichen Beruf bei einem Arbeitgeber seiner Wahl auf ein unter normalen Bedingungen unterbreitetes und bei den Arbeitsämtern dieses Mitgliedstaates eingetragenes anderes Stellenangebot zu bewerben. "

Burda AB üyesi ülke vatandaslarinin önceliginden bahsedilmis. Ben üc senemi doldurduktan sonra ayni is kolunda baska is yerine basvursam AB vatandasinin önceligi oluyor. Peki bu önceligi kim denetliyor? Üc senenin sonunda ayni is kolunda baska bir isverende is bulup oturumumu direkt uzatamiyor muyum? Ya da yeni isverenden bir yazi alinip AB üyesi kimsenin bu ise basvurmadigini mi kanitlamak gerekiyor? Benzer deneyimi veya bilgisi olan birisi olan varsa cok sevinirim. Tesekkürler.
Arbeitsamt'tan bilgi alınıyor bildiğim kadarı ile. O alanda açık var mı yok mu bu anlaşılınca zaten bu bilgi de otomatik olarak anlaşılmış oluyor. Yanlışım varsa diğer arkadaşlar düzeltebilirler.

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Çrş Şub 16, 2022 1:01 am

Adüll yazdı: Cmt Şub 20, 2021 3:14 am Bu konuda bir fikrim yok :( isci vizesine nasil cevirdiniz acaba ? Ben korkudan avukata verdim ☹️
Merhaba Avukatın Bilgilerini sizden alabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim🙏

ozkhan

Mesaj gönderen ozkhan » Pzt Mar 28, 2022 5:10 pm

desinasel yazdı: Pzt Tem 05, 2021 3:25 pm Merhaba Arkadaşlar. Ben Kassel üniversitesinde öğrenciyim ve 4 yıldır Almanya’dayım. Almanya’ya geldiğim günden beri problemler pesimi bırakmadı ve bu yüzden üniversitede çok iyi olamadım. Ve zamanı geldiğinde ausländerbehörde bana oturum vermeyeceklerinin de farkında olduğum için Ankara Antlaşmasıyla isçi vizesine geçmeyi düşünüyorum. Coronadan önce 2,5 yıldır bir işverende calistim ama coronadan dolayi sözleşmem uzatılmadı. Corona zamanında Lidl a ise girdim ve bu zamana kadar Almanya’da 37 ay emeklilik ve sosyal sigortası yatirmisim. Ve 11 aydır orada çalışıyorum. Birkaç ay sonra isçi vizesi için yabancı şubesine başvuru yapacağım. Sizden ricam, bu isçi vizesine daha önce başvuru yapmış ve ret ya da kabul almış olan arkadaşların süreçle ilgili bilgilerine ihtiyacım var. Avukat tutmalı mıyım tutmamalı miyim bilmiyorum. Avukatla beraber başvuru yapmak daha garanti olur diye düşünüyorum. Siz başvurunuzu nasıl yaptınız? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
bir gelisme var mi kassel´deki memurlardan nasil tepki aldin?

hectorwolki

Mesaj gönderen hectorwolki » Cmt Nis 02, 2022 5:20 pm

Arkadaşlar merhaba. Erkek kardeşim pazartesi Antrag verecek işçi oturumuna geçmek için. Bi sorumuz var biraz endişelendiriyor bizi.

Kardeşim 1 Nisan 2021'den beri Almanya'da çalışıyor. 1 Nisan 2021'den 31 Eylül 2021'e kadar haftada 6 saatten ayda 290 euro civarı brüt kazanıyordu ve sadece Rente kesintisi yapılıyordu maaşından. 1 Ekim 2021'den itibaren ise iş sözleşmesi süresiz olarak uzatıldı ve ayda 70 saate çıkarıldı. Bu durumda maaşı da 1000 Euro'nun üzerine çıktı. Kardeşimin iş sözleşmesi hep aynı iş kolu üzerine ve zaten aynı işveren.

Ancak;

01.04.2021'den 31.09.2021'e kadar olan Lohnabrechnung'larda Aushilfslohn ibaresi var ayda 290 euro brüt olduğu için. 1 Ekim 2021'den itibaren ise Gehalt ibaresi yazıyor.

Bu durum bir problem yaratır mı kardeşime?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Nis 04, 2022 3:40 am

Selam,

Yaratmaz, bir sorun olmaz.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

desinasel

Mesaj gönderen desinasel » Çrş Nis 06, 2022 11:52 pm

ozkhan yazdı: Pzt Mar 28, 2022 5:10 pm bir gelisme var mi kassel´deki memurlardan nasil tepki aldin?
17.12.2021 de avukat aracılığı ile başvuru yaptım ve hala bir geri dönüş olmadı. Corona ve Rusya-Ukrayna savaşını bahane ediyorlar. Şuanki Vizem zaten 16 Temmuza kadar. Yabancı şubesinde Benim evraklarımla ilgilenen kadın en erken vizemin bitmesinden 3 ay öncesinde randevu alabileceğimi söyledi. 3 aylık yasal çalışma süresi doldu ve avukatta bekleme taraftarında onunda pek birşey yaptığı yok aslında. Avukat olmadan da çok da güzel olurmuş. Her türlü bekliyorum zaten. Başvurunun nasıl sonuçlanacağı konusunda hiçbir fikrim yok maalesef.

hectorwolki

Mesaj gönderen hectorwolki » Çrş Nis 06, 2022 11:55 pm

Ankara anlaşması kapsamında işçi oturumuna geçince Wohngeld almakta bir sakınca var mı? (Hartz IV veya ALG 1 değil sadece Wohngeld).

Onur122

Mesaj gönderen Onur122 » Cum Nis 22, 2022 10:24 pm

Öğrenciyken İşçi oturumuna geçmek için bana önereceğiniz bir avukat varmıdır?

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Cmt Nis 23, 2022 11:59 pm

Eğer ALDI, REWE veya diğer büyük firmalardan birinde çalışıyorsa birisi, işçi oturumuna geçiş yaptıktan sonra bir sene içerisinde aynı şirkette ama farklı bir şubeye geçerse bu durumda ne olur? İşçi oturumu devam eder mi? Eğer sorumun cevabı zaten varsa link atabilirsiniz sevinirim. Teşekkürler.

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Sal Nis 26, 2022 5:13 pm

Arkadaslar merhaba. Ben de 15 Haziran gibi 1 yilim dolacagi icin randevu almaya calisiyorum. Yani 10 Haziran gibi 12 aylik maas bordrom olacak ve ben simdiden o tarihe randevu almak istiyorum. Auslanderbehördedeki ilgili memura mail attim, ogrenciyim ve 1 yil dolacagi icin ogrenci vizemi isci vizesine cevirmek istiyorum dedim. O da bana antragi doldur ve belgelerini pdf olarak yolla, biz degerlendirecegiz dedi. Antragin ilk sayfasini buraya ekledim, ben burda hangisini isaretlemeliyim? Erteilung var, Aufenhaltserlaubnis var, Niederlassungerlaubnis var, fotografa bakabilir misiniz? Acikcasi yardima ihtiyacim var. Yani boyle bir dosya doldurmama gerek var mi normalde onu da bilmiyorum. Yani randevuyu da 2-3 ay onceden almak gerektigi icin simdiden mail yolladim ama daha belgelerim henuz hazir degil,2 aylik daha maas bordrosuna ihtiyacim var. Kadina derdimi bi turlu anlatamadim
Dosya ekleri
aaaa.png

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Pzt May 02, 2022 4:23 pm

Arkadaslar yabancilar dairesinden randevu almaya calisiyorum, ben mektubu belgeleri filan yolladim, dedim ki 2 ay sonraya randevu istiyorum, o zaman 1 yilim dolacak ve maas bordlarini eksiksiz size teslim edecegim dedim. Onlarda bana bu maili yolladi.

2. ve 3. belgeleri pdf olarak yolladi, onlari hallettiririm fakat ilk istedigi seyi anlamadim.

"Bescheinigung Ihres Arbeitsgebers, ob Ihr Arbeitsvertrag auf %100 erhölt wird"

Bundan kasti ne? Is sozlesmesinin %100 arttirilmasi diye ceviriyor translate, anlayamadim. Midi job olarak calisiyorum, ben yasadan faydalanabiliyorsam full time calismami sart kosuyor? Yoksa bu sinirsiz is sozlesmesi mi demek? O da var cunku dosyalarda ve eklemistim onu.
Dosya ekleri
Adsız.png

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Pzt May 02, 2022 11:10 pm

meltem41 yazdı: Prş Ara 09, 2021 7:16 pm Merhaba ben isci oturumuna basvurmadan önce 1 yil haftada 20 saat calistim. Basvuruyu yapip isci oturumuna gectikten sonra ayni isyerinde Vollzeit olarak calismaya basladim ve daha 60 ayim dolmadi. Suana kadarda hicbir sorun olmadi, olacaginida sanmiyorum.
Merhaba, acaba siz basvuru yaparken sizden su ilk maddeyi istediler mi ? Ben soyle bir mail aldim, full time contracti zorunlu tutuyor. Ilk madde

"Bei einem Aufenthaltstitel nach ARB muss Ihr Lebensunterhalt gesichert sein. Reichen Sie uns daher bitte noch folgende Unterlagen nach:

- Bescheinigung Ihres Arbeitgebers, ob Ihr Arbeitsvertrag auf 100% erhöht wird "

Acaba gorevli memur olayi bilmedigi icin mi bunu yazdi yoksa isyerimden full time contract teklifi mi almak zorundayim..

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt May 02, 2022 11:29 pm

Merhaba, su an ne kadar kazaniyor sunuz ?

quasarr

Mesaj gönderen quasarr » Pzt May 02, 2022 11:41 pm

eren_f2007 yazdı: Pzt May 02, 2022 11:29 pm Merhaba, su an ne kadar kazaniyor sunuz ?
Merhaba,,

Ornegin son 5 ayi baz aldigimizda,

Kasim ayi net maasim 768 Euro
Aralik ayi net maasim 850 Euro
Ocak ayi net maasim 1228 Euro
Subat ayi net maasim 1007 Euro
Mart ayi net maasim 1060 Euro

Ve maasimla gayet iyi gecinebiliyorum, 230 euro kiram var, 76 euro da sigorta parami oduyorum sadece. Ogrenci olarak calisiyorum WerkStudent olarak. Haftalik 12 ile 20 saat arasi calisabiliyorum, 20 saat calistigimda 1000 euro uzeri oluyor net maasim.

hectorwolki

Mesaj gönderen hectorwolki » Çrş May 04, 2022 10:58 pm

quasarr yazdı: Pzt May 02, 2022 4:23 pm Arkadaslar yabancilar dairesinden randevu almaya calisiyorum, ben mektubu belgeleri filan yolladim, dedim ki 2 ay sonraya randevu istiyorum, o zaman 1 yilim dolacak ve maas bordlarini eksiksiz size teslim edecegim dedim. Onlarda bana bu maili yolladi.

2. ve 3. belgeleri pdf olarak yolladi, onlari hallettiririm fakat ilk istedigi seyi anlamadim.

"Bescheinigung Ihres Arbeitsgebers, ob Ihr Arbeitsvertrag auf %100 erhölt wird"

Bundan kasti ne? Is sozlesmesinin %100 arttirilmasi diye ceviriyor translate, anlayamadim. Midi job olarak calisiyorum, ben yasadan faydalanabiliyorsam full time calismami sart kosuyor? Yoksa bu sinirsiz is sozlesmesi mi demek? O da var cunku dosyalarda ve eklemistim onu.
Bunu yazma hakları yok. İtiraz edebilirsiniz. Bu husus sadece süresiz oturuma başvurulurken önemlidir ARB 1/80'de. Bunun dışında ayda 600 Euro'ya bile oturum vermek zorundalar. Zaten bu başlığın ilk sayfasında örnek olarak verilen metinde Almancayla bu belirtilmiş. Antrag verirken bu cümleyi eklemediğinizi düşünüyorum ki böyle bir şey talep etmişler sizden.