Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Eyl 13, 2014 5:11 pm

technonur bende werkstudent olarak calisiyorum ve at11 olmasina ragmen rentenversicherung cekiliyor zaten almanya turkiye arasi anlamasmada rentenversicherungda dahilmis o nedenle is vereni sigorta konusunda ikna etmistim gerci burasi ayri konu :) soruma geliyim kesin bi bilgiye ulasabildin mi ? yani werkstudent olarak calisanlar da bu oturumu cevirme olayina dahil mi ?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Cmt Eyl 13, 2014 6:40 pm

[quote]Gurhan35 tarafindan yazilan metin:

technonur bende werkstudent olarak calisiyorum ve at11 olmasina ragmen rentenversicherung cekiliyor zaten almanya turkiye arasi anlamasmada rentenversicherungda dahilmis o nedenle is vereni sigorta konusunda ikna etmistim gerci burasi ayri konu :) soruma geliyim kesin bi bilgiye ulasabildin mi ? yani werkstudent olarak calisanlar da bu oturumu cevirme olayina dahil mi ?[/quote]

malesef herhangi bir bilgiye ulasamadim fakat yasalarda werkstudent olamaz vs gecmiyor onemli olan rentenversicherung odenmesi . yani muhtemelen dahil

reco

Mesaj gönderen reco » Pzr Eyl 14, 2014 12:12 pm

Bu hafta auslanderbehordeye gidip bilgi amacli birkac soru sormayi dusunuyorum. Ozellikle RV nin bir kerede odenmesi ile ilgili biraz bilgiye ihtiyacim olucak. aylik maasim 450 Eur ve 3.60 Eur kesiliyor ve geriye nett 446,40 Eur kaliyor. ancak soyle bir gercek daha var ki o da sudur: firmadan aylik 120 eur civarinda benim yuuzumden bir kesinti de yapiliyormus!

olmazsa da artik yine ogrenci oturumuna basvuraccagim...

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eyl 14, 2014 12:40 pm

sen buyuk ihtimal geringfugige beschaeftigung yani minijob kategorisinde kayitlisin.

minijobda da ayni sekilde isverenden kesinti olur. o kisim seni ilgilendirmez zaten. minijobda RV istege bagli hale getirildi. eger sozlesme imzalarken dikkat etmediysen muaf tutulma belgesini de imzalamis olabilirsin. imzalamadiysan ama ona ragmen muafsan buna itiraz edebilirsin, bu durumda simdiye kadarki RV aidatlari kesilir senden. gerci 1 sene sonra farketmissin hala duzeltilebiliyo mu bilmiyorum.

RV sana neden lazim? isci oturumunda RV odemesi mi istiyolar?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzr Eyl 14, 2014 1:13 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

sen buyuk ihtimal geringfugige beschaeftigung yani minijob kategorisinde kayitlisin.

minijobda da ayni sekilde isverenden kesinti olur. o kisim seni ilgilendirmez zaten. minijobda RV istege bagli hale getirildi. eger sozlesme imzalarken dikkat etmediysen muaf tutulma belgesini de imzalamis olabilirsin. imzalamadiysan ama ona ragmen muafsan buna itiraz edebilirsin, bu durumda simdiye kadarki RV aidatlari kesilir senden. gerci 1 sene sonra farketmissin hala duzeltilebiliyo mu bilmiyorum.

RV sana neden lazim? isci oturumunda RV odemesi mi istiyolar?[/quote]
evet isci oturumu icin rv sart

isveren tarafindan iscinin maasi ve calisma suresinin ilgili kurumlara bildirilmesi, yasalar cercevesinde belirlenmis vergilerin odenmesi zorunludur. 400 Euro nun altinda olsa dahi maasin %19,5 i kadar renntenversicherung odenmesi sarttir. Bazi isletmelerde Krankenversicherung isveren tarafindan karsilanir. Calisan kisi ogrenci degilse ilaveten maasinin %6,5 i kadar Arbeitslosenversicherung ve %1,7 si kadar Pflegeversicherung odenmesi de zorunludur.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eyl 14, 2014 2:43 pm

yasal olan ve bildirim zorunlugu olan her calisma sozialversicherung a bildirilir zaten. ama bildiriliyo diye RV odemek zorunlu degil bazi calisma turlerinde. mesela minijob, mesela SPO da yazili ara staj. bu staj turunde kisi mesela ne kadar kazanirsa kazansin ne kadar surerse sursun tum sigorta turlerinden muaf. ama kranken ve pflegeversicherung onceden nasil yapiliyosa o sekilde devam eder. bu staj turunde bildirim zorunlulugu da yok. sahsen okudugum okulda isverenin bu zorunlulugunun olmadigi yazilmis. yani demek istedigim calisma turune ve kisinin mahiyetine gore farkli kurallar ve ona gore kayit ve kesintiler yapilir. minijobda da kisi isterse RV priminden bi belgeyi doldurup imzalayip is yerine verdigi takdirde muaf olabilir.

soruyu soran arkadasa gelince 450 euro ile sinirlamislar maasini. bu durumda minijob olma ihtimali yuksek. bu calisma icin sozialversicherung a kayitli oldugu anahtarlari kontrol etsin. eger ki geringfugige beschaeftigung ohne RVbeitrag olarak kayitliysa ve eger ki ise baslarken bu muafiyet belgesini doldurmadiysa itiraz ederek bu RV primlerini geriye donuk odeyebilme hakki olabilir. 1 sene sonra farketmesinden dolayi sure asimi diye bi sorun olmazsa tum primleri oder geriye donuk oder ve sorundan kurtulur isci oturumuna da rahat rahat basvurabilir bu durumda

12345

Mesaj gönderen 12345 » Çrş Eyl 17, 2014 9:37 pm

[quote]erhanlale tarafindan yazilan metin:

Forum kullanicilarindan bir ricada bulunmak istiyorum;

bu basligin yazilmasinin ve okunmasinin amaci "Ogrenciyken Isci Oturumu Alma" konusunda bilgi paylasimidir. Bu konu disindaki yazismalarinizi ilgili basliklarda yapmanizi, ilgili baslik yoksa olusturmanizi rica ediyorum.[/quote]

saglikli bir bilgi alisverisi icin kullanicilardan ricada bulundum... Bu ricaya uyulmamasindan dolayi diger kullanicilarin kullanim amacinin ve yonteminin benimkinden daha farkli bir yaklasimi oldugunu anladim. Bu sebeple forumu kullanmayi biraktigimi bildirmek istiyorum.

Size iyi gunler

nonearthling

Mesaj gönderen nonearthling » Çrş Eki 01, 2014 10:47 pm

Benim kafama bir soru takildi.Bir isyerinde bir yili doldurdum diyelim ve isci oturumu aldim.Bu asamadan sonra yapmam gereken 3 yili ayni isyerinde doldurmak.
Anladigim kadariyla artik bu 1 yil dolduktan sonra garantore vs ye ihtiyacim kalmiyor oyle mi?
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Çrş Eki 01, 2014 11:04 pm

Isci oturumunu tam gun calisma ile alirsin, vize uzatmaya da zaten yenilenmis isci sozlesmenle gidiyorsun. Garantore ihtiyacin yok.

nonearthling

Mesaj gönderen nonearthling » Cmt Eki 04, 2014 12:55 pm

Tesekkurler.
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cmt Eki 04, 2014 4:29 pm

Bir soru da benden. Yaklasik 2,5 senedir ayni is yerinde Aushilfe olarak calisiyorum ve duzenli olarak maas bordrolarini aliyorum.Ancak isverenin ismi degistigi icin ( yerine kardesi gecti) 10 aydir bordro da yeni gelenin ismi yaziyor ve ise baslangic tarihim de 10 ay oncesi olarak girilmis.Bu durum isci vizesine basvurmam da bi sikinti yaratir mi?Bilgisi olan arkadaslar cevaplarsa sevinirim.

Suburban

Mesaj gönderen Suburban » Cmt Kas 01, 2014 1:13 pm

Arkadaslar benim de kucuk bir sorum olacak konu hakkinda. Ben okulu bitirip 18 aylik is arama vizesi aldim. OKul bittiginden haliyle sigortam AOK\'da aylik 120-150 civarina cikacak. Aylik 60 Euro civarinda daha makul bir ucrete sahip olan Mawista (care concept benzeri) adli ozel bir sigortaya gecmem benim bu 1 senelik calismayi doldurmamda dezavantaj olusturur mu? Yoksa onemli olan sadece 1 sene sozialversicherungla kayitli bir sekilde calismis olmak mi? Buyuk bir ikilemdeyim. Kimsenin de bilgisi yok.

AOK da kalmam benim icin buyuk mali yuk olusturacak.
Cevap icin simdiden cok tesekkurler.

cazador1276

Mesaj gönderen cazador1276 » Sal Ara 02, 2014 2:56 pm

Selam arkadaslar

ben 1,5 yildir minijob calisiyorum. Isci vizesi icin basvuru yaptim 2 ay sonra bana red cevabi geldi. Sebebi ise saatlerimi asmisim.. nedenleriyle red kararinin belgesini istedim 500 € odemem gerektigini soylediler..

Bu durumu yasayan var mi? benim vizem de 120 tam 240 yarim gun calisma izni yaziyor ve muhasebeci adamla chef beraber topladik daha benim artan saatlerim bile var?

Sizce ne yapmam lazim? Almanya da tekim ailem Turkiyede.. Bana akil verin lutfen

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Ara 02, 2014 6:23 pm

[quote]cazador1276 tarafindan yazilan metin:

Selam arkadaslar

ben 1,5 yildir minijob calisiyorum. Isci vizesi icin basvuru yaptim 2 ay sonra bana red cevabi geldi. Sebebi ise saatlerimi asmisim.. nedenleriyle red kararinin belgesini istedim 500 € odemem gerektigini soylediler..

Bu durumu yasayan var mi? benim vizem de 120 tam 240 yarim gun calisma izni yaziyor ve muhasebeci adamla chef beraber topladik daha benim artan saatlerim bile var?

Sizce ne yapmam lazim? Almanya da tekim ailem Turkiyede.. Bana akil verin lutfen[/quote]

ne kadar saat calistigini ne ile belgeledin ? ve verdigin belgede toplamda kac gun / saat gozukuyor

cazador1276

Mesaj gönderen cazador1276 » Sal Ara 02, 2014 7:30 pm

Abrechnung kagitlarimi verdim ve chef ne zaman lar ve hangi saatler calistigimi imzaladi.

Ayrica tesekkur ederim ilgilendiginiz icin...

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Ara 02, 2014 7:44 pm

[quote]cazador1276 tarafindan yazilan metin:

Abrechnung kagitlarimi verdim ve chef ne zaman lar ve hangi saatler calistigimi imzaladi.

Ayrica tesekkur ederim ilgilendiginiz icin...[/quote]

muhtemelen 120 240 gun sinirini asmissindir yarim gun calisiyorsan gunde 4 saati asmamak kaydiyla 240 gun yapmasi lazim max aksi taktirde onlar hakli cikiyor gunde 8 saatte calisiyorsan 120 gun olmasi lazim tabi bu ikisini toplayamiyorsun oraya dikkat et skype a ekledim seni istersen ordan devam edebiliriz.

cazador1276

Mesaj gönderen cazador1276 » Sal Ara 02, 2014 7:48 pm

Skype adim baran.onat

Tesekkur ederim

anil

Mesaj gönderen anil » Prş Oca 22, 2015 10:34 pm

Benim calisma iznimde de 240 yarim 120 tam yaziyor. BWL okuyorum ve werkstudent olarak is ariyorum. Mini job icin max. 450 ancak werkstudent olarak mi oyle olmasi gerekiyor? Yani daha yogun ve daha kisa sure calisilabilir mi ?
Bilginiz varsa ve paylasirsaniz sevinirim.

nbgauslander1

Mesaj gönderen nbgauslander1 » Cmt Oca 24, 2015 7:37 pm

Ben tip okuyacagim erlangen universite sinde egitimim bittikten sonra nurnberg de bir hastanede ise baslayabilirmiyim.Ya da universitem devam ederken staj olanagi varmi???

GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Oca 24, 2015 10:20 pm

is bulabilirsen ki doktor olduktan sonra nerdeyse %100 gibi bi sansin var,sordugun iki sorununda cevabi evet.