Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
FrauOia

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen FrauOia » Cum Eki 27, 2023 8:05 pm

cinar02 yazdı: Sal Eki 24, 2023 3:00 pm Arkadaşlar memur, öğrenci olduğum için bu anlaşmadan yararlanamadığımı sadece ilk defa geliyor olanlar için olduğunu söyledi belli ki bu maddelerden haberi yok. E-mail atacağım, öğrencilerin yararlanabildiğini kanıtlamak için hangi linki atabilirim? Adam bayağı inat. Çok kişiyle konuştum öğrenciler de yapabiliyor dedim dinlemedi, ben 5 yıldır bu işi yapıyorum falan diye atarlandı.
Memurun Almanı bile memur cidden, işgüzarlar.

FrauOia

Mesaj gönderen FrauOia » Cum Eki 27, 2023 8:08 pm

uyarugur yazdı: Prş May 25, 2023 11:25 pm Arkadaşlar merhabalar temmuz itibari ile 12 ay kesintisiz minijob çalışmış olacağım. Bu çalışma sonunda çalışma vizesine heçmek istiyorum az çok şartları öğrendim. 38 sayfayı tek tek okudum ama bu Ankara antlaşmasının detaylarını bulamadım nedir bu antlaşma maddeleri nedir? almanca kaynak var mıdır? lütfen yardımcı olur musunuz?
Ankara anlaşması bundan 50 yıl önce Avrupa birliği ve Türkiye arasında imzalanan bir uluslararası anlaşmadır. Uluslararası bir anlaşma olduğu için yerel kanunların da üstündedir. Yani Almanya kendi kendine bu anlaşma aleyhine kanun çıkartamaz. Çıkarırsa geçersiz olur. Biri dava açarsa iptal edilir. Metni bulunca linkini bırakırım.

Kullanıcı avatarı
_cylon_

Mesaj gönderen _cylon_ » Cum Kas 17, 2023 9:50 am

Merhaba,

Süreç ile ilgili açıklamanız için çok teşekkürler. Randevu alımı için bir sorum olacak benim. Aynı şirkette üçüncü senem dolmak üzere. Bu sebeple randevu aramaya başladım. Fakat Berlin LEA sitesinde sadece uzatma altında ARB 1/80 randevusu veriliyor ve burada koşullarda şu anki öğrenci oturumum listelenmemiş.

Siz siteden uzatma altında mı randevu aldınız yoksa onlara sitelerindeki formları üstünden ulaşıp mı randevu istediniz?

Şimdiden teşekkürler.
Mnrl89 yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 6:06 pm Biraz önce Berlin LEA'da ARB 1/80 ilk başvuru randevumdan çıktım.

Kısa ön bilgi, 3 yıldır aynı şirkette aynı pozisyonda Minijob olarak çalışmaktayım. Haftda 8 saat, önce 450€ sonra yeni kanun sonrası 520€. Bu sürede Rentenversicherung'um düzenli yattı ve Mawista'da sigortalı bulunmaktayım. 2019'da 4 yıllık öğrenci vizesi aldım, onun bitmesine yakın bekliyordum başvurmak için.

Benden isteniler belgelerde:
  • Pasaport, 1 tane biyometrik.
  • Anmeldung
  • Son 6 ayın maaş bordrosu (Arbeiternehmenonline sitesinden indirip print ettim)
  • Bu sürede işten ara vermediğime dair Bescheinigung (şirket bana ıslak imza ve kaşeli basit bir belge verdi aralıksız çalıştığımı yazan) En geç 14 gün öncesinden alınmış
  • İş süresinde yapılan Alman sigorta veya ödenen Rentenversicherung (ben ikisini de gösterdim ama sigortayı daha kaale aldı)
Form verdiler doldurmam için, onu saymazsak girişimle çıkışım 10 dakika falan sürdü. Soru falan sormadılar, neden öğrenciliği bırakıyorsun ve çalışmak istiyorsun gibilerinden. 4. yılı doldurursam 5 yıllık vize verecekleri için çalışan "sana şimdi 1 yıl vereyim, sonra seneye başvurunca 5 yıllık ve her yere açık veririz" dedi, ben de tamam dedim.

Eğer şartları yerine getiriyorsanız gayet basit bir işlem, Almanca bildiğim için sahtekar ve bilgisiz avukatlara hiç girişmedim. Öğrencilikle alakalı bir belge istemediler, sadece üstte saydıklarım.

39€ ödedim, kartı 4-6 hafta arası adrese gelir dediler, beklemedeyiz.

Burada yazılanlar dışında soru varsa cevaplamaya çalışırım.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cum Kas 17, 2023 9:17 pm

_cylon_ yazdı: Cum Kas 17, 2023 9:50 am Merhaba,

Süreç ile ilgili açıklamanız için çok teşekkürler. Randevu alımı için bir sorum olacak benim. Aynı şirkette üçüncü senem dolmak üzere. Bu sebeple randevu aramaya başladım. Fakat Berlin LEA sitesinde sadece uzatma altında ARB 1/80 randevusu veriliyor ve burada koşullarda şu anki öğrenci oturumum listelenmemiş.

Siz siteden uzatma altında mı randevu aldınız yoksa onlara sitelerindeki formları üstünden ulaşıp mı randevu istediniz?

Şimdiden teşekkürler.
Online sitedeki formu doldurup durumu anlattım bana otomatik randevu maili geldi ama mailde de uzatma yazıyor. Görüşmeye gittiğimde çalışan bayana durumu anlattım, ilk başvurum dedim. Tamam problem değil dedi.

Kullanıcı avatarı
_cylon_

Mesaj gönderen _cylon_ » Cum Kas 17, 2023 9:23 pm

Bilgi için tekrardan teşekkürler.
Mnrl89 yazdı: Cum Kas 17, 2023 9:17 pm Online sitedeki formu doldurup durumu anlattım bana otomatik randevu maili geldi ama mailde de uzatma yazıyor. Görüşmeye gittiğimde çalışan bayana durumu anlattım, ilk başvurum dedim. Tamam problem değil dedi.

lochez

Mesaj gönderen lochez » Sal Kas 21, 2023 2:00 am

Mnrl89 yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 6:06 pm Biraz önce Berlin LEA'da ARB 1/80 ilk başvuru randevumdan çıktım.

Kısa ön bilgi, 3 yıldır aynı şirkette aynı pozisyonda Minijob olarak çalışmaktayım. Haftda 8 saat, önce 450€ sonra yeni kanun sonrası 520€. Bu sürede Rentenversicherung'um düzenli yattı ve Mawista'da sigortalı bulunmaktayım. 2019'da 4 yıllık öğrenci vizesi aldım, onun bitmesine yakın bekliyordum başvurmak için.

Benden isteniler belgelerde:
  • Pasaport, 1 tane biyometrik.
  • Anmeldung
  • Son 6 ayın maaş bordrosu (Arbeiternehmenonline sitesinden indirip print ettim)
  • Bu sürede işten ara vermediğime dair Bescheinigung (şirket bana ıslak imza ve kaşeli basit bir belge verdi aralıksız çalıştığımı yazan) En geç 14 gün öncesinden alınmış
  • İş süresinde yapılan Alman sigorta veya ödenen Rentenversicherung (ben ikisini de gösterdim ama sigortayı daha kaale aldı)
Form verdiler doldurmam için, onu saymazsak girişimle çıkışım 10 dakika falan sürdü. Soru falan sormadılar, neden öğrenciliği bırakıyorsun ve çalışmak istiyorsun gibilerinden. 4. yılı doldurursam 5 yıllık vize verecekleri için çalışan "sana şimdi 1 yıl vereyim, sonra seneye başvurunca 5 yıllık ve her yere açık veririz" dedi, ben de tamam dedim.

Eğer şartları yerine getiriyorsanız gayet basit bir işlem, Almanca bildiğim için sahtekar ve bilgisiz avukatlara hiç girişmedim. Öğrencilikle alakalı bir belge istemediler, sadece üstte saydıklarım.

39€ ödedim, kartı 4-6 hafta arası adrese gelir dediler, beklemedeyiz.

Burada yazılanlar dışında soru varsa cevaplamaya çalışırım.
Merhaba bende Berlinde master öğrensiyim sizin yaptığınızın aynısını yapmak istiyorum bu durum aylardır kafamı çok kurcalıyor sizinle birebir iletişime geçmeyi aşırı isterim. Sorum ise eğitim aldığınız bölüm ile işiniz alakalı mı? Mesela ben mühendisim dediğiniz şartları garson olarak çalışsam karşılayabilir miyim? Şimdiden Çok teşekkür ederim.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Çrş Kas 22, 2023 5:20 pm

lochez yazdı: Sal Kas 21, 2023 2:00 am Merhaba bende Berlinde master öğrensiyim sizin yaptığınızın aynısını yapmak istiyorum bu durum aylardır kafamı çok kurcalıyor sizinle birebir iletişime geçmeyi aşırı isterim. Sorum ise eğitim aldığınız bölüm ile işiniz alakalı mı? Mesela ben mühendisim dediğiniz şartları garson olarak çalışsam karşılayabilir miyim? Şimdiden Çok teşekkür ederim.
Evet, ben bütün bilgileri (zaten çok da birşey yok) burdaki başlığı okuyup da öğrendim, sonra gittim kendim başvurdum.

lochez

Mesaj gönderen lochez » Çrş Kas 22, 2023 5:55 pm

Mnrl89 yazdı: Çrş Kas 22, 2023 5:20 pm Evet, ben bütün bilgileri (zaten çok da birşey yok) burdaki başlığı okuyup da öğrendim, sonra gittim kendim başvurdum.
Evet ilk soruya mıydı :D

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Çrş Kas 22, 2023 9:26 pm

lochez yazdı: Çrş Kas 22, 2023 5:55 pm Evet ilk soruya mıydı :D
Eğitim alınan bölümle işin alakalı olması zorunlu değil.

Beachandbeer

Mesaj gönderen Beachandbeer » Prş Kas 23, 2023 4:13 pm

Merhabalar benim bir sorum var ve neredeyse hiçbir yerde bu soruma cevap bulamadım.
Ben almanyada ingilizce bir bölümden mastera kabul aldım. Okulum 4 ekimde başladı ve vizem hala sonuçlanmadı.. (haftaya gelecek muhtemelen) anlayacağınız çok fazla ders kaybım oldu.. böyle olunca bende vizemi aldıktan sonra dönemi 1 yıl ertelemeyi ve bu süreçte almanca kursuna gitmeyi ve çalışmayı düşünüyorum. İşim zaten hazır diyebilirim. Bu durumda 1 yılın sonunda öğrenci vizemi işçi vizesine çevirebilmem mümkün oluyor mu? Yoksa çok fazla ders kaybım olsa dahi okula gidip kaydımı tamamlamam ve devam etmem mi gerekiyor?
Lütfen bilen birisi cevaplandırsın

Beachandbeer

Mesaj gönderen Beachandbeer » Cmt Kas 25, 2023 9:32 pm

Beachandbeer yazdı: Prş Kas 23, 2023 4:13 pm Merhabalar benim bir sorum var ve neredeyse hiçbir yerde bu soruma cevap bulamadım.
Ben almanyada ingilizce bir bölümden mastera kabul aldım. Okulum 4 ekimde başladı ve vizem hala sonuçlanmadı.. (haftaya gelecek muhtemelen) anlayacağınız çok fazla ders kaybım oldu.. böyle olunca bende vizemi aldıktan sonra dönemi 1 yıl ertelemeyi ve bu süreçte almanca kursuna gitmeyi ve çalışmayı düşünüyorum. İşim zaten hazır diyebilirim. Bu durumda 1 yılın sonunda öğrenci vizemi işçi vizesine çevirebilmem mümkün oluyor mu? Yoksa çok fazla ders kaybım olsa dahi okula gidip kaydımı tamamlamam ve devam etmem mi gerekiyor?
Lütfen bilen birisi cevaplandırsın
Bilen biri lütfen yardımcı olsun

lochez

Mesaj gönderen lochez » Pzr Kas 26, 2023 1:48 am

Bende berlinde öğrenciyim okuduğun üniversiteye göre değişiyor ben 1 yıldır ders vermedim oturum için kimse senin transkriptini takip etmiyor. Ayriyeten bende oturumuna geçmeyi istiyorum

Beachandbeer

Mesaj gönderen Beachandbeer » Pzr Kas 26, 2023 9:32 am

lochez yazdı: Pzr Kas 26, 2023 1:48 am Bende berlinde öğrenciyim okuduğun üniversiteye göre değişiyor ben 1 yıldır ders vermedim oturum için kimse senin transkriptini takip etmiyor. Ayriyeten bende oturumuna geçmeyi istiyorum
Peki dönem ücretini ödüyor musunuz? Açıkçası benim öncelikli amacım ingilizce master değil, almanca öğrenmek.. eğer mümkün oluyorsa okulu pek umursamayacağım zaten

lochez

Mesaj gönderen lochez » Pzr Kas 26, 2023 1:24 pm

Beachandbeer yazdı: Pzr Kas 26, 2023 9:32 am Peki dönem ücretini ödüyor musunuz? Açıkçası benim öncelikli amacım ingilizce master değil, almanca öğrenmek.. eğer mümkün oluyorsa okulu pek umursamayacağım zaten
Okuldan okula değişmekle birlikte bazılarında sömestr sınırı oluyor. Ben TU dayım ve sömestr ücreti ödediğim sürece ve ana derslerin sınavından 3 kere kalmadığım sürece kimse benim öğrenciliğimi sorgulamıyor. Yanı en azından bu şekilde 4-5 yıl oturum alınıyor diye biliyorum çünkü bitirme ortalaması öyle zaten. Bu süre de işçi vizesine geçmek için zaten yetiyor. Berlindeysen özelden iletişime geçebiliriz, birlikte hareket etmiş oluruz.

Beachandbeer

Mesaj gönderen Beachandbeer » Pzr Kas 26, 2023 2:05 pm

lochez yazdı: Pzr Kas 26, 2023 1:24 pm Okuldan okula değişmekle birlikte bazılarında sömestr sınırı oluyor. Ben TU dayım ve sömestr ücreti ödediğim sürece ve ana derslerin sınavından 3 kere kalmadığım sürece kimse benim öğrenciliğimi sorgulamıyor. Yanı en azından bu şekilde 4-5 yıl oturum alınıyor diye biliyorum çünkü bitirme ortalaması öyle zaten. Bu süre de işçi vizesine geçmek için zaten yetiyor. Berlindeysen özelden iletişime geçebiliriz, birlikte hareket etmiş oluruz.
Maalesef Berlin’de değilim.. offenburgta olacağım. Ve okul nasıl bir politika izliyor hiçbir fikrim yok

ozgeea

Mesaj gönderen ozgeea » Prş Kas 30, 2023 1:55 pm

Merhabalar, bugün oturum almak için Ausländerbehördeye gittim. Öğrenci otururum var. 16b. Abs 1. ilk defa itirazım sonucu 2 yıllık alabildim. Ancak 2020den beri aushilfelohn olarak çalıştığımı söyledim. (Konuşmalar görevli Türkçe konuştuğu için türkçe gerçekleşiyor.) Sınırsız oturum alabilir miyim bununla diye sordum. 3 yılı geçti gibisinden. Kesinlikle hayır senin öğrenci oturumun var değiştiremezsin, bir daha bakmanı öneririm dedi Arb 1/80’e. Hatta şöyle bir şey söyledi sen 24 ay çalışıyor olsan dahi o 12 ay sayılıyor gibisinden kendinden emin bir şekilde bahsetti. Ben de tartışma ortamı yaratmamak için karşılık vermedim. Bu cümlenin üzerine cevap veremezdim çünkü. Anlamsız geldi söylediği. Susmak erdemdir ve ben cahille sohPeti çoktan kesmiştim :p şaka bir yana bu yasanın zaten statü değişikliği olduğunu bilmiyorlar mı acaba ? Sizce Nasıl bir yol izlemeliyim, kendim dilekçe ile mi başvurmalıyım sonradan yoksa avukat aracılığı ile mi ilerleyeyim? Ya da okulu bitirip uğraşmayayım mı napayım ?

lochez

Mesaj gönderen lochez » Prş Kas 30, 2023 3:27 pm

ozgeea yazdı: Prş Kas 30, 2023 1:55 pm Merhabalar, bugün oturum almak için Ausländerbehördeye gittim. Öğrenci otururum var. 16b. Abs 1. ilk defa itirazım sonucu 2 yıllık alabildim. Ancak 2020den beri aushilfelohn olarak çalıştığımı söyledim. (Konuşmalar görevli Türkçe konuştuğu için türkçe gerçekleşiyor.) Sınırsız oturum alabilir miyim bununla diye sordum. 3 yılı geçti gibisinden. Kesinlikle hayır senin öğrenci oturumun var değiştiremezsin, bir daha bakmanı öneririm dedi Arb 1/80’e. Hatta şöyle bir şey söyledi sen 24 ay çalışıyor olsan dahi o 12 ay sayılıyor gibisinden kendinden emin bir şekilde bahsetti. Ben de tartışma ortamı yaratmamak için karşılık vermedim. Bu cümlenin üzerine cevap veremezdim çünkü. Anlamsız geldi söylediği. Susmak erdemdir ve ben cahille sohPeti çoktan kesmiştim :p şaka bir yana bu yasanın zaten statü değişikliği olduğunu bilmiyorlar mı acaba ? Sizce Nasıl bir yol izlemeliyim, kendim dilekçe ile mi başvurmalıyım sonradan yoksa avukat aracılığı ile mi ilerleyeyim? Ya da okulu bitirip uğraşmayayım mı napayım ?
Başvuruyu nereden yaptınız?

ozgeea

Mesaj gönderen ozgeea » Cmt Ara 02, 2023 11:21 pm

lochez yazdı: Prş Kas 30, 2023 3:27 pm Başvuruyu nereden yaptınız?
Köln’den yaptım.

fat504

Mesaj gönderen fat504 » Pzr Ara 03, 2023 4:52 pm

ozgeea yazdı: Prş Kas 30, 2023 1:55 pm Merhabalar, bugün oturum almak için Ausländerbehördeye gittim. Öğrenci otururum var. 16b. Abs 1. ilk defa itirazım sonucu 2 yıllık alabildim. Ancak 2020den beri aushilfelohn olarak çalıştığımı söyledim. (Konuşmalar görevli Türkçe konuştuğu için türkçe gerçekleşiyor.) Sınırsız oturum alabilir miyim bununla diye sordum. 3 yılı geçti gibisinden. Kesinlikle hayır senin öğrenci oturumun var değiştiremezsin, bir daha bakmanı öneririm dedi Arb 1/80’e. Hatta şöyle bir şey söyledi sen 24 ay çalışıyor olsan dahi o 12 ay sayılıyor gibisinden kendinden emin bir şekilde bahsetti. Ben de tartışma ortamı yaratmamak için karşılık vermedim. Bu cümlenin üzerine cevap veremezdim çünkü. Anlamsız geldi söylediği. Susmak erdemdir ve ben cahille sohPeti çoktan kesmiştim :p şaka bir yana bu yasanın zaten statü değişikliği olduğunu bilmiyorlar mı acaba ? Sizce Nasıl bir yol izlemeliyim, kendim dilekçe ile mi başvurmalıyım sonradan yoksa avukat aracılığı ile mi ilerleyeyim? Ya da okulu bitirip uğraşmayayım mı napayım ?
Merhaba, ben de ögrenciyim ve 1.5 senedir calisiyorum. 1 sene dolduktan sonra, 7 ay önce Köln'de basvurumu yaptim, fakat hala bir cevap alamadim. Basvurumdan sonra herhangi bir aciklama yapmadan sadece Aufenthaltstitel'in süresi bittigi icin 6 aylik Fixionsbescheinigung verdiler. Siz ne kadar süre icinde Termin alabildiniz? ve yeni kartinizda 16b maddesi mi yaziyor hala? Bu arada hayirli olsun, benim de bir bilgim yok ama, sizin yerinizde olsam avukata giderdim.

ozgeea

Mesaj gönderen ozgeea » Pzt Ara 04, 2023 6:36 pm

fat504 yazdı: Pzr Ara 03, 2023 4:52 pm Merhaba, ben de ögrenciyim ve 1.5 senedir calisiyorum. 1 sene dolduktan sonra, 7 ay önce Köln'de basvurumu yaptim, fakat hala bir cevap alamadim. Basvurumdan sonra herhangi bir aciklama yapmadan sadece Aufenthaltstitel'in süresi bittigi icin 6 aylik Fixionsbescheinigung verdiler. Siz ne kadar süre icinde Termin alabildiniz? ve yeni kartinizda 16b maddesi mi yaziyor hala? Bu arada hayirli olsun, benim de bir bilgim yok ama, sizin yerinizde olsam avukata giderdim.
Merhabalar. Evet hala 16b yazılı. Şu an Fiktionbescheinigung‘um var. Ama gelecek olan kartta da yine aynı şey yazacak. Termini vizem bitmeden 6 hafta önce aldım. Terminsiz bir şekilde gidip Fiktionbescheinigung’u aldım. Asıl terminimde de Arb1/80i sorup bilgi almak istedim ama maalesef önüm direkt sen öğrencisin zaten imkansız diye kesildi. Ben de uzatmadım açıkçası. Bakalım belki daha sonra dilekçe ile yahut avukat ile yol alırım.