Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
cinar02

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen cinar02 » Prş Eyl 14, 2023 3:17 pm

Merhabalar. Ocak ayı itibariyle bir dans okulunda 1 yıldır çalışıyor olacağım ama aynı zamanda Lieferandoda da çalışıyorum. Dans okulu werkstudent, Lieferando minijob kontratı ve 20 saati geçmiyorum. İki işte çalışmam bir sorun yaratır mı? Lieferandodan istifa edip mi ARB'ye başvurmalıyım?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Sal Eyl 26, 2023 1:22 pm

Selamlar, bir arkadaş için soruyorum.
Aranızda NRW eyaletinde bu vizeye başvuran oldu mu? Özellikle Bielefeld ve çevresi.
Teşekkürler

mdl2023

Mesaj gönderen mdl2023 » Sal Eyl 26, 2023 3:40 pm

Mnrl89 yazdı: Sal Eyl 26, 2023 1:22 pm Selamlar, bir arkadaş için soruyorum.
Aranızda NRW eyaletinde bu vizeye başvuran oldu mu? Özellikle Bielefeld ve çevresi.
Teşekkürler
Hocam merhaba onumuzdeki ay bende Koln'de basvurmayi dusunuyorum. Ilk geldigimde 6 ay Bielefelde'de yasadim, bilgi alisverisi yapmak icin sizinle iletisime gecmek istiyorum fakat foruma yeni kayit oldum ve ozelden nasil ulasabilirim bulamadim. Bana ulasabilirseniz sevinirim

Tesekkurler

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Çrş Eyl 27, 2023 5:40 pm

mdl2023 yazdı: Sal Eyl 26, 2023 3:40 pm Hocam merhaba onumuzdeki ay bende Koln'de basvurmayi dusunuyorum. Ilk geldigimde 6 ay Bielefelde'de yasadim, bilgi alisverisi yapmak icin sizinle iletisime gecmek istiyorum fakat foruma yeni kayit oldum ve ozelden nasil ulasabilirim bulamadim. Bana ulasabilirseniz sevinirim

Tesekkurler
Benim Bielefeld'le bir alakam yok, Berlin'de yaşıyorum. Arkadaş için sorduydum ona da mail olarak cevap geldi dün, başvurabiliyormuş Bielefeld'den diye.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Pzt Eki 02, 2023 7:16 pm

Bugün 7 hafta oldu kartım halen elime ulaşmadı, 2 hafta önce pin ve puk kodum geldi online kimlik için. Başvuranlar ellerine ne zaman ulaştı acaba kartarı?

debur

Mesaj gönderen debur » Cum Eki 13, 2023 3:37 am

Mnrl89 yazdı: Pzt Eki 02, 2023 7:16 pm Bugün 7 hafta oldu kartım halen elime ulaşmadı, 2 hafta önce pin ve puk kodum geldi online kimlik için. Başvuranlar ellerine ne zaman ulaştı acaba kartarı?
Merhabalar,benim yasadigim sehirdeki yabancilar dairesi eger pin kodu sana gelirse oturum kartin da bize gelmistir,gelip alman lazim demislerdi. Istersen arayip bir sor,hatta eger “welcome desk” gibi sana randevusuz bilgi verebilecek bir bölüm varsa gidip sorman daha da iyi olur. Umarim yardimci olabilmisimdir.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Eki 13, 2023 2:14 pm

Merhaba, yeni çıkan nitelikli göç yasasında öğrenciyken işçi oturumuna geçmeyle alakalı bir yenilik var mı? Biliyor musunuz?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cum Eki 13, 2023 7:34 pm

debur yazdı: Cum Eki 13, 2023 3:37 am Merhabalar,benim yasadigim sehirdeki yabancilar dairesi eger pin kodu sana gelirse oturum kartin da bize gelmistir,gelip alman lazim demislerdi. Istersen arayip bir sor,hatta eger “welcome desk” gibi sana randevusuz bilgi verebilecek bir bölüm varsa gidip sorman daha da iyi olur. Umarim yardimci olabilmisimdir.
Teşekkürler. Bana randevu sonrası verdikleri kağıtta, bize gelmenize gerek yok diyor.

gkaan

Mesaj gönderen gkaan » Sal Eki 17, 2023 6:22 pm

Merhaba, oturum için randevu alamıyorum asla ulaşılabilir tarih yok diyor ve eşimle başvuracağım, kaç kişi için oturum başvurusu olacak diye soruyor ama yinede tek randevu ikimiz içinde oturum almaya yetecek mi ? Ayrıca sebep olarak öğrencilik seçiyorum ama bu sefer çalışma izini olacak mı ? Onun için ayrı mı başvurucağız, bakıyorum her yere ama net bir şey yazmıyor :(

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Sal Eki 17, 2023 9:58 pm

gkaan yazdı: Sal Eki 17, 2023 6:22 pm Merhaba, oturum için randevu alamıyorum asla ulaşılabilir tarih yok diyor ve eşimle başvuracağım, kaç kişi için oturum başvurusu olacak diye soruyor ama yinede tek randevu ikimiz içinde oturum almaya yetecek mi ? Ayrıca sebep olarak öğrencilik seçiyorum ama bu sefer çalışma izini olacak mı ? Onun için ayrı mı başvurucağız, bakıyorum her yere ama net bir şey yazmıyor :(
Hangi şehir? Vize türü neyse ve kaç kişiyse onu seçerek başvurun. Bu vize mesela Berlin sisteminde yoktu (sadece uzatma için seçenek vardı) ben mail attım da anca 2-3 aya dönüp 5-6 ay sonrasına randevu verdilerdi. Zor valla büyük şehirlerde randevu bulmak.

gkaan

Mesaj gönderen gkaan » Çrş Eki 18, 2023 11:41 am

Mnrl89 yazdı: Sal Eki 17, 2023 9:58 pm Hangi şehir? Vize türü neyse ve kaç kişiyse onu seçerek başvurun. Bu vize mesela Berlin sisteminde yoktu (sadece uzatma için seçenek vardı) ben mail attım da anca 2-3 aya dönüp 5-6 ay sonrasına randevu verdilerdi. Zor valla büyük şehirlerde randevu bulmak.
Berlin bizim de imkansız yabancılar dairesinden randevu bulmak zaten, siz mail mi attınız randevu almak için ben maillere dönüş yapılmıyor diye duymuştum peki 3 ay d tipi vize alıp gidenler ne ara randevu alıp oturuma çevirecekler çok saçma.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Çrş Eki 18, 2023 12:54 pm

gkaan yazdı: Çrş Eki 18, 2023 11:41 am Berlin bizim de imkansız yabancılar dairesinden randevu bulmak zaten, siz mail mi attınız randevu almak için ben maillere dönüş yapılmıyor diye duymuştum peki 3 ay d tipi vize alıp gidenler ne ara randevu alıp oturuma çevirecekler çok saçma.
Ben sene başı mail attım randevu için, cevap gelmedi. Sonra Şubat ortaları tekrar mail attım, Mart'ın ortaları gelişigüzel bana randevu maili geldi 14 Ağustos için. Ev arkadaşım da mezun oldu, iş de buldu günleridr işçi vizesi için randevu bakıyor Berlin'de. Faks çekin diye çok okuduk internette, Çarşamba günleri yeni randevu açıyolarmış diye duyduk. Hatta para verip senin için randevu alan aracı şirketler bile yeni müşteri almıyormuş uzun süredir. Berlin maalesef bitik durumda. İşin garibi ben randevuma gittiğimde bomboştu bekleme odası falan. Dijitalizasyon gelse de işimiz rahatlasa artık.

14.08'de randevuya girdim, 11.10'da kartımı postalamışlar 18.10'da elime ulaştı. Kartımda işimle alakalı bir ibre yok, 1 sene daha aynı işte kitliyim sorna 4 yılı doldurmuş olacağım, 1 sene sonra gel 5 yıllık verelim dediler.

gkaan

Mesaj gönderen gkaan » Çrş Eki 18, 2023 10:49 pm

Mnrl89 yazdı: Çrş Eki 18, 2023 12:54 pm Ben sene başı mail attım randevu için, cevap gelmedi. Sonra Şubat ortaları tekrar mail attım, Mart'ın ortaları gelişigüzel bana randevu maili geldi 14 Ağustos için. Ev arkadaşım da mezun oldu, iş de buldu günleridr işçi vizesi için randevu bakıyor Berlin'de. Faks çekin diye çok okuduk internette, Çarşamba günleri yeni randevu açıyolarmış diye duyduk. Hatta para verip senin için randevu alan aracı şirketler bile yeni müşteri almıyormuş uzun süredir. Berlin maalesef bitik durumda. İşin garibi ben randevuma gittiğimde bomboştu bekleme odası falan. Dijitalizasyon gelse de işimiz rahatlasa artık.

14.08'de randevuya girdim, 11.10'da kartımı postalamışlar 18.10'da elime ulaştı. Kartımda işimle alakalı bir ibre yok, 1 sene daha aynı işte kitliyim sorna 4 yılı doldurmuş olacağım, 1 sene sonra gel 5 yıllık verelim dediler.
Çalışma iznin yok mu yani 1 yıl sadece oturum mu

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Prş Eki 19, 2023 1:07 pm

Var çalışma iznim de var

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Eki 20, 2023 10:19 pm

Dil kursu öğrencisiyim henüz fakat kendi alanımda bir iş buldum, işçi oturumuna geçebilir miyim?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cmt Eki 21, 2023 5:12 pm

Aynı iş kolunda kalmak suretiyle arada iş değiştirirken 1-2 ay boşluk olsa, vize yenilemede problem çıkartırlar mı?

cinar02

Mesaj gönderen cinar02 » Sal Eki 24, 2023 3:00 pm

Arkadaşlar memur, öğrenci olduğum için bu anlaşmadan yararlanamadığımı sadece ilk defa geliyor olanlar için olduğunu söyledi belli ki bu maddelerden haberi yok. E-mail atacağım, öğrencilerin yararlanabildiğini kanıtlamak için hangi linki atabilirim? Adam bayağı inat. Çok kişiyle konuştum öğrenciler de yapabiliyor dedim dinlemedi, ben 5 yıldır bu işi yapıyorum falan diye atarlandı.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Sal Eki 24, 2023 9:56 pm

cinar02 yazdı: Sal Eki 24, 2023 3:00 pm Arkadaşlar memur, öğrenci olduğum için bu anlaşmadan yararlanamadığımı sadece ilk defa geliyor olanlar için olduğunu söyledi belli ki bu maddelerden haberi yok. E-mail atacağım, öğrencilerin yararlanabildiğini kanıtlamak için hangi linki atabilirim? Adam bayağı inat. Çok kişiyle konuştum öğrenciler de yapabiliyor dedim dinlemedi, ben 5 yıldır bu işi yapıyorum falan diye atarlandı.
Malesef hiçbir bilgileri bile yok bazı behördelerin ve işi zorlaştırıp vazgeçtirmek istiyorlar.Bana da aynı maili attı ve şansın yok dilekçeni geri çek dedi bana behörde hemen avukata gittim ve avukatla görüştüm avukat duruma güldü ve böyle bir hakkımın olduğunu söyledi ve işlemlere yeni başladık .Kesinlikle bir avukata danış derim

aytuncb

Mesaj gönderen aytuncb » Çrş Eki 25, 2023 12:43 pm

Merhaba,

Ankara anlaşması yapıp 2.5 yıldır bir firmada çalışıyorum. Şimdi farklı bir firmada daha güzel bir iş teklifi aldım. Ankara ant. dan çalışma vizesine geçiş yapma şansım varmıdır.

Pr0ne1

Mesaj gönderen Pr0ne1 » Prş Eki 26, 2023 6:17 pm

Merhaba, öncelikle master öğrencisiyim ve sadece staj + tez kısmı kaldığı için ve bunları bir sonraki dönem yapabileceğim için 2024 eylülde mezun olacağım. Fakat şu an çalıştığım işyerinde 1.5 yıldır çalışıyorum ve süresiz kontratım var. Şirket full-time a geçmemi istiyor ancak eğer vize türümü değiştirirsem ve iş yeriyle bir problem yaşarsam mezun olduğumdaki 1.5 yıllık iş bulma vize hakkımı kaybedip kaybetmeyeceğimi bilmiyorum. Bu konuda bilginiz var mı?