Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
12345

Mesaj gönderen 12345 » Pzt Ağu 19, 2013 11:22 am

[quote]Asimanin tarafindan yazilan metin:

Selamlar Arkadaslar

soruma cevap olabilirseniz cok sevinirim
turkiyeden okumak icin geldim su anda hem okuyorum hemde 3 senedir universitede 200 euro ya resmi ve araliksiz calisiyorum

isci vizesine basvurmayi dusunuyyorum ama
endisem su, bu isin yaninda baska bi yerdede resmi calisiyorum ama surekli deil, arada sirada calisiyorum ve burdan kazandigim paranin cok olmasi cok sorun olurmu ? basvuru yaparken sadece surekli calistigim is yerini mi gostermem gerekiyor ?

selamlar saygilar

Umut[/quote]

Eger surekli calistiginiz yerde maasiniz 200 euro nun uzerindeyse sadece surekli calistiginiz yeri gostererek basvurmaniz yeterli olur. Fakat duzensiz de olsa yan gelirlerinizi basvurunuza ilave etmenizi tavsiye ederim. Bu sayede yabancilar dairesi kendi geciminizi kendiniz sagladiginiza daha fazla ikna olur.

12345

Mesaj gönderen 12345 » Pzt Ağu 19, 2013 11:27 am

[quote]surmay tarafindan yazilan metin:

Master icin Almanya\'da bulunuyorum. lisans mezunuyum ikinci lisansimi 3. sinifta birakarak berline geldim. Su anda dil okulunda testdaf hazirlik kursundayim. Bir yakinimin GMBH\'sinda istedigim surece sigortali gorunebilirim. Is yerinin durumu da oldukca iyi. Dil okulu ogrencisi olarak bu haktan faydalanabiliyor muyum? Aksi takdirde alman bi arkadasimla evlenerek yine bu sekilde bir calisma izniyle bu hakka basvurmayi dusunuyorum. Evlilik kisa surecek tabi ki isyerine bagli oturumu alana kadar. Sizce dil okulu ogrencisi olarak mi basvurayim yoksa evlenerek mi? Aslinda uygulayabilecegim daha pek cok varyasyon var. bildigim tek sey turkiyeye geri donmek istemedigim. Tavsiyeniz nedir Erhan Bey. Ilginize simdiden cok tesekkur ederim.[/quote]

Size tavsiyem, basvuru sebebinin ve ilgili belgelerin "dogru ve durustce" olmasidir. Boyle olduktan sonra tum basvurulariniz er yada gec basarili olacaktir.

12345

Mesaj gönderen 12345 » Pzt Ağu 19, 2013 11:29 am

[quote]omerfcaliskan tarafindan yazilan metin:

benim de bir sorum olacak diyelim ben universitede 1 yil egitim gordukten sonra isci oturumunu aldim, isci oturumunu aldiktan sonra universiteye gitme zorunlulugu var mi[/quote]

1 yillik calismanin ardindan isci oturumu aldiginiz anda artik universiteye gitme zorunlulugunuz yoktur.

Asimanin

Mesaj gönderen Asimanin » Pzt Ağu 19, 2013 6:24 pm

[quote]erhanlale tarafindan yazilan metin:

Selamlar Arkadaslar

soruma cevap olabilirseniz cok sevinirim
turkiyeden okumak icin geldim su anda hem okuyorum hemde 3 senedir universitede 200 euro ya resmi ve araliksiz calisiyorum

isci vizesine basvurmayi dusunuyyorum ama
endisem su, bu isin yaninda baska bi yerdede resmi calisiyorum ama surekli deil, arada sirada calisiyorum ve burdan kazandigim paranin cok olmasi cok sorun olurmu ? basvuru yaparken sadece surekli calistigim is yerini mi gostermem gerekiyor ?

selamlar saygilar

Umut[/quote]

Eger surekli calistiginiz yerde maasiniz 200 euro nun uzerindeyse sadece surekli calistiginiz yeri gostererek basvurmaniz yeterli olur. Fakat duzensiz de olsa yan gelirlerinizi basvurunuza ilave etmenizi tavsiye ederim. Bu sayede yabancilar dairesi kendi geciminizi kendiniz sagladiginiza daha fazla ikna olur.[/quote]

cevabiniz icin cok tesekkur ederim yalniz bi sorum daha olacak
http://www.almancax.com sitesinde yayinladiginiz bi dilekce ornegi var en azindan erhanlale adli kullanicidan eklenmis
sorum su: acaba bu dilekceyi kendimmi versem yoksa bi avukatami danissam diye size sormak istedim. bu konuda ne oneririsiniz
selamlar saygilar

12345

Mesaj gönderen 12345 » Sal Ağu 20, 2013 11:25 am

http://www.almancax.com sitesinde yayinladiginiz bi dilekce ornegi var en azindan erhanlale adli kullanicidan eklenmis
sorum su: acaba bu dilekceyi kendimmi versem yoksa bi avukatami danissam diye size sormak istedim. bu konuda ne oneririsiniz
selamlar saygilar[/quote]
Avukatlar bu tip bir is icin yaklasik 500 euro talep ediyorlar.

Eger yabancilar dairesi ile oturum uzatma konusunda problem yasamadiysaniz baska sitelerde de yayinladigim ornek dilekceyi kendinize uydurarak bizzat basvurmanizi tavsiye ederim, boylece daha hesapli olur. Basvurunuzun reddedilse dahi tekrar avukat uzerinden basvuru yapabilirsiniz.

Genellikle bu yonteme basvuranlar okulun uzamasi sebebiyle oturum problemi yasayan insanlar oluyor. Boyle bir durumunuz var ise islemlerin daha cabuk ve hatasiz olmasi bakimindan dogrudan avukat uzerinden basvurmanizi tavsiye ederim.

Asimanin

Mesaj gönderen Asimanin » Cum Ağu 23, 2013 6:27 am

Eger yabancilar dairesi ile oturum uzatma konusunda problem yasamadiysaniz baska sitelerde de yayinladigim ornek dilekceyi kendinize uydurarak bizzat basvurmanizi tavsiye ederim, boylece daha hesapli olur. Basvurunuzun reddedilse dahi tekrar avukat uzerinden basvuru yapabilirsiniz.

Genellikle bu yonteme basvuranlar okulun uzamasi sebebiyle oturum problemi yasayan insanlar oluyor. Boyle bir durumunuz var ise islemlerin daha cabuk ve hatasiz olmasi bakimindan dogrudan avukat uzerinden basvurmanizi tavsiye ederim.[/quote]

Dostum,

basvuru icin dilekce disinda hangi belgeleri vermemiz gerekir?

selamlar

Xemrevin

Mesaj gönderen Xemrevin » Çrş Eyl 04, 2013 7:56 am

Selamlar Erhan bey

sorulara vermis oldugunuz cevaplardan oturu takdir ederim.
benimde bi sorum var umarim bana bu konuda yardimci olabilirsiniz
ben universitede calisiyorum ama bizde sozlesme diye bisi yok, bizim burda calismamiz, universitede yapilan secime gore belirleniyor
kisacasi : resmi ve araliksiz 2 senedir calisiyorum ama sozlesme yok.
sadece calistigima dair belgenin var olmasi yeterli oluyormu?
yoksa illa is sozlesmesini istiyorlarmi?
eger bunun yeterli oldugunu dusunuyorssaniz bana ne onerirsiniz ?
kendimmi basvurayim yoksa bi avukat aralicigi ilemi basvurayim ?

simdiden cok tesekkur ederim

Omer

serkanss

Mesaj gönderen serkanss » Pzr Eyl 08, 2013 6:46 pm

Bu yasadan son zamanlarda guncel olarak faydalanan varmi yada etrafindan duyan varsa paylasirsa sevinirim zorluk cikartiyorlarmi yada bir bahane ariyorlarmi. Bende bu yasadan faydalanmak istiyorum en buyuk avantajimda abimin kendi isyeri var zaten onla birlikte calismak istiyorum bi yandan is bi yandan okul. Evli oldugum icinde bu yasadan faydalanip en azindan iki yil sonra esimide buraya getirmek istiyorum bu yuzden cok onemli bu hak benim icin. Varsa guncel bilgisi olan paylasirsa cok sevinirim saygilar

12345

Mesaj gönderen 12345 » Pzr Eyl 22, 2013 9:33 pm

Genellikle bu yonteme basvuranlar okulun uzamasi sebebiyle oturum problemi yasayan insanlar oluyor. Boyle bir durumunuz var ise islemlerin daha cabuk ve hatasiz olmasi bakimindan dogrudan avukat uzerinden basvurmanizi tavsiye ederim.[/quote]

Dostum,

selamlar[/quote]

Arbeitsvertrag ve Lohnabrechnung

12345

Mesaj gönderen 12345 » Pzr Eyl 22, 2013 9:36 pm

[quote]Xemrevin tarafindan yazilan metin:

Selamlar Erhan bey

sorulara vermis oldugunuz cevaplardan oturu takdir ederim.
benimde bi sorum var umarim bana bu konuda yardimci olabilirsiniz
ben universitede calisiyorum ama bizde sozlesme diye bisi yok, bizim burda calismamiz, universitede yapilan secime gore belirleniyor
kisacasi : resmi ve araliksiz 2 senedir calisiyorum ama sozlesme yok.
sadece calistigima dair belgenin var olmasi yeterli oluyormu?
yoksa illa is sozlesmesini istiyorlarmi?
eger bunun yeterli oldugunu dusunuyorssaniz bana ne onerirsiniz ?
kendimmi basvurayim yoksa bi avukat aralicigi ilemi basvurayim ?

simdiden cok tesekkur ederim

Omer[/quote]

Selamlar,

yazili olmayan sozlesmeler "Mundlicher Vertrag" biciminde aniliyorlar, bunlar hukukun baska bir boyutu:

http://www.wallstreet-online.de/ratgebe ... tet-werden

eger yazili bir sozlesme yapma imkaniniz yoksa:
"mundlicher vertrag" konusunu arastirmanizi, tatmin edici bir bilgi bulamamaniz halinde bir avukata danismanizi oneririm.

Lizard King

Mesaj gönderen Lizard King » Pzt Eki 14, 2013 7:05 pm

Merhabalar, oncelikle verdiginiz degerli bilgiler icin tesekkur eederim. Benim sorum su olacakti; ben Aushilfe olarak havaalaninda calisiyorum. Maas bordromda RV sejklinde bir kisaltma var bumum Rentenversicherung oldugunu zannediyorum. Duyduguma gore eger kisiye RV bir kere dahi odenmisse kisi yani bu ogrenci almanyadan kesinlike rahatlikla oturum alabiliyormus. Bunun dogruluk payi var midir bilginiz varsa paylasabilir misiniz.
Iyi gunler teaekkurler simdiden

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eki 14, 2013 7:50 pm

oncesinde hangi oturuma sahip, hangi oturumu rahatlikla alabiliyomus ve ne kadar sure calismis, bu sorular onemli. 1 kere emeklilik sigortasi primi yatirttirana hemen isci oturumu verseler almanyanin nufusu 80 degil 160 milyon olurdu :)

schlb

Mesaj gönderen schlb » Sal Kas 05, 2013 1:33 am

Almanca seviyem yeterli degil, ingilizce bir bolumde master yapiyorum. Benim de aklimda isci vizesi almak ve burada calismak var fakat once Almanca\'yi halletmem gerekiyor.

Burada Welly\'nin dedigi gibi dusunuyorum aslinda. Mezun olduktan sonra calisilacak isin getirisi daha baska olacak.

Simdi mezuniyetten sonra bir yil icinde ise girme hakkiniz var mi deniyor yabancilar subesi tarafindan? Diyelim is bulduk, gorusmeye gittik. Is veren demez mi acaba, siz yabancisiniz, vize konusu belli degil filan. Belki yanasmayabilirler calistirmaya?

Yorumlarinizi bekliyorum.

Mezuniyetten sonra ozellikle ise girenler varsa, yasadiklari sureci anlatirlarsa cok iyi olur.

Saygilar.

GK

Mesaj gönderen GK » Sal Kas 05, 2013 1:46 am

okul bitttikten sonra 1,5 yil is bulman icin oturum veriyorlar.
gorusmeye gittiginde sana sorulan sorulardan biride bu olucaktir ve tahminim sana verilen calisma iznindede bunu acik bi sekilde ifade edilmis sekilde veriyorlardir sana daha mezun olmadigim icin bilmiyorum ama 1,5 yil sana is bul diye oturum veriyorlarsa bunada bir care bulmuslardir ve is vereninde bundan haberi vardir emin ol.

en basitinden ornek veriyim ufacik is icin bile sana diyorlar su kadar bu kadar calisma iznin var bu yil suana kadar kac kere calistin falan yani bi ton yabanci ogrenci var bu nedenle calisma izni durumlarini is verenlerde cozmus durumda :)

schlb

Mesaj gönderen schlb » Prş Kas 07, 2013 11:12 pm

Sagolasin Gurhan abi.

Bir de senden bir konuda daha akil almak istiyorum. Ingiliz/Amerikan Calismalari bolumunde master yapiyorum. Burada yasamayi kafaya koymus biri olarak, Almanya\'daki is secenekleri ne olur benim icin? Bu konuyla ilgili oneri, ilgili web siteleri gibi secenekler sunarsan cok makbule gecer. Insan kaynaklarinda calisabilir miyim mesela?

Simdiden tesekkur ederim.

schlb

Mesaj gönderen schlb » Pzt Kas 11, 2013 7:40 pm

Onerisi olan?

serkanss

Mesaj gönderen serkanss » Cum Oca 03, 2014 8:30 am

Ogrenci vizesini isci vizesine cevirdikten sonra esimizi almanyaya getirebilme hakkimiz oluyormu tabi es getirme konusunda gerekli maddi ve ev sartlarini sagladiktan sonra. Yoksa ogrenci statusunden vizemizi cevirtigimiz icin yada vizemiz bir is yerine calisma sartina bagli oldugu icin bir sorun cikartiyorlarmi ???

Bilgisi veya Fikri olan paylasirsa sevinirim

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Oca 03, 2014 1:17 pm

suresiz oturuma gecmeden sorun cikabilir belki.

serkanss

Mesaj gönderen serkanss » Pzt Oca 06, 2014 11:57 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

suresiz oturuma gecmeden sorun cikabilir belki.[/quote]

Tesekkur ederim welly bu konuda bir avukata danismak en iyisi olacak

Xemrevin

Mesaj gönderen Xemrevin » Cmt Oca 25, 2014 10:17 pm

Dostum,

selamlar[/quote]

Arbeitsvertrag ve Lohnabrechnung[/quote]

Merhaba Erhan Lale
ben basvurdum ve isci vizesi aldim ama aldigim vizenin uzerinde sadece bu isi yapabilecegim yaziliyor .
acaba baska bi iste calismam yasakmi yasal olarak ?
bu konuda fikrin varmi Erhan ?

selamlar