Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
ferhat21

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen ferhat21 » Pzr May 21, 2023 1:04 am

ferhat21 yazdı: Prş May 11, 2023 12:28 pm mehaba arkdaslar bugun yabancılar polısıne gıttım ve bana yenı bır zusatzblatt yerıne ogrencı ıken aldıgım zusatzblatt ın uzerıne bır kagıt parcası yapıstırdılar. O kagıtta da sunlar yazıyor: Der Inhaber hat derzeit ein Recht gemass das Assoziationsabkommens EWG/Türkei vom 19 Semptember 1980 (ARB 1/80) erworben. Kartımı sordum onun ıcınde ogrencı ıken aldıgım kartta tum bılgılerı ısledıklerını gerek olmadıgını soyledıler. Su an ogrencı oldugum ıcınde full saat calısamazmısım. Calıstıgım fırmanın adı yada sahıbı gıbı ıbareler gecmıyor. Acaba dogru bır basvuru mu yaptım (avukat aracılıgıyla yaptım bu arada).
[/quote

Bu konuda fıkrı olan veya tecrubesını bılgısı olan var mı? Gerçekten kafam çok karışık

uyarugur

Mesaj gönderen uyarugur » Prş May 25, 2023 11:25 pm

Arkadaşlar merhabalar temmuz itibari ile 12 ay kesintisiz minijob çalışmış olacağım. Bu çalışma sonunda çalışma vizesine heçmek istiyorum az çok şartları öğrendim. 38 sayfayı tek tek okudum ama bu Ankara antlaşmasının detaylarını bulamadım nedir bu antlaşma maddeleri nedir? almanca kaynak var mıdır? lütfen yardımcı olur musunuz?

Münchner

Mesaj gönderen Münchner » Sal Haz 13, 2023 9:53 pm

Herkese Merhaba,

yaklaşık üç yıldır öğrenci vizesi ile Berlindeyim ve ARB 1/80 başvurmayı planlıyorum. Daha önceden tecrübesi olanlar bana özel mesaj ile ulaşabilirlerse çok sevinirim. Buraya da kafama takılan soruları paylaşmak istiyorum:

01 temmuz 2023 itibari ile bir start-up da birinci yılımı doldurmuş olacağım. Evraklarım kısmen hazır, emekli sigortası katkı payının da temmuz ayı için olanını bekliyorum. Benim aklıma takılan soru şu, Werkstudent kontratı ile çalışıyorum. Bu kontratın değiştirilmesi gerekli mi? Yoksa elimdeki Werkstudent kontratı yeterli mi? İşverene bu antlaşmadan bahsetmek istemiyorum çünkü iki yıl daha zorunluluğum olduğunu öğrenirlerse bunu suistimal etmek için ellerinden geleni yapacaklardır. (Ekstra yüksek günlük hedefler, mesai, mobbing gibi) Acaba işverene bu konu hakkında bir bilgi gidiyor mu LEA dan, benim ARB 1/80 başvurduğum ile ilgili ,ya da onların tarafından ekstra bir evrak ya da başvuru gerekiyor mu? İşyerinin kapanma gibi bir durumu söz konusu değil immatrikule olduğum sürece de istihdam sağlıyorlar üç yıldır çalışan birkaç kişi şahsen tanıyorum ama dediğim gibi iş ortamı çok da mükemmel değil.

Bir diğer sorum da şu acaba bu oturum değişikliğine başvurduğumda ünviersite ile ilgili bilgilerimi de teslim etmek zorunda mıyım? Bunu istedikleri zaman bu belge gerekli belgeler listesinde yazmıyor, bunu talep edemezsiniz diyebilir miyim? Böyle bir itiraz şansım olur mu? Bir miktar kredim var geçilmiş der olarak kabaca okulun üçte biri kadar ama devamsızlığım da var o yüzden. Regelstudienzeit yeni bitecek daha ilk uzatmaya gideceğim bu eylülde. Onun yerinde direk ARB 1/80'e geçmeyi planlıyorum.

Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Uzun süredir takip ediyorum gerçekten bilgilendirici bir forum, çok teşekkürler paylaşımlar için, saygılar.

Kullanıcı_617

Mesaj gönderen Kullanıcı_617 » Prş Haz 29, 2023 5:13 pm

Merhabalar ben Almanya da lisans eğitimi görmekteyim ve yakin zamanda isci vizesine geçiş icin başvuru da bulunacağım ama birkac sorum var, şimdiden yardımcı olanlara teşekkür ederim.

Ben yaklasik 12 aydir bir firmada teilzeit olarak çalışıyorum ama bende şöyle bir durum var, ise ilk basladigim da 3 ay sonra vize görüşmem olduğu icin ilk 3 aylik sözleşme aldim ve bu aylar için rentenversicherung u ödedim, daha sonra ayni is yerinden 2 yillik sözleşme aldim. Ayni firmada 12 ay kesintisiz çalıştım ama dediğim gibi suan ilk 3 ay bi sözleşmem vardi sonra yenilendi. Ben bu şekilde başvuru yapsam reddedilme ihtimali var mi? çünkü sadece 12 ay kesintisiz bordro deniliyor ama tek bir sözleşme ile mi olmasi lazim orasini tam anlayamadim. Ekstra başvuru yapilirken bordrolar ve basvuru yazısı disinda ekstra bir sey eklemem gerekiyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim, herkese bol sans

cinar02

Mesaj gönderen cinar02 » Cmt Tem 29, 2023 4:27 pm

Merhaba arkadaşlar benim 3 tane sorum var. Bir dans okulunda eğitmen olarak çalışıyorum burada üni öğrencisiyim.
1.) Ocak ve Şubatta minijob kontratı yaptık ve haftada sadece 4,5 saat çalışarak 450 civarı bi maaş aldım. Marttan itibaren de working student kontratıyla haftada 10 saat çalışıyorum. Benim merak ettiğim şu: minimum bir haftalık çalışma süresi veya minimum bir gelir var mıdır? (Bir yerde haftada minimum 10 saat diyor ama emin olamadım). Emeklilik primi ödendikçe bu tarz az mesaili bir minijob kontratı da ilk çalışma yılı içerisinde sayılır mı? Yoksa riske atmadan 12 ay working student kontratıyla çalıştıktan sonra mı başvurmalıyım?

2.) Auslanderbehördeye gittiğimde tam zamanlı bir kontrat mı sunmam gerekiyor? Yoksa başvuru zamanında sahip olduğum working student kontratıyla oturumu değiştirebiliyor muyum?

3.) Ve tam olarak ne tür belgeler götürmemiz lazım? Anladığım kadarıyla son 1 yıldaki maaş bordroları ve dilekçe götürmemiz lazım.
Şimdiden teşekkürler ve herkese iyi şanslar.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cmt Tem 29, 2023 5:13 pm

Dil kursu öğrencisiyken, yani mastera başlamadan, bir iş sözleşmesiyle işçi oturumuna geçebiliyor muyuz? Kendi alanımda bir işte çalışacağım

cinar02

Mesaj gönderen cinar02 » Çrş Ağu 09, 2023 2:46 pm

Merhaba arkadaşlar bu konuyu araştıran bi arkadaşla konuştum. Gittiği bir avukat eğer garantör belgesiyle okuyorsan bu anlaşmadan yararlanamazsın demiş. Bundan yararlanıp işçi oturumuna geçen herkes bloke hesapla mı yaptı? Ben şuana kadar bloke hesapla kaldım şimdi garantör belgesi alıp blokeyi kapatmayı düşünüyordum. Sizce riske atmamak için bloke ile devam mı etmeliyim?
Teşekkürler.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Çrş Ağu 09, 2023 10:46 pm

cinar02 yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 2:46 pm Merhaba arkadaşlar bu konuyu araştıran bi arkadaşla konuştum. Gittiği bir avukat eğer garantör belgesiyle okuyorsan bu anlaşmadan yararlanamazsın demiş. Bundan yararlanıp işçi oturumuna geçen herkes bloke hesapla mı yaptı? Ben şuana kadar bloke hesapla kaldım şimdi garantör belgesi alıp blokeyi kapatmayı düşünüyordum. Sizce riske atmamak için bloke ile devam mı etmeliyim?
Teşekkürler.
Ne alaka yararlanamaz ? Yasada öğrencilerin bir garantörü varsa bu yasadan yararlanamaz diye bir ibare yazılıyor ki yasada aur pair ve öğrencilerde işçi statüsünde sayılıyor diyor ve 1 yıl boyuncu bir işveren ile çalışıp ve hala bir iş sözleşmeniz var ise yararlanabilirsiniz diye yazıyor.Benimde garantörüm var ve yarın dilekçemi göndereceğim arb 1/80 için bakalım

cinar02

Mesaj gönderen cinar02 » Cmt Ağu 12, 2023 9:18 pm

Kcr.21 yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 10:46 pm Ne alaka yararlanamaz ? Yasada öğrencilerin bir garantörü varsa bu yasadan yararlanamaz diye bir ibare yazılıyor ki yasada aur pair ve öğrencilerde işçi statüsünde sayılıyor diyor ve 1 yıl boyuncu bir işveren ile çalışıp ve hala bir iş sözleşmeniz var ise yararlanabilirsiniz diye yazıyor.Benimde garantörüm var ve yarın dilekçemi göndereceğim arb 1/80 için bakalım
Evet bana da çok saçma geldi alakası olmaması lazım. Başka bi avukat da öyle bi şey yok demiş. Çok fazla bilgi kirliliği var anlaşmanın maddeleri spesifik olmadığı için. Bu arada hangi belgeleri gönderiyorsunuz 1 yıllık maaş bordroları ve dilekçe dışında?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Pzt Ağu 14, 2023 6:06 pm

Biraz önce Berlin LEA'da ARB 1/80 ilk başvuru randevumdan çıktım.

Kısa ön bilgi, 3 yıldır aynı şirkette aynı pozisyonda Minijob olarak çalışmaktayım. Haftda 8 saat, önce 450€ sonra yeni kanun sonrası 520€. Bu sürede Rentenversicherung'um düzenli yattı ve Mawista'da sigortalı bulunmaktayım. 2019'da 4 yıllık öğrenci vizesi aldım, onun bitmesine yakın bekliyordum başvurmak için.

Benden isteniler belgelerde:
  • Pasaport, 1 tane biyometrik.
  • Anmeldung
  • Son 6 ayın maaş bordrosu (Arbeiternehmenonline sitesinden indirip print ettim)
  • Bu sürede işten ara vermediğime dair Bescheinigung (şirket bana ıslak imza ve kaşeli basit bir belge verdi aralıksız çalıştığımı yazan) En geç 14 gün öncesinden alınmış
  • İş süresinde yapılan Alman sigorta veya ödenen Rentenversicherung (ben ikisini de gösterdim ama sigortayı daha kaale aldı)
Form verdiler doldurmam için, onu saymazsak girişimle çıkışım 10 dakika falan sürdü. Soru falan sormadılar, neden öğrenciliği bırakıyorsun ve çalışmak istiyorsun gibilerinden. 4. yılı doldurursam 5 yıllık vize verecekleri için çalışan "sana şimdi 1 yıl vereyim, sonra seneye başvurunca 5 yıllık ve her yere açık veririz" dedi, ben de tamam dedim.

Eğer şartları yerine getiriyorsanız gayet basit bir işlem, Almanca bildiğim için sahtekar ve bilgisiz avukatlara hiç girişmedim. Öğrencilikle alakalı bir belge istemediler, sadece üstte saydıklarım.

39€ ödedim, kartı 4-6 hafta arası adrese gelir dediler, beklemedeyiz.

Burada yazılanlar dışında soru varsa cevaplamaya çalışırım.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Sal Ağu 15, 2023 10:47 am

cinar02 yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 9:18 pm Evet bana da çok saçma geldi alakası olmaması lazım. Başka bi avukat da öyle bi şey yok demiş. Çok fazla bilgi kirliliği var anlaşmanın maddeleri spesifik olmadığı için. Bu arada hangi belgeleri gönderiyorsunuz 1 yıllık maaş bordroları ve dilekçe dışında?
Mail attım önce ve son maaş bordrosu ve arbeitsvertragım ile birlikte bekliyorum hala.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Sal Ağu 15, 2023 10:48 am

Mnrl89 yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 6:06 pm Biraz önce Berlin LEA'da ARB 1/80 ilk başvuru randevumdan çıktım.

Kısa ön bilgi, 3 yıldır aynı şirkette aynı pozisyonda Minijob olarak çalışmaktayım. Haftda 8 saat, önce 450€ sonra yeni kanun sonrası 520€. Bu sürede Rentenversicherung'um düzenli yattı ve Mawista'da sigortalı bulunmaktayım. 2019'da 4 yıllık öğrenci vizesi aldım, onun bitmesine yakın bekliyordum başvurmak için.

Benden isteniler belgelerde:
  • Pasaport, 1 tane biyometrik.
  • Anmeldung
  • Son 6 ayın maaş bordrosu (Arbeiternehmenonline sitesinden indirip print ettim)
  • Bu sürede işten ara vermediğime dair Bescheinigung (şirket bana ıslak imza ve kaşeli basit bir belge verdi aralıksız çalıştığımı yazan) En geç 14 gün öncesinden alınmış
  • İş süresinde yapılan Alman sigorta veya ödenen Rentenversicherung (ben ikisini de gösterdim ama sigortayı daha kaale aldı)
Form verdiler doldurmam için, onu saymazsak girişimle çıkışım 10 dakika falan sürdü. Soru falan sormadılar, neden öğrenciliği bırakıyorsun ve çalışmak istiyorsun gibilerinden. 4. yılı doldurursam 5 yıllık vize verecekleri için çalışan "sana şimdi 1 yıl vereyim, sonra seneye başvurunca 5 yıllık ve her yere açık veririz" dedi, ben de tamam dedim.

Eğer şartları yerine getiriyorsanız gayet basit bir işlem, Almanca bildiğim için sahtekar ve bilgisiz avukatlara hiç girişmedim. Öğrencilikle alakalı bir belge istemediler, sadece üstte saydıklarım.

39€ ödedim, kartı 4-6 hafta arası adrese gelir dediler, beklemedeyiz.

Burada yazılanlar dışında soru varsa cevaplamaya çalışırım.
Tebrikler önce mail mi attınız yoksa evrakları direk Auslenderbehörde postaladınız mı ?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Sal Ağu 15, 2023 1:30 pm

Kcr.21 yazdı: Sal Ağu 15, 2023 10:48 am Tebrikler önce mail mi attınız yoksa evrakları direk Auslenderbehörde postaladınız mı ?
LEA sisteminde ilk başvuru değil sadece yenileme için seçenek vardı ben de Ocak başı gibi mail yolladım nereden başvuru yapabilirim diye. Mart'ın ortaları gibi bana otomatik yenileme randevusu verdiler.
  • Aufenthaltserlaubnis für türkische Arbeitnehmer und Familienangehörige (ARB 1/80) - Verlängerung
Randevu başında benimki yenileme değil ilk başvuru dedim, önemli değil dedi çalışan. Herhangi bir postalama veya internete yükleyip maile atma yapmadım, randevuda elden verdim.

Dipnot: Belki ben yüzyüze görüşme yaptım diyedir ama herhangi bir dilekçe falan da yazmadım.

sahanyalap

Mesaj gönderen sahanyalap » Cmt Ağu 19, 2023 9:18 am

Yeniden selamlar,

Sorumun cevabini ogrendim. Buraya da yazayim birine lazim olur belki. Bremen Einbürgerunsamtta konustugum kisi vatandaslik icin suresiz oturumun sart olmadigini soyledi. Ancak su anda bremende dosya islem suresi 2 yila yakin. Schleswig Holsteina bagli Kreis Stormanda sordum. Onlarda da 18 ay. Almanya geneli 2015te gelen mültecilerin vatandasliga gecmelerinden dolayi süreler cok uzun her yerde diye belirtti Kreis Stormandaki ilgili kisi.

sahanyalap yazdı: Cmt Eki 01, 2022 7:54 pm Selamlar arkadaslar,

Almanyada ögrenci olarak ucuncu yilimi bitiriyorum ve Bremen Universitesinde okuyorum. Malum yeni vatandaslik yasasiyla birlikte vatandaslik süresi extra Entegrasyon durumunda 3 yila iniyor.
ARB 1/80 le isci oturumuna gecip vatandaslik almayi planliyorum. Fakat vatandaslik icin Hamburg ve Bremen eyaletinin Einbürgerung sayfasinda Daueraufenthalts sart kosuluyor. Ancak Berlinin Einbürgerung sayfasinda birkaci disinda herhangi bir Aufenthaltstitel olmasi yeterli görünüyor.

1. Bu durumu tecrübe eden ya da bilgisi olan var midir ? Vatandaslik icin Niederlassungserlaubnis istiyorlar mi ?

2.Buradaki linklerde Türk vatandaslari tarafindan Ankara anlasmasiyla alinan Aufenthaltstitelin Daueraufenthalts olarak sayildigi yaziliyor. Bunlarla ilgili bilgisi,tecrübesi olan var midir ?

https://www.bundesregierung.de/breg-de/ ... ung-456774

https://www.integrationsbeauftragte.de/ ... %C3%B6rige.

Onur122

Mesaj gönderen Onur122 » Pzr Ağu 27, 2023 12:51 am

Kcr.21 yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 10:46 pm Ne alaka yararlanamaz ? Yasada öğrencilerin bir garantörü varsa bu yasadan yararlanamaz diye bir ibare yazılıyor ki yasada aur pair ve öğrencilerde işçi statüsünde sayılıyor diyor ve 1 yıl boyuncu bir işveren ile çalışıp ve hala bir iş sözleşmeniz var ise yararlanabilirsiniz diye yazıyor.Benimde garantörüm var ve yarın dilekçemi göndereceğim arb 1/80 için bakalım
Merhabalar Au pair olarak geldiğimizde 1 yıl çalıştığımızda işçi oturumuna geçmek için tekrar Au pair olarak çalıştığımız işverenlemi çalışmamız gerek yoksa değiştirme şansımız varmı birde Au pair olarak geldiğimde Ankara anlaşması işçi vizesine geçme hakkımız varmı

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Prş Ağu 31, 2023 10:28 pm

Merhaba arkadaşlar bende Arb 1/80 için talepte bulundum ve auslenderbehörde bana attığı mail şu şekilde; da Sie sich aktuell mit einem Studentenaufenthalt im Bundesgebiet aufhalten unterliegen Sie dem Zweckwechselverbot.

Ich verweise auf § 16b Abs. 4 AufenthG:

(4) 1Während eines Aufenthalts nach Absatz 1 darf eine Aufenthaltserlaubnis für einen anderen Aufenthaltszweck nur zum Zweck einer qualifizierten Berufsausbildung, der Ausübung einer Beschäftigung als Fachkraft, der Ausübung einer Beschäftigung mit ausgeprägten berufspraktischen Kenntnissen nach § 19c Absatz 2 oder in Fällen eines gesetzlichen Anspruchs erteilt werden. 2§ 9 findet keine Anwendung.

Ich bitte um Mitteilung, ob Sie auf die Antragsstellung verzichten, da Ihr Antrag keine Aussicht Erfolg hat.
Şimdi ne yapmalıyım ve daha önce böyle birşey ile karşılaşan oldu mu ?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Prş Ağu 31, 2023 11:20 pm

Kcr.21 yazdı: Prş Ağu 31, 2023 10:28 pm Merhaba arkadaşlar bende Arb 1/80 için talepte bulundum ve auslenderbehörde bana attığı mail şu şekilde; da Sie sich aktuell mit einem Studentenaufenthalt im Bundesgebiet aufhalten unterliegen Sie dem Zweckwechselverbot.

Ich verweise auf § 16b Abs. 4 AufenthG:

(4) 1Während eines Aufenthalts nach Absatz 1 darf eine Aufenthaltserlaubnis für einen anderen Aufenthaltszweck nur zum Zweck einer qualifizierten Berufsausbildung, der Ausübung einer Beschäftigung als Fachkraft, der Ausübung einer Beschäftigung mit ausgeprägten berufspraktischen Kenntnissen nach § 19c Absatz 2 oder in Fällen eines gesetzlichen Anspruchs erteilt werden. 2§ 9 findet keine Anwendung.

Ich bitte um Mitteilung, ob Sie auf die Antragsstellung verzichten, da Ihr Antrag keine Aussicht Erfolg hat.
Şimdi ne yapmalıyım ve daha önce böyle birşey ile karşılaşan oldu mu ?
Çalışanın ya haberi yok böyle bir uygulamadan ya da işi yokuşa sürmeye çalışıyor. Kalifiye eleman (skilled worker dedikleri) bir olayla alakası yok. Hatta mesajın en sonunda başarısız olacağınızdan başvuruyu çekmenizi öneririm falan demiş, garip.

Moral bozmaya gerek yok, durumu açıklayan bir mail at (zannediyorum ki gerekli ön koşulları zaten yerine getiriyorsun, yoksa başvuruda bulunmazdın). Varsa 1-2 belge at en az 1 yıl aynı yerde çalıştığına dair. Hangi eyalette başvuru yaptın merak ettim.

ademipekii

Mesaj gönderen ademipekii » Cum Eyl 01, 2023 12:22 am

Merhabalar arkadaşlar.ben erasmus d tipi vize ile geldim 1 seneliğine. Aynı zamanda resmi olarak bir iş yerinde haftalık 20 saat çalışıyordum. Arb 1/80den faydalanmak için toplam 12 aylık süreyi nisan ayında tamamladım.Benim vizem şubat 29da bitti, ama o iş yerindeki 12.ayım nisan ayında doluyordu. Sonra ben Berlin Keplerstrasse’de yabancılar dairesine gittiğimde Fiktionbescheinigung verdiler ve Berlin’deki diğer yabancılar dairesi olan Wedding’deki LEA’ya gitmemi söylediler. Oraya gittim, önce Renteversicherungverlauf eksik onu getir oturumunu al dedilet, ben de Rente kağıdını alıp gittim sonra bana bu yasal olarak zorunlu olan 12 ayın 2 ayı Fiktionbescheinigungdan olduğu için sayılmayacağını söyleyip red kağıdını eve göndercez dediler ama 3 aydır göndermediler,sonra bi avukatla görüştüm o da kesin olarak böyle bir şey olmadığını Fiktionbescheinigungda 3. Satırı işaretledikleri için üm haklardan yararlandığımı ve keyfi olarak res verdiklerini söyledi. Ben de bugün tekrardan termin alıp yabancılar dairesine gittim ama bana yine aynı şeyi söyleyip “ Ankara antlaşmasında fiktion belgesinin geçersiz olduğunu söyleyip ret kağıdı gelmeden işlem yapamayacaklarını ve ret kağıdı gelse bile durumun olumsuz olduğunu söyledir. Şu an Fiktionbescheinigung’um 10 ekim tarihine kadar devam ediyor ve aynı iş yerinde 18 aydır sigortalı çalışıyorum. Daha önce böyle bir durum yaşayan ya da tavsiyede bulanacak birileri var mıdır acaba?

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Cum Eyl 01, 2023 2:22 pm

Mnrl89 yazdı: Prş Ağu 31, 2023 11:20 pm Çalışanın ya haberi yok böyle bir uygulamadan ya da işi yokuşa sürmeye çalışıyor. Kalifiye eleman (skilled worker dedikleri) bir olayla alakası yok. Hatta mesajın en sonunda başarısız olacağınızdan başvuruyu çekmenizi öneririm falan demiş, garip.

Moral bozmaya gerek yok, durumu açıklayan bir mail at (zannediyorum ki gerekli ön koşulları zaten yerine getiriyorsun, yoksa başvuruda bulunmazdın). Varsa 1-2 belge at en az 1 yıl aynı yerde çalıştığına dair. Hangi eyalette başvuru yaptın merak ettim.
Merhabalar durumu acıklayan bir mail zaten son lohnabrechnung ile birlikte gönderdim ve orada ülkeye detaylı bilgi yazdım.Bochum şehrinden başvuru yaptım ve işin garip tarafı Bochum’da bu yasayla daha önce geçiş yapan arkadaşlar var.Dediğiniz gibi bence işi yokuşa sürmek istiyor ve sanırım bir avukata danışmakta fayda var

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Cum Eyl 01, 2023 2:29 pm

ademipekii yazdı: Cum Eyl 01, 2023 12:22 am Merhabalar arkadaşlar.ben erasmus d tipi vize ile geldim 1 seneliğine. Aynı zamanda resmi olarak bir iş yerinde haftalık 20 saat çalışıyordum. Arb 1/80den faydalanmak için toplam 12 aylık süreyi nisan ayında tamamladım.Benim vizem şubat 29da bitti, ama o iş yerindeki 12.ayım nisan ayında doluyordu. Sonra ben Berlin Keplerstrasse’de yabancılar dairesine gittiğimde Fiktionbescheinigung verdiler ve Berlin’deki diğer yabancılar dairesi olan Wedding’deki LEA’ya gitmemi söylediler. Oraya gittim, önce Renteversicherungverlauf eksik onu getir oturumunu al dedilet, ben de Rente kağıdını alıp gittim sonra bana bu yasal olarak zorunlu olan 12 ayın 2 ayı Fiktionbescheinigungdan olduğu için sayılmayacağını söyleyip red kağıdını eve göndercez dediler ama 3 aydır göndermediler,sonra bi avukatla görüştüm o da kesin olarak böyle bir şey olmadığını Fiktionbescheinigungda 3. Satırı işaretledikleri için üm haklardan yararlandığımı ve keyfi olarak res verdiklerini söyledi. Ben de bugün tekrardan termin alıp yabancılar dairesine gittim ama bana yine aynı şeyi söyleyip “ Ankara antlaşmasında fiktion belgesinin geçersiz olduğunu söyleyip ret kağıdı gelmeden işlem yapamayacaklarını ve ret kağıdı gelse bile durumun olumsuz olduğunu söyledir. Şu an Fiktionbescheinigung’um 10 ekim tarihine kadar devam ediyor ve aynı iş yerinde 18 aydır sigortalı çalışıyorum. Daha önce böyle bir durum yaşayan ya da tavsiyede bulanacak birileri var mıdır acaba?
Merhabalar behördeler malesef işi yokuşa sürüyorlar bir avukata bence sizde danışın