Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya Üniversitelerinin yüksek lisans programlarının fiyatlarının uçması

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ege123

Almanya Üniversitelerinin yüksek lisans programlarının fiyatlarının uçması

Mesaj gönderen ege123 » Pzr Tem 29, 2018 6:02 pm

Merhaba. Bugün llm-guide.com sitesine baktığımda geçen seneye göre fiyatların yükseldiğini gördüm.
Öncelikle diğer alanlarda durum nedir bilmiyorum sadece hukuk yüksek lisans programları için konuşuyorum.

Normalde almanya'da master programlarının tıpkı lisans gibi harçsız olduğunu herkes biliyordur. Ancak belirttiğim siteden veya diğer sitelerden master programlarına bakarsanız, ücretsiz veya sembolik ücretli programların bir elin parmağını bile geçmeyecek kadar az olduğunu görürsünüz.

Geçen sene aynı siteden baktığımda çoğu almanca master programı ya çok ucuz ya da bedavaydı. Sadece ingilizce programlar 7 bin 10 bin 15 bin euro civarıydı. Şimdi ise çoğu almanca program en az 8 bin 10 bin eurodan başlıyor.İngilizce programlarının fiyatlarını yakalamış almanca programlar. Almanca bilmenin avantajı da ortadan kalkmış gibi duruyor.
Bu durumda diğer ülkelere göre fiyat konusunda daha avantajlı olan Almanya'nın pek bir avantajı kalmamış. 10 bin euroya pahalı kabul edilen İsveç'te bile yüksek lisans yapabiliriz.

Bilmiyorum acaba yanlışım mı var ? bu konuda bilgili olan arkadaşlar varsa bilgi verirse çok iyi olur. Biraz moralim bozuldu bu duruma.

TRueS

Re: Almanya Üniversitelerinin yüksek lisans programlarının fiyatlarının uçması

Mesaj gönderen TRueS » Pzr Tem 29, 2018 7:27 pm

Baktiginiz özel üniversitelerin programlaridir.
Devlet üniversiteleri cok cüzi bir miktar harc ile ögrenci almaya devam ediyor.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzr Tem 29, 2018 8:24 pm

TRueS yazdı: Pzr Tem 29, 2018 7:27 pm Baktiginiz özel üniversitelerin programlaridir.
Devlet üniversiteleri cok cüzi bir miktar harc ile ögrenci almaya devam ediyor.
hayır devlet üniversiteleri de aynı miktarlarda para alıyorlar dediğim siteden bakabilirsiniz.

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Pzr Tem 29, 2018 8:53 pm

ege123 yazdı: Pzr Tem 29, 2018 8:24 pm hayır devlet üniversiteleri de aynı miktarlarda para alıyorlar dediğim siteden bakabilirsiniz.
Biz okuyoruz burada dostum, olsa bilirdik herhalde.
Baktiginiz üniversitelerin özel programlari olabilir.
Almanca bölümlerde ekstra herhangi bir ücret yok, eger üniversite özel degilse.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzt Tem 30, 2018 2:39 am

TRueS yazdı: Pzr Tem 29, 2018 8:53 pm Biz okuyoruz burada dostum, olsa bilirdik herhalde.
Baktiginiz üniversitelerin özel programlari olabilir.
Almanca bölümlerde ekstra herhangi bir ücret yok, eger üniversite özel degilse.
işte diyorum acaba değişti mi ? yani fiyatlar mı arttı ?
siz hukuk yüksek lisansı mı yapıyorsunuz ?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Tem 30, 2018 4:46 pm

almanyada okullarin harc ücreti normalde ortalama 300 euro falan baden württenberg haric orada dönemlik 1500 euro onun harici 8 9 ibbn euro olan yerler arkadasin dedigi gibi özel üniversitelerdir
Arkadaslar ben erkegim =)

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzt Tem 30, 2018 5:51 pm

kiss25 yazdı: Pzt Tem 30, 2018 4:46 pm almanyada okullarin harc ücreti normalde ortalama 300 euro falan baden württenberg haric orada dönemlik 1500 euro onun harici 8 9 ibbn euro olan yerler arkadasin dedigi gibi özel üniversitelerdir
evet kusura bakmayın dün biraz aceleyle yanlış bakmışım. Benim derdim o değildi aslında. :D
özel üniversitelerin ücretleri yüksek zaten. Devlet üniversitelerinde de genel konular içeren bölümler ücretsiz.
Daha spesifik konular içeren alanlar (mesela enerji hukuku gibi) yani iş bulmada daha çok işe yarayacak alanlar ücretli şimdi dikkatimi çekti.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Tem 30, 2018 6:07 pm

ege123 yazdı: Pzt Tem 30, 2018 5:51 pm evet kusura bakmayın dün biraz aceleyle yanlış bakmışım. Benim derdim o değildi aslında. :D
özel üniversitelerin ücretleri yüksek zaten. Devlet üniversitelerinde de genel konular içeren bölümler ücretsiz.
Daha spesifik konular içeren alanlar (mesela enerji hukuku gibi) yani iş bulmada daha çok işe yarayacak alanlar ücretli şimdi dikkatimi çekti.
is bulmada daha cok ise yarayacak alan terimi yanlis anlamayi ama bence komik , bu tarz bölümler temel bölümlerden türemis alt bölümler genelde , temel bölümleri okuyup bu alt bölümlerde uzmanlasmak daha mantikli geliyor bana cünkü ileride secenek daha cok oluyor o bölüme yönelmek istenilse bile , sonucta fikirler degisebilir

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzt Tem 30, 2018 6:11 pm

kiss25 yazdı: Pzt Tem 30, 2018 6:07 pm is bulmada daha cok ise yarayacak alan terimi yanlis anlamayi ama bence komik , bu tarz bölümler temel bölümlerden türemis alt bölümler genelde , temel bölümleri okuyup bu alt bölümlerde uzmanlasmak daha mantikli geliyor bana cünkü ileride secenek daha cok oluyor o bölüme yönelmek istenilse bile , sonucta fikirler degisebilir
hayır demek istediğim şu mesela genelde bedava olan bölümler Master of German law veya llm for foreign graduates. bu bölümlerin açılma nedeni üniversitenin sitesinde de yazıyor. kariyer seçeneği olarak genelde kendi ülkenize dönüp alman müşterilere, yatırımcılara vs hizmet verebilirsiniz diye. Yani Almanya'da iş bulmamız zor.
Çünkü bu alanlarda zaten lisans okuyan her alman hukukçunun gördüğü dersleri biz özet halinde 1 veya 2 yılda göreceğiz. O yüzden kariyer alanı dar dedim. Bir tek doktora düşünen için Almanya'da hayatını devam ettirmeye olanak sağlıyor diğer türlü zor gibi.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzt Tem 30, 2018 6:13 pm

kiss25 yazdı: Pzt Tem 30, 2018 6:07 pm is bulmada daha cok ise yarayacak alan terimi yanlis anlamayi ama bence komik , bu tarz bölümler temel bölümlerden türemis alt bölümler genelde , temel bölümleri okuyup bu alt bölümlerde uzmanlasmak daha mantikli geliyor bana cünkü ileride secenek daha cok oluyor o bölüme yönelmek istenilse bile , sonucta fikirler degisebilir
ama spesifik bir alanda master yapmak dünyanın her yerinde olduğu gibi Almanya'da da hayatını devam ettirmenizi sağlıyor. Çünkü iş bulabiliyorsunuz

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Tem 30, 2018 7:23 pm

ege123 yazdı: Pzt Tem 30, 2018 6:13 pm ama spesifik bir alanda master yapmak dünyanın her yerinde olduğu gibi Almanya'da da hayatını devam ettirmenizi sağlıyor. Çünkü iş bulabiliyorsunuz
özür dilerim master icin konusuyormussunuz ben lisans zannettim benim hatam , master icin ben de spesifik bir alanda yapilsa daha iyi olur diye düsünüyorum =)

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzt Tem 30, 2018 7:42 pm

kiss25 yazdı: Pzt Tem 30, 2018 7:23 pm özür dilerim master icin konusuyormussunuz ben lisans zannettim benim hatam , master icin ben de spesifik bir alanda yapilsa daha iyi olur diye düsünüyorum =)
yok sorun değil :)
siz şuanda master mı yapıyorsunuz hukuk alanında ?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Tem 30, 2018 8:10 pm

ege123 yazdı: Pzt Tem 30, 2018 7:42 pm yok sorun değil :)
siz şuanda master mı yapıyorsunuz hukuk alanında ?
ben bilgisayar mühendisligi lisans okuyorum

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzt Tem 30, 2018 8:26 pm

kiss25 yazdı: Pzt Tem 30, 2018 8:10 pm ben bilgisayar mühendisligi lisans okuyorum
tamam teşekkürler bilgi için :D

Esrasah

Mesaj gönderen Esrasah » Cmt Şub 06, 2021 6:03 pm

ege123 yazdı: Pzr Tem 29, 2018 6:02 pm Merhaba. Bugün llm-guide.com sitesine baktığımda geçen seneye göre fiyatların yükseldiğini gördüm.
Öncelikle diğer alanlarda durum nedir bilmiyorum sadece hukuk yüksek lisans programları için konuşuyorum.

Normalde almanya'da master programlarının tıpkı lisans gibi harçsız olduğunu herkes biliyordur. Ancak belirttiğim siteden veya diğer sitelerden master programlarına bakarsanız, ücretsiz veya sembolik ücretli programların bir elin parmağını bile geçmeyecek kadar az olduğunu görürsünüz.

Geçen sene aynı siteden baktığımda çoğu almanca master programı ya çok ucuz ya da bedavaydı. Sadece ingilizce programlar 7 bin 10 bin 15 bin euro civarıydı. Şimdi ise çoğu almanca program en az 8 bin 10 bin eurodan başlıyor.İngilizce programlarının fiyatlarını yakalamış almanca programlar. Almanca bilmenin avantajı da ortadan kalkmış gibi duruyor.
Bu durumda diğer ülkelere göre fiyat konusunda daha avantajlı olan Almanya'nın pek bir avantajı kalmamış. 10 bin euroya pahalı kabul edilen İsveç'te bile yüksek lisans yapabiliriz.

Bilmiyorum acaba yanlışım mı var ? bu konuda bilgili olan arkadaşlar varsa bilgi verirse çok iyi olur. Biraz moralim bozuldu bu duruma.
Merhaba ege123, ben Türkiye'de avukatım ve almanya'da llm programı yapmayı düşünüyorum.
Siz hangi programı okudunuz? Llm den sonra iş imkanlarını, bölümlerin avantajlarını dezavantajlarını araştırıyorum ancak çok fazla bilgi edinemedim.
Enerji hukuku, ticaret hukuku ağırlıklı bölümler var bir kaç okulda IT law gördüm ama bunların mezuniyet sonrası iş imkanlarını araştırırken çok bilgi bulamadım.
Llm-guide sitesindeki forumları inceledim ama orada da çok net bilgiler bulamadım.
Düşüncelerinizi, deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.