Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Clausthal'da kiralik oda

Alinik-Satilik-Kiralik-Araniyor
cvkogz

Re: Clausthal'da kiralik oda

Mesaj gönderen cvkogz » Cum Ara 14, 2018 8:43 pm

uzay yazdı: Cum Ara 14, 2018 7:38 pm Yurt için sadece Stundentenwerk'e mesaj atıyorum ama Clausthal ile bağlantılı mail adreslerine de mi mail atmam gerektiğini söylüyorsunuz? İlk mailimi Claudia Giebeler diye bir çalışan cevapladı. Durumu arz ettim ama sürekli tutturdu "Vize aldığınızda ve Clausthal'a ne zaman geldiğinizi tam olarak bildiğiniz anda lütfen bizimle iletişime geçin" diye. Vizeye henüz yeni başvurdum, şubatın 2.haftasında dil kursum başlıyor ve kalacak yer konusunda sıkıntı yaşıyorum. Mail üzerinden ne kadar ciddi olduğumu anlayamıyor sanırım. Vize Şubata kadar gelir diye tahmin ediyorum fakat dil kursu ile vizenin geliş tarihi ucu ucuna yetişecek gibi. Şimdi ben vize geldiğinde bunlara yazsam oda var mı yok mu o bile belli olmayacak. Bunları aynen bu şekilde anlattım fakat sanırım vize konusu onların pek aşina olmadığı bir şey olduğu için işlemin süresinin farkında değiller.

Birde size sormak istediğim farklı bir konu daha var. Ben dil kursuna kaydımı gerçekleştirmek için gerekli evrakları (Mariaspring) 30-35 gün önce mail attım ve hala da arsızlıkla atmaya devam ediyorum sürekli bi otomatik mesaj geliyor. Hala ne arayan var ne de soran. Hatta Almanya'daki tanıdıklarıma bile arattırdım hiç kimse cevap vermiyormuş telefonlara. Gerçekten bu kadar ilgisiz olabilirler mi? Yoksa Almanya genelinde bir tatil vs. var da o yüzden mi bu kadar gecikti? Yani otomatik mesajda "Çok sayıda günlük gelen posta nedeniyle, e-postanızın cevabı gecikebilir." diye mesaj atıyorlar ama 30-35 gündür cevap veremeyecek kadar nasıl bir meşguliyete sahipler onu da anlayabilmiş değilim. Vize görüşmesine de mecburen dil kursu kayıt evraklarım olmadan gittim. Sizde mi Clausthal'desiniz bilmiyorum ama gerçekten çok can sıkıcı bir durum.
Şu adrestekilerin hepsine at.

http://www.stw-on.de/clausthal/wohnen/ansprechpartner

Dil kursunun başladığı tarihten 1-2 gün öncesini de geliş tarihin olarak bildir.

Dil kursunun kurs başlangıç tarihleri var kendi sitelerinde.

https://www.mariaspring.de/wp-content/u ... s-2020.pdf

Ona göre ilk gün orada bulunmaya çalış. Dil kursu da allaha emanet malesef. Ayrıca yurttan ziyade ev de ara. Çünkü Mariaspring ve kalmak istediğin yurtlar arası 2.5 km. Her gün 5 km yürümek zorundasın. Yürüdüm ben iyi spor oluyor, böyle bir düşüncen varsa yürüyebilirsin ama kar yağmaya başlayınca biraz sorun oluyor.

Facebook ta gruplar var oralardan ev araştır.

https://www.facebook.com/groups/354176501308598/

Vize görüşmesinde dil kursu kaydı yaptırmana gerek yok. Gelen kabulde zaten yazıyor diye hatırlıyorum şurada dil kursu yapacak diye.

Kayıt için evrak falan gerek yok, çok fazla takma kafana sadece ilk gün bulunmaya çalış. Sonradan gelince bazı arkadaşlara sorun çıkardılar ve iş çözmekten ziyade daha beter olmanız için uğraşıyorlar.

Gerisi çok önemli değil. Kitaplar için vs yardımcı olabilirim. Bana mail atarsın.

zeynacigim

Mesaj gönderen zeynacigim » Pzr Ara 16, 2018 12:47 pm

Malesef sürekli baskı yapmaktan başka şansın yok. Evet burda boş odalar var mesela 24 numaralı Wohnheim’da var. Baya boş yani ora. Uyuzluk yapıyorlar. Oraya gelen arkadaşlarım vize belgesi göstermeden odaya kayıt yaptırmışlar diyebilirsin. Ben odamı gelmeden 3 hafta falan önce ayarlamıştım sanırım tam hatırlamıyorum. Arkadaşın söylediğini ben de yaptım,ev arama olayını. Ama sanırım benim şanssızlığım bana hep “dil okulu öğrencisi istemiyoruz” gibi saçma bi cevap almıştım. Evet kursa gitmek zor oluyo ama bi süre sonra alışıyosun yurttan gitmeye. Bence büyük bi problem değil Clausthal de yürümek.
Sonuç olarak mecburen taciz edeceksin maille sürekli ve sürekli.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Sal Nis 23, 2019 9:46 pm

zeynacigim yazdı: Pzr Ara 16, 2018 12:47 pm Malesef sürekli baskı yapmaktan başka şansın yok. Evet burda boş odalar var mesela 24 numaralı Wohnheim’da var. Baya boş yani ora. Uyuzluk yapıyorlar. Oraya gelen arkadaşlarım vize belgesi göstermeden odaya kayıt yaptırmışlar diyebilirsin. Ben odamı gelmeden 3 hafta falan önce ayarlamıştım sanırım tam hatırlamıyorum. Arkadaşın söylediğini ben de yaptım,ev arama olayını. Ama sanırım benim şanssızlığım bana hep “dil okulu öğrencisi istemiyoruz” gibi saçma bi cevap almıştım. Evet kursa gitmek zor oluyo ama bi süre sonra alışıyosun yurttan gitmeye. Bence büyük bi problem değil Clausthal de yürümek.
Sonuç olarak mecburen taciz edeceksin maille sürekli ve sürekli.
cvkogz yazdı: Pzr Ara 02, 2018 5:19 pm Master için kabul almış olarak yazayım.

Lise transkript sana kalmış ama ben o olmadan başvurdum kabul aldım. Onunla da başvuran da kabul aldı.
Lise diploması çevirisi
ÖSS yerleşti belgesi
Lisans diploma çevirisi
Lisans transkript (ingilizce varsa çeviriye gerek yok)
Diploma supplement (varsa gönderin)
75 Euro (PTT den ödeyebilirsin, çok masraflı olmuyor, okul hatırladığım kadarıyla swift kabul etmiyor)
Dİl kursuna Clausthal'de yapmak zorunda değilsin.
Yurt başvurusu keza başka yerde yapabilirsin. Veya ev.
Kabul belgesi gelmesi değişik. Bana da 3 haftada gelmişti.

Clausthal'de kurs yapacağım dersen ücreti önden ödemene gerek yok. Buraya gelip başlayınca ödersin.

Sana tavsiyem gelmeden çevirileri ve alı gibidirlerinden 3-4 adet yaptır eğer ki dil kursundan sonra başka okulda okumak istersen.

Başka soru varsa yazabilirsin.

Ben de kabul alıp geldim dil kursu yaptım ve yolladığım evrakları geri alıp clausthal'den braunschweig a taşındım.

Kolay gelsin.
Merhaba cvkogz ve zeynacigim
Bende master icin clausthal a basvuru yapacagim. Mail attigimda bana gerekli olan belgelerin yazili oldugu bir pdf gonderdiler.
Ben orjinali ingilizce olan(lise diplomasi ve osym yerlesti belgesi haric) tum belgeleri konsolosluğa onaylatmadan taratip online olarak gondersem sorun oluyormu. Lise transkripti ve ösym yerlesti belgelerini yeminli tercumanda cevirecegim noter oter onayi olmadan gonderirsem kabul ederlermi.(kargo yoluyla gonderecegim fotokopileri konsoloslukta onaylatacagim).
Bir de eger sizin icin bir problem olmayacaksa mail adresinizi yazabilirmisiniz .

cvkogz

Mesaj gönderen cvkogz » Prş May 09, 2019 12:23 am

hamit56 yazdı: Sal Nis 23, 2019 9:46 pm Merhaba cvkogz ve zeynacigim
Bende master icin clausthal a basvuru yapacagim. Mail attigimda bana gerekli olan belgelerin yazili oldugu bir pdf gonderdiler.
Ben orjinali ingilizce olan(lise diplomasi ve osym yerlesti belgesi haric) tum belgeleri konsolosluğa onaylatmadan taratip online olarak gondersem sorun oluyormu. Lise transkripti ve ösym yerlesti belgelerini yeminli tercumanda cevirecegim noter oter onayi olmadan gonderirsem kabul ederlermi.(kargo yoluyla gonderecegim fotokopileri konsoloslukta onaylatacagim).
Bir de eger sizin icin bir problem olmayacaksa mail adresinizi yazabilirmisiniz .
Taratıp online gönderemezsin adam nerden bilecek evrağın orjinal olduğunu.

Mail adresimiz yerine buraya yazarsan sorularını en azından başkaları da faydalanır soru ve cevaplardan.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Prş May 09, 2019 11:57 am

cvkogz yazdı: Prş May 09, 2019 12:23 am Taratıp online gönderemezsin adam nerden bilecek evrağın orjinal olduğunu.

Mail adresimiz yerine buraya yazarsan sorularını en azından başkaları da faydalanır soru ve cevaplardan.
Ben hem orjinal belgelerin taranmis halini online olarak hemde konsolosluk onayli fotokopikerini posta yoluyla gonderecegiz diye aklimda kalmis yanlis biliyorum o zaman.
Ben basvuru yapacagim 1 hafta icinde. Basvuru asamalarini pek anlamadim. Sitelerindeki online basvuru kismini dolduracagim ve sonra da konsolosluk onayli fotokopileri posta yoluyla gonderecegim. Yatirdigim 75 euro basvuru ucretinin makbuzunu ve online basvuru formunun ciktisini alip imzalayip posta yoluyla gondermem gerekiyormu onu anlamadim. Yanitlarsaniz sevinirim.

zeynacigim

Mesaj gönderen zeynacigim » Prş May 09, 2019 1:33 pm

Belgelerinin ya ingilizce ya da almanca ya çevrilmiş ve onaylı olarak (apostile de yapılarak) tara online portala yükle. Online portal sonucunda sana bi belge pdf verecekler, onunda çıktısını alıp bu evraklarına ekleyip posta yoluyla da göndermek zorundasın.

Yukarda arkadaşın bahsetmek istediği şey eline geçen belgeyi olduğu gibi yüklersen sisteme bunun gerçekliğini bilemezler. Bu nedenle belgelerin onaylı olması gerekiyor konsolosluktan vs.

Ve bu bilgilerin hepsi genel bilgilerdir. Sadece Clausthal’e has değil.

Kolay gelsin.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Prş May 09, 2019 3:03 pm

zeynacigim yazdı: Prş May 09, 2019 1:33 pm Belgelerinin ya ingilizce ya da almanca ya çevrilmiş ve onaylı olarak (apostile de yapılarak) tara online portala yükle. Online portal sonucunda sana bi belge pdf verecekler, onunda çıktısını alıp bu evraklarına ekleyip posta yoluyla da göndermek zorundasın.

Yukarda arkadaşın bahsetmek istediği şey eline geçen belgeyi olduğu gibi yüklersen sisteme bunun gerçekliğini bilemezler. Bu nedenle belgelerin onaylı olması gerekiyor konsolosluktan vs.

Ve bu bilgilerin hepsi genel bilgilerdir. Sadece Clausthal’e has değil.
Kolay gelsin.
Tesekkurler cevabin icin.
Bende oyle yapmayi dusunuyordum ama konsoloslukta onaylattigim belgelerin hepsini toplayip bir zimba vurdu ve sadece en arka sayfaya muhur basti diger sayfalarda konsolosluk onayina dair muhur yok. Kafama takilan nokta diger sayfalarin onayli olup olmadigi tarattigimda belli olmayacak. Bu problem olmazmi.

zeynacigim

Mesaj gönderen zeynacigim » Prş May 09, 2019 3:14 pm

Anlıyorum ve tekrarlıyorum. Scan ederken evet bu bi sorun, bu nedenle Kaymakamlık'lardan ücretsiz Apositle dediğimiz, yurtdışına belge çıkarılması için her belge için ayrı onay yaptıkları bi mühür var. Taramadan önce ben tüm belgelerimi tek tek apostile ettirmiştim ve o şekilde taramıştım. Bu sayede hiç bir problem yaşamadım. Konsoloslukta belgelerin tümünün tek zımbayla onaylanmış hali sadece tek bir yere postalarken iyi. Umarım açıklayabilmişimdir.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Prş May 09, 2019 3:36 pm

zeynacigim yazdı: Prş May 09, 2019 3:14 pm Anlıyorum ve tekrarlıyorum. Scan ederken evet bu bi sorun, bu nedenle Kaymakamlık'lardan ücretsiz Apositle dediğimiz, yurtdışına belge çıkarılması için her belge için ayrı onay yaptıkları bi mühür var. Taramadan önce ben tüm belgelerimi tek tek apostile ettirmiştim ve o şekilde taramıştım. Bu sayede hiç bir problem yaşamadım. Konsoloslukta belgelerin tümünün tek zımbayla onaylanmış hali sadece tek bir yere postalarken iyi. Umarım açıklayabilmişimdir.
Anliyorum ve tesekkur ediyorum.

yaris

Mesaj gönderen yaris » Cum May 10, 2019 1:13 pm

Arkadaşlar kabulünüz kaç haftada geldi? Okul kolay alım yapıyormu, bir de dil kursunda kontenjan sorunu olurmu?

zeynacigim

Mesaj gönderen zeynacigim » Cum May 10, 2019 1:17 pm

yaris yazdı: Cum May 10, 2019 1:13 pm Arkadaşlar kabulünüz kaç haftada geldi? Okul kolay alım yapıyormu, bir de dil kursunda kontenjan sorunu olurmu?
Zaten totalde 2 sayfa entry girilmiş. Bi önceki sayfaya bakarsanız uzun uzun anlatıldı bu konular :) kolay gelsin.

yaris

Mesaj gönderen yaris » Cmt May 11, 2019 9:46 pm

zeynacigim yazdı: Cum May 10, 2019 1:17 pm Zaten totalde 2 sayfa entry girilmiş. Bi önceki sayfaya bakarsanız uzun uzun anlatıldı bu konular :) kolay gelsin.
Ne kadar zamanda geldiğini bir tek sen yazmışsın zaten :) Okudum teşekkürler. Bir diğer merak ettiğim dil kurslarında kontenjan sorunu oluyor mu Paderborn Uni gibi?

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Pzr May 12, 2019 12:43 pm

zeynacigim yazdı: Prş May 09, 2019 3:14 pm Anlıyorum ve tekrarlıyorum. Scan ederken evet bu bi sorun, bu nedenle Kaymakamlık'lardan ücretsiz Apositle dediğimiz, yurtdışına belge çıkarılması için her belge için ayrı onay yaptıkları bi mühür var. Taramadan önce ben tüm belgelerimi tek tek apostile ettirmiştim ve o şekilde taramıştım. Bu sayede hiç bir problem yaşamadım. Konsoloslukta belgelerin tümünün tek zımbayla onaylanmış hali sadece tek bir yere postalarken iyi. Umarım açıklayabilmişimdir.
Merhaba zeynacigim
Kusura bakma tekrar rahatsiz ediyorum. Online basvuru portalina girdim inceledim ama belgelrrin taranmasiyla ilgili bir seye rastlamadim. Portalda sacma sorulrd vardi(saglik sigorta numarasi vs.). Sende bu portal uzerinden mi basvuru yapmistin.

zeynacigim

Mesaj gönderen zeynacigim » Pzr May 12, 2019 2:08 pm

Evet sadece online-portaldan başvuru yapılıyor. Yani benim başvurum geçen seneydi o nedenle ayrıntıları hatırlayamıyorum malesef.