Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sprachkursvisum ile üniversite kaydı

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
lara.s

Sprachkursvisum ile üniversite kaydı

Mesaj gönderen lara.s » Pzr Tem 15, 2018 5:49 pm

Herkese Merhaba,
Uzun süredir aklımı kurcalayan bir konuya cevap bulabilmek için bu başlığı açmış bulunmaktayım eğer daha önce açılmıs böyle bir başlık varsa şimdiden özür dilerim.
2017 yılının Kasım ayında Sprachkursvisum ile Almanya'ya geldim ve burada kasım 2018 e kadar geçerli oturma iznim var. Dil kursum sırasında iki tane üniversite başvurusu yaptım ve bir tanesinden iki hafta önce kabul geldi, diğerinin cevabı da haftaya gelir diye düşünüyorum. Yalnız aklıma takılan bir şey var. Üniversitenin bana yollamış olduğu kabul belgeleri arasında kayıt için mutlaka ve mutlaka öğrenci vizesi gerektiği yazıyor.
1- Şimdi ben yeniden Türkiye' ye gidip bu sefer de Studium için mi vize almalıyım? Ama zaten oturma iznim varken yine vize almam biraz saçma olmaz mı sizce de ?
2- Üniversiteye oturma iznimle kayıt olma imkanım yok mudur? Sonrasında Auslænderbehördeye gitsem ve orda oturma iznim uzatılsa ve Titel değiştirilse ?
3- Auslænderbehörde ye gitmem durumunda yanıma almam gereken belgeler nelerdir ? Mesela banka hesap bilgilerim vs. bunu soruyorum çünkü dil kursu vizesiyle geldiğim için herhangi bir bankada bloke hesabım yok aksine Sparkasse de normal bir banka hesabım var.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Sprachkursvisum ile üniversite kaydı

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Tem 15, 2018 6:02 pm

Direk kabulmü yoksa ön kabulmü aldin?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

lara.s

Mesaj gönderen lara.s » Pzr Tem 15, 2018 9:51 pm

Physiker yazdı: Pzr Tem 15, 2018 6:02 pm Direk kabulmü yoksa ön kabulmü aldin?
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Direkt kabul aldım. Ama okulun hazırlığı var bir yıl okul bünyesinde. Bu bir yıl sonunda yapılan Dsh sınavını geçmem sonucu bölümüme başlayabiliyorum.Hatta bana yollanan kabul belgemde de Studientyp: Vorbereitungsjahr Studiengang: Architektur yazılı.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Sal Tem 17, 2018 2:26 am

Vorbereitungsjahr yaziyorsa direk kabul degildir o.

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Sal Tem 17, 2018 2:23 pm

benim de Benzer bir sorum var kafami kurcalayan..Ben 2 ay önce wuppertalden oturumumu uzattim bana fiktion verdiler bir tane kasimin sonuna Kadar üzerinde dil kursunda oldugum yaziyor..Ben gecen ayin sonunda dshyi gectim .Dün dortmunddan direk kabul aldim..Kayit belgeleri arasinda Das Original Ihres Reisepasses oder eine Kopie des Reisepasses mit gültigem Visum für Studienzwecke (inkl. elektronischem Aufenthaltstitel und Zusatzblatt) yaziyor...Oturumum dil kursu oldugu halde kayitta bir sknti cikarmi? Kyitlar 10.09 -04.10 tu dortmundda..

lara.s

Mesaj gönderen lara.s » Sal Tem 17, 2018 6:10 pm

Yolcu97 yazdı: Sal Tem 17, 2018 2:23 pm benim de Benzer bir sorum var kafami kurcalayan..Ben 2 ay önce wuppertalden oturumumu uzattim bana fiktion verdiler bir tane kasimin sonuna Kadar üzerinde dil kursunda oldugum yaziyor..Ben gecen ayin sonunda dshyi gectim .Dün dortmunddan direk kabul aldim..Kayit belgeleri arasinda Das Original Ihres Reisepasses oder eine Kopie des Reisepasses mit gültigem Visum für Studienzwecke (inkl. elektronischem Aufenthaltstitel und Zusatzblatt) yaziyor...Oturumum dil kursu oldugu halde kayitta bir sknti cikarmi? Kyitlar 10.09 -04.10 tu dortmundda..
Dün bu konuyla ilgili Rathaus ile görüştüm. Almanya'ya dil kursu vizesiyle geldiğimi fakat dil kursum sırasında üni başvuruları yaptığımı ve şu an bir tane okuldan kabulüm olduğunu söyledim ve kabul belgemi gösterdim. Fakat kayıt için illa öğrenci vizesi istiyolar şimdi Türkiye'ye dönüp Studium için vize başvurusu mu yapmam gerekli diye sordum. Memur oturma iznime baktı ve Titel kısmında burada zaten sonrasında okumak istediğin belirtilmiş( Oturma iznimi ilk aldığım zaman bana neden almanca öğrendiğimi sormuşlardı ,burada okumak istediğimi o yüzden dil öğrendiğimi söyleyince de Tİtel a Anschließend Studium diye not düşmüşlerdi.)Türkiyeye gidip yine vize için başvurmana gerek yok dedi.Daha sonra bilgisayara bir takım notlar aldı ve kabul belgemi scan ettikten sonra eski Titel kısmına yeni bir kağıt yapıştırdı. Kağıtta da kabul aldığım bölüm ve üni adı, yılda kaç gün çalışabilirim vs. yazılı.
Bu şekilde üniversiteye kayıt olabilirsin sorunsuz dedi. Burada yaşamaya devam mı edeceksin okurken diye sordu, ben de üni nin şu anki bulunduğum şehre trenle 10 saat uzaklıkta olduğunu söyleyince, tamam o zaman bundan sonrasıyla orada bulunan Rathaus uğraşıcak artık bizimle bir bağlantın kalmaz diye cevapladı.
Fakat ben emin olmak için yine okula mail attım. Bana gelen mailde de okula bu şekilde kayıt olabileceğimi ama sonrasında önce Meldebehörde ye daha sonrasında da Auslænderbehörde ye gidip oturma iznimi uzatmam gerektiği yazılmış.
Benim şansıma da sevimli bir memur denk geldiği için çabuk bir şekilde hallolmuş oldu bir çok şey ama zannediyorum sen de öğrenci vizesine ihtiyaç duymadan okula oturma izninle kayıt olabilirsin. Tabi önce bir Rathaus ile konuş mutlaka ve okula da bir mail yaz emin olmak adına, hiç değilse kayıtta bir sorun çıkarsa maili gösterirsin.
Birazcık uzun oldu yazdığım ama ayrıntılı yazmaya çalıştım yardımcı olabilmek adına.

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Sal Tem 17, 2018 9:15 pm

lara.s yazdı: Sal Tem 17, 2018 6:10 pm Dün bu konuyla ilgili Rathaus ile görüştüm. Almanya'ya dil kursu vizesiyle geldiğimi fakat dil kursum sırasında üni başvuruları yaptığımı ve şu an bir tane okuldan kabulüm olduğunu söyledim ve kabul belgemi gösterdim. Fakat kayıt için illa öğrenci vizesi istiyolar şimdi Türkiye'ye dönüp Studium için vize başvurusu mu yapmam gerekli diye sordum. Memur oturma iznime baktı ve Titel kısmında burada zaten sonrasında okumak istediğin belirtilmiş( Oturma iznimi ilk aldığım zaman bana neden almanca öğrendiğimi sormuşlardı ,burada okumak istediğimi o yüzden dil öğrendiğimi söyleyince de Tİtel a Anschließend Studium diye not düşmüşlerdi.)Türkiyeye gidip yine vize için başvurmana gerek yok dedi.Daha sonra bilgisayara bir takım notlar aldı ve kabul belgemi scan ettikten sonra eski Titel kısmına yeni bir kağıt yapıştırdı. Kağıtta da kabul aldığım bölüm ve üni adı, yılda kaç gün çalışabilirim vs. yazılı.
Bu şekilde üniversiteye kayıt olabilirsin sorunsuz dedi. Burada yaşamaya devam mı edeceksin okurken diye sordu, ben de üni nin şu anki bulunduğum şehre trenle 10 saat uzaklıkta olduğunu söyleyince, tamam o zaman bundan sonrasıyla orada bulunan Rathaus uğraşıcak artık bizimle bir bağlantın kalmaz diye cevapladı.
Fakat ben emin olmak için yine okula mail attım. Bana gelen mailde de okula bu şekilde kayıt olabileceğimi ama sonrasında önce Meldebehörde ye daha sonrasında da Auslænderbehörde ye gidip oturma iznimi uzatmam gerektiği yazılmış.
Benim şansıma da sevimli bir memur denk geldiği için çabuk bir şekilde hallolmuş oldu bir çok şey ama zannediyorum sen de öğrenci vizesine ihtiyaç duymadan okula oturma izninle kayıt olabilirsin. Tabi önce bir Rathaus ile konuş mutlaka ve okula da bir mail yaz emin olmak adına, hiç değilse kayıtta bir sorun çıkarsa maili gösterirsin.
Birazcık uzun oldu yazdığım ama ayrıntılı yazmaya çalıştım yardımcı olabilmek adına.
Aciklaman icin tesekkurler.Bende oturum almaya her gittigimde ilk gittigimdede sonunda uniye baslayacagimi soylemistim ve biliyorlar yani..Banada demislerdi direk kabulun ile gel biz burda hallederiz filan .Ama ben yinede bi yabancilar subesi ve uni ile iletisime geciyim.

herrkilicaslan

Mesaj gönderen herrkilicaslan » Pzt May 04, 2020 6:08 pm

lara.s yazdı: Pzr Tem 15, 2018 5:49 pm Herkese Merhaba,
Uzun süredir aklımı kurcalayan bir konuya cevap bulabilmek için bu başlığı açmış bulunmaktayım eğer daha önce açılmıs böyle bir başlık varsa şimdiden özür dilerim.
2017 yılının Kasım ayında Sprachkursvisum ile Almanya'ya geldim ve burada kasım 2018 e kadar geçerli oturma iznim var. Dil kursum sırasında iki tane üniversite başvurusu yaptım ve bir tanesinden iki hafta önce kabul geldi, diğerinin cevabı da haftaya gelir diye düşünüyorum. Yalnız aklıma takılan bir şey var. Üniversitenin bana yollamış olduğu kabul belgeleri arasında kayıt için mutlaka ve mutlaka öğrenci vizesi gerektiği yazıyor.
1- Şimdi ben yeniden Türkiye' ye gidip bu sefer de Studium için mi vize almalıyım? Ama zaten oturma iznim varken yine vize almam biraz saçma olmaz mı sizce de ?
2- Üniversiteye oturma iznimle kayıt olma imkanım yok mudur? Sonrasında Auslænderbehördeye gitsem ve orda oturma iznim uzatılsa ve Titel değiştirilse ?
3- Auslænderbehörde ye gitmem durumunda yanıma almam gereken belgeler nelerdir ? Mesela banka hesap bilgilerim vs. bunu soruyorum çünkü dil kursu vizesiyle geldiğim için herhangi bir bankada bloke hesabım yok aksine Sparkasse de normal bir banka hesabım var.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.
Dil kursunda hangi sertifikayı aldın ve ne kadar sürede aldın kısa bir anlatabilir misinz rica etsem?