Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sinif Ogretmenligi Bitirdim. Hangi bolumu secmeliyim?

Bayern eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Soykan83

Mesaj gönderen Soykan83 » Prş Oca 14, 2010 5:16 pm

Merhabalar! Oncelikle boyle bir paylasim sitesi kurduklari icin yoneticilere tesekkur ediyorum!

Ben Almanya\'ya 1 sene once geldim, B1 sertifikam var ve B2 icin martta tekrar kayit yaptiricam.

Turkiye\'de Sinif Ogretmenligi bitirdim. Munih\'te tekrar okumaya devam etmek istiyorum ancak nasil devam etmem gerekiyor hicbir bilgim yok. Kendi bransimda devam edebilir miyim yada edersem mezun olduktan sonra almanyada 3-4 sene yasam tecrubesi olan birini dogrudan grundschule de ogretmen yaparlar mi bilmiyorum. Bu yuzden LMU universitesinde en bastan Informatik(Lehramt) olarak okumayi dusundum. Ama bazi arkadaslar cok zor olur 4 senede bitiremezsin, kendi bransinda basla bazi derslerden muaf olursun gibi tavsiyeler veriyorlar.

Bu aralar bu konuda kafam cok karisti ve saglam bir yol bulmak istiyorum. Bu konuda bana tavsiye verebilicek arkadaslarin yardimlarini bekliyorum. Simdiden cok tesekkur ederim!

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 16, 2010 12:41 pm

Merhaba siteye hos geldin oncelikle.

Ayni bolume yakin bi bolum okursan bazi derslerini saydirabilirsin. Ama oncelik olarak bir bolum secerken burdaki gelecegine bakmalisin. Sayet almancani iyi ilerletebilirsen ve burda kalmayi dusunuyorsan surekli olarak en kisa surecek egitim bolumunu secmelisin elbette.

Soykan83

Mesaj gönderen Soykan83 » Cmt Oca 16, 2010 2:49 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
Merhaba siteye hos geldin oncelikle.

Ayni bolume yakin bi bolum okursan bazi derslerini saydirabilirsin. Ama oncelik olarak bir bolum secerken burdaki gelecegine bakmalisin. Sayet almancani iyi ilerletebilirsen ve burda kalmayi dusunuyorsan surekli olarak en kisa surecek egitim bolumunu secmelisin elbette.[/quote]

Cevap icin tesekkurler, sorun zaten sinif ogretmenligine yakin olan bolum hangisidir onu bilmiyorum. Burda evliyim ve kalici olarak geldim. TR de universite bitirdigim icin burda herhangi bir universitenin herhangi bir bolumune dil yeterliligi oldugu surece girebiliyorum. Grundschule alaninda genel bir ogretmenlik bolumu var mi bilmiyorum, yada varsa o bolume girip, daha sonradan istedigim yan dallari secebilme imkanim var mi? Herkes kendi alaninla ilgili bir bolume gir diyor ama bana net bir bolum ismi lazim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Oca 16, 2010 4:40 pm

[quote]Cevap icin tesekkurler, sorun zaten sinif ogretmenligine yakin olan bolum hangisidir onu bilmiyorum. Burda evliyim ve kalici olarak geldim. TR de universite bitirdigim icin burda herhangi bir universitenin herhangi bir bolumune dil yeterliligi oldugu surece girebiliyorum. Grundschule alaninda genel bir ogretmenlik bolumu var mi bilmiyorum, yada varsa o bolume girip, daha sonradan istedigim yan dallari secebilme imkanim var mi? Herkes kendi alaninla ilgili bir bolume gir diyor ama bana net bir bolum ismi lazim.[/quote]

Almanya\'da nerede ikamet ediyorsun ? Bazi eyaletlerde ilk ve orta dereceli okullarda secmeli olarak Turkce dersleri veriliyor ve universitelerde de Turkce bolumleri var bunlari arastirabilirsin..
"Ne is olursa yaparim" tarzinda bir bolum kararsizligi yasiyorsan,kendine bir kac alternetif sec ve bunlar uzerine dusun..Aklima gelen bir bolum yok ;sinif ogretmenligine yakin bolumler olarak.Cunku basli basina bir brans ve yan dallari yok gibi duruyor.
Almanya\'da da ogretmenlik biraz uzun surer 2 dal birden okumak zorundasin vs, ve tabi Almancan\'da kusursuz olmali.
Mezun oldugun bolumden farkli bir cok bolume de basvurabilirsin.

Soykan83

Mesaj gönderen Soykan83 » Cmt Oca 16, 2010 8:23 pm

Ben Munihteyim ve ilk geldigim siralarda B1 sertifikasiyla basvuru yapmak istedim, daha dogrusu evraklarim yeterli mi degil mi diye kontrol ettirmek istedim. Informatik(lehramt) bolumu icin basvurmustum ve sadece B2 sertifikasi lazim oldu. Simdi yine kursa devam edicem.

LMU\'da bir bolum secmek istiyorum. Mesela Grundschule-Kunst Bolumunu okusam sene kazancim olur mu?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Oca 17, 2010 5:29 am

Sene kazancin ;
Studienkolleg\'den yanaysa,evet zaten uni mezunu oldugun icin bunu yapmak zorunda degilsin..
Ders saydirmaktan bahsediyorsan Grundschule-Kunst senin mezun oldugun bolume denk gelip gelmiyor mu hic bir fikrim yok..