Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Makine Muh. Master, tavsiyeleriniz lutfen :)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
HRM

Mesaj gönderen HRM » Pzt Oca 04, 2010 9:53 pm

Arkadaslar merhaba. Forumunuza yeni katildim, buradan bayagi bir sey okumuslugum oldu su ana kadar. Oncelikle site fikrinin sahibine tesekkurler, benim isime yaradi su ana kadar. :)

Once kendimi tanitayim. Ben su anda ODTU Makine Muh. 4. sinif ogrencisiyim, bu sene Haziran\'da bir aksilik olmazsa diplomayi alacagim. Okul bittikten sonra Almanya\'ya gitmek istiyorum master icin. Ortalamam 3,04 ; muhtemelen mezun olana kadar da 3un altina dusurmeyecegim.

2 sene once Braunschweig\'a ERASMUS ile gittim. Almanya\'yi cok begendim, zaten gittigimde orta seviyede Almanca biliyordum, simdiye kadar Alman arkadaslarim sayesinde bayagi ilerlettim. 10 Subat\'ta TestDaF\'a girecegim, hepsinden 5 olmasa da 4 cikaririm diye dusunuyorum, biraz calisirsam eger. Kolej mezunuyum, Ingilizcem cok iyi, zaten ODTU mezunuyum, derslerimiz Ingilizce oldu hep. Normal hayatimda Almanca ile rahat anlasabiliyorum, daha once Kurt sorununu Almanca tartismisligim bile vardir. :) Turkcem 10 alirsa, Ingilizcem 9, Almancam da 7 alir diyebilirim. :)

Kafamdaki universiteler TU Darmstadt, TU Munchen, TU Braunschweig, TU Karlsruhe, TU Kaiserslautern, TU Berlin falan. Alan teknik olunca hepsi de TU oldu biraz. :) Ozellikle Darmstadt\'ta Mechanics diye bir program var ki, ciksa gozum kapali Munih\'i bile harcayabilirim. :) O kadar uygun bana yani.

Size bazi sorularim var, ozellikle de tecrubeli arkadaslara. Belki aranizda Maschinenbau veya baska muhendisliklerden zaten okuyan, kabul konularini bilen arkadaslar vardir.

1) Bugun bir hocamla konustum bu konuda, bu ortalama ile sikinti cekebilirsin dedi. Ama niyet mektubun iyi olursa, Almancani da ispatlarsan kabul sansin var dedi. Bu ortalama ile bu universiteleri hedeflemem cok mu hayalcilik oluyor? Sizce kabul alma sansim nedir? Ozellikle Almanca bir program istiyorum ki, sonrasinda orada kalabileyim, teknik Almanca ogrenebileyim. Gercekten muhendislik yapmak istiyorum.

2) DAAD-TEV bursuna basvurmayi dusunuyorum, ama basvuramazsam da finanse edebilecek durumdayim kendimi. Sizce bursa basvurmaya deger mi? Yoksa kendi yaginda kavrul, bursun derdi coktur mu dersiniz? Geri odemesi vs. oldugu icin soruyorum.

3) Makine muhendisligi alaninda master icin onerebileceginiz baska universite var mi?

4) Dogu\'daki okullar gercekten Bati\'dakilere nazaran cok mu kotu? Benim istedigim gibi bir program Dogu\'da yok gerci ama gene de ogrenmek istedim.

Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler. :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Oca 05, 2010 7:26 pm

1 . Almancani zaten sadece dsh veya testdaf sinavlarini verebilerek kanitlayabilirsin. ama basvuru yaparken sayet almanya da kaldigin sure zarfinda bir dil kursu yaptiysan ordan aldigin zertifikat lari kullanabilirsin ( malum her uni nin belli bir dil sarti var ) bu ortalama ile bir cok universiteden kabul alabilirsin. ama yine de bu ortalaman seni aldatmasin. belki buraya yolladiginda transkriptini 3 un altina bile dusebilir cunku her universitenin ects birimleri farkli . o yuzden tavsiyem mumkun oldugu kadar cok uni ye basvur.

2. alma sansin var fakat dusuk ama burs alirsan geri odemesi yok zaten.

3. cok yuksek dusunuyorsan tabiki aachen ayrica bremen ve tu claustal i tavsiye ederim.

4. ee tabi bi kalite farki var ama yine de turkiyeye gore iyidir :)

HRM

Mesaj gönderen HRM » Sal Tem 20, 2010 12:51 pm

Eger gelecekte bunu okuyup da yararlanabilecek biri olursa diye yaziyorum. :)

Yukaridaki mesaji yazdigimdan beri mart ayinda munih ve esslingene ayrica tev-daad bursuna, temmuzda da darmstadttaki mechanik programina basvurdum.

Bunlarin arasindan sadece esslingenden cevap gelmedi (ki son tercihimdi, fachhochschule olmasindan dolayi). Genelde basvurmadan once buradaki insanlar (hocalarim da dahil olmak uzere) bana pek sans tanimiyorlardi, fakat oradaki birkac kisiyle maillesmem ve biraz da ozgecmisime ve kendime guvenmemin sonrasinda basvurularimi yolladim.

Munih\'teki come-tum programindan, darmstadttaki mechanik programindan ve daad bursundan kabul aldim.

Burs isi tamamen bir etiket isi arkadaslar. Muhendislik branslarinda ODTU-ITU-Bogazici disinda burs alan sadece iki kisi vardi, onlar da cok iyi ortalamalari vs. olan kisilerdi. Mulakatta da sadece bu bursa ihtiyac duydugunuza ikna etmeniz gerekiyor. Mumkunse Almanlarin oldugu yerlerde Almanca konusun, benim aksansiz konusmama hayran kalmislardi. :) Almanca bilginiz varsa, ve vaktiniz de varsa, kesinlikle ya TestDaFa ya DSHya mutlaka girerek bunu ispatlayin. O sertifika, sizin bu yolda kararli oldugunuzun ispati oluyor cunku.

Bunun disinda da bazi vakiflar var burs veren, onlara da basvurabilirsiniz. Ben hic arastirmamistim, o yuzden DAADin ismine guvenerek giristim bu ise.

Diger basvurularda da bence cekingenlige kapilmayin, kesinlikle basvurun. Ancak bunu okuyacak olan ve daha bir iki senesi olan arkadaslara soyluyorum: Mumkun oldugunca goze cok carpacak, etiketi olan seyler yapin. Gidin TOEFL\'dan 100 ustu puan alin, Almancanizi ispatlayin, 3 ustu ortalama yapin. Insanlar sizin ne ders aldiginizi vs. didik etmiyorlar, herkesin isi cok cunku. Ilk olarak etiketleriniz onemli. Sizin akiskan derslerinizin iyi olduguna ve masterinizin da bu alanda olacagina kimse bakmaz. Herkes etiketinize bakar.

Umarim birilerine yarar bu yazdiklarim. :)

ratmuhyaka

Mesaj gönderen ratmuhyaka » Cum Kas 12, 2010 3:18 pm

yazdikalrin icin tesekkurler en basta bana yardimci oldun diyebilirim...Ben yildiz teknikte gemii ins ve gemi makina muhendisligi okuyorum, okulumdan acikcasi pek mennun degilim su an 2. siniftayim okulu birakip almanya da sifirdan baslamayi bile dusunuyorum acikcasi ama 2 yil kalmis okulun bitmesine okulu bitirip master yapmak daha mantikli geliyor, masteri da makinadan yapip cocukluk hayalim olan otomotov sanayiide bi sekilde calismak istiyorum...bakalim zaman ne getirecek...hmmm