Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Schengen'le Dil Kursu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
tunes

Schengen'le Dil Kursu

Mesaj gönderen tunes » Çrş May 16, 2018 11:12 pm

Merhabalar herkese,

Almanya'da 3 haftalık dil kursuna gitmeyi planlıyorum.
Schengen'e iDATA aracılığı ile başvurdum. Ancak bekleme aşaması çok stresli.
Sunduğum belgelere dil kursundan aldığım davet mektubu ve bankadan aldığım ödeme yapıldığına dair dekontu da ekledim. Ancak, kursun total ücretinin yazdığı bir belgeyi eklemediğimi başvurudan sonra farkettim. Yani sadece bir miktar para ödenmiş görünüyorum, ve davet mektubu var. Davet mektubunda tüm ücretin ödendiği yazıyor.

Ve başvurumu Cuma günü iDATA Harbiye şubesinden yaptım. Uçak biletimi gidiş dönüş rezervasyon olarak gösterdim. Ancak biletimin rezervasyonu Pazar gününe kadardı. Araya haftasonu girmesi kötü oldu. iDATA belgelerimi Pazartesi konsolosluğa ulaştırmıştır diye düşünüyorum.

Daha önce hiç Schengen geçmişim yok, ancak başka vizelerim var.

Dil kursu için Schengen'e başvuran oldu mu daha önce?
Bekleme aşaması gerçekten çok stresli.. Deneyimlerinizi, vize sonucunuzu paylaşırsanız çok sevinirim.

İyi günler herkese

TRueS

Re: Schengen'le Dil Kursu

Mesaj gönderen TRueS » Prş May 17, 2018 3:59 am

Su anki durumunuz nedir?
Geri döneceginize inandirici belgeler sunmussaniz bir sorun olmaz.
Daha önceden bu vizeye basvuran arkadaslarim olmustu bir sorun olmadi, zira ögrenciydiler ve yaz tatili ya da 15 tatil döneminde vize istemislerdi.
Ögrenciyseniz ve geri döneceginize ikna edici belgeler de sunmussaniz sorun yoktur, unuttugunuz belgenin cok bir öneminin oldugunu sanmiyorum kabul mektubunda ücretin ödendigi yaziyor demissiniz, o yeterli.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş May 17, 2018 5:01 am

her sey normal yapmissin unuttugun belge bencede önemli degil eger normal ögrenciysen hani öyle sikintilarin falan yoksa okula ara verme gibi veya iste uzun süre hic bir sey yapmiyorsundur gibisinden sorun olcagini zannetmiyorum icini ferah tut
Arkadaslar ben erkegim =)

tunes

Mesaj gönderen tunes » Prş May 17, 2018 8:54 pm

TRueS yazdı: Prş May 17, 2018 3:59 am Su anki durumunuz nedir?
Geri döneceginize inandirici belgeler sunmussaniz bir sorun olmaz.
Daha önceden bu vizeye basvuran arkadaslarim olmustu bir sorun olmadi, zira ögrenciydiler ve yaz tatili ya da 15 tatil döneminde vize istemislerdi.
Ögrenciyseniz ve geri döneceginize ikna edici belgeler de sunmussaniz sorun yoktur, unuttugunuz belgenin cok bir öneminin oldugunu sanmiyorum kabul mektubunda ücretin ödendigi yaziyor demissiniz, o yeterli.
Şu an iDATA'dan takip ettiğimde, pasaportumun işlemler için ilgili konsolosluğa gönderildiği yazıyor. 11 Mayıs'ta başvuru yapmıştım.
Açıkcası dönüşümle ilgili, öğrenci olmam ve uçak bileti rezervasyonumdan başka bir kanıtım yok. Ayrıca forumu karıştırdığımda konsolosluğun "Önce kendi ülkende öğren de gel" dediğini gördüm. Ben şu an A2 B1 arasıyım, ancak bunu kanıtlayan bir belge de sunmadım. Davet mektubunda hangi seviyeden kurs alacağım yazmıyor, seviyem kursun ilk günü test ile belirlenecek.
Giderlerimi karşılamak üzere babamı sponsor olarak gösterdim, banka hesabı da onun üzerine.

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Cum May 18, 2018 1:29 pm

Seviyenizi gösteren bir dil belgesi sunmaniz avantajiniza olurdu ama ben yine de vize cikacagini düsünüyorum.
Daha önceden red almadiysaniz tabi.