Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TestDaF Grafik yorumlama

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mirfaelltnichtsein

TestDaF Grafik yorumlama

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Pzr Nis 15, 2018 3:50 pm

Herkese merhaba. TestDaF sınavına gireceğim ve Almanca konusunda hiçbir sıkıntım yok ama grafik yorumlayamıyorum. Bu dille ilgili bir durum değil çünkü bunu Türkçe'de de yapamıyorum. Örneğin şu an önümde 5 şehre ait öğrenci, öğretmen, ve yaşayan sayısı var. Dolayısıyla 5 x 3 = 15 ayrı rakam var elimde. Sınavda bu rakamları/verileri schreiben ya da mündlicher Ausdruck kısmında cümle kurarak tek tek söylememi mi istiyorlar yoksa bu 15 veriden sadece "en"leri söylemem yeterli mi? Eğer hepsine değinmek zorundaysam schreiben kısmında taslak yazıp tükenmez kalemle son halini temize çekmek saatlerimi alıyor. Her veriye değinmediğimde de eksik kaldı gibi hissediyorum. Örneğin bu bahsettiğim verilerde eğer sadece enlere değineceksem 3 şehre hiç değinmemiş oluyorum. Ailemden dolayı almancam anadilim gibi bebeklikten beri öğrendiğim/konuştuğum bir dil ama bu grafik anlatma kısmından dolayı sınavı geçemezsem nasıl delireceğimi düşünmek bile istemiyorum.

mirfaelltnichtsein

Re: TestDaF Grafik yorumlama

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Pzt Nis 16, 2018 11:46 pm

TestDaF'a giren ve bu konuda bilgisi olan yok mu? Sadece grafik de değil, mesela Vorteile ve Nachteile istenilen mündlicher Ausdruck kısımlarında kaç tane Vor- ve Nachteile isteniyor? Nelerin puan kazandırdığı konusunda sınava girmiş arkadaşların tavsiyesi yok mu?

limonlubahce

Mesaj gönderen limonlubahce » Sal Nis 17, 2018 1:09 am

İlk sorun için, eğer mündlichten bahsediyorsak (özellikle Aufgabe 3) sadece “en”lerden bahsetmen yeterli, ki 3 grup varmış ancak açıklarsın. Kalıp cümlesi var, özeti var vs. Ama schreiben kısmında biraz detay vermen gerekebilir. O da bu sefer “en”ler haricinde bir de ortadaki değeri açıklaman yeterli. Ayrıca taslak yapıp temize çekene kadar silinen tükenmez kalem kullansan senin için daha avantajlı çünkü süre cidden sıkıntılı.

İkinci kısımda ise Mündlich Aufgabe 4 için 3’er tane Vor/Nachteile kullanırsan iyi olur çünkü süre uzun. Hatta iyi konuşuyorum diyorsan her bir Vor/Nachteile’yi birer cümle ile de açıklayabilirsin. Aufgabe 5 ve 7 için de 2’şer tane Vor/Nachteile yeterli.

Bir de kalıp cümlelere çok önem vermelisin. Ben Aufgabe 4 ve 6 için girişte şu cümleyi kullanmıştım:

“sehr geehrte/r Frau/Herr ... vielen Dank, dass Sie mir das Wort erteilt haben”
Sonra avantaj-dezavantaj giriş cümlelerine geçmiştim. 5 aldım Mündlich’ten

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Sal Nis 17, 2018 7:45 pm

limonlubahce yazdı: Sal Nis 17, 2018 1:09 am İlk sorun için, eğer mündlichten bahsediyorsak (özellikle Aufgabe 3) sadece “en”lerden bahsetmen yeterli, ki 3 grup varmış ancak açıklarsın. Kalıp cümlesi var, özeti var vs. Ama schreiben kısmında biraz detay vermen gerekebilir. O da bu sefer “en”ler haricinde bir de ortadaki değeri açıklaman yeterli. Ayrıca taslak yapıp temize çekene kadar silinen tükenmez kalem kullansan senin için daha avantajlı çünkü süre cidden sıkıntılı.

İkinci kısımda ise Mündlich Aufgabe 4 için 3’er tane Vor/Nachteile kullanırsan iyi olur çünkü süre uzun. Hatta iyi konuşuyorum diyorsan her bir Vor/Nachteile’yi birer cümle ile de açıklayabilirsin. Aufgabe 5 ve 7 için de 2’şer tane Vor/Nachteile yeterli.

Bir de kalıp cümlelere çok önem vermelisin. Ben Aufgabe 4 ve 6 için girişte şu cümleyi kullanmıştım:

Ya aslında kullandığın kalıpları bizle paylaşsan çok mutlu edersin bizleri lütfen :roll:

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Sal Nis 17, 2018 7:45 pm

limonlubahce yazdı: Sal Nis 17, 2018 1:09 am İlk sorun için, eğer mündlichten bahsediyorsak (özellikle Aufgabe 3) sadece “en”lerden bahsetmen yeterli, ki 3 grup varmış ancak açıklarsın. Kalıp cümlesi var, özeti var vs. Ama schreiben kısmında biraz detay vermen gerekebilir. O da bu sefer “en”ler haricinde bir de ortadaki değeri açıklaman yeterli. Ayrıca taslak yapıp temize çekene kadar silinen tükenmez kalem kullansan senin için daha avantajlı çünkü süre cidden sıkıntılı.

Ya aslında kullandığın kalıpları bizle paylaşsan çok mutlu edersin bizleri lütfen :roll:

limonlubahce

Mesaj gönderen limonlubahce » Sal Nis 17, 2018 9:11 pm

Gerçekten çok isterdim ama tek aklımda kalan şu yukardaki kalıptı. Tüm notlarımı sınavı geçtikten sonra hemen çöpe attım 😞

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Sal Nis 24, 2018 10:01 am

Cevabın için çok teşekkür ederim.
Merak ettiğim birkaç konu daha var. Mündlicher Ausdruck kısmında bazı Aufgabe'lerde Prof isimleri oluyor. Mesela Herr Dr. Krause size sınıfa anlatmanız için grafik veriyor gibi. Böyle olan Aufgabe'lerde o kişinin ismini söylemek gerekiyor mu başlarken? "Danke, Herr Krause" veya işte "In der Grafik, die Herr Krause heute mitgebracht hat, ..." gibi?
Diğer sorum da schriftlicher Ausdruck ile ilgili. Yazdığımız şeye başlık vermemiz gerekiyor mu?

limonlubahce

Mesaj gönderen limonlubahce » Sal Nis 24, 2018 11:34 am

Söylesen de olur söylemesen de. Şart değil, ama zamanının çok kalacağını düşünüyorsan söyleyebilirsin. Schrifflich için de başlığa gerek yok ama yazım düzenine dikkat et. Sayfanın kenarından değil de biraz ortasındsn başla. Ona da dikkat ediyorlar. Aklıma gelmişken söyleyeyim dedim.