Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Studienvorbereitender Sprachkurs Visum uzatma

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
tugce98

Studienvorbereitender Sprachkurs Visum uzatma

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş Nis 11, 2018 1:43 am

Merhaba arkadaşlar;

ben essende bir dil kursuna yazıldım (b2-c1 seviye) ve 6 aylık Studienvorbereitender Sprachkurs visum aldım.Ancak bir okuldan şartlı kabulüm yok. 22.09.2018 de vizem sona eriyor.Ama ben aynı gün dsh sözlü sınavına girmeliyim ve zaten ekimde okul açılacak. Eğer okuldan kabul alırsam ekimde başlamam gerekir ancak vizeyi nasıl uzatacağım? Türkiye'ye gelip tekrar yeniden başvurmam mı gerekiyor yoksa Almanya'dan uzatabiliyor muyum?

gnrszn

Re: Studienvorbereitender Sprachkurs Visum uzatma

Mesaj gönderen gnrszn » Çrş Nis 11, 2018 2:12 am

tugce98 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 1:43 am Merhaba arkadaşlar;

ben essende bir dil kursuna yazıldım (b2-c1 seviye) ve 6 aylık Studienvorbereitender Sprachkurs visum aldım.Ancak bir okuldan şartlı kabulüm yok. 22.09.2018 de vizem sona eriyor.Ama ben aynı gün dsh sözlü sınavına girmeliyim ve zaten ekimde okul açılacak. Eğer okuldan kabul alırsam ekimde başlamam gerekir ancak vizeyi nasıl uzatacağım? Türkiye'ye gelip tekrar yeniden başvurmam mı gerekiyor yoksa Almanya'dan uzatabiliyor muyum?
Az önce Berlindeki bir arkadaşımla konuşuyordum bunu sormuştum.Yüksek lisans yaparken İş bulursam işçi vizesi için Türkiyeye mi dönmeliyim filan.Yani senin durumuna benzer birşey sayılır. Çok farkı olmadığı için yazıyorum.Gerek yok dedi bana. Şirketde çalışacağına dair belge olsun almanyadayken vizeni değiştiriyorlarmış.Sende üniversiteden kabul alırsan(bence direk kabul olursa) almanyadayken değiştirebilirsin.Şimdi burda herkes olmaz öyle şey, saçmalama diyen çıkacaktır.Ben tecrübeli birinden öğrendim.Yani yolunu bulursan herşey olur.Torpil Dünyanın heryerinde.Anladın sen.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 2:19 am

Sadece sprachkurs olsaydi öyleydi ama bu sekilde olunca normal uzatiyorsun diye biliyorum yani normal gidiyorsun onlar sana gerekli belgeleri söylüyor bazen Termin veriyorlar bu belediyeden belediyeye degisiyor yogunluga göre ama sana tavsiyem vize bitimine 1 ay kala falan git bir sey olmazda normal tarihinde gitsen ( oturumu bittikten sonra giden var ) yinede erken gidersen islerini halletmen konusunda daha iyi olur olmadik bir sey cikar falan sikintiya girmeden halledersin ayrica yukaridaki arkadasin yazdigi gibi torpile falan gerek yok nerede bulcan ausländerbehördede torpili ? sinavi gecemesen bile kursa kayit olursan tekrar veya bir sinava kayit olursan uzatirlar vizeni 2 sene hakkin var dil sinavini gecmek icin dert etme
Arkadaslar ben erkegim =)

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş Nis 11, 2018 1:35 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 2:19 am Sadece sprachkurs olsaydi öyleydi ama bu sekilde olunca normal uzatiyorsun diye biliyorum yani normal gidiyorsun onlar sana gerekli belgeleri söylüyor bazen Termin veriyorlar bu belediyeden belediyeye degisiyor yogunluga göre ama sana tavsiyem vize bitimine 1 ay kala falan git bir sey olmazda normal tarihinde gitsen ( oturumu bittikten sonra giden var ) yinede erken gidersen islerini halletmen konusunda daha iyi olur olmadik bir sey cikar falan sikintiya girmeden halledersin ayrica yukaridaki arkadasin yazdigi gibi torpile falan gerek yok nerede bulcan ausländerbehördede torpili ? sinavi gecemesen bile kursa kayit olursan tekrar veya bir sinava kayit olursan uzatirlar vizeni 2 sene hakkin var dil sinavini gecmek icin dert etme
Çok teşekkür ederim çok rahatladım :) peki bir şey daha sorabilir miyim bu 6 aylık vize tarihleri içersinde türkiyeye 15 günlüğüne gidip gelebilir miyim? Yani bir sıkıntı olur mu?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 2:28 pm

tugce98 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 1:35 pm Çok teşekkür ederim çok rahatladım :) peki bir şey daha sorabilir miyim bu 6 aylık vize tarihleri içersinde türkiyeye 15 günlüğüne gidip gelebilir miyim? Yani bir sıkıntı olur mu?
Sikinti olmaz rahat ol :D Ayrica Türkiye de havaalanindan cikarken 15 tl verip asiri sacma gereksiz ve soygunculugunda bu kadari dedigim sey olan yurt disi cikis harc pulunuda almana gerek yok cünkü artik oturumun var. Normal harc almadan pasaport kontrolüne gidince oturum iznini gösterirsin pasaporta basilan gecersin

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş Nis 11, 2018 2:29 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 2:28 pm Sikinti olmaz rahat ol :D Ayrica Türkiye de havaalanindan cikarken 15 tl verip asiri sacma gereksiz ve soygunculugunda bu kadari dedigim sey olan yurt disi cikis harc pulunuda almana gerek yok cünkü artik oturumun var. Normal harc almadan pasaport kontrolüne gidince oturum iznini gösterirsin pasaporta basilan gecersin
Hadi ya onu daha dün 15 tl ödeyerek aldım :D

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 2:31 pm

tugce98 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 2:29 pm Hadi ya onu daha dün 15 tl ödeyerek aldım :D
Pech gehabt :D artik bidahaki sefere ilkinde ben de almistim sonradan ögrendim :D

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş Nis 11, 2018 2:46 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 2:31 pm Pech gehabt :D artik bidahaki sefere ilkinde ben de almistim sonradan ögrendim :D
:D siz şuan Almanyada mısınız? lisans filan mı?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 3:11 pm

tugce98 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 2:46 pm :D siz şuan Almanyada mısınız? lisans filan mı?
evet yaklasik 1sened 3 aydir almanyadayim bu dönem lisansa basladim dil kursu yapip ben de

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş Nis 11, 2018 3:19 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 3:11 pm evet yaklasik 1sened 3 aydir almanyadayim bu dönem lisansa basladim dil kursu yapip ben de
Hangi üniversite ve hangi bölüm?
Ben duisburg-essen üni psikoloji veya sosyyoloji istiyorum.Aslında psikoloji istiyorum ama nc puanı çok yüksek benim ise 2.7. O yüzden olmayacak gibi.
Başvuruyu yaparken iki bölüme de başvurabiiliyor muyum?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 6:39 pm

tugce98 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 3:19 pm Hangi üniversite ve hangi bölüm?
Ben duisburg-essen üni psikoloji veya sosyyoloji istiyorum.Aslında psikoloji istiyorum ama nc puanı çok yüksek benim ise 2.7. O yüzden olmayacak gibi.
Başvuruyu yaparken iki bölüme de başvurabiiliyor muyum?
TU Darmstadt informatik , psikoloji icin bazi üniversiteler ccok yüksek puan istiyor ama hayirlisi olsun , evet 2 bölümede basvurabilirsin

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Çrş Nis 11, 2018 6:58 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 2:19 am Sadece sprachkurs olsaydi öyleydi ama bu sekilde olunca normal uzatiyorsun diye biliyorum yani normal gidiyorsun onlar sana gerekli belgeleri söylüyor bazen Termin veriyorlar bu belediyeden belediyeye degisiyor yogunluga göre ama sana tavsiyem vize bitimine 1 ay kala falan git bir sey olmazda normal tarihinde gitsen ( oturumu bittikten sonra giden var ) yinede erken gidersen islerini halletmen konusunda daha iyi olur olmadik bir sey cikar falan sikintiya girmeden halledersin ayrica yukaridaki arkadasin yazdigi gibi torpile falan gerek yok nerede bulcan ausländerbehördede torpili ? sinavi gecemesen bile kursa kayit olursan tekrar veya bir sinava kayit olursan uzatirlar vizeni 2 sene hakkin var dil sinavini gecmek icin dert etme
Merhaba, benim vizem sprachkurs/studium olarak geciyor ve gelecek ay uzatmaya gidicem okula kayit olmamistim ve sartli kabulumun süresi gecti.Dil kursu kayit belgelerimi göstererek uzatabilirmiyim, yoksa sorun yasarmiyim?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 7:33 pm

emrkrn123 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 6:58 pm Merhaba, benim vizem sprachkurs/studium olarak geciyor ve gelecek ay uzatmaya gidicem okula kayit olmamistim ve sartli kabulumun süresi gecti.Dil kursu kayit belgelerimi göstererek uzatabilirmiyim, yoksa sorun yasarmiyim?
Merhaba , ne kadar süredir Almanya dasin ? Eger 17 18 ay falan olmamissa daha ki böyle bir soru sorduguna göre olmamistir sorun olmaz dil kursu kayit belgeni gösterirsen zaten sen önce termin almaya gittiginde sana gerekli belgeleri söylerler dil kursundayim diyince de senden teilnahmebescheinigung isterler

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Prş Nis 12, 2018 3:33 pm

Evet daha 10 aydir almanyadayim.Dediginiz gibi artik gidip randevu alirken sorucam.Cok tesekkürler cevabiniz icin.

Lopster

Mesaj gönderen Lopster » Çrş Nis 18, 2018 5:57 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 6:39 pm TU Darmstadt informatik , psikoloji icin bazi üniversiteler ccok yüksek puan istiyor ama hayirlisi olsun , evet 2 bölümede basvurabilirsin
Merhabalar,istediğim üniversitede düşündüğüm bölümü okuyorsunuz,bi problem olmazsa Darmstadt hakkında başınızı biraz ağrıtabilir miyim,mail adresi ile iletişime geçebilsek çok çok iyi olur

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 18, 2018 11:02 pm

Lopster yazdı: Çrş Nis 18, 2018 5:57 pm Merhabalar,istediğim üniversitede düşündüğüm bölümü okuyorsunuz,bi problem olmazsa Darmstadt hakkında başınızı biraz ağrıtabilir miyim,mail adresi ile iletişime geçebilsek çok çok iyi olur
Mail adresi vermek galiba forumda yasak emin degilim de yasaksa da yapmak istemem ama ismim Kaan Atacan facebooktan aratabilirsin zaten konum olarakta Darmstadt gözüküyor bulamazsan yine yaz buradan alintilayarak o zaman baska türlü yapariz sikinti yok seve seve :)

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Pzt Nis 23, 2018 6:56 pm

Merhaba bende frankfurta 13.02.18 de Studienvorbereitender Sprachkurs Visum ile geldim . 6 aylık 06.02.18-05.08.18 tarhleri arası geçerli MULT xx vizem var. Geldikten 2 gün sonra rathausa anmeldung yapmıştım.Bundan 3-4 hafta sonra oturum termini göndermişlerdi bana. Ama o 12.11.18 tarihine kadar geçerli 8 aylık oturum vermişler , yani vizem bittikten 3 ay sonra oturumum da bitiyor. Ben en az 1 yıl veriliyor diye biliyordum . Nedeni ne olabilir veya ilerde alcağım oturumun süresini de etkiler mi bu çünkü dil kursu için 2 sene veriliyor diye biliyorum.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Nis 23, 2018 10:22 pm

atakanata yazdı: Pzt Nis 23, 2018 6:56 pm Merhaba bende frankfurta 13.02.18 de Studienvorbereitender Sprachkurs Visum ile geldim . 6 aylık 06.02.18-05.08.18 tarhleri arası geçerli MULT xx vizem var. Geldikten 2 gün sonra rathausa anmeldung yapmıştım.Bundan 3-4 hafta sonra oturum termini göndermişlerdi bana. Ama o 12.11.18 tarihine kadar geçerli 8 aylık oturum vermişler , yani vizem bittikten 3 ay sonra oturumum da bitiyor. Ben en az 1 yıl veriliyor diye biliyordum . Nedeni ne olabilir veya ilerde alcağım oturumun süresini de etkiler mi bu çünkü dil kursu için 2 sene veriliyor diye biliyorum.
Ben yazdiginizdan hic anlamadim. Simdi siz geldiniz 2 gün sonra anmeldung yaptiniz rathaustan , 3-4 hafta sonrada size kagit mi geldi ? Bu kagit ne icin geldi size ? Ne yaziyor kagidin üzerinde ? Siz gittiginizde termin mi istemistiniz ? Pasaportunuzda basili olan sey 05.08.18 ise oturum izniniz o tarihte bitiyor demektir. Vizem bitiyor ama oturumum var gibi bir sey yok. O kagidin ne oldugunu yazarsaniz daha detayli yardimci olunur. Normalde siz kendiniz gidip termin alirsiniz oturumum bitiyor diye sonra size bir tane termin tarihi verirler o tarihtete gider oturumunuzu uzatirsiniz. Bir de 1 yil veriliyor diye bir sey yok. Totalde 2 sene hakkiniz var dil kursu bitirip sinavi gecip üniye baslamak icin ama isterse adam bu süre zarfinda oturumunuzu 2 ay 2 ay uzatir isterse 1 senelik oturumu yapitirir gecer , o daha ne kadar kurs kaydiniz var , sigortaniz ne kadar uzun süreli ( sigorta önemli kriter adam normalde 6 ay vercektir 3 ay sonra sigortaniz bitiyordur 3 ay verir , sigortanin bitis tarihi önemli ) , bulundugunuz sehirdeki yabancilar subesinin tutumu , girdiginiz memurun insiyatifi bunlara bagli

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Sal Nis 24, 2018 1:40 am

Öncelikle evet geldiğim gibi kaydımı yaptırdım. Babamın yanında yaşıyorum. Gidip kendim termin almadım. Aus.beh. bana mektup şeklinde yolladı antrag kağıdıyla beraber termin tarihinin yazılı olduğu kağıdı. Vize alınmıyor sürekli dolayısıyla oturum izni demek vize demek , sürekli ülkeye dönüp vize uzattırmak gibi bir durum söz konusu değil zaten. Dediğiniz gibi olsa 1 senelik verlen oturumun ne mantığı var ; 6 aylık vizeyle geliyoruz o zaman 6 ay sonra yallah türkiyeye tekrar vize çıkarmak için geri dön “ olur. Sigorta konusuna gelince babamın AOKsından yararlanıyorum kartım var. Ayrıca benden termin için giderken yanımda götürmemi istedikleri şeyler , gönderdikleri mektuptaki antrag , 100 euro , pasaport ve 1 adet biyometrik fotoğraftı. Bunlar dışında hiçbir belgeyi götürmedim çünkü benim belgelerim zaten orda ve bu yüzden istemediler diye düşünüyorum. Zaten görüşmeye gittiğim kadın benim vize işlerimle ilgilenmiş olan kadındı , eksik belgeleri türkiyedeyken direk mail aracılığıyla ona göndermiştim. Kabulu o bildirdi yani konsolosluğa da.
Umarım daha açıklayıcı olmuştur.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Nis 24, 2018 2:17 am

atakanata yazdı: Pzt Nis 23, 2018 6:56 pm vizem bittikten 3 ay sonra oturumum da bitiyor
o Visum kagidinin üstünde neyse bitis süresi odur o zaten almanyada bulunmaniza olanak saglayan sey bunu bildiginizi umuyorum. Size cok ileri tarihe bir termin vermis olabilirler oluyor arada böyle seyler. Ben biliyorum zaten oturum izniyle vizenin ne oldugunu ama hala aciklayici degil bence cünkü kagitla ilgili yine bir sey yazmamissiniz , neyse ben yinede 2 sorunuzu yanitliyim ;

Nedeni ne olabilir ?
- Bunlari saydim her sey tam olsa bile 6 ayda verebilir 3 ayda 2 ay da 1 sene de 2 yillikta , süre bittikce uzatmaya gidersiniz oturumunuzu.

Ilerde alcağım oturumun süresini de etkiler mi bu çünkü dil kursu için 2 sene veriliyor diye biliyorum.
- Bu ausländerbehördenin tutumuyla alakali yine yazdigim gibi totalde 2 seneniz var. Etkilemez.