Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Daha iyi bir puanla önceden red aldığım okuldan kabul alabilir miyim?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
helloppl

Daha iyi bir puanla önceden red aldığım okuldan kabul alabilir miyim?

Mesaj gönderen helloppl » Sal Nis 10, 2018 4:51 pm

Herkese merhaba!

Almanya’da makine mühendisliği lisansı tamamlamak istiyorum.Forumda sayfalarca yazı okudum, okunması gereken makaleleri okudum, 2012 yılındakileri bile.Ancak cevap bulamadığım birkaç sorum ve tavsiye almam gereken bir konu var.Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Öncelikle genel bir bilgi vereyim:

Lise Diploma Puanım: 87,77 - 1,4 NC
2016-2017 LYS MF4(Mühendislik bölümleri) puanım: 269- 3,2 NC
2017-2018 YKS Sayısal Tahmini Puanım: 320 - 2,9 NC (Denemelerden yola çıkarak)
Almaca Seviyem: Sıfır
Eğitim almak istediğim alan: Makine Mühendisliği Lisans

1-Süreci hızlandırmak adına geçen seneki sınav sonucumla(3,2 NC) kabul durumları Kein Nc olan üniversitelere başvurmalı mıyım? 3,2 NC ile şartlı kabul alma şansım var mı? Kein nc olmasına rağmen mutlaka bir kontenjan vardır ve eleme yapılıyordur.Öyle değil mi?

2-Varsayalım bu belgeyle şartlı kabul aldım.Ve son sınavımda 2,9 NC yakaladım.TestDaf ya da DSH verdikten sonra son sınav belgemle tekrar başvuru yapmam mümkün mü?

3-Almanca seviyemin sıfır olması vize için kesin red yeme sebebi mi? (Türkiye’de A1 almam ancak yazın mümkün olacak.Ve küçük bir yerde yaşadığım için çok fazla masraflı olacak, şehir dışı konaklama vs.Bloke hesap derdinden sonra 3-5 bin ₺ bile çok zorlayıcı olacak çünkü.

4- 2,9 NC puanı kein NC bölümler için bile çok vasat bir puan mıdır? Biliyorum yıldan yıla kontenjana göre değişiklik gösterir ancak, 2,9 ya da aşağısında bir puanla herhangi bir mühendislik bölümüne yerleşmiş olan yada yerleşen biriyle ilgili bilgisi olanlar yazabilirler mi? Puan-Üniversite şeklinde.

kiss25

Re: Daha iyi bir puanla önceden red aldığım okuldan kabul alabilir miyim?

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Nis 10, 2018 9:26 pm

Kein nc olanlar alir diye düsünüyorum sadece söyle bisi duydum mesela bir sürü kisi kaydoldu kontenjan sikintisi var o zaman puanina bakabilirler

ikinci sorudan emin degilim ama bence yaparsin sonucta hochschulzugang sinavi oda

kesin diye bir sey hic bir zaman hic bir yerde yoktur , sadece vize alma ihtimalini düsürür bu durum bir de belki 2. kez üni sinavina giriyor olmanda etkileyebilir

Bir de lise diploma puanini nc cinsinden yanlis hesaplamissin galiba cünkü benimki 92 ikeyken 1.9 nc oluyor
Arkadaslar ben erkegim =)

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş Nis 11, 2018 12:10 am

kiss25 yazdı: Sal Nis 10, 2018 9:26 pm Kein nc olanlar alir diye düsünüyorum sadece söyle bisi duydum mesela bir sürü kisi kaydoldu kontenjan sikintisi var o zaman puanina bakabilirler

ikinci sorudan emin degilim ama bence yaparsin sonucta hochschulzugang sinavi oda

kesin diye bir sey hic bir zaman hic bir yerde yoktur , sadece vize alma ihtimalini düsürür bu durum bir de belki 2. kez üni sinavina giriyor olmanda etkileyebilir

Bir de lise diploma puanini nc cinsinden yanlis hesaplamissin galiba cünkü benimki 92 ikeyken 1.9 nc oluyor
Sadece lise puanı ile mi nc yi hesapladınız? Nasıl hesaplama yaptınız?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 2:17 am

nasil sadece lise puani ile mi ? Ayri ayri hesaplaniyor zaten ösym puani ayri diploma puani ayri ama daha cok önemli olan ösym puani

helloppl

Mesaj gönderen helloppl » Çrş Nis 11, 2018 8:38 am

kiss25 yazdı: Sal Nis 10, 2018 9:26 pm Kein nc olanlar alir diye düsünüyorum sadece söyle bisi duydum mesela bir sürü kisi kaydoldu kontenjan sikintisi var o zaman puanina bakabilirler

Teşekkürler.Aslında beni de asıl endişelendiren nokta kontenjanın dışında kalmam.Artık ikinci sınavdan alabildiğim en yüksek puanı alıp, TestAs için hazırlanmayı düşünüyorum Almaca öğrenirken kabul almam durumunda.

Diploma puanı alırken max 100, min 0 aldım.Siz min 70 almışsınız sanırım ama bu durumda notu 60 olan birinin alman sisteminde notu 5 oluyor.Minimum 4 diye biliyorum ve min 0 aldığımızda alman sisteminde 4 oluyor.Doğrusu min 70 alınması mıdır acaba? Kesin doğrumu sizin hesabınız?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 2:29 pm

Puani mi ben hesaplamadim evraklarimi okula gönderdigimde veya uni assisste yapiyor belgelerinizi kontrol edip size yolladiginda orada yaziyor

helloppl

Mesaj gönderen helloppl » Çrş Nis 11, 2018 3:09 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 2:29 pm Puani mi ben hesaplamadim evraklarimi okula gönderdigimde veya uni assisste yapiyor belgelerinizi kontrol edip size yolladiginda orada yaziyor
Anladıım.O zaman muhtemelen minimum 70 alıyorlar.Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Siz eğitime başladınız sanırım.Hangi üniversite, hangi bölümdesiniz? Birkaç başlıkta dsh verdiğinizi, 1-2 gün önce eğitime başladığınızı stresli olduğunuzu yazmışsınız.Nasıl gidiyor şuan? Kendi tecrübenizi anlattığınız bir yazınız var mı?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 3:13 pm

helloppl yazdı: Çrş Nis 11, 2018 3:09 pm Anladıım.O zaman muhtemelen minimum 70 alıyorlar.Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Siz eğitime başladınız sanırım.Hangi üniversite, hangi bölümdesiniz? Birkaç başlıkta dsh verdiğinizi, 1-2 gün önce eğitime başladığınızı stresli olduğunuzu yazmışsınız.Nasıl gidiyor şuan? Kendi tecrübenizi anlattığınız bir yazınız var mı?
viewtopic.php?f=10&t=11827

burada bir güncelleme aticam demistim kisaca özet gectim , TU Darmstadtta informatik , dersler dün basladi baya yogun :D

helloppl

Mesaj gönderen helloppl » Çrş Nis 11, 2018 3:38 pm

kiss25 yazdı: Çrş Nis 11, 2018 3:13 pm viewtopic.php?f=10&t=11827

burada bir güncelleme aticam demistim kisaca özet gectim , TU Darmstadtta informatik , dersler dün basladi baya yogun :D
Öncelikle tebrik ederim bir sürü prosedürü geçtin muhtemelen başvuru sırasında, dsh verdin falan; gerisi gelir bence.İyi şanslar, başarılar.

Çok sıkı çalışması gerektiğini söylüyorlar ama sanki imkansız bir şeymiş gibi bahsediyorlar.Olay sanırım düzenli çalışmakta.

O gün işlediğin her dersle ilgili multimedya, yazılı kaynak bulabiliyor musun Almanca olarak? İlk günlerden sıkı tutmaya başlamışsındır diye tahmin ediyorum.Dersler sonrasında kendin ne kadar çalışıyorsun? Kendine ve sosyal yaşamına ne kadar vakit ayırabildin ilk günlerden mesela?

Umarım yorucu olmuyordur sorularım.Kafamda aşağı yukarı bir resim oluşturmaya çalışıyorum da.Bir de nc puanın neydi, ösym puanın ya da?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 11, 2018 6:48 pm

helloppl yazdı: Çrş Nis 11, 2018 3:38 pm Öncelikle tebrik ederim bir sürü prosedürü geçtin muhtemelen başvuru sırasında, dsh verdin falan; gerisi gelir bence.İyi şanslar, başarılar.

Çok sıkı çalışması gerektiğini söylüyorlar ama sanki imkansız bir şeymiş gibi bahsediyorlar.Olay sanırım düzenli çalışmakta.

O gün işlediğin her dersle ilgili multimedya, yazılı kaynak bulabiliyor musun Almanca olarak? İlk günlerden sıkı tutmaya başlamışsındır diye tahmin ediyorum.Dersler sonrasında kendin ne kadar çalışıyorsun? Kendine ve sosyal yaşamına ne kadar vakit ayırabildin ilk günlerden mesela?

Umarım yorucu olmuyordur sorularım.Kafamda aşağı yukarı bir resim oluşturmaya çalışıyorum da.Bir de nc puanın neydi, ösym puanın ya da?
tesekkür ederim

bencede düzenli calismakta ama görecegiz

derste hoca slayttan anlatiyor o slayti internete koyuyor tekrar edip okuyabiliyorsun ama youtubeda falan da videolar var türkcelerini buldum gerci bunlar ilk konular derinlestikce nasil olur bilmiyorum , bir de söyle bir sey var hoca derste slayttan anlatiyor ama slayt ingilizce hoca almanca anlatiyor dersi , ingilizcem var ama cok yüksek bir seviyede degil b1 b2 arasinda bir yerde , o yüzden ders calisirken 3 sözlük 1 de translate acmak zorunda kaliyorum ki anlayabileyim

Dersler sonrasında kendin ne kadar çalışıyorsun? Kendine ve sosyal yaşamına ne kadar vakit ayırabildin ilk günlerden mesela? Dersler daha dün basladi daha düzgün ödev falan verilmedi ben bu soruyu önümüz hafta falan cevapliyim daha saglikli olur ama sosyal yasam diye bir sey yok :D . Yok derken bizim Türkler in sosyal yasam kavrami biraz farkli sosyal yasam diyince fazla saliyorlar kendilerini o yüzden öyle söyledim , o sekilde de olur ama okulda ona göre sürer veya yaril yolda kesilir yoksa tabiki insan kendine ne olursa olsun vakit ayirmali

omrll

Mesaj gönderen omrll » Çrş Nis 11, 2018 10:09 pm

helloppl yazdı: Çrş Nis 11, 2018 8:38 am Teşekkürler.Aslında beni de asıl endişelendiren nokta kontenjanın dışında kalmam.Artık ikinci sınavdan alabildiğim en yüksek puanı alıp, TestAs için hazırlanmayı düşünüyorum Almaca öğrenirken kabul almam durumunda.

Diploma puanı alırken max 100, min 0 aldım.Siz min 70 almışsınız sanırım ama bu durumda notu 60 olan birinin alman sisteminde notu 5 oluyor.Minimum 4 diye biliyorum ve min 0 aldığımızda alman sisteminde 4 oluyor.Doğrusu min 70 alınması mıdır acaba? Kesin doğrumu sizin hesabınız?
alman notuna göre hesaplığında 5 puanı 40 küsür puanına denk geliyor.Yani bu puanın altında alınca zaten liseyi bitirememiş oluyorsunuz bu yüzdende puanının 4 ten aşağı oluyor.bu yüzden 70 ten aşağı almıyolarlar diye birşey yok