Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Informatik Lisans Okuma

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
damlatiltak

Informatik Lisans Okuma

Mesaj gönderen damlatiltak » Sal Şub 27, 2018 2:33 am

Herkese merhabalar,

Öncelikle adım Damla. Liseden 2007 mezunuyum. 2007-2013 arasında ODTÜ'de Fizik okudum ve bitirdim. Şu an ODTÜ Enformatik Enstitüsü Bilişim Sistemleri'nde yüksek lisans yapıyorum ve tez dönemindeyim.
Hayatta en çok istediğim şeylerden biri Bilgisayar Mühendisliği okumaktı ama üniversite sınavına ilk girişimde kazanamadım ve Fizik okudum. 2014'te Bilişim Sistemleri yüksek lisansına başladım, derslerim ve ortalamam da fena değil ama temelim olmadığı için kendimi eksik hissediyorum. 2016 yılında yaşıma başıma bakmadan tekrar sınava girdim ve Kocaeli Üni. Bilgisayar Müh. bölümünü kazandım, birkaç ders saydırdığım için okula hiç gitmememe rağmen şu an 3. sınıf görünüyorum orada. Her neyse, bu bölümü almanyada okumak ve bitirmek istiyorum. Fakat 28 yaşındayım ve okuldan kabul alsam bile vize almamın imkansız olduğunu söylüyorlar. Şu an A2 - B1 arası bi almancam var ve kursa devam ediyorum. A2 OnSET belgem var, başka da belgem yok. B1'i almaya çalışacağım ilk goethe sınavında. Nisan sonunda da TestDAF'a gireceğim ama geçer bi puan alabileceğimi düşünmüyorum.
Daha önce bu yaşlarda bu şekilde bir başvuru yapmış olan, bana yol gösterebilecek birileri var mı?

Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Informatik Lisans Okuma

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 01, 2018 3:40 am

bitirmissin, master yapmissin ve suanda zaten bilgisayar mühendisligi ögrencisisin. bunlar senin ne kadar kararli oldugunu gösteriyo. vizeye sartli kabulle basvursan ret ihtimali baya yükselir ama kesin kabulle basvurursan vizeyi alacagini düsünüyorum. o yüzden almancayi iyi ögren.

ben gida mühendisligini bitirdikten sonra ÖSS falan ugrasmadan direk almanyada bilgisayar mühendisliginden kesin kabul alarak geldim. sanirim yasim 25 civariydi. buraya geldiginde de hem master, hem bilgisayar mühendisligi hem de fizik bölümünde aldigin ortak ve esdeger dersleri saydirabilirsin.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Mar 01, 2018 12:00 pm

welly275 yazdı: Prş Mar 01, 2018 3:40 am bitirmissin, master yapmissin ve suanda zaten bilgisayar mühendisligi ögrencisisin. bunlar senin ne kadar kararli oldugunu gösteriyo. vizeye sartli kabulle basvursan ret ihtimali baya yükselir ama kesin kabulle basvurursan vizeyi alacagini düsünüyorum. o yüzden almancayi iyi ögren.

ben gida mühendisligini bitirdikten sonra ÖSS falan ugrasmadan direk almanyada bilgisayar mühendisliginden kesin kabul alarak geldim. sanirim yasim 25 civariydi. buraya geldiginde de hem master, hem bilgisayar mühendisligi hem de fizik bölümünde aldigin ortak ve esdeger dersleri saydirabilirsin.
merhaba ben de informatik okuyacagim, bu dönem fizik baslayacagim cünkü ssde informatik sonrasinda informatik okuyacagim okul belki gecirmeyiz dediler cünkü türkiye de elektrik elektronik kazanmistim bakalim mayista bölüm degistirmek icin basvuracagim , ben informatik okudugunu görünce daha cok informatik icin spesifik sorular sormak istedim bölümle ilgili nasil bir yol izlenmeli kendimizi gelistirmek adina neler yapilabilir derslerde nelere dikkat edilmeli gibi sorular bunu bu baslik altindan mi sormaliyim bilemedim gerci , tecrübelerini ve önerilerini paylasabilir misin acaba ?
Arkadaslar ben erkegim =)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 01, 2018 11:12 pm

okula baslamadan önce programlamanin psinden anlamazdim. tamemen sevmen ve analtik düsünme kabiliyetin ve en önemlisi de bol bol pratik yapmanla alakali. sadece teoriyle ögrenilmez. cok hevesliysen ve hemen baslamak istiyosan internette bol bol videolar mevcut. hesap maikinesinden gir devam et. asil önemli olan programlama mantigini anlaman. sonra her dili ögrenirsin rahat rahat.

python ya da javayla baslayabilirsin. eger yazilim mühendisligine yöneleceksen javayi tavsiye ederim. mikrocip alanina gireceksen C paklar.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cum Mar 02, 2018 4:04 pm

Ben suan java ögrenmeye calisiyorum kendim , biraz ilerledim internetten örnek sorular da bularak yapmaya calisiyorum ama java komplex bir dil oldugundan ötürü yavas gidiyor acikcasi tek basina :D , ama oldukca seviyorum ve merakim da büyük yazilima yönelmeyi düsünüyorum , okulda alabilecegim derslere bakacagim bu dönem pek fazla ders almayi düsünmüyorum 1 tane ingilizce dersi yaninda 1 veya 2 bölüm dersi almayi düsünüyorum cünkü sistemi bilmiyorum , dilime pek fazla güvenmiyorum acikcasi dsh yi daha subat ayinda verdim ve dsh versende üniversitede enazindan ilk dönem alisincaya kadar oldukca zorlanildigini duydum. Bunun yaninda okulda C kursu veriliyormus 1 dönem boyunca basvuru sayisi sinirli ama buna kabul edilirsem bunuda almayi düsünüyorum enazindan bir temelim olsun sonucta okuldaki hocayla daha temelli ve saglam giderim diye düsünüyorum zaten 1 dil ögrenince digerlerini ögrenmek cok daha kolaylasiyor diye biliyorum bir cok kisiden duydugum ve bir cok yerden okudugum kadariyla. Sen bu konuda ne düsünüyorsun sence 1 2 ders alip 1 dönem daha dili gelistirerek ve alismaya calisarak mantikli mi ? Yoksa normal 3-4 mi almali insan ? Bu konuda da fikrini almayi isterim acikcasi ve cevaplarin icin tesekkür ederim

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Mar 02, 2018 7:15 pm

ders alma/kaydi diye bisey yok. sinava girme var. en azindan benim okulda öyleydi. son güne kadar calisir baktin olmuyo girmezsin sinava.

hangi sinava girip girmeyecegin sana bagli. kapasiten ve kabiliyetinle alakali. sana 3 derse gir derim, zor gelir hepsinden kalirsin ya da cok kolay gelir hepsine gireydim keske dersin. onu kendin ölcüp tartacan baska cözümü yok.

almanca cok sorun degil. ilk aylarda zorlanabilirsin belki ama sonra giderek hem pratikte hem de yazmada alisiyosun. zaten önemli olan ne kadar iyi almancan olsa da teknik terimleri bilmediginden yine ilk basta bu ne diyeceksin. rahat ol direk sor arkadasina falan ya da internetten arat. zaten cogu sey ingilizceden gecirildigi icin, ingilizce de yardim eder.

mmtali

Mesaj gönderen mmtali » Pzr Mar 04, 2018 3:43 pm

welly275 yazdı: Prş Mar 01, 2018 3:40 am bitirmissin, master yapmissin ve suanda zaten bilgisayar mühendisligi ögrencisisin. bunlar senin ne kadar kararli oldugunu gösteriyo. vizeye sartli kabulle basvursan ret ihtimali baya yükselir ama kesin kabulle basvurursan vizeyi alacagini düsünüyorum. o yüzden almancayi iyi ögren.

Selam welly,

bende 2016 yilinda almanyaya geldim ve türkiy'de lisans okumustum. Burda informatik lisansa basladim simdi ikinci dönemim, bir sürü hurafe duydum sence sen sanirim mezunsun.
Bana oenerebilecegin yada mutlaka yapmam gereken bir sey'ler var mi ? Nelere dikkat etmem gerekir okurken ? Is hayati icince bi cümle söyleyebilirsen sevinim.
Tesekkürler

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Mar 05, 2018 1:30 am

evet bence de mezunum :D kusura bakma yazim hatasi degisik anlam cikarmis. evet mezun olali 1 seneyi gecti.

ne hurafesi duydun ve nasil bi öneri istiyosun? tam anlasilmiyo sorun.

is hayati yazilimci olarak rahat. tabi rahatlik hem firmaya hem de projeye bagli. genelde esnek calisma saatleri ve firmasina göre home office imkani oluyo. isini düzgün yaptiginda kimse gelip basini agritmaz. isini düzgün yapmazsan itibarin olmaz, izin sunda bunda geri planda kalirsin ve isten atilabilirsin. isini düzgün yapmamayi daha cok savsaklama, iyi niyeti suistimal olarak ele aldim. bilmiyo olman sorun degil, ögrenirsin ve genelde ögrenmek istedigini ve ilerlemek istedigin alani kendin secebilirsin, bu software house tarzi firmalarda gecerli. genelde ne zaman baslarsan basla yilda 30 gün iznin olur. merak eden olursa da izin sistemi tatil günlerini ve hasta oldugun günleri izinden saymaz. varsa baska spesifik sorun sorabilirsin

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Mar 05, 2018 2:56 pm

welly275 yazdı: Pzt Mar 05, 2018 1:30 am evet bence de mezunum :D kusura bakma yazim hatasi degisik anlam cikarmis. evet mezun olali 1 seneyi gecti.

ne hurafesi duydun ve nasil bi öneri istiyosun? tam anlasilmiyo sorun.

is hayati yazilimci olarak rahat. tabi rahatlik hem firmaya hem de projeye bagli. genelde esnek calisma saatleri ve firmasina göre home office imkani oluyo. isini düzgün yaptiginda kimse gelip basini agritmaz. isini düzgün yapmazsan itibarin olmaz, izin sunda bunda geri planda kalirsin ve isten atilabilirsin. isini düzgün yapmamayi daha cok savsaklama, iyi niyeti suistimal olarak ele aldim. bilmiyo olman sorun degil, ögrenirsin ve genelde ögrenmek istedigini ve ilerlemek istedigin alani kendin secebilirsin, bu software house tarzi firmalarda gecerli. genelde ne zaman baslarsan basla yilda 30 gün iznin olur. merak eden olursa da izin sistemi tatil günlerini ve hasta oldugun günleri izinden saymaz. varsa baska spesifik sorun sorabilirsin
Böyle bu konuda tecrübeli ve düzgün cevap veren birini bulmusken sormak isterim acikcasi :D bu olay tamamen kendini gelistirmek bunun tamamen farkindayim , yani söyle söyliyim bazi insanlar bu alanda para var ben bunu okuyayim diyorlar ama ben tamamen merakimdan hevesimden bu alana olan sevgimden dolayi bu bölümü sectim o yüzden arastiriyorum ve cabaliyorum , bunu soracagim sorunun diger böyle daha bu ise baslamadan oluyor ya böyleyse buna göre secicem gibi öyle olmadigini anlasilmamasi icin yazdim :D , Almanya da genel olarak master yapmadigin zaman is bulmanin cok cok düsük bir ihtimal oldugunu veya cok düsük maaslarla calisildigini duydum bir kac kisiden(bunlar türkiye de üni okuyup burada mastera gelen bazisi mezun olmus bazisi da olmak üzere olan kisilerdi ama alanlari makineydi veya mekatronik) bu durum gercekten böyle mi ? Ben masterimi amerika da yapmayi düsünüyorum bunun icinse mezun olduktan sonra enazindan bir süre calisip maddi olarak kendimi hazirlamam gerekiyor , erken diyebilirsin bu sorular icin ama zaman hizli geciyor ve bu tarz seyler zaten erkenden planlanmasi gerekiliyor diye düsünüyorum ona göre ben de ilerleyen zamanlarda yoluma devam edecegim veya farkli planlar cizecegim bu yolla alakali , bir de sadece merakimdan soruyorum hangi üniversiteden mezun olmustun acaba ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Mar 05, 2018 10:01 pm

Hochschule Rosenheim'dan mezun oldum.

Master daha cok sözel bölümlerde olmazsa olmaz. teknik alanlarda o kadar olmazsa olmaz diye görüldügünü düsünmüyorum. hele hele informatik lisans bitirenler icin genelde lüks. münihte java yazilim mühendisleri yeni basladiklarinda yillik brüt 40-45bin arasi basliyo ki software house tarzi firmalarda bu ekstra primlerle 48bine falan yükselir. bu miktar master mezunu olunca en fazla 5bin oynar fakat master mezunu birinin ayni lisans mezununun alacagi maasla basladigini da duydum. kendini ne kadar iyi pazarladiginla da alakali fakat firmalar senin nasil calistigini kapasiteni bilmeden ya da kiyaslayamadan yüksek maasla baslatmazlar. ilk seneden sonra maasin giderek artar.

ilk senede sonra ortalama %10 kadar artis olur. eger ki takimin degisilmez elemaniysan ve tüm konuya hakimsen ve isleri hizli cözüp iyi yönlendirebiliyosan %15-16 maas artisi bile alirsin pazarlik yapmadan. tabi bu maas artislari baslarda bu yüzdelerde olur sonra ilerledikce azalir. yani 10 sene sonra %15 maas artisi pek realistik degil. en büyük maas artislari da firma degistirmeyle olur.

para var ben bunu seceyim diyenler genelde basarisiz olurlar. belki de basta öyle deyip baslayip sonra sevebilir de. bu kisinin kendisine bagli olsa da sevmeden baslayanlar genelde daha zor isin icine girer ve genel olarak daha basarisiz olur. basariyi iyi not almak olarak kastetmiyorum. bu isi severek yapan daha rahat ögrenir ve kendini daha hizli gelistirir.

mmtali

Mesaj gönderen mmtali » Çrş Mar 07, 2018 11:19 pm

welly275 yazdı: Pzt Mar 05, 2018 10:01 pm Hochschule Rosenheim'dan mezun oldum.

Master daha cok sözel bölümlerde olmazsa olmaz. teknik alanlarda o kadar olmazsa olmaz diye görüldügünü düsünmüyorum. hele hele informatik lisans bitirenler icin genelde lüks. münihte java yazilim mühendisleri yeni basladiklarinda yillik brüt 40-45bin arasi basliyo ki software house tarzi firmalarda bu ekstra primlerle 48bine falan yükselir. bu miktar master mezunu olunca en fazla 5bin oynar fakat master mezunu birinin ayni lisans mezununun alacagi maasla basladigini da duydum. kendini ne kadar iyi pazarladiginla da alakali fakat firmalar senin nasil calistigini kapasiteni bilmeden ya da kiyaslayamadan yüksek maasla baslatmazlar. ilk seneden sonra maasin giderek artar.

ilk senede sonra ortalama %10 kadar artis olur. eger ki takimin degisilmez elemaniysan ve tüm konuya hakimsen ve isleri hizli cözüp iyi yönlendirebiliyosan %15-16 maas artisi bile alirsin pazarlik yapmadan. tabi bu maas artislari baslarda bu yüzdelerde olur sonra ilerledikce azalir. yani 10 sene sonra %15 maas artisi pek realistik degil. en büyük maas artislari da firma degistirmeyle olur.

para var ben bunu seceyim diyenler genelde basarisiz olurlar. belki de basta öyle deyip baslayip sonra sevebilir de. bu kisinin kendisine bagli olsa da sevmeden baslayanlar genelde daha zor isin icine girer ve genel olarak daha basarisiz olur. basariyi iyi not almak olarak kastetmiyorum. bu isi severek yapan daha rahat ögrenir ve kendini daha hizli gelistirir.
Haklisin,kbakma yazim yanlisi icin :) bazen yazarken aklimdan geciyor cümleler, o arada yazmisim saniyorum. O yüzden böyle hatalar oluyor:)

Aslinda okul ile ilgili sormak istemistim. Hani su dersi alsan cok iyi olur ya da ortalaman iyi olsun, ortalaman düsük olursa ise baslamada sikinti olur vs.
Bir diger konuda hemen ikinci dönemden sonra bir yerlerde staj yapmam sence mantikli mi yoksa sonra mi dersin ?
Simdiden cok tesekkürler!

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 08, 2018 7:10 pm

kusura bakacak bisey yok. mizahi anlam cikmis sadece ;)

ders secimi okuluna bagli. yani önce temel dersleri göreceksin. benim okul ilk 2 dönemde secmeli ders hakki vermiyodu. 3 ve 4te zorunlu alan dersi geliyodu. o da secmeli sayilmaz. anca 6 ve 7nci dönemde her dönem en az 10 krediydi galiba olacak sekilde secmeli alan dersini zorunlu kiliyodu. dersler de genelde 5 kredi yani 6 ve 7nci dönemde toplamda en az 4 secmeli ders seciyodun. bu okuluna göre degisir. belki senin okulda daha erken baslar secmeli dersler. masterda cogu secmeli ama.

ortalama hiiic de kafaya takacak bisey degil taa ki mezun olur olmaz BMW Mercedes Allianz gibi firmlara is basvurusu ya da staj basvurusu yapmayacaksan (taseron firmadan bahsetmiyorum). notun düsükse ilk firma bulma deneyimin biraz sancili gecebilir yani herkes dönmeyebilir. ama eninde sorunda kücük firmalarin biri dönüyo. sonra orda werkstudent olarak devam ediyosun, sonra baska firmaya geciyosun. zaten werkstudent olduktan sonra gerisi corap sökügü gibi geliyo. ben gecer not alan ögrenciden daha iyi olmadim. 4 olsun benim olsun ama olayin ne oldugunu bileyim ezbere ilerlemeyeyim kafasindayim. isini iyi yapmakla alakali. mesela bitirme tezimin notu 1.3. ama sinavlara oturup da basindan sonuna ezbere girmezdim.

neden staj? werkstudent olarak gir? ikisini de gectim, eger firma beni neden alsin sorusuna cevap verebiliyosan ara calisacak yer. neden aramayasin. genelde 4ncü dönemden sonra programlama mantigi vs oturur eger okula baslamadan önce hic programlama gecmisin yoksa. ondan önce daha zor olabilir staj veya werkstudent isi.

fatihsayin02

Mesaj gönderen fatihsayin02 » Pzr May 06, 2018 6:42 pm

İnformatik alanına pek bir bilgim yok ama matematik ve bilgisayara merakım var şuan 11.sınıf öğrencisi bir ilin fen lisesinde okuyorum hedefim türk alman üniversitesini kazanıp hazırlık okuyup almanyaya gitmek fakat orada yıllık harcamalarımı çalışarak çıkartabilir miyim onu merak ediyorum ? İnformatik alanında hangi üniversiteler iyi ve yer olarak ekonomik iş olanakları vs iyi olan bir yer olarak öneriniz var mı ?

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Cum Ağu 03, 2018 9:01 pm

damlatiltak yazdı: Sal Şub 27, 2018 2:33 am Herkese merhabalar,

Öncelikle adım Damla. Liseden 2007 mezunuyum. 2007-2013 arasında ODTÜ'de Fizik okudum ve bitirdim. Şu an ODTÜ Enformatik Enstitüsü Bilişim Sistemleri'nde yüksek lisans yapıyorum ve tez dönemindeyim.
Hayatta en çok istediğim şeylerden biri Bilgisayar Mühendisliği okumaktı ama üniversite sınavına ilk girişimde kazanamadım ve Fizik okudum. 2014'te Bilişim Sistemleri yüksek lisansına başladım, derslerim ve ortalamam da fena değil ama temelim olmadığı için kendimi eksik hissediyorum. 2016 yılında yaşıma başıma bakmadan tekrar sınava girdim ve Kocaeli Üni. Bilgisayar Müh. bölümünü kazandım, birkaç ders saydırdığım için okula hiç gitmememe rağmen şu an 3. sınıf görünüyorum orada. Her neyse, bu bölümü almanyada okumak ve bitirmek istiyorum. Fakat 28 yaşındayım ve okuldan kabul alsam bile vize almamın imkansız olduğunu söylüyorlar. Şu an A2 - B1 arası bi almancam var ve kursa devam ediyorum. A2 OnSET belgem var, başka da belgem yok. B1'i almaya çalışacağım ilk goethe sınavında. Nisan sonunda da TestDAF'a gireceğim ama geçer bi puan alabileceğimi düşünmüyorum.
Daha önce bu yaşlarda bu şekilde bir başvuru yapmış olan, bana yol gösterebilecek birileri var mı?

Teşekkürler
Arkadaşlar merhaba benim liseden mezun olduğum yıl da dahil olmak üzere, ünilerimiz ve mezun olduğumuz bölümler farklı olsa da hikayemiz nereydeyse aynı. ben B1 belgesini kasımda Goethe'den almış olmayı planlıyorum ve İnformatik okumak için şartlı kabul ile başvuru yapıcam. Yaşım 29 olduğu için reddedilir miyim? Buarada bölümümden onur öğrencisi olarak mezun oldum, lisanstan direk doktoraya kabul aldım, 2 sene burslu ders aldıktan sonra, araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım ancak aklım hep bilgisayar mühendisliğinde kaldı. tekrar sınava girdim, bilgisayar mühendisliğini kazanacak puanı aldım tercih yapıcam. Sizce geçmiş hikayemin de dolu olmasına rağmen sırf yaşım ve b1 almancam olması nedeniyle vizede reddillir miyim?

mucittin

Mesaj gönderen mucittin » Pzt Ağu 06, 2018 4:37 pm

welly275 yazdı: Pzt Mar 05, 2018 10:01 pm Hochschule Rosenheim'dan mezun oldum.

hocam benim de bununla ilgili bir soum vardı konuyu hortlatmak gibi olmasın zaten çok zaman geçmemiş. Hochschule Rosenheim dan memnun muydunuz. Eğitimi nasıl reputable mı ki bu maaş vs karşılaştırmalarını yapabiliyorsunuz. Özelden mesaj atmayı denedim ama olmadı :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ağu 07, 2018 8:32 am

neden özelden yazma ihtiyaci hissediyosun? sorun top secret degil.

rosenheimdan memnundum hatta baya memmnundum. tum kadar kapsamli alan secimi sunamiyo malum kücük 5 6bin ögrencisi olan bir yer.

bilgisayar mühendisligi alaninda reputable olan sensin. okul degil. maas farki yapacagin ise göre degisir. eger software haus tarzi firmalara gireceksen ha tum bitirmissin ha rosenheimdakini. en azindan münihte böyle. yeni mezun münihte 40-45 bin civari yillik brüt maasla baslarsin eger java programcisiysan.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Sal Ağu 07, 2018 4:03 pm

welly275 yazdı: Sal Ağu 07, 2018 8:32 am neden özelden yazma ihtiyaci hissediyosun? sorun top secret degil.

rosenheimdan memnundum hatta baya memmnundum. tum kadar kapsamli alan secimi sunamiyo malum kücük 5 6bin ögrencisi olan bir yer.

bilgisayar mühendisligi alaninda reputable olan sensin. okul degil. maas farki yapacagin ise göre degisir. eger software haus tarzi firmalara gireceksen ha tum bitirmissin ha rosenheimdakini. en azindan münihte böyle. yeni mezun münihte 40-45 bin civari yillik brüt maasla baslarsin eger java programcisiysan.
ingilizce lisans bölümleri var mı? Hepsi almanca mı? testdaf falan mı gerekiyor rosenheimda?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ağu 08, 2018 8:41 am

informatikte egitim dili almanca. gerisini bilmiyorum pek. ama genelde almanca. masterda bi tane ingilizce bölüm oldugunu biliyorum. o da elektronik ya da fizik galiba. baska var mi bilmiyorum.

testdaf veya dsh ikisi de kabul. ben kayit oldugumda dil sarti daha düsüktü simdi yükseltmisler.

Anerkannt werden nur folgende Deutschprüfungen:
  • Deutsche Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz der Länder der Bundesrepublik Deutschland - Zweite Stufe -;
  • Kleine oder das Große Deutsche Sprach- diplom des Goethe-Instituts;
  • das bestandene Goethe-Zertifikat C1;
  • Deutsche Sprachprüfung für den Hoch- schulzugang ausländischer Studienbewerber (DSH - Niveaustufe 2);
  • Test Deutsch als Fremdsprache für ausländische Studienbewerber (TestDaF) mit einem Ergebnis, das in allen vier Teilprüfungen die Niveaustu- fe 4 ausweist;
  • Zeugnis über die Prüfung zur Feststellung der Eignung ausländischer Studienbewerber für die Aufnahme eines Studiums an den Hochschulen in der Bundesrepublik Deutschland (Feststellungsprü- fung);
  • Zeugnis über die "Deutsche Sprachprüfung II" des Sprachen- und Dolmetscher-Instituts München;
  • Nachweise deutscher Sprachkenntnisse, die durch bilaterale Abkommen oder sonstige von der KMK oder HRK getroffene Vereinbarungen als für die Aufnahme eines Hochschulstudiums hinreichender Sprach- nachweis anerkannt wurden;
  • Sprachzertifikat TELC gem. den gemeinsamen europäischen Referenzrah- men für Sprachen der Stufe C1.

hesopatrm

Mesaj gönderen hesopatrm » Çrş Ağu 08, 2018 4:58 pm

Ben universitelerle yazistigim zaman B1 Almanca B1 Ingilizce istiyorlar ( Toefl 61 IELTS 4.0 )

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Cmt Ağu 11, 2018 5:12 pm

welly275 yazdı: Çrş Ağu 08, 2018 8:41 am informatikte egitim dili almanca. gerisini bilmiyorum pek. ama genelde almanca. masterda bi tane ingilizce bölüm oldugunu biliyorum. o da elektronik ya da fizik galiba. baska var mi bilmiyorum.

testdaf veya dsh ikisi de kabul. ben kayit oldugumda dil sarti daha düsüktü simdi yükseltmisler.

Anerkannt werden nur folgende Deutschprüfungen:
  • Deutsche Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz der Länder der Bundesrepublik Deutschland - Zweite Stufe -;
  • Kleine oder das Große Deutsche Sprach- diplom des Goethe-Instituts;
  • das bestandene Goethe-Zertifikat C1;
  • Deutsche Sprachprüfung für den Hoch- schulzugang ausländischer Studienbewerber (DSH - Niveaustufe 2);
  • Test Deutsch als Fremdsprache für ausländische Studienbewerber (TestDaF) mit einem Ergebnis, das in allen vier Teilprüfungen die Niveaustu- fe 4 ausweist;
  • Zeugnis über die Prüfung zur Feststellung der Eignung ausländischer Studienbewerber für die Aufnahme eines Studiums an den Hochschulen in der Bundesrepublik Deutschland (Feststellungsprü- fung);
  • Zeugnis über die "Deutsche Sprachprüfung II" des Sprachen- und Dolmetscher-Instituts München;
  • Nachweise deutscher Sprachkenntnisse, die durch bilaterale Abkommen oder sonstige von der KMK oder HRK getroffene Vereinbarungen als für die Aufnahme eines Hochschulstudiums hinreichender Sprach- nachweis anerkannt wurden;
  • Sprachzertifikat TELC gem. den gemeinsamen europäischen Referenzrah- men für Sprachen der Stufe C1.

Peki kabul vermeleri için illa türkiyede bilgisayar mühendisliği, elektirik, mekatronik falan mı kazanmış olunması gerekiyor yoksa tekstil mühendisliği de kabul edilebilir mi?