Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu (YENI)

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
hunterqb

Re: Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu (YENI)

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Şub 15, 2018 3:23 pm

MoYk_ yazdı: Çrş Şub 14, 2018 3:48 pm Arkadaşlar merhaba temmuzda mezun olup eylülde aachenda yüksek lisansa başladım. Ancak askerlik tecilinin otomatik yapıldığını sandığımdan askerlik şubesine gitmemiştim. Bugün konsoloslukta öğrenci dosyası açtırmam gerektirdiği söylendi onun dışında yapabileceğim bir şey var mı, şu an asker kaçağıyım sanırım...
Selamlar bende ayni sekilde,okuku bitirir bitirmez askerlik subesine gittim cunku otomatik tecilde yanlis tarih olabiliyor veya aksayabiliyor.2 yillik teclimi yaptirdim muayne oldum.Almayaya geldigimde konsoloslugu aradim,Turkiyede hazir tecil ettirdigim icin 2 yil boyunca sikinti olmayacagini sadece tecilin bitmesine 3 4 ay kala hala egitime devam ediyorsam ogrenci dosyasi acip konsolosluktan tecil edeceklerini soylediler.E-Devletten kontrol edin 2 yillik tecil hakkiniz verildiyse neden kacak olasini eger hataliysa diploma ile yeniden basvurun bu yuzden okullara birakmadan hemen diploma ile subeden tecil yapmak en iyisi.

cglryvz

Mesaj gönderen cglryvz » Cmt Şub 17, 2018 4:29 pm

arkadaslar siz türkiyeden mi mezun oldunuz ? Cünkü Almanyadan lisans egitimi bitirince 2 senelik direkt vermiyorlar önce denklik belgesini istiyorlar o yüzden soruyorum yoksa benim bilmedigim baska seylerde mi var ?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cmt Şub 17, 2018 5:52 pm

cglryvz yazdı: Cmt Şub 17, 2018 4:29 pm arkadaslar siz türkiyeden mi mezun oldunuz ? Cünkü Almanyadan lisans egitimi bitirince 2 senelik direkt vermiyorlar önce denklik belgesini istiyorlar o yüzden soruyorum yoksa benim bilmedigim baska seylerde mi var ?
Evet lisansi Turkiyede bitirdim hocam o yuzden direk 2 yil tecil edildi.

cglryvz

Mesaj gönderen cglryvz » Cmt Şub 17, 2018 6:24 pm

hizli cevabin icin tesekkürler

alazsumer

Mesaj gönderen alazsumer » Pzt Mar 26, 2018 10:45 pm

Merhabalar, ben 4 yıllık üniversiteden temmuzda mezun oldum ancak herhangi bir tecil işlemi yaptırmadım. E devletten baktığımda kaçak durumda olduğunu öğrendim 2 sene tecil hakkım bulunmasına rağmen. Konsolosluk ve askerlik şube de çelişen ifadeler kullandılar. Bu durumda olan var mıdır, ne yapmalı?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Mar 27, 2018 1:36 am

alazsumer yazdı: Pzt Mar 26, 2018 10:45 pm Merhabalar, ben 4 yıllık üniversiteden temmuzda mezun oldum ancak herhangi bir tecil işlemi yaptırmadım. E devletten baktığımda kaçak durumda olduğunu öğrendim 2 sene tecil hakkım bulunmasına rağmen. Konsolosluk ve askerlik şube de çelişen ifadeler kullandılar. Bu durumda olan var mıdır, ne yapmalı?
son yoklamayi yaptirman gerekiyo. mezun olunca otomatikman olmuyo o. sen simdi nerdesin? napiyosun? almanyaya geldiysen dil kursundan zaten tecil hakkin var. keza master yapiyosan da ayni sekilde.

son yoklamayi yaptirirken doktora gitmek gerekiyodu en son. almanyada son yoklama yaptirma hakkin olmayabilir.

alazsumer

Mesaj gönderen alazsumer » Sal Mar 27, 2018 8:51 am

Ben Marburg‘tayim su anda. Askerlik subesi konsoloslukta yapabilirsin dedi. Konsolosluk da Türkiyeye gidip muayene olman gerek dedi. Dil kursuna gidiyorum, ön kabulüm de var. Zaten bunlar olmasa dahi iki senelik kullanmadigim tecil hakkim var. Ama asil sorum, Türkiye‘ye gittigim zaman nasil bir problem olur? Yani beni alikoyma ya da alikoymasalar bile mezun olduktan sonra iki ay icinde tecil yapmadin, artik yapamazsin deme ihtimalleri var mi? Cevap icin tesekkürler bu arada

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Mar 27, 2018 9:00 am

o zaman son yoklamayla niye ugrasiyosun ki. dil kursuna gidenler 1bucuk seneye kadar tecil edebiliyo hatirladigim kadariyla. git konsoloslukta ögrenci dosyasi actir, tecil olsun.

ha derlerse mezuniyetten bu yana arada cok bosluk var tecil olmaz bu sekilde. o zaman ara türkiyedeki askerlik subeni sor yurtdisinda nasil son yoklama yapiliyo hangi doktora gidiliyo vs.

alazsumer

Mesaj gönderen alazsumer » Sal Mar 27, 2018 11:27 am

Konsolosluk diyor ki dosya acabilmemiz icin sizin yoklama kacagi durumunuzu düzeltmeniz lazim. Türkiyeye gidip düzeltmezseniz acamayiz. Askerlik sube de diyor ki konsoloslukta muayene olabiliyorsunuz. Sonra konsolosluga döndügümde, „onlar cok biliyor“ gibi cocukca bir cevap verdiler. Celiskiye düsüyorlar yani. O yüzden ayni durumda olan biri var mi diye yazdim 😬

BayernBeyi

Mesaj gönderen BayernBeyi » Cmt Haz 30, 2018 10:05 pm

ögrenci dosyasi actirmazsak diplama gecersiz mi oluyor Mecburi mi bu ?????

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Sal Tem 31, 2018 3:41 pm

alazsumer yazdı: Pzt Mar 26, 2018 10:45 pm Merhabalar, ben 4 yıllık üniversiteden temmuzda mezun oldum ancak herhangi bir tecil işlemi yaptırmadım. E devletten baktığımda kaçak durumda olduğunu öğrendim 2 sene tecil hakkım bulunmasına rağmen. Konsolosluk ve askerlik şube de çelişen ifadeler kullandılar. Bu durumda olan var mıdır, ne yapmalı?
Hocam selamlar, bende suan hemen hemen seninle ayni durumdayim. 2016 Aralikta mezun oldum bana ögrenci islerinden otomatik tecil olacak 2 yil diye bilgi vermislerdi ben üstüne hic düsmedim. Normalde 2018 Araliga kadar tecilli olmasi gerekirken suan e-Devletten gördügüm kadariyla asker kacagi durumundayim. Yüksek lisans yapiyorum suan Braunschweig da. Konsolosluga gidecem yarin isin aslini ögrenmek icin ne telefona ne maile cevap veriyorlar. Hic kimsenin is bildigi yok herkes farkli anlatiyor.

Sen nasil hallettin bu islemleri hala buralardaysen anlatabilirsen cok makbule gecer.

alazsumer

Mesaj gönderen alazsumer » Sal Tem 31, 2018 11:40 pm

erennnsahin yazdı: Sal Tem 31, 2018 3:41 pm Hocam selamlar, bende suan hemen hemen seninle ayni durumdayim. 2016 Aralikta mezun oldum bana ögrenci islerinden otomatik tecil olacak 2 yil diye bilgi vermislerdi ben üstüne hic düsmedim. Normalde 2018 Araliga kadar tecilli olmasi gerekirken suan e-Devletten gördügüm kadariyla asker kacagi durumundayim. Yüksek lisans yapiyorum suan Braunschweig da. Konsolosluga gidecem yarin isin aslini ögrenmek icin ne telefona ne maile cevap veriyorlar. Hic kimsenin is bildigi yok herkes farkli anlatiyor.

Sen nasil hallettin bu islemleri hala buralardaysen anlatabilirsen cok makbule gecer.
Selamlar, ben Türkiye‘ye gidip hallettim. Askerlik subeye gidiyorsun, evraklari tamamlayip muayeneye yolluyorlar. Muayeneden sonra tecil hakkimi kullanmak istiyorum diye dilekce veriyorsun. Sonra tecil ediyorlar. Konsolosluk bu islemlere yanasmiyor. O yüzden Türkiye‘ye gitmek tek care gibi.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Çrş Ağu 01, 2018 12:17 am

alazsumer yazdı: Sal Tem 31, 2018 11:40 pm Selamlar, ben Türkiye‘ye gidip hallettim. Askerlik subeye gidiyorsun, evraklari tamamlayip muayeneye yolluyorlar. Muayeneden sonra tecil hakkimi kullanmak istiyorum diye dilekce veriyorsun. Sonra tecil ediyorlar. Konsolosluk bu islemlere yanasmiyor. O yüzden Türkiye‘ye gitmek tek care gibi.
Anladim dostum tesekkürler. Sen mezun olali cok olmadi ama galiba sanirim. Ben mezun olali 1,5 yil oldu lisanstan, aradan cok süre gectigi icin para cezasi durumlari falan var diye okudum. Sen karsilastinmi böyle birseyle ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ağu 01, 2018 8:35 am

BayernBeyi yazdı: Cmt Haz 30, 2018 10:05 pm ögrenci dosyasi actirmazsak diplama gecersiz mi oluyor Mecburi mi bu ?????
diploma denklikle taninir ögrenci dosyasiyla alakasi yok. ögrenci statünü türkiyede de kazanmak icin yapilir o ve askerlik tecili icin yapar cogu kisi genelde.

alazsumer

Mesaj gönderen alazsumer » Çrş Ağu 01, 2018 10:30 am

erennnsahin yazdı: Çrş Ağu 01, 2018 12:17 am Anladim dostum tesekkürler. Sen mezun olali cok olmadi ama galiba sanirim. Ben mezun olali 1,5 yil oldu lisanstan, aradan cok süre gectigi icin para cezasi durumlari falan var diye okudum. Sen karsilastinmi böyle birseyle ?
Para cezasi oldugunu okumustum. Ama gittigimde hic talep etmediler. Yurtdisinda yasiyorum dersen kolaylik da sagliyorlar. Öyle kolundan tutup götürme diye bir sey yok artik 🙃Ben gecen sene temmuzda mezun oldum,bir seneden biraz fazla oluyor.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Çrş Ağu 01, 2018 12:31 pm

alazsumer yazdı: Çrş Ağu 01, 2018 10:30 am Para cezasi oldugunu okumustum. Ama gittigimde hic talep etmediler. Yurtdisinda yasiyorum dersen kolaylik da sagliyorlar. Öyle kolundan tutup götürme diye bir sey yok artik 🙃Ben gecen sene temmuzda mezun oldum,bir seneden biraz fazla oluyor.
Artik bende öyle yapacagim bir gideyim bakalim subeye görecez ne olup bitecegini. Önümüzdeki ay Türkiyeye gidecemde korktum havalimaninda ters kelepce yapip götürürler diye :D Tatile diye gidiyoruz solugu acemi birliginde almayalim durduk yere :D Tekrardan sagol dostum, egitim hayatinda basarilar.

w-ingenieur

Mesaj gönderen w-ingenieur » Pzt Ara 03, 2018 9:16 pm

Herkese merhaba,

Turkiye'de lisans bitirip askerligimi tecil etmistim. tecil surem gecmis bakaya dusmusum. Gecmeden once Frankfurtta islemimi yapmadilar evraklarim Hannover'de imis. Bugun ogrenci dosyasi acmaya gittim. islem yapmadilar. Turkiye'ye donup islem yapmam gerekiyormus. Askerlik subesini ariyorum. Gelirsen subatta askersin diyor. Evraklarini konsolosluga ver diyorlar. ne yapacagimi bende anlamadim.

Daha once bu durumla karsilasan oldu mu?

MoYk_

Mesaj gönderen MoYk_ » Cmt Tem 20, 2019 12:39 pm

arkadaşlar yakın zamanda öğrenci dosyası açtıran oldu mu? Öğrenci belgesi için Türkçe çeviri istiyorlar mı Almanca-İngilizce var bende. Haftasonu olduğu için arayamadım

MoYk_

Mesaj gönderen MoYk_ » Pzt Tem 22, 2019 11:54 am

MoYk_ yazdı: Cmt Tem 20, 2019 12:39 pm arkadaşlar yakın zamanda öğrenci dosyası açtıran oldu mu? Öğrenci belgesi için Türkçe çeviri istiyorlar mı Almanca-İngilizce var bende. Haftasonu olduğu için arayamadım
Edit: Köln konsolosluğunda istenmedi Almanca olması yeterli.

ahlatt

Mesaj gönderen ahlatt » Çrş Tem 31, 2019 1:29 am

MoYk_ yazdı: Cmt Tem 20, 2019 12:39 pm arkadaşlar yakın zamanda öğrenci dosyası açtıran oldu mu? Öğrenci belgesi için Türkçe çeviri istiyorlar mı Almanca-İngilizce var bende. Haftasonu olduğu için arayamadım
geçen sene Frankfurtta açtırmıştım, almanca belgeler yeterli oluyor. Türkçe tercüme vb istemiyorlar.