Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu (YENI)

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ara 09, 2009 3:45 am

Artik lisans okuyan ogrenciler tek seferde 29 yasina kadar veya okuduklari bolumun egitim suresi ne kadar ise , o kadar sure ile en bastan tek seferde askerliklerini uzatabilirler.Ve artik her donem basi konsolosluklara aktuel ogrenci belgesini gondermenize veya bizzat gitmenize gerek yok..

Bunun icin ogrenci dosyasi actirmis olmaniz lazim..Dosyaniz varsa, yukarida ki formu dolduruyorsunuz , formu konsoloslukta Egitim Ateseligi bolumunde alabilirsiniz.
Yaninizda olmasi gereken belgeler : aktuel ogrenci belgeniz ( Studienbescheinigung) ve okudugunuz univeristenin sekreterliginden alinmis, bolumunuz kac yil veya somestir surecegini gosteren bir belge..
Benden tavsiye , bunu ogrenci belgenize ( Studienbescheinigung) , sekreterlikle el ile yazdirik kaseletirseniz isinizi gorecektir.

Tabi 29 yasina kadar tek seferde uzatabildiginiz askerlik icin , bir Teblig-Tebellug Belgesi ve Taahhutname imzaliyorsunuz.Bunun icerigi ise ; askerliginizi uzattiginiz sureye kadar bir aksilik olursa , okultan atilir ,egitiminizi yarida birakir ,ogrenci statunuz kalkar ise dosyanizi gidip kapattiracaginiza dairdir..Aksi halde asker kacagi gozukeceginizi ve bundan dolayi yapilacak yasal islemlerin hakkinda bilginizin oldugunu onaylamis oluyorsunuz.

Hepsi bu.. :)

Ogrenci Dosyasi nedir ?
Asil adi " Ozel Ogrenci Tanima Fisi " olan,yurd disinda okuyan ogrencilerin bir nevi actirmak zorunda oldugu (erkekler mecburi) ve bununla pasaportunuzu 2 yil ucretsiz uzatma ve askerlik ertelemelerini yapabilme imkani bulabileceginiz bir belgedir..Kagidin uzerinde yazdigi gibi kendizini ozel\'de hissetmenize yarayabilir. :)

Nerede Actirabilirim ?
Almanya\'da ki Turk Konsolosluklari\'nin " Egitim Ateselikleri\'de" actirabilirsiniz

Herhangi bir ucret odeyecek miyim ?
Hayir,5 kurus dahi odemeyeceksiniz.

Actirmazsam ne olur ?
Bayan ogrenciler icin sorun yok ancak erkeklerde eger yurd disinda okuyorsaniz askerligi tecil etmenin baska bir yolu yok.Eger actirmazsaniz actirirlar efenim yani asker kacagi olursunuz. :bye

Getirdigi Yukumlulukler ?
Her ogrenim doneminde temsilcilige durumunuz hakkinda bilgi vermek gerekli evraklari guncellemek.
Ancak askerlik tecil islemler yenilendigi icin artik lisans ogrencileri 29 yasina kadar tek seferde askerliklerini uzatabilecekler ve her donem ogrenci belgelerini egitim ateseligine vermek zorunda kalmayacaklar..
Bunun icin okuldan alinan Studienbescheinigung\'un uzerine veya ayrica bir kagit olmak uzere okugunuz bolumun normalde kac somestir surdugune dair imzali ve damgali bir yazi almaniz lazim.Okulun sekreterliginde bu islemi yaptirabilirsiiz.
Master ogrencileri icin boyle bir degisiklik yok...Yukarida ki 29 yas sadece lisans ogrencileri icin gecerlidir.
Adres degisiklikleri,ogrenimin yarida birakilmasi veya mezun olunmasi durumunda temsilcilik bilgilendirilmek zorundadir.
Master veya doktora ogrencileri , yillik veya 6 aylik olan somestir belgelerinizi ( Studentenbescheinigung gibi ) yenisini aldiginizda goturun.

Kimlerin Dosyasi Iptal Edilir ?
Lisans (Bachelor) yapanlarin 29,lisansustu (Master) yapanlarin 35 yaslarini doldurduklarinda, ( 29 yas ustu lisans ogrencilerinin artik birer yil arayla uzatiliyor.)
Ogrenimini tamamlayanlarin,
Iki yil ust uste basarisiz olanlarin,
Ogrenimini birakanlarin,
Ogrenim durumunu bilgilendirmeyenlerin,
Turkiye Cumhuriyeti vatandasligi veya ogrencilik onur ve saygiligini kiracak davranista bulunanlarin,
Ulke icin zararli sayilan eylem fiil ve hareketlerde bulunan veya yurt icinde ve disinda cesitli yasadisi faaliyet/organizasyonlara katildiklari belirlenenlerin,
Ogrenim gorudugu kurumun kurallarina aykiri hareketinden dolayi ogrenim kurumuyla ilisigi kesilenlerin,

dosyalari iptal edilir..

Ogrenci Dosyasi Actirmak Icin Gerekli Belgeler ;

* Basvuru Dilekcesi, (Konsolosluklarda ki Egitim Ateselerinden temin edebilirsiniz.)

* 2 adet vesikalik resim, (Konsolosluga gore resim talebi degisebilir yaninizda 6-7 tane bulunmasi iyi olur.)

* T.C Nufus Cuzdani ve 2 adet fotokopisi,

* Pasaportunuz ve islem gormus tum sayfalarinin fotokopisi,

* En son aldiginiz diplomanin asli ve 2 adet fotokopisi,

* OSYM sonuc belgeniz asli ve 2 adet fotokopisi, (Internet ciktisi asli gibidir.)

* Universite kabul belgesi, "Akseptans" asli ve 2 adet fotokopisi.

* Universite kayit belgesi, "Studentenbescheinigung" (Dil kursunda ki ogrencilerin Bescheinigunglari da gecerlidir) + 1 adet fotokopisi.

* Teilnahmebescheinigung (Suan hangi kurdaysaniz; seviyenizi,haftalik ders saatini gosteren katilim belgesi ) + 1 adet fotokopisi.

* Almanya\'ya geldiginizde ilk yazildiginiz kursa kayit belgesi ve 2 adet fotokopisi

* Askerlik Tecil Belgesi (Eger boyle bir belgeniz yoksa sorun degil ilk tecilinizde boyle bir kagit almadim sadece tarih verdiler diyebilirsiniz)

Gorevli memur islemlerinizi yaptirdiktan sonra uzerinde size ait resim ve bilgilerinizin yer aldigi bu "Ozel Ogrenci Tanima Fisi" \'ni veriyor..Bitmedi....Ayrica beraberinde ufak bir kagit,bu kagitla pasaportunuzu bir yil ucretsiz uzatabilirsiniz..

Uyarilar ;
Onceden konsolosluklar bazi belgelerin Turkce tercumelerini istiyorlarmis,ancak Essen Konsoloslugu Egitim Ateseligi\'ne sordugumda artik tum konsolosluklar icin istenmedigini soylediler..
Konsolosluga gitmeden once calimsa saatlerine mutlaka goz atin.
Fotokopileri eksiksiz goturmeye calisin zira konsolosluklarda ki makinalar ates pahasi ve onceden yaninizda goturmeniz size zaman kazandirir.

kitty26

Mesaj gönderen kitty26 » Çrş Ara 09, 2009 8:07 pm

emegine saglik tekin cok guzel hazirlamissin..

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Çrş Ara 09, 2009 11:40 pm

emegine saglik kardesim guzel paylasim benim bir sorum olcakti bu ikinci universite okuyanlar ne yapmali askerlik sorun oluyor ? ogrenci dosyasi actirmaz isek (tecil islemlerini felan tr de hallettigimizi varsayarsak) ne olur?

Ruh-Adam

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Prş Ara 10, 2009 7:52 pm

arkadaslara tavsiyem derhal actirsinlar artik askerlik ve burs gibi konulara 2010da egitim ateseligi bakacak..

martta pasaportlar yenileniyor ogrenci arkadaslar..

ambiyane bir tabir ama..

maalesef kazik degilde kurdan olsun hadi atan eli degistirmek icin yine buna bi bakima mecbur gibiler..:)
...iLk okuL cagLaRimdaN, 24 yasima kaDaR varLigim TURK vaRLigiNa
''KuRßaN'' oLsuN...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ara 10, 2009 11:54 pm

Ikinci Universiteyi okuyanlar hakkinda hicbr bilgim yok.Belki bir tahmin iki diploma yerine bir tanesini gecerli kilarlar.
Tecil islemlerini Universite bitirmis biriysen zaten belli bir sure uzatirlar dahada uzatmazlar 29 yasina kadar sanirim en son ki sinir ama universite\'yi bitirdiysen uzatmak icin bir sebep gostermelisin.

Alper Ayer

Mesaj gönderen Alper Ayer » Cum Ara 11, 2009 1:52 pm

eline saglik tekin...benden hem lise diplomasini istediler hemde 2 yillik diplomami..ve senin yazdigin birsuru evrak :) zaten hepsini yanimda tasiyorum ne olur ne olmaz die siz ne varsa goturun yaninizda...zaten guzel bi sohbet esliginde evraklarimizi ayarladik...pasaport uzatmaya gelince.. suresi bitmeden uzatamiyorsunuz arkadaslar soleyimde imkan varsa tr de 2 yil yaptirin,imkan yoksa caniniz sagolsun :)

d-dayy

Mesaj gönderen d-dayy » Çrş Oca 13, 2010 11:49 pm

slm arkadaslar.burda dil kursu yapiyorum ama askerligim geldi dil kursu yaptigim icin tecil hakkim yok uniye girene kadar beklemem lazimmis.bu arada bu ogrenci dosyasini actirmak zorundaymiyim?neden??askerlikle bunun bi yardimi warmi?
tsklr

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Oca 14, 2010 9:57 pm

Herhangi bir universiteden kabulun var mi ?
Eger varsa elinde ki butun belgelerle en yakin Turk Konsoloslugu\'nun Egitim Ateseligi bolumune git..
Almanya\'da okuyacaksan ogrenci dosyasi actirmak zorundasin cunku aksi halde askerligini uzatamazsin veya pasaportunuda..

d-dayy

Mesaj gönderen d-dayy » Cum Oca 15, 2010 1:38 am

cevab icin cok tesekurler.....

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Cmt Eki 02, 2010 4:32 am

bu ayin sonuna kadar askerligi erteletmem lazim kagit gelmisti eve turkiyedeyken fakat okul kabulum yok arkadasima belgeleri yollucam almaya caliscak bu dosya acildigi andan itibaren otomatikman erteleniyormu acaba ? ve bu kadar ayda niye actirmadin sorusuyla karsi karsiya kalabilirmiyim yani onlari alakadar edermi bu olay ?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Eki 02, 2010 11:26 am

gurhan senin yas daha 19 degil mi yani ben dil kursu filan goruyorum diyerek tecil ettiremiyormusun bizim arkadas 22 yasina kadar dersaneye gidiyorum diyerek tecil ettirmisti ya da senin durum farkli mi?

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Cmt Eki 02, 2010 2:24 pm

almanyada nasil isliyor bilmiyorum istenilen belgeler arasinda okul kabulude var ve bu bende yok.

memo21

Mesaj gönderen memo21 » Cmt Eki 02, 2010 4:07 pm

Ben gecenlerde askerligimi tecil ettim.
Studienkollege gittim zaman ogrenci dosyasi acabilir miyim?
Actigimda ne gibi faydalari olacak bana, bana aciklayabilir misiniz?
9-10 ay sonra alman vatandasina basvuru hakkim olacak, alman vatandasi olsam daha mi iyi, yoksa ogrenci dosyasi mi acayim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Eki 03, 2010 2:58 pm

1) Actirabilirsin.
2) Turk Vatandasi bir Erkek isen yurtdisinda okudugunda bu dosyayi actirman lazim..Askerligini tecil ettirmen vs icin bu gerekli.
3) Alman Vatandasi mi Turk Vatandasi mi diye bir soruya ben cevap veremem..Kendin dusunmen lazim.
Alman Vatandasi olursan atilarin ne Turk Vatandasi olarak kalirsan artilarin ne dusun artik.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Pzr Eki 03, 2010 11:06 pm

abi haftaya gidicem hannover e de simdi bana okul kabulu yok diye acmamazlik yaparlarmi yani illaki okul kabulu aliptami gidiyim ogrenci dosyasi actirmaya ?

Cihan

Mesaj gönderen Cihan » Pzt Eki 04, 2010 2:18 am

50 veya 55 cent lik pullardanda 5 tane goturmeyi unutmayin ;)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Eki 04, 2010 5:25 am

Pul goturmemistim ben..Sanirim burada her egitim ateseliginin farkli seyler isteyebilecegini anliyoruz..
Bu yuzden bu belgeyi cikaracak arkadaslar onceden gidecekleri egitim ateseligini ararlarsa daha iyi olur.
Bu arada Gurhan okul kabulun yoksa,buyuk ihtimal actiramazsin ama acele etmene de gerek yok bu belge icin..
Kabulunu al ondan sonra git.

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Pzt Eki 04, 2010 2:57 pm

abi endisem su babam askerlik subesinden kagit almis ve 31 ekime kadar gecerli yani yoklama kagidi sanirim bu 31 ekime kadar gidip actirmammi lazim yoksa acele etmememmi lazim bilemiyorumki.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Eki 04, 2010 10:11 pm

Daha once hic muayene olmamistin yanlis hatirlamiyorsam degil mi ?
Yoklama kacagi gozukmemek icin TR ye gidip askerligini kafadan 3 yil uzatabilirsin zaten..
Yok ama Turkiye\'ye gitmeden buradan yaptirmak istersen de sanirim ogrenci dosyan gerekecektir..Keske buraya gelmeden yaptirsaysdin..

Her durumda telas yapacak bir sey yok.

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Pzt Eki 04, 2010 10:17 pm

ben buraya geldigimde daha 19 yasimi doldurmamistim onun yaninda ocak sonu geldim benim kagit ancak temmuzda cikti onuda babam alabildi anca :) ozaman acele etmeme gerek yok okul kabulu alip 2 hafta sonra gider yaptiririm. saolasin bilgi icin