Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu (YENI)

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Çrş Tem 04, 2012 9:25 pm

[quote]volkan662 tarafindan yazilan metin:

1.Soruya cevap olarak sunu diyebilirim...Turkiye\'de kayit yaptirdigin zaman askerlik subesine ogrenci belgen ile kendin basvurup tecil islemi yaptirmadi isen maalesef suan tecilli gorunmuyorsun demektir. Tecil islemini yaptirmaz isen baka kacagi durumuna dusebilirsin.
2-Yurt disinda dil egitimi alanlar icin 18 ay universite icinde yine tecil hakkini kullanabiliyorsun. Yalniz bildigim kadari ile yurt disinda ogrenci olacagin icin tecil islemini M.E.B uzerinden yapiyorsun. Buna da aile bireylerinin basvurusunu kabul etmiyorlar bizzat kendin gidip basvurmalisin diye biliyorum. Milli Egitim Bakanligi Yuksek Ogretim Genel Mudurlugu Yurtdisi Ogrenciligi Tanima Birimine giderek askerligini tecil yapabilirsin.

Onemli: Her hangi bir islem yaptirmadim demissin muayene veya baka kacagi durumuna dusmemek icin bir an once tecilini yaptirmani tavsiye ederim.[/quote]

Yok ben zaten oyle bi islem yapmayi dusunmemistim. Cunku okuldan kaydimi sildirecektim. eger tecil ettirseydim, kaydim silindigi halde , halen o uni.ye gidiyor gibi gozukup kotu sonuclari olacak bi yola girebilirdim.
Demek istedigim , tr de lise diplomamla kayit yaptirip 3 yil boyunca bu isten muaf mi olayim. Yoksa her 6 ay da konsolosluga gidip bu isle mi ugrasayim ? Acikcasi bana 1.siradaki daha mantikli geliyor ve tekinin \'\'keske tr de yaptirsaydin\'\' sozunu tam anlamadigim icin kafam karisik.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Tem 04, 2012 9:36 pm

Eger cok uzak degilse gidip bir askeri subeyle konusman en mantiklisi.Cunku hic belli olmuyor bu isler.

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Çrş Tem 04, 2012 9:48 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

Eger cok uzak degilse gidip bir askeri subeyle konusman en mantiklisi.Cunku hic belli olmuyor bu isler.[/quote]

Haklisin. Yarin belgeleri toplayip bi ugrasam iyi olacak.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Tem 09, 2012 1:29 pm

Daha 19 yasindasin ve bende ilk askerlik tecilimi 19 yasimda 2.5 yilligina yaptirmistim bunun icin universitede okumana gerek yok.
Anladigim daha once tecil ettirmemissin o zaman ilk isin yarin askerlige gitmek ve tecil ettirmek.Herhangi bir belge gostermene gerek yok , formda tecil icin bir kutucuk vardi orayi isaretlemen gerekiyordu.

Eger bunu yaparsan tecil surene kadar Almanya\'da ogrenci dosyasi actirmamis olursun.Ve suren dolana kadarda ogrenci dosyasi actirma.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Pzt Ağu 06, 2012 2:41 pm

merhaba Arakdaslar,

yazilanlarin hepsini okudum. aklima bir konu takildi. Ben 3 eylul de Uni Siegen de egitime baslayacagim. turkiye de aof 1. sinif uluslararasi iliskiler bolumune kayitliyim. askerligimi 31 ekim 2016 ya kadar tecil edildi. aof den kaydimi sildirmedim.

sorularim,

1) ben kaydimi sildirmeden almanya\'ya gelecegim. okuldan kagitlarimi toparlayip koln egitim ateseligini dosyami actirmak istiyorum. bu mumkun mu? aof\'e harc parasi yatirmayacagim icin muhtemelen otomatik kaydim ben almanyadayken silinecektir.

2) ateselige giderken 2016 ya kadar olan tecil belgemi yanima goturup, \'\'ben tecilliydim ama aof\'u biraktim, siegen de egitime basladim , gercerli olan siegen mi olsun demeliym\'\'

ya da siz degerli arkadaslarin degerli yorumlari ve cozum onerilerini rica ediyorum. simdiden tesekkurler

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Pzt Ağu 06, 2012 2:50 pm

pardon 8 ekimde uni de egitime baslayacagim.

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Pzt Ağu 06, 2012 2:51 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Daha 19 yasindasin ve bende ilk askerlik tecilimi 19 yasimda 2.5 yilligina yaptirmistim bunun icin universitede okumana gerek yok.
Anladigim daha once tecil ettirmemissin o zaman ilk isin yarin askerlige gitmek ve tecil ettirmek.Herhangi bir belge gostermene gerek yok , formda tecil icin bir kutucuk vardi orayi isaretlemen gerekiyordu.

Eger bunu yaparsan tecil surene kadar Almanya\'da ogrenci dosyasi actirmamis olursun.Ve suren dolana kadarda ogrenci dosyasi actirma.[/quote]

Askerlik subesine gitmistim , memur almanyada ki konsolosluktan actir demisti bana, o konuda tam olarak bilgim olmadigi icin tamam dedim ciktim ,1 ay once essende actirdim ogrenci dosyami egitim ateseliginde. Tabi 18 ayda Dsh vermem lazim bunu da biliyordum zaten , burada actirmis oldum ama tecil isleri ekimde oldugu icin , ekimde tekrar gidip askerligi oyle tecil ettirecegim.. Babam memur ve sigortadan vs. diger haklardan faydalanmam icin mecburen ogrenci oldugumu belirtmek zorundaydim bu yuzden actirdim aslinda.. Yoksa bi sekilde tr de hallederdim , sgk falanda problem yaratiyor ogrenci olarak gorunmezsem.Ayrica yesil pass tehlikeye girecekti,ogrenci olma zorunlulugu var , 18 yas ustu icin..,birsuru dert :) iste en kotu tarafi dshyi verme zamani olacak. Zaten o surede veremezsem egitim ateseliginden once alman hukumeti veto vermeyecekti.. 18 ayda DSH veremeyecek adamin burada isi ne diyor , ateselikteki gorevli.. aslinda hakli adam :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ağu 07, 2012 2:51 am

arkadaslar ben de burada lisans bitirdim ve almanyada lisansa kabul edildim, master dusunmuyorum ve bu konu beni de ozellikle ilgilendiriyo. 1-2 saattir kanunlara bakiyorum ve yeni cikan "6318 nolu ASKERLIK KANUNU ILE BAZI KANUNLARDA DEÐISIKLIK YAPILMASINA DAIR KANUN"un su maddesi dikkatimi cekti ozellikle kirmizi yaptigim yerler.

MADDE 8 - 1111 sayili Kanunun 35 inci maddesinin birinci fikrasininin birinci cumlesi ile ayni fikranin (C) ve (D) bentleri asagidaki sekilde degistirilmis ve ayni fikranin (E) bendinde yer alan "92 nci" ile (G) bendinde yer alan "son" ibareleri madde metninden cikarilmistir.

"Yoklama sirasinda asagida gosterilen nedenlerle askerlik yapamayacaklari anlasilanlarin islemleri ertelenir"

C) Lise veya dengi okullar ile fakulte ve yuksekokullarda ogrenim gorenlerin askerlikleri, 29 yasini gecmemek uzere mezun oluncaya veya ilisikleri kesilinceye kadar ertelenir.

Bitirdigi okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir ogretim kurumuna kayit yaptiranlarin askerlikleri ertelenmez.

Cift anadal programina kayitli yukumlulerin bir programdan mezun olmalari halinde askerlik erteleme islemleri diger anadal programindaki ogrenciligine gore yurutulur.

86 nci veya 89 uncu maddelere tabi olduktan sonra okula kayit yaptiranlarin askerlikleri ertelenmez.

Yurt disinda yuksekogretim kurumlarinda ogrenim gorenlerin askerlikleri, ogrenciliklerinin yetkili Turk makamlarinca taninmasini muteakip yukaridaki esaslara gore ertelenir.

Ogrencilerin okul kaydi, ilisik kesme, mezun olma gibi her turlu durum degisiklikleri okullarinca iki ay icerisinde kayitli bulunduklari askerlik subelerine bildirilir.

29 yasina kadar askerlikleri ertelenenler, seferberlik halinde luzum ve ihtiyaca gore askere sevk edilirler.

D) Savas zamani haric olmak uzere, bir baba veya ananin iki oglundan biri askerdeyken diger oglu, ikiden fazla oglu olanlardan ikisi askerde iken digerleri, ogullarindan biri muvazzaf askerlik hizmetini bitirinceye kadar askere sevk edilmezler. Bu bendin uygulanmasinda 20 yasindan kucuk olanlar ile gecime yardim edemeyecek derecedeki maluller hesaba katilmaz. Bu islemler celp ve sevk zamaninda sevkin geciktirilmesi, birlikte askere alinacaklar icin ise baba veya ana hangisinin birakilmasini isterse, onun birakilmasi suretiyle yapilir.

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Sal Ağu 07, 2012 3:35 am

\'\'Bitirdigi okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir ogretim kurumuna kayit yaptiranlarin askerlikleri ertelenmez.\'\'

Bu yasa gayet acik zaten.Askerligin gelmisse Almanya\'da 2.Lisans olayini yapamazsin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ağu 07, 2012 4:15 am

[quote]bjk_oguz tarafindan yazilan metin:

\'\'Bitirdigi okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir ogretim kurumuna kayit yaptiranlarin askerlikleri ertelenmez.\'\'

Bu yasa gayet acik zaten.Askerligin gelmisse Almanya\'da 2.Lisans olayini yapamazsin.[/quote]

evet yasa acik, soranlar icin paylastim ama arastirmaya devam ediyorum bi yolu vardir elbet

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eki 11, 2012 11:41 pm

arkadaslar gece boyunca uyumadan o sayfadan o sayfaya gectim. kafa allak bullak suan ama en azindan biraz fikir edindim gibi. hemen anladigim kadariyla ozet geceyim.

daha onceki mesajimda da belirttigim gibi 6318 sayili kanunun 8. maddesine gore bitirdigi bolumle ayni degerde(lisans okuduktan sonra tekrar lisans) ya da daha asagi seviyede bi bolum(lisans okuduktan sonra onlisans) okumak isteyenler yasalar geregi yurtdisinda da ogrenci olsa askerligini uzatamiyo.

ama yine de ben ayni degerde bolum okucam diyenler icin;

31/03/2011 tarihli 6217 nolu kanunun 2. 3. ve 4. maddelere gore hakkinizda daha once kesinlesmis para cezasi yoksa bakaya, kacak ya da sakli olsaniz dahi belirtilen para cezalariyla hapis cezasi almadan kurtulursunuz. ama onceden madde 3un 4. fikrasinda belirtilen nedenlerden kesinlesmis para cezaniz varsa, ve bunlardan birini tekrarlarsaniz savciliga iletilirsiniz, madde 4\'e gore hapis cezasi istemiyle davaya maruz kalabilirsiniz.

yine ayni kanunun(6217 sayili) 1. maddesine gore sevk doneminde(celp donemi sanirsam) sunulan mazeretlerden birini belgesiyle sunmayanlar bakaya sayiliyo. burasi cikis noktasi olabilir(devaminda anlatiyorum).

6217 nolu kanun bazi kanunlarda yapilan degisiklikleri kapsiyo. daha detayli bilgi sahibi olmak isteyenler 1111 nolu askere alma kanununu ve 1632 nolu askeri ceza kanununu da okuyabilirler. (bunlari okucaklar icin soylim; mulga: eski, kaldirilan demek)

turkiye\'de yasayanlar icin en rahat yol(burada yazilanlara gore http://forum.memurlar.net/konu/1478288/?page=37 );

6217 sayili kanunun madde 1\'deki sebeplerden celp doneminin(yani askere sevk evraklarinin duzenlenme donemi) son 1-2 gununu ve sinav tarihlerini kapsayan mazeret bildirmek(sanirim kisa donem uzun donem sinavi). hangi nedeni sececeginiz size kalmis ama yazilanlara gore saglik sebebi yani rapor almak en rahati gibi.

burada yazilanlar yurtdisini kapsamiyo fakat celp doneminde turkiyeye gelip kabul edilen bir saglik kurumundan 5-6 gunluk rapor alip askerlik subesine rapor bitim tarihinden sonra sunarak 1 sevk donemi tecil edebilirsiniz. bu sekilde 29 yasina kadar tecil yapabilme imkanimiz olabilir. arastirmaya uyaninca devam edicem simdilik bu kadar :)

elimden geldigince guncel ve dogru bilgilere ulasmaya calistim ama yine de yanlis yerler varsa duzeltelim arkadaslar

Not: bu saydiklarim sadece ve sadece askerligini tekrar tecil ettiremeyenler icin gecerlidir. bitirdikleri bolumlerden daha yuksek seviyede bir bolume basvuranlar icin gecerli degildir, sizin icin hicbir sikinti yok. konsolosluklarin egitim ateseliginden ogrenci dosyasi actirmaniz yeterlidir ve yoklama kacagi ya da bakaya olsaniz dahi rahat bi sekilde cozulur.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eki 12, 2012 1:45 am

son duyumlarima gore tekrar yazayim:

daha onceki yazdiklarimda alman ikamet yasasinda ulkesinde askerlik hizmeti varsa izah edilen sekilde(maddedekini diyorum yani) izin verilir tarzinda bi madde oldugunu belirtmistim.

burada duydugum kadariyla yabancilar subesi de bu konuda pek zorluk cikarmiyormus. zaten halihazirda 6 ay gelip turkiyede kalma hakkimiz var. yabancilar subesinden ozel izin alarak bu surenin uzatilmasi durumunu da anlatmistim. bu sekilde gelip askerligi yapip, geri almanyaya donup rahat rahat okul da bitirilir almanyada da kalinir :)

ideen12

Mesaj gönderen ideen12 » Cum Eki 12, 2012 4:03 am

"burada duydugum kadariyla yabancilar subesi de bu konuda pek zorluk cikarmiyormus. zaten halihazirda 6 ay gelip turkiyede kalma hakkimiz var. yabancilar subesinden ozel izin alarak bu surenin uzatilmasi durumunu da anlatmistim. bu sekilde gelip askerligi yapip, geri almanyaya donup rahat rahat okul da bitirilir almanyada da kalinir "

yukaridaki durum almanyada yasayan genellikle issizlik parasi alan turk pasaportlu vatandaslar icin bir durum yani alti ay izin alan vatandaslarin burda yerlesme izinleri var .
alti ay icinde girmesede izni olmuyor. normalde 6 aydan sonra gelip yerlesme iznini kaybeden uzun donem askerlik yapanlar oldu.
adam yabancilar polisine diyor ben bu surede yardim almayada turkiyede askere gidiyorum. oyle yuruyor isler.

sizin durumunuz cok farkli:
siz ogrencisiniz sizin oturma izniniz var ogrencilik suresince

fakat sansini denemekten zarar cikmaz yabancilar polisine sorabilirsin %90 red cevabi alirsin adamlar senin oturumunu uzatirken notlarini bile soruyor. hangi semesterdasin falan.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eki 12, 2012 12:08 pm

[quote]ideen12 tarafindan yazilan metin:

"burada duydugum kadariyla yabancilar subesi de bu konuda pek zorluk cikarmiyormus. zaten halihazirda 6 ay gelip turkiyede kalma hakkimiz var. yabancilar subesinden ozel izin alarak bu surenin uzatilmasi durumunu da anlatmistim. bu sekilde gelip askerligi yapip, geri almanyaya donup rahat rahat okul da bitirilir almanyada da kalinir "

yukaridaki durum almanyada yasayan genellikle issizlik parasi alan turk pasaportlu vatandaslar icin bir durum yani alti ay izin alan vatandaslarin burda yerlesme izinleri var .
alti ay icinde girmesede izni olmuyor. normalde 6 aydan sonra gelip yerlesme iznini kaybeden uzun donem askerlik yapanlar oldu.
adam yabancilar polisine diyor ben bu surede yardim almayada turkiyede askere gidiyorum. oyle yuruyor isler.

sizin durumunuz cok farkli:
siz ogrencisiniz sizin oturma izniniz var ogrencilik suresince

fakat sansini denemekten zarar cikmaz yabancilar polisine sorabilirsin %90 red cevabi alirsin adamlar senin oturumunu uzatirken notlarini bile soruyor. hangi semesterdasin falan.[/quote]

6 ay icinde girmezse oturum izni olmuyor durumu bu konuda yabancilar subesinden izin alarak yapilan bisey. yukarida belirttim onu. yabancilar subesinden kagidin olmasin 6 ay sonrasi icin iznin olduguna dair, almanyaya sokacaklarini sanmam. yerlesme izni dedigin niederlassungserlaubnis sanirim. bunu bi ara arastirmistim ama simdi hatirlamiyorum hangi avantajlari oldugunu.

bu sekilde kurs icin gelip, kursu erken bitirip universite kaydina kadar askerligini yapip gelen bi arkadasla tanistim. hatta askerlik soz konusu olunca kolaylik sagliyolar dediler.

son olarak, dedigim yasayi okudugumda genel bi ifadece kullanilmisti ve ogrenciler icin olan kisimda da ayrica bu durum icin farkli bir durum belirtilmemisti. tavsiye edilen usul ve esaslari okudugumda bu konuda yine bisey yazmiyodu. ama bu usul ve esaslar tavsiye ediliyomus merkez parlamentodan eyalet yonetimi bunlardan istedigini alip istedigini degistirme hakkina sahipmis.eyaletten eyalete degisen bi yonetim soz konusu. en iyisini zamani gelince yabancilar subesinden ogrenicem tabi bakalim ne dicekler.

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cum Eki 12, 2012 12:31 pm

Facebookta essen konsoslugun egitim atesligi altinda grup var direk ilk agizdan cevab alabilirsiniz
So geht nicht !

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Sal Eki 30, 2012 3:21 pm

merhaba Arakdaslar,

yazilanlarin hepsini okudum. aklima bir konu takildi. Ben 3 eylul 2012 den beri almanyadayim, Uni Siegen deyim, turkiye de aof 1. sinif uluslararasi iliskiler bolumune kayitliyim. askerligimi 31 ekim 2016 ya kadar tecil edildi. aof den kaydimi sildirmedim.

sorularim,

1) ben kaydimi sildirmeden almanya\'ya geldim,. okuldan kagitlarimi toparlayip essen egitim ateseligini dosyami actirmak istiyorum. bu mumkun mu? aof\'e harc parasi yatirmayacagim icin muhtemelen otomatik kaydim ben almanyadayken silinecektir. yani turkiyeye gidersem dosya actirmadan sorun olacaktir.

2) ateselige giderken 2016 ya kadar olan tecil belgemi yanima goturup, \'\'ben tecilliydim ama aof\'u biraktim, siegen de egitime basladim , oturumu henuz almadim" diecegim, Oturum almadan dosya aciyorlarmi? haftaya sali gunu halletmek istiyorum.

Arkadaslar sizce nasil bir yol izlemeliyim. yorumlarinizi rica ediyorum, Tesekkurler

ideen12

Mesaj gönderen ideen12 » Sal Eki 30, 2012 6:41 pm

senin elinde 2016 kadar tecil belgen varsa hic sesini cikartma eve kagit falan goderirlerse gidersin ogrenci dosyasinin tek artisi pasaporta para odememek senin ertelme bitmis diye bir belge falan geirse gidersin actirirsin ilerde gidersen dil kursu hakkin faln hepsini tekrar kullanma sansin dogar atese bilgili ve iyi biri ise gidip direk sorabilirsin aslinda fakat kotusune denkgelirsen ugrastirir.

larinoca

Mesaj gönderen larinoca » Sal Eki 30, 2012 9:55 pm

Merhaba,

Ben Haziran ayinda lisans egitimimi Turkiye\' de tamamlayip ardindan Ekim ayinda master\'a baslamak uzere Almanya\'ya geldim.

Staatsman\'in ilk mesajindan buraya gelmeden tecil islemi yaptirmasak bile sorun olmayacagini cikardim. Fakat benimle ayni durumda bir arkadasim Karlsruhe konsoloslugunu aradiginda aldigi cevap, konsolosluktan askerlik tecili yaptirabilmesi icin Turkiye\'den yedek subaylik karari cikarmis olmasi gerektigi oldu.

Su durumda acikcasi elim kolum bagli kaliyor, tek sansim Turkiye\'ye donup askerlik tecilimi yaptirmak. Sizce bu durum konsolosluktan konsolosluga mi degisiyor? Basligin ilk mesajindaki belgelerle konsolosluga gidip sorunsuz bir sekilde askerlik tecil ettirebilen mevcut mu aramizda?

Yol gosterebilirseniz sevinirim, zira bu konu uzun suredir kafami kurcaliyor.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Eki 30, 2012 10:50 pm

[quote]larinoca tarafindan yazilan metin:

Merhaba,

Ben Haziran ayinda lisans egitimimi Turkiye\' de tamamlayip ardindan Ekim ayinda master\'a baslamak uzere Almanya\'ya geldim.

Staatsman\'in ilk mesajindan buraya gelmeden tecil islemi yaptirmasak bile sorun olmayacagini cikardim. Fakat benimle ayni durumda bir arkadasim Karlsruhe konsoloslugunu aradiginda aldigi cevap, konsolosluktan askerlik tecili yaptirabilmesi icin Turkiye\'den yedek subaylik karari cikarmis olmasi gerektigi oldu.

Su durumda acikcasi elim kolum bagli kaliyor, tek sansim Turkiye\'ye donup askerlik tecilimi yaptirmak. Sizce bu durum konsolosluktan konsolosluga mi degisiyor? Basligin ilk mesajindaki belgelerle konsolosluga gidip sorunsuz bir sekilde askerlik tecil ettirebilen mevcut mu aramizda?

Yol gosterebilirseniz sevinirim, zira bu konu uzun suredir kafami kurcaliyor.[/quote]

bizim memurlarin ya da burokrasimizin cilvesi diyelim bu ise.

askerlik kanununun tum maddelerini okudum nerdeyse ve sana denilen aciklamayi ne aciklayan ne de ona ima edicek bi madde hatirliyorum.

bana bu soylenen cok mantiksiz geliyo. askerlik kanununda yurtdisindaki ogrenciligin tanitilmasi sonucu yani ogrenci dosyasi actirma sonucu, tecil islemlerinin ayni sekilde devam ettigi yaziyo.

ama asker kacagi isen durum degisebiliyo. bunun disinda

facebook\'ta essen ateseliginin sayfasi var. ordan daha iyi bilgi alabilirsin. bunun disinda dilersen bi tanidigini ya da arkadasini gonder askerlik subesine orasi da sana ayni sekilde bilgi verir.

http://www.facebook.com/groups/141887719262496/

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Çrş Eki 31, 2012 2:49 am

merhaba Welly bilgi icin tesekkur ederim
asker kacagi degilim cok sukur sadece acikogretimden degil de almanyadan tecil isleini yaptirmak istiyordum oo nedenle sordum. bilgi icin tesekkur ederim.

bugun konsolosluga mail atmistim onlarda oturmunu al dosyayi acariz dedi :) facebook sayfasindan da inceleyecegim tesekkurler