Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu (YENI)

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
ugr.

Re: Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu (YENI)

Mesaj gönderen ugr. » Çrş Eyl 25, 2019 11:07 am

Askerlik tecil belgesini askerlik şubesinden mi almam gerekiyor yoksa e-devletteki yeterli oluyor mu biliyor musunuz? Askerliğim çünkü türkiyedeki üniversiteden dolayı şuanlık 2024 yılına kadar tecilli. Bu durumda yinede şimdiden öğrenci belgesi açtırmak mantıklı mı? Ve şuanki ikametim Stuttgart Konsolosluğuna bağlı fakat okuyacağım üniversite Essen konsolosluğuna bağlı. Bu durumda hangi tarafta açmam gerekir bu dosyayı?

Atimi

Mesaj gönderen Atimi » Çrş Ara 25, 2019 1:44 pm

Staatsmann yazdı: Pzt Eki 04, 2010 10:11 pm Daha once hic muayene olmamistin yanlis hatirlamiyorsam degil mi ?
Yoklama kacagi gozukmemek icin TR ye gidip askerligini kafadan 3 yil uzatabilirsin zaten..
Yok ama Turkiye\'ye gitmeden buradan yaptirmak istersen de sanirim ogrenci dosyan gerekecektir..Keske buraya gelmeden yaptirsaysdin..

Her durumda telas yapacak bir sey yok.
Merhaba Hocam. Ben haziranda türkiyede lisanstan mezun oldum,23 yaşındayım ve şu an Leipzigte yüksek yapiyorum. Edevlete göre 2 ocaktan itibaren bakaya düşüyorum. Noel tatili için Türkiye deyim şu an, gelmişken tecilimi yapayım dedim ama yurtdışında eğitim görenler konsolosluklardan tecil yapabiliyormuş galiba. Leipzigte konsolosluk olmadığı için bu aşırı zor geliyor açıkçası, yeni lisans mezunu olduğum için iki yıl tecil hakkım var bildiğim kadarıyla, sizce onu mu kullanmalıyım?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ara 25, 2019 6:58 pm

ugr. yazdı: Çrş Eyl 25, 2019 11:07 am Askerlik tecil belgesini askerlik şubesinden mi almam gerekiyor yoksa e-devletteki yeterli oluyor mu biliyor musunuz? Askerliğim çünkü türkiyedeki üniversiteden dolayı şuanlık 2024 yılına kadar tecilli. Bu durumda yinede şimdiden öğrenci belgesi açtırmak mantıklı mı? Ve şuanki ikametim Stuttgart Konsolosluğuna bağlı fakat okuyacağım üniversite Essen konsolosluğuna bağlı. Bu durumda hangi tarafta açmam gerekir bu dosyayı?
edevlet yeterli.
Ikametgahin neredeyse orada actirman lazim.
Zaten tecilli ise tekrar yaptirmana gerek yok. 2024'de gidersin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ara 25, 2019 7:00 pm

Atimi yazdı: Çrş Ara 25, 2019 1:44 pm Merhaba Hocam. Ben haziranda türkiyede lisanstan mezun oldum,23 yaşındayım ve şu an Leipzigte yüksek yapiyorum. Edevlete göre 2 ocaktan itibaren bakaya düşüyorum. Noel tatili için Türkiye deyim şu an, gelmişken tecilimi yapayım dedim ama yurtdışında eğitim görenler konsolosluklardan tecil yapabiliyormuş galiba. Leipzigte konsolosluk olmadığı için bu aşırı zor geliyor açıkçası, yeni lisans mezunu olduğum için iki yıl tecil hakkım var bildiğim kadarıyla, sizce onu mu kullanmalıyım?
Yeni mezunlarin tecil hakkindan faydalanabilirsin. Ikametgahin neredeyse oranin sorumluluk alanina giren konsolosluga gitmen lazim.
Tecil isini de yine ikametgah adresini yurtdisina aldirdiysan oranin egitim veya askerlik atesesinde yapabilirsin.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Prş Ara 26, 2019 4:31 pm

Staatsmann yazdı: Çrş Ara 25, 2019 6:58 pm edevlet yeterli.
Ikametgahin neredeyse orada actirman lazim.
Zaten tecilli ise tekrar yaptirmana gerek yok. 2024'de gidersin.
Essen konsolosluğu ile görüştüm öğrenci dosyası açtırmak ile ilgili. Türkiyedeki üniversite kaydımı silmediğim için burda öğrenci dosyası açamayacağımı söylediler. Şuanlık bi sıkıntı yok gibi.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ara 26, 2019 8:40 pm

dogru, TR'de kayitliysan zaten dosya acmasina gerek yok.

mandira10

Mesaj gönderen mandira10 » Cum Şub 14, 2020 4:13 am

ahlatt yazdı: Çrş Tem 31, 2019 1:29 am geçen sene Frankfurtta açtırmıştım, almanca belgeler yeterli oluyor. Türkçe tercüme vb istemiyorlar.
Hannover Türkçe tercüme istedi benden

baytar.muhammed

Mesaj gönderen baytar.muhammed » Sal May 26, 2020 12:24 pm

Arkadaşlar iyi günler ,
Berlin'de yüksek lisansa bu dönem başladım ve yakında ( mezuniyetten ötürü uzattığım ) tecil hakkım bitecek . Öğrenci dosyası açtırmam gerekiyor sanırım ve konsolosluğu aradığımda bana eğitim ateşeliğinin numarasını veriyor. Ateşeliği aradığım zaman kimse telefonu açmıyor. Bu durumda ne yapmam gerekiyor ? Direkt konsolosluğa mı gitmeliyim ? Önerisi olan var mı bu konuda ? Bir de istenilen belgelerde bir değişiklik var mı ? Konsolosluğa gideceksem de en azından hazırlıklı gitmek istiyorum .

Teşekkürler simdiden .

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Çrş Oca 13, 2021 5:45 pm

Merhaba arkadaşlar ben master eğitimime 1 Eylül 2017 de başladım ve hala eğitimim devam ediyor korona nedeniyle falan uzadı ve 7.semesterımdayım tezimi 8.semesterda vericem yani yaklaşık 3.5-4 sene sürecek.

Konsoloslukta öğrenci dosyam var bana her 6 ayda bir öğrenci belgemi göndermemi söylediler normalde 31 Mart 2021 e kadar olan belgeyi gönderdim fakat e-devlette 28 Ocak 2021 e kadar askerlikle ilişkisi yoktur diyo. Konsolosluk biz sadece 3 sene falan erteleyebiliyoruz diyo türkiyedeki askerlik şube konsolosluktan bize erteleme talebi gelmesi gerekiyo falan dedi okulun uzadıysa. Bu konuda bilgisi olan varmı sonuçta Almanya bana öğrencilik hakkı veriyo ama Türkiye'nin buna süre kısıtı koyma hakkı var mı ? Bugün baya stres oldum işi tek çözebilecek yer konsolosluk galiba takip edicem durumu kaçağa düşmek istemiyorum

Ben sanıyordum ki öğrenciysem sonuçta problem olmaz öğrenci belgemi gönderirsem.Bu tarz bir durum başına gelen var mı ? o yüzden yazmak istedim belki bilgi alırım diye.

teşekkürler.

yasin81

Mesaj gönderen yasin81 » Pzr Şub 27, 2022 5:11 pm

Herkese merhaba.
Burada doktor olarak çalışıyordum. Geçtiğimiz ay istifamı verdim ve önümüzdeki hafta Almanya'ya
dil kursu vizesi ile gidiyorum. 6 aylık dil kursu rezervasyonu yaptırdım ve vizem de 6 aylık. (Ağustosta bitiyor)
Askerlik tecilim temmuz ayının ortasında bitiyor. Benim sorum;
Askerlik tecilimi uzattırmam mümkün müdür? Nasıl bir yol izleyebilirim? Dil kursu belgesi ile
askerlik tecili mümkün müdür?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Askerlik işi aklımdan çıkmış ve şu an az vaktim kaldı maalesef.

İzmir99

Mesaj gönderen İzmir99 » Prş Mar 31, 2022 6:05 pm

Arkadaşlar merhaba. Büyük bir sıkıntım var. Ben yaklaşık 10 aydır Almanya’da sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyorum.(Çalışma iznim ve oturma iznim var.) Büyük bir hata sonucu askerlik tecilimi yapmadım ve şu an Bakaya durumuna düştüm. Askerlik şubesine gidip konuştuğum da bunu konsoloslukla konuşmam gerektiğini,kendilerinin yapacak birşeyleri olmadığını söyediler. Konsolosluktan randevu aldım. Bakaya durumunda olmama rağmen askerliğimi tecil ettirebilirmiyim ? (2017 yılında üniversiteden mezun oldum. Yüksek lisans için askerliğimi tecil ettirmiştim. Yaklaşık 2 aydır bakaya durumundayım.)