Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT11 ile Werkstudent olarak Calisilabilir mi?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
bern

Re: AT11 ile Werkstudent olarak Calisilabilir mi?

Mesaj gönderen bern » Prş Kas 10, 2022 9:32 pm

erasmusstudent yazdı: Cum Haz 11, 2021 10:45 am Arkadaşlar bütün yazılanları okudum konuyla ilgili ben de hala ne yapacağımı bilmiyorum, yaklaşık 1 aydır at 11 belgem ile werkstudent olarak çalışıyorum, çalıştığım firma benden sigortamın olup olmadığını sordu ben de AOK' dan olduğunu söylemiştim ve AOK at-11 imin üzerine sadece bir damga basıp orijinalini kendilerine alıp kopyasını bana vermişti yani herhangi bir sağlık sigortası numarası vermemişlerdi bende iş yerime böyle bir numaram olmadığını söyledim onlarda xxx gibi bir şey yazmamı istediler ve yazdım bu şekilde işe başladım. AOK daki kadına ilk gittiğimde demişti ki 1 euro bile kazanacak olursan bana haber ver demişti ben de 110 euro ödemek istemiyorum açıkçası ve haber vermek de hiç içimden gelmiyor böyle şu an devam ediyorum sürece eğer yaptırmazsam ilerde bir şey olur mu bilmiyorum sonuçta 6 ay burada duracağım ve o süre boyunca elimde bir at 11 belgesi var ilerde sen burada çalışmışsın sigorta yaptırmadan sana vize vermiyoruz derler mi ondan şüphe duyuyorum yani ileride bu bir sorun olur mu diye eğer olacaksa tekrar almanyaya gelmek istediğimde bir sorun çıkartırlarsa mecbur bu parayı ödeyeceğim ödemekte bir o kadar mantıksız werkstudent ile çalışırken ama ne yapalım el mahkum şu anlık sadece bekliyorum olurda bana bir yazı vs gelir belki diyerekten.
Aynı durumu ben de tk’da yaşadım. Önceden aok’da normal öğrenci sigortam vardı çünkü werkstudent olarak çalışıyordum dolayısıyla aldığım paradan 100€ küsür kesilse de bana yetiyordu sonra minijob sınırını biraz aşan daha düşük maaşlı bir işe geçektim aok “hayır eğer geçiyorsa at11 olmaz.” Dedi ben de tk ya gittim oradaki adam onlarda Freibetrag denen bir olay olduğunu ve minijob sınırını 100€ ya kadar aşabileceğimi yine de at11 im ile sigortalı kalabileceğimi söyledi. Bunun üzerine tkya geçtim sonra evime bir belge geldi iki ay içinde sigorta parası ödemeye başlamalısınız diye TK’dan. Bunu alıp Tkya geri gittim ve tabi ki o gün benle orda konuşan adam başka bölüme geçmiş orada benle başka bir kadın ilgilendi ve sanki iş arkadaşının beni yanlış bilgilendirmesi benim suçummuş gibi bana sürekli sinirli ses tonuyla göz devirerek laf sokarak “hayır böyle bir şey yok minijob bile olsanız paşa paşa ödeyeceksiniz o sağlık sigortasınızı isterseniz ayda 1€ kazanan yine de ödeyeceksiniz bu at11 sadece çalışmayan öğrenciler için geçerli.” Dedi. Ben mal gibi TK’ya geçtiğim ile kaldım afedersiniz. O kadar sinir bozucu bir olay ki ne yapacağımı bilmiyorum kadın öyle emin konuştu ki beni şuanda at11 ile minijob yapan arkadaşlarımın yasal olmadığına ve sonra kol gibi fatura ödeyeceklerine inandırdı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilecek konu hakkında güncel bilgisi olan var mıdır?:(