Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturduğum WG'den sözleşmem bitmeden önce ayrılmak için kanunlarla ilgili bilgisi olanlar yardım edebilir mi?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Bilu1

Oturduğum WG'den sözleşmem bitmeden önce ayrılmak için kanunlarla ilgili bilgisi olanlar yardım edebilir mi?

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Oca 08, 2018 9:27 pm

Oturduğum WG de ev sahibi ile sorunlarım var. Sürekli evi gözetlemesi, evde kimse yokken eve girebilmesi arada geçen tartışmalar vs dolayıyla aynı zamanda evin konumu okula uzak ve fiyatı çok pahalı. Ve ev ile ilgili sorunlardan dolayı internet bağlatilamiyor aynı zamanda evde ısınma problemi var. Kaliofer olmasına rağmen ev ısınmıyor. Bu sebeblerden ötürü en önemlisi de ev sahibinin bana sürekli bağırıp çağırması dolayısıyla evden çıkmak istiyorum ancak ev sahibi ile konuştuğumda yasalar gereği en az 3 ay daha evde oturmam gerektiğini, oturmasam da kirayı ödemem gerektiğini söyledi. Aynı zamanda eve yerime birini bulmak istersem eğer kendisinin de onayı gerektiğini ekledi. Bu şartlarda evi 3 ay daha beklemeden terk etmek için öne sürebileceğim başka bir yasa vs var mi? Bu konuda bilenler yazarsa çok sevinirim. Almanca veya ingilizce bu konu ile ilgili yasaların yazıldığı sayfalarının linklerini de atabilirsiniz. Onun dışında ev sahibi hiç bir şekilde anlaşmaya yanaşmıyor ancak yasaları ihlal etmeden baskı yapmayı düşünüyorum. Oturduğum evin alt katındaki evde oturuyor ve mesela gürültüyü pek sevdiği söylenemez. Aksam saat 22:00' a kadar yüksek sesle hard metal müzik dinleyip ( özellikle yatak odasının bulunduğu yerde ) en cok ses cikaran ayakkabilarimi giyip ziplayarak dans etmek gibi yıldırma politikalarım var. Aynı zamanda bir yerde okumustum kirayı gec yatirmak evden kovulma sebebi olarak gosterilebilirmis. Eğer ben kirayı geç yatirmaya baslarsam bunun bana herhangi bir zararı olur mu? Çünkü eve yüksek miktarda depozito ödedim onun da yanmasını istemiyorum. Ya da hukuksal olarak problem çıkmasın. Onun disinda onerebileceginiz baska yildirma politikalari kapsaminda hareket var mi? Yardimlariniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

jobbabemeek

Re: Oturduğum WG'den sözleşmem bitmeden önce ayrılmak için kanunlarla ilgili bilgisi olanlar yardım edebilir mi?

Mesaj gönderen jobbabemeek » Pzt Oca 08, 2018 11:34 pm

Ev sahibinin kiraladığı evi görmeye hakkı var, ancak öncesinde bunu belirtmesi ve izin alması gerekiyor. Evde kimse yokken sizden habersiz giremez yani. http://www.mietrechtslexikon.de/a1lexik ... tigung.htm

Onun dışındaki konular pek somut değil gibi geldi, bilemedim. Sana neden bağırıyor, neden kavga ediyorsunuz, pek bilgimiz yok. Ev ısınmıyor derken de kaloriferler yanmasına rağmen mi ısınmıyor, yoksa kaloriferler mi yanmıyor? Yanmıyorsa havasına baktın mı? Okula uzaklık falan, taşınmadan önce düşünülmesi gereken şeyler.

Bu arada evet, kanunen ev sahibine 3 ay öncesinden haber vermen gerekiyor çıkacağını. Anca kendi aranızda anlaşırsınız, yerine başkasını bulur çıkarsın. Ben başka çare bulamadım. Ama başta da dediğim gibi senden izinsiz giremez ev sahibin, üstüne düşebilirsin bunun. Bunu gerekçe göstererek çıkma hakkın doğabilir belki. Çeşitli kurumlar olur kiracıları koruma adına, onlara ulaşabilirsin.

Bilu1

Re: Oturduğum WG'den sözleşmem bitmeden önce ayrılmak için kanunlarla ilgili bilgisi olanlar yardım edebilir mi?

Mesaj gönderen Bilu1 » Sal Oca 09, 2018 1:04 am

jobbabemeek yazdı: Pzt Oca 08, 2018 11:34 pm Ev sahibinin kiraladığı evi görmeye hakkı var, ancak öncesinde bunu belirtmesi ve izin alması gerekiyor. Evde kimse yokken sizden habersiz giremez yani. http://www.mietrechtslexikon.de/a1lexik ... tigung.htm

Onun dışındaki konular pek somut değil gibi geldi, bilemedim. Sana neden bağırıyor, neden kavga ediyorsunuz, pek bilgimiz yok. Ev ısınmıyor derken de kaloriferler yanmasına rağmen mi ısınmıyor, yoksa kaloriferler mi yanmıyor? Yanmıyorsa havasına baktın mı? Okula uzaklık falan, taşınmadan önce düşünülmesi gereken şeyler.

Bu arada evet, kanunen ev sahibine 3 ay öncesinden haber vermen gerekiyor çıkacağını. Anca kendi aranızda anlaşırsınız, yerine başkasını bulur çıkarsın. Ben başka çare bulamadım. Ama başta da dediğim gibi senden izinsiz giremez ev sahibin, üstüne düşebilirsin bunun. Bunu gerekçe göstererek çıkma hakkın doğabilir belki. Çeşitli kurumlar olur kiracıları koruma adına, onlara ulaşabilirsin.
Haklisin aslında evin uzakligini vs eve taşınmadan düşünmeliydim. Ancak almanyaya geleli 3 ay oldu ve gelmemin 2.gününde buldum evi çok acemiliğime geldi. Ev sahibi 300€ oda fiyatı ve 35€ yan masraflar (Neben kosten) dedi. Ben de sehir merkezinden uzak ama kirasina gore iyi oldugunu dusundum. Aynı zamanda o neben kosten ile olan fiyati her şey dahil fiyatı olarak algıladım zaten sorun da orda başladı diğer WG'de kalan çocuklar da o fiyati her sey dahil şekilde algilamis sonra bize birden elektrik, gaz vs faturalari falan gelmeye basladi. Bizde kontrata dahil değil mi bu yan masraf olarak sorduğunuz da ev sahibi "elektrik fiyatı sadece binanın dış aydınlatması için kullanılan elektrik için kontrata dahil, sizin dairenizin elektriğini kendiniz ayrıca ödemeniz gerekiyor" vs dedi. Dediğim gibi benim kontrat çok acemiliğime gelmiş ben elektrik dahil deyince o ince detayı sormak benim aklıma gelmemisti. Faturalarla birlikte toplam masraf birden bayağı artı. Onun disinda kalorifer olayına gelince kalorifer yanıyor ancak evin yalıtımı yok galiba o yüzden ev bir türlü ısınmıyor. Kaloriferi en yüksek ayarda yakmama rağmen ev bayağı soğuk. Bunu özellikle arkadaşlarının WG'sine gittiğimde net bir şekilde fark edebiliyorum. Ayrıca o yakilan gazdan dolayı da ayrıca fatura ödemem gerekiyor ki evi sicakcik olan bir çok arkadaşım neben kosten ödediklerini bu yüzden ek fatura almadıklarını söylüyorlar. Ev sahibinin bağırmasına gelince mesela mutfakta yemek pişirirken mutfağın camları bugulaniyor tabi sürekli dışardan evi gözetliyor bu camin buğlandigini görünce hemen bizim eve damlıyor ve kavga çıkarıyor evine zarar veriyormuşuz yemek yaparken camin açık olması gerekiyor ve sürekli o cami silmemiz vs diyor. Sorun şu ben buna artık çok dikkat ediyorum 1 sn bile en ufak buğlanmaya izin vermiyorum ancak bunu daha normal bir dille sesini yükseltmeden söylerse de anlaşılan bir durum olur. Ayrıca oda arkadaşlarım müzik okulunda okuyorlar ve evde instruman çalmaları gerekiyor ve biraz gece kalsinlar buna tabikide hemen damlıyor yine kavga gürültü. Ben şuana kadar keman sesinden vs hiç rahatsız olmadım ancak o kadının gelip bağırması o kadar sinir bozucu ki. Ya da mesela ilk taşındığımızda yine oda arkadaslarim evin koridoruna ip çekip çamaşır kurutmaya çalışmışlardı. (Hatta ben bu fikri garip bulmakla beraber gayet yaratıcı da bulmustum) tabi ev baskınları sırasında bunu gören ev sahibi yine bir kavga gürültü. Bu şekilde camasir kurutmak evin ısıtma sistemine zarar veriyormus. Yani diğer iki çocuktan başka ülkeden gelmiş ne bilsin böyle bir şeyi. Hatta ben de ilk defa duyuyorum evin koridoruna çamaşır ipi aşıp çamaşır kurutmanın evin ısıtma sistemine zarar verdiğini. Yani bir çok olayda bağırıp çağırması direk bana olmasa da ayni evde oturuyorum ve sürekli bu şekilde gelmesinden rahatsız oluyorum. Yani tabikide uyarabilir en doğal hakkı ancak tarzı gerçekten çok kaba. Aynı zamanda geçenlerde evin banyosunda küf oluşmuş ki ben hayatımda küf görmemiştim bu yüzden onun ne olduğunu anlamamıştım bile orda çıkan bagirismalarin boyutunu sen düşün. Ki ben de diger oda arkadaşlarım da kadına en ufak yüksek sesle bir şey söylemememize rağmen kadının bu tavrını anlamış degilim. Zaten o küf konusunda da banyonun yenilenmesi gerektiğini ve bunun masraflarını da benim (ve diğer oda arkadaslarimin) ödemesi gerektiğini söyledi. Ben de internette yaptığım küçük bir araştırmanın sonucunda bunun çok büyük bir problem olmadigini ve temizlemek için özel maddeler olduğunu vs gördüm alıp temizledim ki şuan görünüş itibari ile ise yaradı bayağı ama tabi dışardan dikizlemeleri sırasında bunu da gordu ve hemen eve damladı iste yine bağırış çağırış başladı. Benim hiç bir şekilde bunu bir şeyi temizlemeye çalışmama izinim olmadığını ve bir firmanın gelip banyoyu yenilemesi gerektiğini söyledi ama kesinlikle bir kere olsun normal bir ses tonu takinmaz. Yani daha anlatmadığım bir sürü olay var ama küf konusunda ben en ufak bir şey söylediğim de ki hiç bir şekilde parasını ödemeyeceğimi falan söylemedim zaten diger arkadaslarla verdiğimiz toplam depozito da 2.000€ civarı ona el koyabilir. Sadece sorunun cozumunu ile ilgili arastirma yaptigimi ve gelecek firma ile gorusmek istedigimi soyledim. Ve hemen kendini savunmaya geçti kendisinin ev kiralama hukukunu bildiğini aynı zamanda ev sahibi koruyucu sigortası olduğunu benimse hukuku onun kadar bilmediğimi ayni zamanda almancamin onun kadar iyi olmadigini diger oda arkadaslarimin ise hic almanca bilgisi olmadigini bu yuzden onlarin da pek bir sey yapamayacağini ve her hangi bir kiracı koruma sigortam olmadığını mahkemeye gidersek mahkemenin her türlü onun tarafında olacağını söyledi. Bu 3 ayda yaşadığım bunlar ve anlatamadığım bir çok olaylar dolayısıyla bu kadının ben pek iyi niyetli olduğuna inanmıyorum. Bir an önce bu kadından ve o odadan kurtulmak istiyorum ama bu sefer konuşarak her hangi bir sorununu söylemek yerine daha yasal olarak bir şeyler yapmam gerekiyor. Aslında bana da çok müthiş bir tecrübe oldu şuan bayağı alman kira hukukunu okuyorum. Bir daha anlaşma yaparken pür dikkat tek tek bütün her şeyi ince eleyip sık dokumam gerektiğini öğrendim. Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama belki hukuk bilen biri yardım edebilir.

Onun dışında kurumlarla da en kısa sürede konuşmayı düşünüyorum.