Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Süppp

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen Süppp » Prş Eki 18, 2018 1:42 pm

miaskacik yazdı: Prş Eki 18, 2018 12:47 pm Biraz rahatladım şimdi, ben daha önce de yazdığım gibi okuyacağım şehirdeki yabancılar bürosunu aradım bu Dalı, ve onlar olumlu yanıt verdiklerini söylediler bana. İstanbul’da 1 gün sonra kargoya vermiş, aslına bakarsanız olumsuz düşünmüyorum ama 3 haftada belli olmasına takıldım. Olumlu gelirse onun da tahmin ettiğim sebeplerini burada yazıcağım.
Hocam hayırlı olsun, bence her şey yolunda. 3 hafta bence gayet yeterli bir süre asla takılmayın bu duruma ve kendinizi hırpalamayın lütfen

Süppp

Mesaj gönderen Süppp » Prş Eki 18, 2018 1:44 pm

Mzeynep yazdı: Çrş Eki 17, 2018 10:41 am İtiraz dilekçeniz incelenmesi çercevesinde aşağıdaki beşgenin tarafımıza iletilmesi rica olunur
- ÖSYM belgesi
Hocam umarım her şey yolunda gider. Şimdi ben de konsolosluk önünde bekliyorum pasaportumu verip durumu öğrenmek için. İçim rahat etmedi atladım uçağa geldim kendim teslim etmek için

Kartanesi

Mesaj gönderen Kartanesi » Prş Eki 18, 2018 2:06 pm

hızlıgonzalez yazdı: Prş Eki 18, 2018 1:22 pm Merhaba,

Bende 24 Eylül'de başvurmuştum. Bugün konsolosluğu aradım ve halen işlemde olduğunu söyledi. Okulum 8 ekimde başladı ve vizem halen sonuçlanmadı. 24 Eylül'de yakın tarihte başka başvuru yapan arkadaşlar var mıdır?
Ben 22 Ağustos’ta başvuru yaptım ankaradan halen cevap yok benim okulumda 11 ayın 15 de başlıyor dil kursum başladı sınava giremedim n ne olucak bilmiyorum 🤔

hızlıgonzalez

Mesaj gönderen hızlıgonzalez » Prş Eki 18, 2018 2:09 pm

Kartanesi yazdı: Prş Eki 18, 2018 2:06 pm Ben 22 Ağustos’ta başvuru yaptım ankaradan halen cevap yok benim okulumda 11 ayın 15 de başlıyor dil kursum başladı sınava giremedim n ne olucak bilmiyorum 🤔
Sizin de baya olmuş başvuralı. Hangi üniversiteye başvurmuştunuz? Konsolosluk ile görüştünüz mü?

Kartanesi

Mesaj gönderen Kartanesi » Prş Eki 18, 2018 2:28 pm

hızlıgonzalez yazdı: Prş Eki 18, 2018 2:09 pm Sizin de baya olmuş başvuralı. Hangi üniversiteye başvurmuştunuz? Konsolosluk ile görüştünüz mü?
Stuttgart üniversitesi. Evet bir kez aradım işlemde dediler bana geçen hafta aramıştım sürekli arayıp ters tepmekte istemiyorum bilmiyorum ne olucak 😰

Mzeynep

Mesaj gönderen Mzeynep » Prş Eki 18, 2018 2:46 pm

Süppp yazdı: Prş Eki 18, 2018 1:44 pm Hocam umarım her şey yolunda gider. Şimdi ben de konsolosluk önünde bekliyorum pasaportumu verip durumu öğrenmek için. İçim rahat etmedi atladım uçağa geldim kendim teslim etmek için
Umarım hocam da sanki bişeyler yolunda gidito gibi hissediyorum öyle olmasa nden benden bu gelgeyi istesinler ki?
Bir de pasaportunuzu aldınuz mu sonuç nedir?

hızlıgonzalez

Mesaj gönderen hızlıgonzalez » Prş Eki 18, 2018 2:49 pm

Kartanesi yazdı: Prş Eki 18, 2018 2:28 pm Stuttgart üniversitesi. Evet bir kez aradım işlemde dediler bana geçen hafta aramıştım sürekli arayıp ters tepmekte istemiyorum bilmiyorum ne olucak 😰
Bakalım bekleyip göreceğiz. 24 Eylül'e yakın bir tarihte başvuru yapanlar vize sonuçları netleşen olursa haber verebilir mi acaba_?

miaskacik

Mesaj gönderen miaskacik » Prş Eki 18, 2018 4:20 pm

Süppp yazdı: Prş Eki 18, 2018 1:42 pm Hocam hayırlı olsun, bence her şey yolunda. 3 hafta bence gayet yeterli bir süre asla takılmayın bu duruma ve kendinizi hırpalamayın lütfen
Merhabalar tekrar,
27 Eylül’de İstanbul’da başvuru yaptım ve bugün vizem ulaştı. Burada yazılanlardan yola çıkarak 3 haftada çıkmasını beklemiyordum, korktum açıkçası. Benden önce başvuru yapan ve henüz vizesi sonuçlanmayan arkadaşlar strese kapılmasınlar. Benimkinin düşündüğümden erken Çıkmasının sebeplerini, kendi fikrime göre şöyle;
1. Gideceğim okulda daha önce bir etkinliğine katıldım ve sunum yaptım. Şimdi Master için gidicem. Daha önce Almanya’da akademik etkinliklerde 4 kez yer aldım.
2. Motivasyon mektubumda (İngilizce) tez başlığım dahil olmak üzere her detayı yazdım. Kendim Amerika’da okuyacak öğrencilerle bu tarz başvurular için yazılar yazıyoruz, özellikle spesifik olarak ne amaçlıyorsun, neden neden o ülke, neden o okul, neden o bölüm gibi genelden özele her şeyi açık bir şekilde belirttim. Benim okul kaydım vize randevumdan 3 gün sonra bittiği için vizede okula çoktan kayıt olmuş, harcı yatırmıştım. Bu durumun yanlış anlaşılmamasını, başka şansımın olmadığını ve verilecek her kararı saygıyla karşıladığımı falan da yazdım.
3. Benim derslere birkaç hafta geç gitmemin telafi edilebileceğini ve hocamın bu yönde bana çoktan okuma listelerini yolladığını belirttim.
4. En büyük dezavantajım, 30 yaşında olmam ve şu an ücretsiz izinde olan bir öğretim görevlisi olmamdı. Buna takılmamaları için geri döneceğimi birçok yerde sebepleriyle beraber verdim.
Sonuç olarak tüm red verme ihtimallerini düşünerek hepsine cevap vermeye çalıştım ve en son vizemi aldıktan bir gün sonra muhtemelen hemen Almanya’ya gidip derslerime başlayacağımı yazdım. Nitekim, vizemin geçerliliği yarın başlıyor. Motivasyon yazım 4 sayfa sürdü. ( 4 sayfa evet fazla uzun ama her şeyi tek tek anlatmak istedim, onun dışında motivasyon yazısının oldukça dikkate alındığını vizem bu kadar hızlı gelince anladım)
Mesajımı ukalalık olarak algılabmaz umarım, aslında benim en büyük korkum yaşım ve Türkiye’deki işimdi. Bundan sonra başvuracak adaylara umarım faydası olur.

Herkesin vizesi en yakın zamandan gelir inşallah 🙏

Mzeynep

Mesaj gönderen Mzeynep » Prş Eki 18, 2018 4:50 pm

ArkDaşlar aranızda red alıp itiraz ettikten sonra konsosluk tarafından belge istenip daha sonra işlemi olumsuz sonuçlanan varmı? Bende reddime itiraz ettm gecen bi mail le ösym belgesi istediler böyle bi durumla karşılaşan var mı?

NoNick01

Mesaj gönderen NoNick01 » Prş Eki 18, 2018 5:00 pm

miaskacik yazdı: Prş Eki 18, 2018 4:20 pm Merhabalar tekrar,
27 Eylül’de İstanbul’da başvuru yaptım ve bugün vizem ulaştı. Burada yazılanlardan yola çıkarak 3 haftada çıkmasını beklemiyordum, korktum açıkçası. Benden önce başvuru yapan ve henüz vizesi sonuçlanmayan arkadaşlar strese kapılmasınlar. Benimkinin düşündüğümden erken Çıkmasının sebeplerini, kendi fikrime göre şöyle;
1. Gideceğim okulda daha önce bir etkinliğine katıldım ve sunum yaptım. Şimdi Master için gidicem. Daha önce Almanya’da akademik etkinliklerde 4 kez yer aldım.
2. Motivasyon mektubumda (İngilizce) tez başlığım dahil olmak üzere her detayı yazdım. Kendim Amerika’da okuyacak öğrencilerle bu tarz başvurular için yazılar yazıyoruz, özellikle spesifik olarak ne amaçlıyorsun, neden neden o ülke, neden o okul, neden o bölüm gibi genelden özele her şeyi açık bir şekilde belirttim. Benim okul kaydım vize randevumdan 3 gün sonra bittiği için vizede okula çoktan kayıt olmuş, harcı yatırmıştım. Bu durumun yanlış anlaşılmamasını, başka şansımın olmadığını ve verilecek her kararı saygıyla karşıladığımı falan da yazdım.
3. Benim derslere birkaç hafta geç gitmemin telafi edilebileceğini ve hocamın bu yönde bana çoktan okuma listelerini yolladığını belirttim.
4. En büyük dezavantajım, 30 yaşında olmam ve şu an ücretsiz izinde olan bir öğretim görevlisi olmamdı. Buna takılmamaları için geri döneceğimi birçok yerde sebepleriyle beraber verdim.
Sonuç olarak tüm red verme ihtimallerini düşünerek hepsine cevap vermeye çalıştım ve en son vizemi aldıktan bir gün sonra muhtemelen hemen Almanya’ya gidip derslerime başlayacağımı yazdım. Nitekim, vizemin geçerliliği yarın başlıyor. Motivasyon yazım 4 sayfa sürdü. ( 4 sayfa evet fazla uzun ama her şeyi tek tek anlatmak istedim, onun dışında motivasyon yazısının oldukça dikkate alındığını vizem bu kadar hızlı gelince anladım)
Mesajımı ukalalık olarak algılabmaz umarım, aslında benim en büyük korkum yaşım ve Türkiye’deki işimdi. Bundan sonra başvuracak adaylara umarım faydası olur.

Herkesin vizesi en yakın zamandan gelir inşallah 🙏
Allah utandırmasın. Hayatınızda başarılar dilerim.

Umarım diğer bekleyenler de hayırlısı ile vizelerini alırlar.

Mardersahi

Mesaj gönderen Mardersahi » Prş Eki 18, 2018 5:10 pm

burningred yazdı: Cum Ağu 10, 2018 6:26 pm Arkadaşlar merhaba bugün izmir alman konsolosluğunda vize randevum vardı. almanca dil sertifikam yok. Liseden geçen sene 90,18 ortalama ile mezun oldum ÖSYM puanım 414 sıralamam 36 bindi. Ege Üniversitesi Bilgisayar Müh. kazandım hazırlık muafiyet sınavına girip başarılı olup direk bölüme başladım bir sene orada okudum. Zaten lisans eğitimimi Almanyada almak istiyordum Mayıs ayında birkaç üniversiteye başvurdum. Bunlardan biri de Wuppertal üniversitesi idi, üniversitenin kendi bünyesinde vermiş olduğu Almanca hazırlık eğitimi ve aynı zamanda bölüme başvurmuştum ve kabulüm de 12 Temmuzda oradan geldi(diğer ünilerden bir haber henüz yok). Hazırlığı başarıyla bitirdiğim takdirde de bölüme(lisans eğitimi) başlayabiliyorum. Görüşmeye giderken biraz heyecanlıydım içeri alındım belgelerim düzenlendi beklemeye başladım. Görüşmem 2 numaralı gişede gerçekleşti. Karşıma yaşlı ve soğuk bir vize memuru geldi. Ne için gittiğimi sordu, dil hazırlık ve lisans eğitimi için dedim. Bu arada kadının Türkçesi çok iyi değildi aksağanı bozuktu ve bazen konuşmakta zorlanıyordu. Biraz belgelerimi inceledi hangi üniversite hangi şehir gibi sorular sordu. Buraya kadar fena değildi, gerçi kadının soğuk ve aksi tavırları beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştı (internetten araştırırken izmir konsolosluğunun diğer illerdekine göre daha rahat ve sıcak olduğunu okumuştum).

Sonrasında bilgisayara bilgilerimi girerken aniden dönüp şu ahizeyi ağzından uzakta tutar mısın nefes sesin geliyor dedi. Bunu bu şekilde söylemesine çok şaşırdım moralimi bozdu açıkçası. Daha sonra liseden mezun olduktan sonra bir yıl ne yaptın diye sordu. Ege üniversitesinde Bil Müh okudum dedim ama kaydımı dondurucam dedim. Ama hala orda okuyo gözüküyosun değil mi dedi. Evet dedim. Ben lisans eğitimine başlayacağım için sadece lise diplomam ve ösym kazandı belgemi getirmiştim. Egeden öğrenci belgesi alabilir misin diye sordu. Alınca posta ile bana gönderirsin dedi. Ayrıca alabilirsen transkriptini alamazsan da lise transkriptini de koy postaya dedi. Ben bu belgeleri görüşmeden çıktıktan sonra gidip aldım fakat Egede okuduğum birinci sınıfta ilk dönem notlarım fena olmasada ikinci dönem notlarım bu başvuru işleriyle uğraşıp derslerle ilgilenmememden dolayı kötü. Fakat lise notlarım gayet iyi. Postaya sadece öğrenci belgesi ve lise transkriptini koyup göndersem nolur sizce?

Sonrasında Almanca sertifikan var mı dedi. Hayır yok dedim. Herhangi bir Almanca eğitimin var mı dedi. Lisede ikinci yabancı dil olarak Almancayı almıştım dedim. Yani 4 sene mi gördün Almanca dedi. Evet dedim yaklaşık 300-400 arası saat yapıyor dedim. Almanca uzun bir şey sordu anlamadım. Pardon anlamadım dediğinizi dedim ama kendimi Almanca tanıtabilirim isterseniz dedim. Ben de senden onu istemiştim zaten neyse tanıt hadi dedi. Birkaç cümle kurdum sonra surat ekşitti. Almanyadaki akrabalarımı sordu isimlerini yaşadıkları yeri mesleklerini sordu. Mezun olduktan sonra napmayı düşünüyorsun dedi. Ülkeme dönüp çalışmayı ya da staj yapmayı düşünüyorum dedim. Almanyada kalıp çalışmayı düşünmüyor musun dedi. Hayır dedim. Ama Almanyanın bilgisayar mühendislerine ihtiyacı var çok fazla bilgisayar mühendisi alıyor dedi. Ben de Türkiyenin daha çok ihtiyacı var o yüzden ülkeme dönmeyi düşünüyorum dedim. Peki yüksek lisans yapmayı düşünmüyor musun Almanyada ya da başka bi yerde dedi. Onu şu an kesin söyleyemem ama olabilir dedim. Sonra bi 10-15 dk bilgisayara bir şeyler girdi. Senin bilgilerini giriyorum da bir de arada süsleyerek yazıyorum o yüzden uzun sürüyor dedi. Annemin babamın mesleğini sordu. Kardeşin var mı dedi. İkiz kardeşimin olduğunu söyledim. Aa öyle mi dedi o nerde ne okuyor dedi. Eskişehirde hukuk okuyor dedim. İkizler ayrıldı mı o zaman dedi güldü (görüşmedeki en samimi andı bu). Evet maalesef dedim. Neden maalesef dedi. E insan özlüyor dedim. Evet doğru dedi. Wuppertalda başvurduğum bölümün derslerini saymamı istedi. Ona hazırlıklıydım ve ilk dönem derslerini saydım. Ayrıca 75 euroyu en başta vermeme rağmen görüşme esnasında 3 kere senden para aldım mı diye sordu ve bir ara görüşmenin tam ortasında ben bi mola vereyim sen de bi su iç deyip gitti bi 10 dk karşımda çay içip geldi (????). Hiç Almanca ile ilgili bir belge getirme şansın yok mu şu an tek handikapın o ben senin iyiliğin için söylüyorum gibisinden bir şey dedi. Ben de maalesef dedim. (Aslında bu soruya "Zaten oraya ilk önce Almanca öğrenmek için gidiyorum." cevabını önceden düşünmüştüm fakat görüşme esnasında çok demoralize olduğum için söylemeyi planladığım çoğu şey aklıma gelmedi.)

Sonrasında posta ile göndermemi istediği belgeleri yazıp verdi. Bu belgeleri de gönder o zaman yabancılar şubesine göndericem belgelerini dedi.

Arkadaşlar aklımda kalanlar bunlar. İçeride 2 saate yakın kaldım.Genel olarak kadın beni tersleme ve sıkıştırma çabası içindeydi ama bazı yerlerde sanki vize almamı istiyormuş gibi davrandığı da oldu ve konsolosluk direk ret verecek olsa niye postayla belge göndermemi istesinler diye düşündüm ama yine de görüşmeden sonra moralim baya bi bozuldu. A/T11 belgem, bloke hesapta 8640 euro para, Wuppertaldan kabulüm vardı baya bi umutluydum fakat bu görüşme beni çok endişelendirdi. Kadının istediği belgeleri de aldım çevirttirip onaylatıp hemen göndericem. Ama umutlarımı baya bi düşürdü görüşme. Umarım ret gelmez. Daha önceden tecrübesi olan ya da bilen arkadaşlar siz ne düşünüyorsunuz?
Merhaba ben de Wuppertal'a başvurmak istiyorum. Mümkünse mail adresinizi alabilir miyim universite sayfasında hazırlık için çok net yazılmamış süreç hakkında bir takım sorularım var...

miaskacik

Mesaj gönderen miaskacik » Prş Eki 18, 2018 8:28 pm

Mardersahi yazdı: Prş Eki 18, 2018 5:10 pm Merhaba ben de Wuppertal'a başvurmak istiyorum. Mümkünse mail adresinizi alabilir miyim universite sayfasında hazırlık için çok net yazılmamış süreç hakkında bir takım sorularım var...
Buradan e-mail adresimi nasıl paylaşabilirim bilmiyorum açıkçası, dilerseniz buradan sorun, herkes yorum yapsın.

Mardersahi

Mesaj gönderen Mardersahi » Prş Eki 18, 2018 9:04 pm

miaskacik yazdı: Prş Eki 18, 2018 8:28 pm Buradan e-mail adresimi nasıl paylaşabilirim bilmiyorum açıkçası, dilerseniz buradan sorun, herkes yorum yapsın.
viewtopic.php?f=7&t=12600
Şöyle link paylaşsam vize anı defteri olduğu için yöneticileri kızdırmak istemiyorum ama cidden soruya cevap bulamadım yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum

Zehel

Mesaj gönderen Zehel » Prş Eki 18, 2018 9:21 pm

hızlıgonzalez yazdı: Prş Eki 18, 2018 1:22 pm Merhaba,

Bende 24 Eylül'de başvurmuştum. Bugün konsolosluğu aradım ve halen işlemde olduğunu söyledi. Okulum 8 ekimde başladı ve vizem halen sonuçlanmadı. 24 Eylül'de yakın tarihte başka başvuru yapan arkadaşlar var mıdır?
Merhaba, ben de 24 eylül'de başvurdum. Benim de vizem hala sonuçlanmadı. UPS'den sürekli kontrol ediyorum ama hiçbir şey yok. Erasmus öğrencisiyim diye bir tek alnıma yazmadığım kaldı. Adamlar vize vermemek için ayrı bir çaba gösteriyorlar. Ben hiç konsolosluğu aramadım ama mail atıp okulumun başladığını artık gitmem gerektiğini ilettim. Onlar da yabancılar dairesine bildirdiklerini söylediler ama nafile... ne gelen var ne giden.

Mfatih1453

Mesaj gönderen Mfatih1453 » Prş Eki 18, 2018 9:59 pm

Selam arkadaslar ben pazartesi dil egitim vizesine basvurdum bugun pasaport kargoya verilmis 3 gunde soniclanmasi normal mi acaba?

Süppp

Mesaj gönderen Süppp » Prş Eki 18, 2018 10:10 pm

Mfatih1453 yazdı: Prş Eki 18, 2018 9:59 pm Selam arkadaslar ben pazartesi dil egitim vizesine basvurdum bugun pasaport kargoya verilmis 3 gunde soniclanmasi normal mi acaba?
Hocam üzgünüm ama çok büyük ihtimalle red yanıtını verdiler. : (

Süppp

Mesaj gönderen Süppp » Prş Eki 18, 2018 10:15 pm

Mzeynep yazdı: Prş Eki 18, 2018 2:46 pm Umarım hocam da sanki bişeyler yolunda gidito gibi hissediyorum öyle olmasa nden benden bu gelgeyi istesinler ki?
Bir de pasaportunuzu aldınuz mu sonuç nedir?
Hocam gittim söyledim aldırlae içeri. İtirazımı kabul etmişler. Yabancılar dairesinde işlemde dediler. Ayın 28 ine kadar susma zamanı var dediler. Dedim susma zamanı nedir bana hemen ertesi güne vizeli verileceği söylenmişti telefonda dedim ( olayı biraz abarttım orda ). Ama kadın bu konuda benim yanlış bilgilendirildiğimi söyledi. Susma zamanı dedikleri mevzu şuymuş, duyurmaları için bekledikleri süre ( max ). Bu zaman geldiğinde duyurmak zorundalarmış veya erken de söyleyebilirlermiş. İşin kötüsü 2 kasım benim için uzatılan son süre kayıt için ve açıkcası yetişebilir miyim bilmiyorum. Çok yorucu bir süreç ve hevesim bir şeye kalmadı açıkcası.

hızlıgonzalez

Mesaj gönderen hızlıgonzalez » Prş Eki 18, 2018 11:07 pm

Zehel yazdı: Prş Eki 18, 2018 9:21 pm Merhaba, ben de 24 eylül'de başvurdum. Benim de vizem hala sonuçlanmadı. UPS'den sürekli kontrol ediyorum ama hiçbir şey yok. Erasmus öğrencisiyim diye bir tek alnıma yazmadığım kaldı. Adamlar vize vermemek için ayrı bir çaba gösteriyorlar. Ben hiç konsolosluğu aramadım ama mail atıp okulumun başladığını artık gitmem gerektiğini ilettim. Onlar da yabancılar dairesine bildirdiklerini söylediler ama nafile... ne gelen var ne giden.
Merhaba,

Hangi universiteye kabul aldınız? Bir de hangi şehitden başvurdunuz?

burningred

Mesaj gönderen burningred » Prş Eki 18, 2018 11:12 pm

Mardersahi yazdı: Prş Eki 18, 2018 5:10 pm Merhaba ben de Wuppertal'a başvurmak istiyorum. Mümkünse mail adresinizi alabilir miyim universite sayfasında hazırlık için çok net yazılmamış süreç hakkında bir takım sorularım var...
Merhaba mail adresim arda-ozturk_***.com

Zehel

Mesaj gönderen Zehel » Cum Eki 19, 2018 1:49 am

hızlıgonzalez yazdı: Prş Eki 18, 2018 11:07 pm Merhaba,

Hangi universiteye kabul aldınız? Bir de hangi şehitden başvurdunuz?
Kassel Ünivden kabul aldım. İstanbul'dan başvuru yaptım. Siz nereden başvuru yaptınız ve kabul aldınız ? (mailleşebiliriz isterseniz, daha hızlı haberleşmek için)

Kilitli