Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ulusal Vize'nin Hakları

Baden-Wurttemberg eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Kaan Karaman

Ulusal Vize'nin Hakları

Mesaj gönderen Kaan Karaman » Sal Ara 26, 2017 3:45 am

Arkadaşlar merhaba uzun zamandır siteyi takip ediyorum ancak daha yeni üye oldum. Benim Yogun kurs 6 aylık vizem daha yeni cıktı. Almanya'da ev kiraladım evde kalıcam size sormak istediğim bu ulusal vize ile ordaki haklarımız nelerdir? Öğrenci statüsünde olmadığım için toplu ulasım bir hayli pahalı... Araç alabilyormuyuz bu vizeyle? Bilen ve daha önce tecrübesi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

duisburger

Re: Ulusal Vize'nin Hakları

Mesaj gönderen duisburger » Sal Ara 26, 2017 2:59 pm

Alabilirsin evet

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Sal Ara 26, 2017 4:07 pm

Türkiyeden aldiginiz ehliyet 6 ay gecerlidir 6 aydan sonra ehliyetinizi cevirtmeniz gerekir.Alacaginiz arabanin sigorta ve tüv (muayne) durumlarini iyi arastirin.

Kaan Karaman

Mesaj gönderen Kaan Karaman » Sal Ara 26, 2017 4:43 pm

Ehliyeti nasıl cevirebiliyorum? Bide ben garantör yazısı ile aldım vizeyi ancak yanımda parada götürcem aldıgım vizeyle orda herhangi bir bankada hesap acabilirmiyim? Yoksa blokeli hesap mı açmam gerekiyor?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 26, 2017 5:03 pm

Kaan Karaman yazdı: Sal Ara 26, 2017 3:45 am Arkadaşlar merhaba uzun zamandır siteyi takip ediyorum ancak daha yeni üye oldum. Benim Yogun kurs 6 aylık vizem daha yeni cıktı. Almanya'da ev kiraladım evde kalıcam size sormak istediğim bu ulusal vize ile ordaki haklarımız nelerdir? Öğrenci statüsünde olmadığım için toplu ulasım bir hayli pahalı... Araç alabilyormuyuz bu vizeyle? Bilen ve daha önce tecrübesi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.
alirsin da daha ucuz olacagini düsünmüyorum. hadi 1-2bine kismen iyi durumda bi arac aldin. bunun sonrasinda tamirhane masraflari olur ki yag degisimi ortalama 100€ ü gecer ya da civarinda olur yagiyla birlikte mesela. daha büyük islerde fiyat giderek artiyo. hadi sanslisin diyelim ve bozulan parca olmadi sadece bakim yaptircaksin. 2 yilda bir 200 € civarinda aracin vizesiyle birlikte masrafi olur.

kislik teker aracla beraber gelmezse ona teker alacaksin, tabi jant da. alüminyum almadin demir aldin sana yine yaklasik 150-200€ ya patlar. bunun yillik mevsim gecisinde degisim olayi var. jantli olursa kendin de krikoyla degistirebilirsin. yok ben anlamam diyosan 20€ civarinda degisim yapiyolar.

ehliyet unsuruna gelirsek. bi önceki mesajda denildigi gibi. 6 ay gecerli. sonra alman ehliyeti alman gerek. sürücu kursu kaydi, sinavlar, direksiyon dersleri derken, sehrine göre degisen fiyatlarda cebinden biraz para cikacak. ben münihte toplam 1000€ masraf yaptim ki kaldigim sinav vs olmadi. en optimum sekilde gectim. bu fiyat köylerde ve kuzeydeki sehirlerde cok daha düsük rakamlarda. hadi farzi misal diyelim 500€ (öylesine aldigim bi rakam. fikrim yok diger sehirlerde ne kadar) bu dedigim degisim. sifirdan alirsan yani türk ehliyetin yoksa bu rakam artar, cünkü zorunlu ekstra birkac direksiyon dersi var. mesela otoban, ve gece sürüsü gibi)

gelelim en önemli kismina: sigorta. sigorta en sikintili olay. almanyada hic trafik sigortasi baslangicin yoksa, en yüksek risk oraniyla sigortan baslayacak. aracin modeline yilina, ehliyeti aldigin tarihe, senin yasina, yillik sürecegin km miktarina, yasadigin sehre, araci gece parkettigin yere, isine gibi degisik faktörlerin degerlendirerek bi rakam cikacak ve yillik bazda 400-500€ dan az bisey cikacagini düsünmüyorum acikcasi. bu risk orani her yil giderek düser. kaza yaptiginda da yükselir. Eger tanidigin biri varsa ve risk orani düsükse, onun üzerinden sigorta yapip kendini de sürücü olarak kaydettirebilirsin. bu durumda yine de yillik bazda 300€ altinda olacagini sanmiyorum.

yakit olarak en hesapli araci dahi alsan sehiricinde 100kmde 5-6lt tüketimden asagiya gelmez diye tahmin ediyorum. o da iyice yuvarladik diyelim 8-9€ ya tekabül eder benzinse 10€ diyelim.

kisacasi tüm detaylari iyice hesaplayip, yillik bazda hangisi daha hesapli geliyo iyi düsünmeni tavsiye ederim sonra pisman olma.

Kaan Karaman

Mesaj gönderen Kaan Karaman » Sal Ara 26, 2017 6:07 pm

welly275 yazdı: Sal Ara 26, 2017 5:03 pm alirsin da daha ucuz olacagini düsünmüyorum. hadi 1-2bine kismen iyi durumda bi arac aldin. bunun sonrasinda tamirhane masraflari olur ki yag degisimi ortalama 100€ ü gecer ya da civarinda olur yagiyla birlikte mesela. daha büyük islerde fiyat giderek artiyo. hadi sanslisin diyelim ve bozulan parca olmadi sadece bakim yaptircaksin. 2 yilda bir 200 € civarinda aracin vizesiyle birlikte masrafi olur.

kislik teker aracla beraber gelmezse ona teker alacaksin, tabi jant da. alüminyum almadin demir aldin sana yine yaklasik 150-200€ ya patlar. bunun yillik mevsim gecisinde degisim olayi var. jantli olursa kendin de krikoyla degistirebilirsin. yok ben anlamam diyosan 20€ civarinda degisim yapiyolar.

ehliyet unsuruna gelirsek. bi önceki mesajda denildigi gibi. 6 ay gecerli. sonra alman ehliyeti alman gerek. sürücu kursu kaydi, sinavlar, direksiyon dersleri derken, sehrine göre degisen fiyatlarda cebinden biraz para cikacak. ben münihte toplam 1000€ masraf yaptim ki kaldigim sinav vs olmadi. en optimum sekilde gectim. bu fiyat köylerde ve kuzeydeki sehirlerde cok daha düsük rakamlarda. hadi farzi misal diyelim 500€ (öylesine aldigim bi rakam. fikrim yok diger sehirlerde ne kadar) bu dedigim degisim. sifirdan alirsan yani türk ehliyetin yoksa bu rakam artar, cünkü zorunlu ekstra birkac direksiyon dersi var. mesela otoban, ve gece sürüsü gibi)

gelelim en önemli kismina: sigorta. sigorta en sikintili olay. almanyada hic trafik sigortasi baslangicin yoksa, en yüksek risk oraniyla sigortan baslayacak. aracin modeline yilina, ehliyeti aldigin tarihe, senin yasina, yillik sürecegin km miktarina, yasadigin sehre, araci gece parkettigin yere, isine gibi degisik faktörlerin degerlendirerek bi rakam cikacak ve yillik bazda 400-500€ dan az bisey cikacagini düsünmüyorum acikcasi. bu risk orani her yil giderek düser. kaza yaptiginda da yükselir. Eger tanidigin biri varsa ve risk orani düsükse, onun üzerinden sigorta yapip kendini de sürücü olarak kaydettirebilirsin. bu durumda yine de yillik bazda 300€ altinda olacagini sanmiyorum.

yakit olarak en hesapli araci dahi alsan sehiricinde 100kmde 5-6lt tüketimden asagiya gelmez diye tahmin ediyorum. o da iyice yuvarladik diyelim 8-9€ ya tekabül eder benzinse 10€ diyelim.

kisacasi tüm detaylari iyice hesaplayip, yillik bazda hangisi daha hesapli geliyo iyi düsünmeni tavsiye ederim sonra pisman olma.
Öncelikle detaylı bilgilendirmen ve tecrübelerini bana aktarmandan dolayı cok teşekkür ederim. Detaylı bir hesaplama yapmam gerekiyor...Türkiye'den ehliyetimi 2010 yılında aldım.Ehliyet cevirme işlemlerinde girdiğimiz teori sınavı nasıl oluyor hangi dilde zor mu kolay mı? Daha önce Almanya yollarında otobanlarında cok araba sürdüm şehirden şehire ülkeden ülkeye gittim sürme kursunu gecerim diye düşünuyorum. Bide Banka hesap konusu, burda kendi adıma herhangi bir bankanın subesinden hesap acabilirmiyim? Yoksa blokeli hesapmı acmam lazım. Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 26, 2017 7:27 pm

teorik sinava türkce de girebilirsin. benim girdigim sinav merkezinde olay dijitaldi. masalarda tabletlerde yapiyodun sinavi ve bastan sinav görevlisine hangi dilde sinava girmek istedigini bildiriyodun. senin girdigin yerde nasil olur bilmiyorum. teorik sinav cok zor degil ben 2-3 saat calismayla calisip aldim ama ben zaten nerdeyse 3-5 sene boyunca yazlari 3er ay almanyada arac kullaniyodum. kurallara baya asinaydim.

iste orada yaniliyosun. ben direksiyonumu yani araba kullanmayi almanyada ögrendim. türkiyede ehliyeti aldiktan sonra pratigim yoktu, debriyaj ayarini dahi yapamiyodum. burada ögrendim hic sorun yasamadim ta ki pratik sinavina kadar. sinav günlük trafige göre daha kuralci. sinavin cogunu otoban sürüsü degil sehir icin sürüs kapsiyo. asil orasi sikintili normal trafikte giriyosun sinava ve aracta sürücü adayi gibi herhangi bi ibare yok. yani normal trafik katilimcisisin ama sinav altindasin. o yüzden diger araclar görmezden gelmez. hata yaparsan korna basar sana baski olusturur.

hiz sinirini gecmen, direk pratik sinavdan kalmana sebep. tabi hersey sinav görevlisinin elinde ama neden sana göz yumsun? keza garantiye almak icin yavas gitmek de yasak. hiz limitinin -5km/h araliginda ilerleyeceksin. yani 60lik yerse 55-60 olman lazim yoksa tepki gösterir sinav görevlisi. hocan sesini cikaramaz.

30luk yerde sagdakinin yol hakki var olayi. arac denk gelse fren basmazsan kurs hocan basar, direk kaldin demektir. 30luk yerde yavaslamazsan veya kacirirsan yine ayni sekilde büyük hatalardan biri. tek elle kullanamazsin. hele ki kil bi alman sinav görevlisine denk gelirsen o zaman iste göz yumacagi seylere de yummayabilir. bi pratik sinav icin 300€ ödemistim ben. yani ucuz bi olay degil.

uzun lafin kisasi; kücümseme en zor kismi pratik sinav cünkü zaten araba kullaniyosun ve biliyosun ve kendine has araba kullanisin var. o baski altinda bir de normal kullaniminin disinda bir sekilde kullanman gerektiginden hata yapma ihtimalin cok daha yüksek.

vize ve oturum icin icin bloke hesap almanyada bloke hesap olacak bildigim kadariyla. oturum uzatma sirasinda yani almanyadayken istisnalar olabiliyo. bloke hesaptan da öyle aylik limit disinda para cekemezsin eger yabancilar dairesinden izin almazsan (tabi yöntem degismediyse). eger araba almak icin soruyosan ya yabancilar dairesini ikna edeceksin ya da ekstra para biriktircen. birden fazla hesabin olamaz diye bir düzenleme yok. bloke hesabin yaninda baska normal hesaplar acabilirsin.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Sal Ara 26, 2017 9:05 pm

Welly hocam eline saglik cok güzel bir bilgilendirme olmus.

Kaan Karaman

Mesaj gönderen Kaan Karaman » Sal Ara 26, 2017 10:05 pm

welly275 yazdı: Sal Ara 26, 2017 7:27 pm teorik sinava türkce de girebilirsin. benim girdigim sinav merkezinde olay dijitaldi. masalarda tabletlerde yapiyodun sinavi ve bastan sinav görevlisine hangi dilde sinava girmek istedigini bildiriyodun. senin girdigin yerde nasil olur bilmiyorum. teorik sinav cok zor degil ben 2-3 saat calismayla calisip aldim ama ben zaten nerdeyse 3-5 sene boyunca yazlari 3er ay almanyada arac kullaniyodum. kurallara baya asinaydim.

iste orada yaniliyosun. ben direksiyonumu yani araba kullanmayi almanyada ögrendim. türkiyede ehliyeti aldiktan sonra pratigim yoktu, debriyaj ayarini dahi yapamiyodum. burada ögrendim hic sorun yasamadim ta ki pratik sinavina kadar. sinav günlük trafige göre daha kuralci. sinavin cogunu otoban sürüsü degil sehir icin sürüs kapsiyo. asil orasi sikintili normal trafikte giriyosun sinava ve aracta sürücü adayi gibi herhangi bi ibare yok. yani normal trafik katilimcisisin ama sinav altindasin. o yüzden diger araclar görmezden gelmez. hata yaparsan korna basar sana baski olusturur.

hiz sinirini gecmen, direk pratik sinavdan kalmana sebep. tabi hersey sinav görevlisinin elinde ama neden sana göz yumsun? keza garantiye almak icin yavas gitmek de yasak. hiz limitinin -5km/h araliginda ilerleyeceksin. yani 60lik yerse 55-60 olman lazim yoksa tepki gösterir sinav görevlisi. hocan sesini cikaramaz.

30luk yerde sagdakinin yol hakki var olayi. arac denk gelse fren basmazsan kurs hocan basar, direk kaldin demektir. 30luk yerde yavaslamazsan veya kacirirsan yine ayni sekilde büyük hatalardan biri. tek elle kullanamazsin. hele ki kil bi alman sinav görevlisine denk gelirsen o zaman iste göz yumacagi seylere de yummayabilir. bi pratik sinav icin 300€ ödemistim ben. yani ucuz bi olay degil.

uzun lafin kisasi; kücümseme en zor kismi pratik sinav cünkü zaten araba kullaniyosun ve biliyosun ve kendine has araba kullanisin var. o baski altinda bir de normal kullaniminin disinda bir sekilde kullanman gerektiginden hata yapma ihtimalin cok daha yüksek.

vize ve oturum icin icin bloke hesap almanyada bloke hesap olacak bildigim kadariyla. oturum uzatma sirasinda yani almanyadayken istisnalar olabiliyo. bloke hesaptan da öyle aylik limit disinda para cekemezsin eger yabancilar dairesinden izin almazsan (tabi yöntem degismediyse). eger araba almak icin soruyosan ya yabancilar dairesini ikna edeceksin ya da ekstra para biriktircen. birden fazla hesabin olamaz diye bir düzenleme yok. bloke hesabin yaninda baska normal hesaplar acabilirsin.
Gercekten ellerinize sağlık cok net bir şekilde anlattınız. Cok teşekkür ederim. Ben garantör belgesi ile ulusal vizesini aldıgım için bloke hesap açmama gerek kalmadı. Yazıdan anladıgım kadarıyla Almanya' ya ulusal vize ile girdikten sonra o vizeyle herhangi bir bankadan normal bir hesap açıp paramı yatırabilirim. Doğru dimi :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 26, 2017 10:35 pm

vizeyle ya da oturumla alakali degil, ikamet kaydi olan herkes hesap actirabilir. bankadan para cikmadigi sürece, mesela kredi gibi, oturuma bakmaz.

Kaan Karaman

Mesaj gönderen Kaan Karaman » Sal Ara 26, 2017 11:01 pm

welly275 yazdı: Sal Ara 26, 2017 10:35 pm vizeyle ya da oturumla alakali degil, ikamet kaydi olan herkes hesap actirabilir. bankadan para cikmadigi sürece, mesela kredi gibi, oturuma bakmaz.
Biraz fazla oldu sorularım ama ikametgah' ı nasıl alabilirim. Burda hesap açmak istiyorumda

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 26, 2017 11:19 pm

adres kaydi demek zaten ve geldikten sonra adres kaydini yaptirdiginda eline verirler o belgeyi

Kaan Karaman

Mesaj gönderen Kaan Karaman » Sal Ara 26, 2017 11:24 pm

welly275 yazdı: Sal Ara 26, 2017 11:19 pm adres kaydi demek zaten ve geldikten sonra adres kaydini yaptirdiginda eline verirler o belgeyi
Çok teşekkür ettim. Sorularıma usanmadan cevap verdiniz.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Ara 27, 2017 12:21 am

Kaan Karaman yazdı: Sal Ara 26, 2017 11:01 pm Biraz fazla oldu sorularım ama ikametgah' ı nasıl alabilirim. Burda hesap açmak istiyorumda
Kira veya yurt kontratiniz ile beraber pasaportunuz ile belediyede veya kayit ofisinde ucretsiz bir sekilde yapabilirsiniz.Oturum,sigorta,banka hesabi,kutuphane ve kontratın gerektigi heryerde kullanacaksiniz.

Kaan Karaman

Mesaj gönderen Kaan Karaman » Çrş Ara 27, 2017 1:21 am

hunterqb yazdı: Çrş Ara 27, 2017 12:21 am Kira veya yurt kontratiniz ile beraber pasaportunuz ile belediyede veya kayit ofisinde ucretsiz bir sekilde yapabilirsiniz.Oturum,sigorta,banka hesabi,kutuphane ve kontratın gerektigi heryerde kullanacaksiniz.
Anladım, Çok teşekkürler bilgilendirmeleriniz için...