Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ev sahibi ile yaşadığım sorun hukuk vs bilenler yardımcı olabilir mi?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Bilu1

Ev sahibi ile yaşadığım sorun hukuk vs bilenler yardımcı olabilir mi?

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzr Ara 24, 2017 9:17 am

Şimdi ben normal 3 kisilik WG'de kalıyordum. Bulunduğum evin banyosunda küf problemi ortaya cikti. Bunu da ev sahibi ile babası gördü birden. Sonra bana ikisi de bağırmaya başladı ki evde diğer kalan çocuklar yoktu. Noel tatilinde ülkelerine gittiler. Neyse babası bağırarak hemen burayı terket vs bisiler dedi. Ev sahibi kız da dedi buraya exper çağıracağız buraları komple degistirecegiz bunun faturasını da sen ödeyeceksin dedi vs. Ama bağırarak böyle yüksek sesle falan hatta bir ara dövecekler sandım. O arada yanımda arkadaşım vardı o da ikisinin birden bana o şekilde yüklediklerini duyunca bu da onlara yüklendi bu şekilde bağıramazsınız diye. Neyse ben ortam iyice gerilip fiziksel kavga çıkmasından korktuğumdan sakinleştirmeye çalıştım arkadaşımı, ev sahibine de tamam falan dedim. Sonra internetten araştırdım bu küf olayını her evde olabilecek bir sorun olduğunu, farklı sebeblerden oluşabileceğini (duvarın altındaki su boru da çatlak olup su sızdırması, ortamın yeterince havalandirilmamasi, binanın konumundan dolayı nem ve rutubet altında bulunmasi vs) ama çözümün zor olmadığını okudum. Sonra gittim bu küf sorunu için özel hazırlanmış sprey aldim ve evde kendim temizlemeye çalışıyordum ki zaten çoğunu temizlemiştim sonra birden ev sahibim tekrar eve geldi dedi burayı kendin temizleyemezsin iste o elindekileri bırakacaksın ben firmayı aradım yılbaşından sonra gelip onlar burayı komple değiştirecekler sana da faturasını yollayacam diye bağırmaya başladı. Bende dedim firmaya ben de konuşmak istiyorum altında yatan sebebler faarkli olabileceğini okuduğumu söyledim, benim hatam olup olmadığını firmadan öğrenmek istiyorum falan dedim tekrar bağırmaya başladı yok benim ev sahibi koruyucu sigortam var da yok bu evde bilmem kaç yıl oturdum da başıma böyle bir şey gelmedi de yok babam yukarı daire de oturuyor onun da böyle bir sorunu yok ben assagi da oturuyorum ben de böyle bir sorun olmadım buraya firma gelecek ve komple banyoyu yenilecek vs dedi. Yani ben şuan ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ev sahibim her şeye bağırıyor ve benim internette vs arastirdigim çözümleri (Ki herkes basit bir sorun olduğunu söylüyor) denememe musade etmiyor aynı zamanda büyük ihtimalle firma ile de konuşma şansım olmayacak yani bu durumda ne yapmamı önerirsiniz? Özellikle ben bana yapılan muameleden şikayetçiyim. Aynı zamanda bu yaşadığımız ilk sorun değil evin her yani sorunlu.

cknmert

Re: Ev sahibi ile yaşadığım sorun hukuk vs bilenler yardımcı olabilir mi?

Mesaj gönderen cknmert » Pzr Ara 24, 2017 12:56 pm

Küften banyo mu yenilernirmiş hiç, bence sakın kabul etme. Eğer duvardaki lekeler gitmiyorsa en fazla tavanı yeniden boyatır onun parası da hepinizden eşit kesilir. Bir dahaki sefere de banyodan sonra veya çamaşır kuruturken pencereyi açık bırakırsan böyle bir problemle karşılaşmazsın.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Ara 24, 2017 1:22 pm

normalde dairede olusan her sorundan ev sahibi sorumlu ve tadilat/tamirat masraflari da ayni sekilde ona ait.

ama küflenme karmasik bi konu. eger sizin kullaniminizdan kaynakli küf olusuyosa o zaman hatali taraf sizsiniz ve masraflar size kacar.

simdi gelelim bu hatali taraf olayina. eger kiraci ve ev sahibi arasinda anlasma saglanamazsa, ev sahibi evin planlamasindan ya da binadaki herhangi bir sorundan bunun kaynaklanmadigini kanitlamak zorunda. bunun icin bilirkisi raporu gerekli. özel kendi bilirkisi bulup da bunu kanitlamaya kalkarsa kabul etmeyin cünkü ev sahibi lehine yazma ihtimali yüksek. Asagidaki iki makaleyi oku,
sana iyi fikir verir.

Süddeutsche Zeitung
TZ

sizin bir hataniz, bu olustugu zaman ev sahibine hemen haber vermemeniz. ikincisi ev sahibini neden eve aliyosunuz? aldiniz hadi, neden sana bagirmasina izin veriyosun. kovsaydin.

simdi süddeutsche Zeitungtaki yazida, kiracinin hatasindan kaynakli durumdan bahsediyo ve daire veya bina hatasindan yani planlamadan. simdi banyoda pencere veya fanli havalandirma yoksa o zaman her türlü siz haklisiniz. bina kusurudur ve havalandiramazsiniz düzgünce. pencere varsa havalandirma varsa ve siz gerek banyodan sonra gerek günlük hic havalandirma yapmiyosaniz o zaman sizde de hata var.

banyonun yenilenmesi diye bisey yok. onlar size kitlemek istiyo. cagirirsiniz uzman birini temizler gider eger masraflar size kacacaksa ya da kendiniz temizlersiniz ki zaten hemen temizleyin. bir sürü satilan küfe karsi satilan kimyasallar var. küflü yerin dokusunu bozmayacak uygun maddeyi alip temizleyin.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzr Ara 24, 2017 5:49 pm

welly275 yazdı: Pzr Ara 24, 2017 1:22 pm normalde dairede olusan her sorundan ev sahibi sorumlu ve tadilat/tamirat masraflari da ayni sekilde ona ait.

ama küflenme karmasik bi konu. eger sizin kullaniminizdan kaynakli küf olusuyosa o zaman hatali taraf sizsiniz ve masraflar size kacar.

simdi gelelim bu hatali taraf olayina. eger kiraci ve ev sahibi arasinda anlasma saglanamazsa, ev sahibi evin planlamasindan ya da binadaki herhangi bir sorundan bunun kaynaklanmadigini kanitlamak zorunda. bunun icin bilirkisi raporu gerekli. özel kendi bilirkisi bulup da bunu kanitlamaya kalkarsa kabul etmeyin cünkü ev sahibi lehine yazma ihtimali yüksek. Asagidaki iki makaleyi oku,
sana iyi fikir verir.

Süddeutsche Zeitung
TZ

sizin bir hataniz, bu olustugu zaman ev sahibine hemen haber vermemeniz. ikincisi ev sahibini neden eve aliyosunuz? aldiniz hadi, neden sana bagirmasina izin veriyosun. kovsaydin.

simdi süddeutsche Zeitungtaki yazida, kiracinin hatasindan kaynakli durumdan bahsediyo ve daire veya bina hatasindan yani planlamadan. simdi banyoda pencere veya fanli havalandirma yoksa o zaman her türlü siz haklisiniz. bina kusurudur ve havalandiramazsiniz düzgünce. pencere varsa havalandirma varsa ve siz gerek banyodan sonra gerek günlük hic havalandirma yapmiyosaniz o zaman sizde de hata var.

banyonun yenilenmesi diye bisey yok. onlar size kitlemek istiyo. cagirirsiniz uzman birini temizler gider eger masraflar size kacacaksa ya da kendiniz temizlersiniz ki zaten hemen temizleyin. bir sürü satilan küfe karsi satilan kimyasallar var. küflü yerin dokusunu bozmayacak uygun maddeyi alip temizleyin.
Öncelikle cevabınız ve attığınız yazılar için çok teşekkür ederim. Şimdi olay tam olarak şöyle gelişti dün sabah saatlerinde ev sahibi küfleri gördü bağırdı falan sonra firma gelecek bunları yenileyecek masrafını da siz ödeyeceksiniz dedi. Ben hemen internetten araştırdım bunun için özel temizlik maddeleri olduğunu gördüm gittin realden aldım ve aynı günün akşamı aldığım temizlik maddesi ile temizlemeye çalıştım ki şuanki durumu gayet iyi görünüyor. Ama dün akşam ben temizlik yaparken bu camdan bizi görmüş (sanırım sürekli camdan bizim evi dikizliyor o da tamamen ayrı bir konu) ve tekrar kapıma geldi bağırdı çağırdı falan işte siz buna dokunamazsınız firmayı aradım firma gelecek ama şuan yılbaşı olduğu için hemen gelemiyor ama gelecek hafta burada olur vs dedi. Bende bu kadar olayı büyütüp bağırıp çağırınca, ben her duştan sonra burayı yeterince havalandırıyorum diğer oda arkadaşlarımı da durum hakkında bilgilendirdim onlarda havalandırdıklarını söylediler ben bizim hatamız olduğunu düşünmüyorum dedim. Sonra yine bağırdı tam anlamadım ama mahkeme, avukat ve kendininin ev sahibi korucuyu sigortasından bahsetti. Ve bu günün sabahı tekrar babası ile geldiler babası bu sefer bağırmadan daha normal bir ses tonu ile evin bio-ev olduğundan kendisinin inşaatçı olduğundan (fachmänner tarzı bir kelime kullanmıştı tam anlamadım ama sanırım inşaatcı gibi bir şey) ve bu evi kendinin yaptığından falan bahsetti. Sonra bu evi bu yüzden temizlemeye çalışmamam gerektiğini ve kesinlikle boyamamam falan söyledi. Real den aldığım kimyasal bir seyi kullanmıştım ama bio ev falan hiç bir fikrim yoktu önceden. Aynı zamanda Gutbeachter (sanırım bu sizin bahsettiğiniz bilirkişi) çağırdığını söyledi ve bir kaç gün içinde geleceğini söyledi. Şuan yılbaşı olmasına rağmen neden bu kadar acele ettiğini anlamadım. Şimdi eve dokunmamam gerektiğini söylüyor ev bio evmiş onu anladım ama kimyasal kullanmadan da silince çıkıyor gibi birazı. Kimyasal da dış görünüşüne zarar vermedi. Şuan ne yapamam gerektiğini tam bilmiyorum ama evde cam vs var gutbeachter ı kendim çağırırsam ne olacağını bilmiyorum ama sanırım ona başvuru yapmak da paralı ve aynı zamanda 1-2 gün içinde ev sahibinin çağırdığı adam gelecek ve ben şuan mümkün olan en kısa sürede bu evden taşınmak istiyorum evin tek sorunu bu değil bir sürü sorunla uğraşıyorum geldiğimden beri ve konumuna göre yüksek miktarda kira ödüyorum. Bu durumda en iyi nasıl davranmam gerekir? Bilir kişiyi kendim çağırırsam banyo da pencere vs olduğundan olumsuz rapor alır mıyım? Aynı zamanda gelecek eylül e kadar kira kontratım var ama bir an önce taşınmak istiyorum. Kadının bana bağırması gibi gerekçeleri öne sürüp biran önce kontratı iptal edebilir miyim? Muhtemelen burada yaşamaya devam edersem benzer sorun mutfakta da çıkacak zaten kadın evimize düzenli aralıklarla gelip mutfağı kontrol ediyor ve yemek buharı vs buraya zarar veriyorsunuz diyor.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Yani benim istediğim biran önce bu evden kurtulup şu banyo işi için mümkün olan en az ödemeyi yapmak.

Ve son olarak ev sahibi içeri almamın sebebi evin kablo tesisatında sorun olması ve eve internet kurulumu için tekniker geldiğinde teknikerin kontrol etmek istediği odanın (bodrum katta bir oda var) kapısının kitli olması ve kendisinin o kilidi sadece teknikerin yanında açabileceğini ve tekniker geldiğinde onu aramam gerektiğini söylemesi. Ama zaten onun dışında da evin anahtarı kendisinde var ve eve arada giriyor. Bize mutfağa not yazıyor. İlk taşındığımda da benim haberim olmadan odama girip odada ki lambayı değiştirmişti zaten.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Ara 24, 2017 9:12 pm

Cok bilgim oldugundan degil de kendi kanaatime göre cevap veriyorum. onu bastan söyleyeyim.

pencerede perde yoksa bakmasina karsi bisey yapamazsin. ama kendisi bir müdahalede bulunup aciyosa iste o zaman is degisir. pencereden bakmasi etik olarak yanlis olsa da yasal olarak perde yoksa senin engelleyebilecegin seyi engellememen olarak gecer. kis vakti de pencere acik olmadigina göre perde yoktur. ordan bisey cikmaz sadece etik olup olmamasina göre üstüne gidebilirsin.

kontrati ev sahibi bana bagiriyo diye feshedemezsin. düzenli olarak mobbing yapiyo, eve izinsiz giriyo vs gibi sebeplerden belki ama o da garanti degil kanitlanmasi gerekir.

simdi gelelim banyoya, sen eve girerken sana söylenmediyse bio oldugu bilgilendirilmedigini söylersin ordan bisey olmaz.

bilirkisi raporu bir kere aleyhinize cikarsa o zaman isiniz zor. is resmiyete binmis demektir. geri dönüsü zor olur.

oturup düzgünce konusan kimse onunla tekrar konusup olayi orta yolunu bulup tatliya baglamaya calisin. bunu sadece sen degil, digerleri de katilarak yapilmali. niye bütün konusmalar direk seninle?

konusurken, kimsenin bagirma hakki olmadigi, eve sizden habersiz girme hakki olmadigi üstüne basarak bastan söyleyin. madem ki evin kullanimindan dogan seyleri kabullenemeyecekse kiraya vermemesi gerektigini söyleyin. tabi bunun yaninda da sizin hemen haber vermediginizi ama küf miktarina bagli olarak yakin zamanda olustugunu zaten haber edeceginizi ama ev arkadaslari aranizda konusmadiginizi vs söyleyin. bisey bulun iste. sonra o Fachmanna söyleyin, hergün sabah ve aksam 15er dk banyoyu havalandirdiginizi. her dustan sonra da yine ayni sekilde 15dk havalandirdiginizi söyleyin. rakamlari internetten kontrol ederek degistirin tabi. internette 20dk tavsiye ediliyosa 20 deyin. buna ragmen küf olustugunu, buna karsi da yapabileceginiz baska bisey olmadigini söyleyin ve bu konunun mahkemelerde de ayni sekilde cok tartismali bir konu oldugunu ve mahkemelerin uzun sürdügünü, o yüzden kendi aranizda anlasmak istediginizi, ve kendi aranizda anlasma saglamadan önce eve sizin izniniz ve gözetiminiz disinda kimsenin girmesini istemediginizi ve ellerinde bulunan tüm anahtarlari da size teslim etmeleri gerektigini söyleyin.

bu arada baktiniz anlasamiyonuz ya da hemen bilgi sahibi olmak istiyoruz derseniz, kendiniz gayri resmi olarak bi bilirkisi getirip rapor düzenlemeden sadece danismanlik olarak olayin bina kusurundan mi yoksa sizden mi kaynaklandigini tespit ettirip bilgi alin. bastan pazarlik yapin öyle getirin. bu sekilde bastan fikriniz olur, eger kesinlikle siz haklisiniz derse o zaman ev sahibini adama götürür konustursunuz o bi güzel anlatir. bunun disinda Rechtsschutz sigortasi olan biri varsa aranizda direk avukatla iletisime gecin istiyosaniz.

Vatandaş34

Mesaj gönderen Vatandaş34 » Pzt Ara 25, 2017 12:34 am

o değilde belki haklıdır veya haksızdır onu bilmiyorum ama o ne hakla sana o kadar kolay bağırabiliyor yav. selametle

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Ara 25, 2017 4:13 pm

Vatandaş34 yazdı: Pzt Ara 25, 2017 12:34 am o değilde belki haklıdır veya haksızdır onu bilmiyorum ama o ne hakla sana o kadar kolay bağırabiliyor yav. selametle
Ben de o konudan çok rahatsız oldum.