Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

sosyal yasam

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
melissa1

sosyal yasam

Mesaj gönderen melissa1 » Sal Ara 19, 2017 9:57 pm

Herkese merhaba,
Almanya'da sosyal yasamla ilgili birkac sorum olucakti. Forumda bu konuyla ilgili pek bir sey bulamadim. Diger arkadaslarda bu konuyla ilgili tecrubelerini paylasirsa cok iyi olur.
Almanya'da universite ortami nasil?
Arkadaslik iliskilerinde cok fazla gruplasma oluyor mu?
Hafta sonlari veya tatillerde neler yapilabilir?
Almanlarin Turklere karsi davranislari, tutumlari nasil? Turklere karsi onyargi var mi?

hunterqb

Re: sosyal yasam

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Ara 20, 2017 12:00 am

Merhaba,

Yazdıklarım kendi şahsi görüşlerimdir yaşadıklarım gördüklerim kişiden kişiye değişebilir.

Uluslararası (international) bölümlerden bahsetmek gerekirse sınıfın çoğu Hindistan-Pakistan-Bangladeş'ten gelen öğrenciler olduğu için gruplaşma mevcut.Sınıfta ders içinde bile kendi dillerini konuşurlar.
Almanlar,Türklere malesef pek iyi gözle bakmazlar bunu kırmanız gerekir sizden önce biri kırmış ise güzel iletişim kurabilirsiniz.Doğu'da iseniz Türk veya yabancı farketmez yabancılar toptan sevilmez :)
Küçük şehirde iseniz nüfus 70-80.000 altıysa sosyal hayat ve aktivite yok denecek kadar kısıtlıdır.Bulunduğunuz okulda çok fazla uluslararası öğrenci ve erasmus öğrencileri yok ise hayat yine sıkıcıdır.Ben Türkiye'deki üniversite ortamını daha sıcak buluyorum nedense hocalar genelde dakikasında girer dakikasında ayrılır mühendislik okuyorsanız lablar çok önemlidir Türkiye deki gibi kolay geçilmiyor.
Benim size tavsiyem çok fazla okul seçme imkanınız varsa ilk önce dersleri/modülleri daha sonra şehir yapısına uygun olarak seçim yapmanızı öneririm.Berlin ve Leipzig harici Hannover'in sağ tarafına geçmenizi bek önermem :)

Dediğim gibi kişisel yorumlarımdır.

Selamlar..

ahmetua

Mesaj gönderen ahmetua » Çrş Ara 20, 2017 2:22 am

hunterqb yazdı: Çrş Ara 20, 2017 12:00 am Merhaba,

Yazdıklarım kendi şahsi görüşlerimdir yaşadıklarım gördüklerim kişiden kişiye değişebilir.

Uluslararası (international) bölümlerden bahsetmek gerekirse sınıfın çoğu Hindistan-Pakistan-Bangladeş'ten gelen öğrenciler olduğu için gruplaşma mevcut.Sınıfta ders içinde bile kendi dillerini konuşurlar.
Almanlar,Türklere malesef pek iyi gözle bakmazlar bunu kırmanız gerekir sizden önce biri kırmış ise güzel iletişim kurabilirsiniz.Doğu'da iseniz Türk veya yabancı farketmez yabancılar toptan sevilmez :)
Küçük şehirde iseniz nüfus 70-80.000 altıysa sosyal hayat ve aktivite yok denecek kadar kısıtlıdır.Bulunduğunuz okulda çok fazla uluslararası öğrenci ve erasmus öğrencileri yok ise hayat yine sıkıcıdır.Ben Türkiye'deki üniversite ortamını daha sıcak buluyorum nedense hocalar genelde dakikasında girer dakikasında ayrılır mühendislik okuyorsanız lablar çok önemlidir Türkiye deki gibi kolay geçilmiyor.
Benim size tavsiyem çok fazla okul seçme imkanınız varsa ilk önce dersleri/modülleri daha sonra şehir yapısına uygun olarak seçim yapmanızı öneririm.Berlin ve Leipzig harici Hannover'in sağ tarafına geçmenizi bek önermem :)

Selamlar..
wuppertal hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

melissa1

Mesaj gönderen melissa1 » Prş Oca 04, 2018 12:30 am

Selamlar..
Cevabınız için teşekkürler. Çok güzel açıklamışsınız.

Bu konu hakkında başka görüşleri, düşünceleri olanlar yazarsa çok sevinirim.

Okkalama1

Mesaj gönderen Okkalama1 » Prş Oca 04, 2018 5:14 pm

Selamlar..
Dresden tercih etmeyi düşünüyorum. Gittim gördüm çok güzel bir şehir ırkçı insanlarla karşılaşmadım. Bilginiz var mı Dresden hakkında ?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Oca 04, 2018 5:48 pm

Okkalama1 yazdı: Prş Oca 04, 2018 5:14 pm Dresden tercih etmeyi düşünüyorum. Gittim gördüm çok güzel bir şehir ırkçı insanlarla karşılaşmadım. Bilginiz var mı Dresden hakkında ?
Merhaba Dresden mükemmel bir sehir.Ikinci dunya savasinda yerle bir edilip DDR döneminde sıfırdan kurulan bir sehir nerdeyse.Son zamanlarda Sachsen'da secimlerde asiri sagci parti kazandi bu durum Almanlari genel olarak tedirgin ediyor.Pegida vs olusunlarin kuruldugu yerdir Dresden.Fazla yabanci vatandas olmadigi icin batidaki gibi,cok fazla eylem ve yabancilara olan kin rahatlikla aktariliyor dogu vilayetlerinde.Dresden ve Leipzig dogunun iki büyük sehri belirli bir ogrenci ve uluslararasi ogrenci nufusuna sahip o yuzden cok fazla problem olacagini dusunmesemde halkin cogunlugunda yabancilara karsi kin var.Bati 1960'larda yabanci nufusuna alismaya baslarken bu doguda 90larin sonu 2000lerin basinda olmus yani cok yeni yabanci nufuslara hala alisamama sorunu var birde ustune multeci problemi cikinca suan cok farkli durumlara geldi.Birde bati vilayetleri kadar gezemezsiniz Praga yakindir,Almanyada ise Leipzig,Chemnitz ve Zwickau yakın bu sehirlerde batı kadar samimiyet yok ögrenciler haricinde eglenen bir kesimde yok yasli nufuslari one cikiyor.Tercihiniz egitim ise guzeldir cunku Almanyaya gelmek isteyen ogrenciler oncelikle eglenmeyi ve sosyal yapiyi egitimin onune koyuyor.Ben ise ilk once modul/derslere gore okul secimi yapip ikinci planda sehir yapisina bakilmasini tavsiye ediyorum.hayirlisi olsun..

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Prş Mar 01, 2018 6:02 am

ahmetua yazdı: Çrş Ara 20, 2017 2:22 am wuppertal hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Nereye basvuru yaptiniz bilemiyorum. wuppertal icin konusuyorum.

Almanyada pazar günleri diye bi sey yok arkadaslar. o günü direk silin kafanizdan. her yer kapali. ancak kafe ve restoranlara gidebilirsiniz. alisveris falan pazar günü yok yani. aksamlari genelde 8 den sonra herkes evine cekilir. büyük sehirler disinda istisna görmedim.

benim bulundugum eyalet NRW ve en cok yabancinin (ayni zamanda türkün) yasadigi yer. bu yüzden dogu almanya ya nazaran irkcilik oldukca az. 5 senedir irkci bi yaklasimla karsilasmadim.

okul cevresinde konaklama(yurt gibi), sosyellesmenize fayda saglar. ögrenci ve dinamik bi yas grubuyla ic ice olmak sizi sosyallesmeye iter zaten.

okul icinde türkler disinda kimseden yardim aldim diyemicem. almanlarin geneli mi böyledir bilemem, burdakiler pek yardimsever degiller. not alip verme konusunda yani. ama grup calismalarinda falan bizim aciklarimizi özellikle dil konusunda hafifletiyorlar.

sorularin cevaplari aslinda cok kisisel ama türkiyede üniversite okurken cok daha eglenceli, sosyal ortamalarda bulundum. bugun tercih ediyor olsam almanyayi tercih etmezdim. bence türklere nazaran sikicilar. eglence anlayislarimiz pek uyusmuyor. ama okullarin international students gruplari oluyor ve ordan da cok kafa dengi insanlar cikabiliyor. (italyanlar vs)

veee en en en berbat sey. hava. türkiyede cok soguk bir iklimde degilseniz cok net hissediyorsunuz, burasi gercekten soguk. kasvetli. yagmurlu. bulutlu. bir arkadas günes görmedigi kacinci gün oldugunu sayiyordu.

bunlar benim sahsi fikirlerim. dogayi, otu böcegi seviyorsaniz bol yesillikli sehirler buralar. o zaman pazar günü de olsa pek sikilmayabilirsiniz.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Mar 01, 2018 12:06 pm

Okkalama1 yazdı: Prş Oca 04, 2018 5:14 pm Dresden tercih etmeyi düşünüyorum. Gittim gördüm çok güzel bir şehir ırkçı insanlarla karşılaşmadım. Bilginiz var mı Dresden hakkında ?
Arkadas yazmis ama ben de duydugumu yazmak istedim fikir olmasi acisindan. Bir arkadasim TU Dresden de basladi ekim ayinda üniversiteye ve baslarda baya zorluk cekmisti , bir grupla konusurken Türk oldugumu anladiklari zaman veya Alman olmadigini desem sanirim daha dogru olur uzaklasmaya basliyorlar iletisimi azaltiyorlar diyordu gecenlerde bu arkadasla konustum hala cok memnun degildi baska bir kisiyle daha konusmustum gecen yaz civarlarinda oda Dresden de dil kursu yapmis 1 sene kadar oda ayni sekilde oradakilerin yabancilara karsi cok tepkili oldugundan bahsediyordu bunlar benim duyduklarim , tabi Dresdeni begenen orada okumaktan mutlu olan insanlari da okumustum
Arkadaslar ben erkegim =)

melissa1

Mesaj gönderen melissa1 » Prş Mar 01, 2018 8:58 pm

Başka görüşü olan veya tecrübelerini paylaşmak isteyen kişiler yazabilir mi?