Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Surucu Ehliyeti

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
dzdaw

Almanya\'da Surucu Ehliyeti

Mesaj gönderen dzdaw » Prş May 30, 2013 4:45 pm

Daimi ikamet olmaz diyor ama turist olmak gerekiyormus, meh.

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Prş May 30, 2013 5:34 pm

[quote]dzdaw tarafindan yazilan metin:

Daimi ikamet olmaz diyor ama turist olmak gerekiyormus, meh.[/quote]

Evet dedigin gibi turist olmak gerekiyormus ... bekleyelim bakalim belkide ilerde gecerli olur trden aldigimiz ehliyetler .
gdld

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Çrş Haz 05, 2013 5:29 pm

Merhaba Arkadaslar,

Turk ehliyeti olan arkadaslar nihayet cipli ehliyetler 6 ay icinde basimi yapilip dagitilacak. Uluslararasi alanda da gecerli olacak, diger AB uyesi ulkerin ehliyeti gibi. Turk ehliyeti olan arkadaslar bos yere 700 Euro veripte alman ehliyetini cevirtmeyin su anda. bir kac ay icinde dagitimi yapilacak. bende sabirsizlikla bekliyorum.

haber kaynagi:
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23412760.asp

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Haz 05, 2013 7:11 pm

turk ehliyetleri zaten uluslararasi gecerli transit gecislerde falan. almanyadan turkiyeye gecen yil arabayla giderken sadece yunanistanin uluslararasi beynelminel surucu belgesi istedigini ogrendim.

turkiyede sadece ehliyet cipliye gecti diye almanyada gecerli olcak diye bisey yok. eger turkiye avrupa birligi mevzuatlarina gore ehliyet vermeye baslarsa ve almanya bu degisimdeki teorik ve pratik sinav zorunlugunu turk ehliyetleri icin kaldirirsa sadece ehliyet parasini odeyerek degisim yapilir.

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Çrş Haz 05, 2013 8:29 pm

haberde okudugum mevzuat degisikligini 1 haziran itibariyle baslanildigini belirtmisler. halk arasinda bilinen stajyer ehliyet olayi basladi da denebilir. gelismeleri gorcez ins. bize yarari olan uygulamalar olur.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Haz 06, 2013 12:11 am

stajyer ehliyetten once pratik sinav suresi artirilip, teorik saat suresi kisaltiliyo yeni duzenlemede ve pratik sinavda degerlendirme kriterleri degisiyo. almanyanin sistemine benziyo diyebiliriz ama uygulamada ne kadar duzgun islicek orasini bilemem. almanlar isi duzgunce arastirmadan ikna olmadan tamam demezler tabi yine bi sure gecer bana gore. duzgun sekilde ehliyet verildigine ikna olduklarinda da eminim ki duzenleme degisir ve ekonomik sekilde ehliyet degisimi yapilir. ama almanyaya ilk gelinen sure yine onemli olcaktir. avrupa birligi ulkelerinden alinan suresiz B sinifi ve birkac siniftaki daha ehliyetler almanyada degisime gerek olmadan gecerli, turkiye avrupa birligine girerse bunlar da bu sekilde gecerli olur ama girmeden duzenleme olursa yine almanyaya ilk gelinen tarih baz alinarak belirli bi degisim icin sure sinirlamasi olur diye tahmin ediyorum.

ben bekleyemedim degistirdim ehliyeti benim icin pek bisey degismicek ama diger arkadaslara cok yarari olcaktir

nonearthling

Mesaj gönderen nonearthling » Cmt Mar 01, 2014 9:22 pm

Ben Turkiye\'de ehliyet sinavlarini gectim ve gerekli belgeleri aldim ama ehliyetin kendisini yani karti almadim.Bu belgelerle Almanya\'da ehliyet alabilir miyim?
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good

erde6

Mesaj gönderen erde6 » Prş Mar 13, 2014 12:51 pm

Bu 6 ay sureyi kim nasil tespit ediyor?
Polis cevirdiginde ya da araba kiralarken, pasaport a bakip giris tarihine mi bakiliyor, yoksa oturum kartinin basladigi tarihe mi?
Su an tam 6. aydayim ama oturum kartimi yenileyecegim, yani kartta yeni bir tarih yazacak. Yine de araba kiralamak mumkun degil midir?

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Cum Mar 14, 2014 1:02 am

Tarih konusunda emin degilim ama bildigim kadariyla ehliyetinin yaninda onayli tercumeside olmasi lazim,yoksa polisin keyfine kaldin.
RASTAFARI

diego

Mesaj gönderen diego » Cum May 30, 2014 4:47 pm

merhaba herkese. 2014 nisanda fragebogen lar degismis sanirim. yeni bogenler varmis. nurnberg cevresinde ikamet eden ve yeni bogenleri almis olan varsa satin alabilirim.

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Pzt Eki 13, 2014 12:18 am

Merhaba Arkadaslar, 2 yildir almanyadayim, yaklasik 6 yillik Turk ehliyetim var. Bulundugum yerdeki Fahrschule ler ile gorustum kimse Turkiyede ki ehliyetin alman ehliyetine "3 yil icinde degisim yapilirsa bazi muafiyetler olacagina dair" bir sey bilmiyorlar. Oyle bir kanun yok deyip , hic ehliyetim yokmus gibi yapmami soylediler.

daha once boyle bir sekilde ceviri yapan ve kanunu bilen arkadaslar yardimci olabilirler mi?

Tesekkurler, iyi forumlar arkadaslar

GK

Mesaj gönderen GK » Pzt Eki 13, 2014 10:09 am

ersin kardesim yanlis bilgilendirmisler seni bilirsin siegendeki butun cocuklar degistirdi ehliyetini selimde :) bence bilmiyorum ayagina yatip daha fazla para koparmaya calisiyorlar. ehliyet degisiminde max 700 euro odiyeni gordum suana kadar ama yeniden yaparsan min. 1500 e patlicak sana.

tavsiyem hannover e yakinsin artik orda bi turk fahrschuleye gidip durumu anlatman bundan 2 yil once izmirden arkadasim orda bi yerde degistirtmisti 600 euro ya ben ogreniyim sana paslarim fahrschulenin ismini

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzt Eki 13, 2014 10:27 am

[quote]ersin060 tarafindan yazilan metin:

Merhaba Arkadaslar, 2 yildir almanyadayim, yaklasik 6 yillik Turk ehliyetim var. Bulundugum yerdeki Fahrschule ler ile gorustum kimse Turkiyede ki ehliyetin alman ehliyetine "3 yil icinde degisim yapilirsa bazi muafiyetler olacagina dair" bir sey bilmiyorlar. Oyle bir kanun yok deyip , hic ehliyetim yokmus gibi yapmami soylediler.

daha once boyle bir sekilde ceviri yapan ve kanunu bilen arkadaslar yardimci olabilirler mi?

Tesekkurler, iyi forumlar arkadaslar[/quote]

aslinda dedikleri olay dogruda bi kismi dogru
turk ehliyeti olanlar yine butun sinavlara vs girmek zorundalar tek avantaji sadece 12 saatlik bir direksiyon dersine katilma zorunlulugu olmasi hatta cok kuralli bir sekilde surebiliyorsan hocanla gorusup o 12 saati bile yapildi saydirabilirsin ben oyle yapmistim. eger tr den ehliyetin yoksa 20 25 saatlik direksiyon dersine katilman gerekiyor yanlis hatirlamiyorsam. sen onlara bundan bahset bu arada bu 3 yil olayi diyede birsey yok ben direk tuve sordum ve suresi onemli degil dediler
En son technonur tarafından Pzt Eki 13, 2014 6:45 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 0 kere düzenlendi.
Sebep: saatler hataliydi

GK

Mesaj gönderen GK » Pzt Eki 13, 2014 5:38 pm

bu arada ben kapsamli yazmamisim da onurun dedigi gibi goz testi,ilk yardim ve sinav olayi tabikide var.
bi surus ortalama 80 euro 12 13 kez falan surmen lazim normalde fakat degisimlerde bu kadar olmuyo genelde biliyorsundur bi gece bi otoyol bide normal surus yaptirir dedigim gibi 700 euro civarina gelir ehliyetin 1000 euro net cebinde kalir

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Pzt Eki 13, 2014 7:22 pm

herkes farkli birsey soyluyor karisti yine.

3 yili geciripte tr den ehliyeti olanlar napiyor simdi varmi 3 yili gectigi halde ehliyet alan ? hicmi avantajimiz yok ? . budami gol degil ?
gdld

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzt Eki 13, 2014 7:28 pm

[quote]Jamir tarafindan yazilan metin:

herkes farkli birsey soyluyor karisti yine.

3 yili geciripte tr den ehliyeti olanlar napiyor simdi varmi 3 yili gectigi halde ehliyet alan ? hicmi avantajimiz yok ? . budami gol degil ?[/quote]

benim ehliyeti aldigimda 3 yili doldurmustum dolayisiyla ozellikle sordum ve evraklari verdigim kadin 3 yil gibi bir kisitlama yok dedi ve ocak ayindan beride ehliyetim var ... avantajin yukaridada yazdigim gibi ortalama 600 650€ ya ehliyet sahibi oluyorsun egerki tr den ehliyetin yoksa daha fazla araba surmek zorunda kaliyorsun ve ehliyet almanin maliyeti sana 1500 1750 civarina mal oluyor tabikide sorunsuzca gecersen sinavlari .. daha ne gibi avantaji olsun ki ????

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Pzt Eki 13, 2014 7:54 pm

trde ehliyeti olanin avantaji nedir demek istedim 3 yil gecmesine ragmen. yukarda yazdigini okudum yani yazili sinava vs hepsine gene giriyorsun sadece araba surmeyi bildigini varsayarak az fahrstunde yaparak ucuza geliyor diyorsun.
gdld

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Sal Eki 14, 2014 12:49 am

Gurhanim bende oyle dusunuyorum daha fazla para koparmak anlaminda yapiyorlar diye dusundum, bana Honnoverdeki yeri verirsen sevinirim. Bende Arastirdim arkadaslar 3 yil diye bir olay yok. Sizlerin de dedigi gibi bazi avantajlaari var bu yuzden ortalama 700 euro ya denk geliyor. Siegen da Koln de Frankfurt ta Hamburg da .. her yre sordum ortalama - kisiye de bagli - 650- 700 euro ya bu isi yapabileceklerini soylediler. Yorumlariniz icin cok tesekkur ederim arkadaslar.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Şub 03, 2015 10:20 am

Hamburg da en son aldigim bilgilere gore bir guncelleme yapayim :) Prufungsstelleye goz testi ve ilk yardim kursunun belgeleriyle birlikte basvuruyorsunuz , orda teori sinavina kaydoluyorsunuz , yani teori sinavini verene kadar kurslarla bir isiniz olmuyor teoriyi gectikten sonra bir kursa gidip kayit oluyosunuz , sonra bir iki yada ne kadar ihtiyaciniz oldugunu kurstaki yetkili soyluyor ona gore surus yapiyosunuz , sonrada prtaik sinavi.Butun islemleri ustunde durararak yaparsaniz bir ay icinde Umschreiben yapabiliyorsunuz.Ve tek seferde sinavlari gecip Fahrstunde yi de az yaparsaniz , 500 600 arasi halloluyor.

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Prş Şub 05, 2015 11:44 pm

http://www.milliyet.com.tr/24-milyon-eh ... efault.htm

daha var bu olayin bir kac senesi ...
gdld