Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

OSS\'de Katsayi Adeletsizligine Devam!!!

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Kas 26, 2009 4:47 pm

Merhaba arkadaslar,

gectigimiz aylarda YOK tarafindan kaldirilan ve sitemizde de uzun uzun uzerinde durdugumuz Katsayi adaletsizligi Danistay tarafindan geri cevirildi. Gerekceyi okudugunuzda ise akliniz bir hayli karisabilir. Lakin gerekce bir ilac prospektusunu andiriyor. Yani bir sey anlamiyorsunuz pek. Insanlarin aklini karistirmak icin guzel bir yontem.

Peki bu duruma nasil geldi?

Zamaninda YOK\'un koymus oldugu Meslek liselerine ayri katsayi uygulamasina zamaninda itiraz edilmisti, hatta olay Danistay\'a gitmisti. Danistay\'in o zamanki cevabi, bu konu ile ilgili kurum YOK\'tur biz karisamayiz olmustu ve o zamanki bu katsayi adaletsizligi gunumuze kadar geldi.

Gectigimiz aylarda yine bu katsayi adaletsizligini koyan kurum YOK kendi koydugu bu uygulamayi kaldirdi. Lakin bu sefer isler hic de beklenildigi gibi olmadi. Medyada ve genc sivil toplum derneginde "Darbeci Baro" olarak adlandirilan Istanbul barosu bu karar itiraz etti ve olayi Danistay\'a goturdu. Tabi bu isin danismanliginda yine 367 Mucidi Sabih Kanadoglu mevcuttu.

Danistay ise yillar once kendi verdigi kararin tam aksine bu sefer YOK\'un isine karisti ve karari askiya aldi. Evet Danistay kendi kendini yalanladi. Yillar once bu kararin YOK\'e ait oldugunu iddia edenler simdi bu karari onlara birakmiyor. Neden? Cunku karar sadece kendi istedikleri yonde oldugu zaman onay alabilir.

Hukuk bitti insafda mi yok?
Tamda bayram arefesinde alinan bu karar, milyonlarca meslek liselinin ve ailelerinin bayramini zehir edecek gibi.

Zaten Turkiye\'de hukuk olmadigini biliyoruz, ama azicik insaf da mi kalmadi?

[quote]Egitim siteminin amac ve ilkelerini yarginin belirledigi demokratik bir ulke olabilir mi? O zaman parlamentoyu kapatalim, hukumeti lagvedelim; ulkeyi yargiclar yonetsin. [/quote]

[quote]Usulu birakip biz de biraz isin esasina girelim. YOK\'un katsayi karari meslek liselilere bir imtiyaz sagliyor mu? Onlarin imtihansiz ya da ayricalikli bir sinavla universiteye girmelerini mi istiyor? Kesinlikle hayir. Peki esit sartlarda yarismanin adaletsizligini izah edebilecek bir mantik dehasi var mi? Ilac prospektusu gibi anlasilmaz laflar ederek olayi karambole getirmenin anlami yok. Isin ozu bu cocuklar esit sartlarda imtihana girsin mi girmesin mi sorusudur. Soylediginiz gibi aldiklari egitim diger alanlarda okumalarina izin vermeyecek nitelikteyse niye endise ediyorsunuz; nasilsa kazanamazlar. Yoksa siz kazanmalarindan mi endise ediyorsunuz! 12 yasinda verilmis bir karar ve yapilmis tercihin butun hayati esin almasina nasil adalet diyebiliyorsunuz. Meslek liselilerin yuzde 10\'unu bile bulmayan imam hatip liselerinin onunu kapatmak icin butun kitleyi yakmaniza ne diyelim. IHL\'lerin ihtiyactan fazla imam yetistirdigini hep savunuyorsunuz. Burasi komunist Rusya mi? Her okulu, her bolumu ihtiyac kadar mi aciyorsunuz? Duz liselerin tamami universiteyi kazanamiyor, onlarin da yuzde 50\'sini kapatmanin yollarini bulun o halde. Allah izan ve insaf versin ne diyelim. [/quote]

YOK\'ten ACIKLAMA

Yuksekogretim Kurulundan (YOK), Danistayin, YOK\'un universiteye giriste katsayi farkini kaldiran kararinin yurutmesini durdurmasiyla ilgili yapilan aciklamada, \'\'Baskanligimiz karara itiraz edecektir. Itirazi takiben Danistay tarafindan alinacak karara gore Baskanligimiz, OSS sisteminde daha onceden hazirladigi alternatif cozumlerden birisini kullanacaktir\'\' denildi.

YOK\'ten yapilan yazili aciklamada, \'\'Danistay 8. Dairesinin aldigi ve dun basina yansiyan Yuksek Ogretim Kurulunun 21.07.2009 gun ve 1266 sayili kararinin bazi maddelerinin yurutmesinin durdurulmasina iliskin kararin kamuoyunda endiselere yol actigi gorulmustur\'\' ifadelerine yer verildi.

Aciklamada, sunlar kaydedildi:

\'\'Yuksekogretim Kuruluna resmi yollardan bugun ulasan karara iliskin Baskanligimizin su ana kadar herhangi bir tasarrufu olmamistir. Karara itiraz icin Baskanligimiza taninan sure, bayramin son gununu takip eden 1 Aralik 2009 Sali gunu son bulmaktadir.

Baskanligimiz karara itiraz edecektir. Itirazi takiben Danistay tarafindan alinacak karara gore Baskanligimiz OSS sisteminde daha onceden hazirladigi alternatif cozumlerden birisini kullanacaktir. Sonunda verilecek karar, onumuzdeki yil OSS sinavina girecek 1 milyonu askin ogrencimizin herhangi bir zarar gormesini engelleyecek bir karar olacaktir.

Bu nedenle sinava girecek ogrencilerimizin ve ailelerinin panige kapilmamalari, baska hicbir sey dusunmeden calismalarina devam etmeleri ve Yuksekogretim Kurulunun alacagi, onlarin her biri icin en iyisini yapmaya yonelik kararini beklemeleri uygun olacaktir. Bu vesileyle butun ogrencilerimizin ve ailelerinin Kurban Bayramlarini kutlar, esenlikler dileriz.\'\'

Arkadaslar burada lutfen herkes goruslerini hakaretsiz bir uslupla dile getirsin. Bu mesele Almanya\'da egitim alacak bir cok genci etkiliyor. O yuzden sitemizin de onemli konularindan birisidir...

Kaynaklar:

http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino ... -da-mi-yok
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1 ... 2009/11/26
http://www.ensonhaber.com/medya/241785/ ... -izle.html
http://www.gencturkhaber.com/danistay-y ... 60430.html

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Sal Ara 01, 2009 1:30 pm

Ben ne yapacagimi sasirdim hocam yaaa...

Harbiden sasirdim katsayi dengelendi diye yatay gecisiimz vardi kalkmisti ama katsayi engeli geri geldi...

YATAY GECIS GERI GELMEDI

bu nasil is...

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Pzr Ara 13, 2009 11:17 pm

Lanet olsun yaa ben demistim hep boyle oluyor zaten..

Noldu alan disina yoneldim de.. .

Yok yok pes etmicem. Eger bu olay bu seneyi etkilesin bana tmye gec desinler haklarimi sonuna kadar aricam.. Bu ne ya ben sirf engel kalkti istedigim bolum olsun diye tercih bile yapmadim... !