Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

OLAĞANDIŞI BİR VİZE DURUMU ! ÖNERİ VE YARDIMLAR LÜTFEN

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Physio

OLAĞANDIŞI BİR VİZE DURUMU ! ÖNERİ VE YARDIMLAR LÜTFEN

Mesaj gönderen Physio » Sal Kas 07, 2017 8:07 pm

Arkadaşlar merhaba sıradışı sıkıntılı bir durumla karşı karşıyayım. Ben University of Potsdam'dan ekim ayı içinde %100 İngilizce olan Clinical Exercise Master programı için kabul aldım( biliyorum çok geç bir tarih ekim, okulun application deadline ı 1 Eylül'dü) Kabul kağıdım gelir gelmez vizeye başvurdum ve 13 Ekim'de İstanbul Konsolosluğu'ndan ulusal vize başvurumu yaptım. Okulun son kayıt tarihi 10 Kasım ve o tarihe kadar eğer öğrenci vize fotokopimi yollayamazsam kayıt hakkımı kaybedeceğimi söylüyorlar ve bu konuda çok katılar.Geçen sene kabul alan 2 öğrenciyle konuştum biri Arnavutluk diğeri ise Taiwan'dan. O 2 öğrenci de aynı sorunu yaşadığını söyledi bu üniversiteyle ve vizelerinin şansına tam deadline gününden 1 gün önce geldiğini söylediler.Onlara da aynı şekilde kayıt tarihinin uzatılmasının söz konusu olmadığını eğer vizeleini deadline'a kadar alamazlarsa kayıt hakkını kaybedeceklerini söylemişler. Universitede uluslararası öğrenciler birimi, kayıt ofisi, benim masterın departmanı hiç kimse deadline' ın uzatılmasını mümkün görmüyor. 3 kez Potsdam'daki Auslandebehörde ye durumumu açıklayan e-mail yazıdım ama cevap vermediler.İstanbul'daki Konsolosluk'a yazdım vizemin hala işlemde olduğunu ve beklemem gerektiği söylendi.

Artık ben vizenin 10 Kasım'dan sonra geldiğini farz ediyorum ve Almanya'ya gidip birebir konuşacağım okulla eğer beni kayıt etmezlerse diye alternatifler arıyorum.

1-)Vizemi bana Potsdam'daki Master programım için verecekler sanırım ona kayıt olamazsam oturum alabilecek miyim ? Onun yerine dil okuluna veya başka bir üniversitede bahar semesterına kabul alıp kayıt yaptırabilir miyim o vizemle?
2-)İkamet, oturum, banka hesabı vs. işlemlerinde Potsdam'dan alacağım öğrenci belgesi gerekecek sanırım, ama kayıt yaptıramazsam bu hakkımı da kaybeder miyim ? Eğer dil kursuna başvurursam oradan alacağım belge yeterli olur mu bu işlemler için ?
3-)Bloke hesabımı Fintiba'dan yaptırdım, kendi sitelerinde eğer vizeniz reddedilirse konsolosluktan alacağınız red belgesini yolladığınız takdirde paranız size geri ödenir deniyor ama benim vizem reddedilmiş olmayacak, geç geldiği için okula kayıt hakkımı kaybedeceğim yani eğer yukarıdaki 2 maddeyi gerçekleştiremezsem Almanya'da kalmamın da bir anlamı yok, bu durumda ne olabilir?

Başka önerisi olan varsa veya daha önce böyle bir durumla karşılaşan veya duyan varsa her türlü düşünceyi dinlemeye hazırım. Şimdiden teşekkürler

hunterqb

Re: OLAĞANDIŞI BİR VİZE DURUMU ! ÖNERİ VE YARDIMLAR LÜTFEN

Mesaj gönderen hunterqb » Sal Kas 07, 2017 10:48 pm

Oturum başvurusunda sizden öğrenci belgesi isteniyor vize amacınız da eğitim olduğu için o belgeyi gösteremezseniz vizeniz oturuma dönmez diye düşünüyorum. Ikamet ve Banka işlemlerinde öğrenci belgesine gerek yok sadece bankaların öğrenci için komisyonsuz vb hesap türleri varsa isteniyor.Dil kursu vizesi Sprachkurs vizesi sizinki Studium gelecek bunu daha tecrübeli arkadaşlar değerlendirebilir bana kalırsa zor. Fintiba'da müşteri temsilcisi ile görüşün bu konuyu ne desek zor daha yeni bir uygulama.Konsolosluk ve Abh'yi mail yağmuruna tutmayın bir kere açıklama yeter durumunuzda kesinlikle haklısınız ama kaderinizin biraz da oradaki memurlara bağlı olduğunu unutmayın gerekirse konsolosluğa telefon ile irtibat kurun durumu izah edin.Hakkınızda hayırlı olsun ne olur ne olmaz kayıt tarihine yakın uçak biletleri tren biletleri gözünüzün önünde olsun kayıt belgelerinizde aynı şekilde aniden gitme durumunuz olabilir.Bende vizemi aldıktan 1 hafta içinde apart topar ayrılmıştım.