Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Universite isgaline polis mudahalesi

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Universite isgaline polis mudahalesi

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Kas 21, 2009 5:40 pm

Koln Universitesi\'nde ogrencilerin amfi isgali polisin mudahalesi ile sona erdi. Universite yonetimi isgalden vazgecmeyen ogrenciler hakkinda suc duyurusunda bulundugunu aciklarken, ogrenciler ise egitim sartlari iyilestirilene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

OÐRENCILER egitim sartlarinin iyilestirilmesi icin \'Egitim hakki parayla satilamaz\' sloganiyla Almanya\'daki bircok universitenin yani sira uc gun once Koln universitesinin en prestijli salonu Aula 1\'i isgal ettiler. Yatak, yorgan, yiyecek ve iceceklerini yanlarinda getiren ogrenciler universite yonetiminin uyarilarina ragmen ogretim gorevlilerinin burada verdikleri derslere aldirmadan protestolarina devam etmislerdi. Universite yonetimi eylem icin baska bir yer gostermis ancak eylemci ogrenciler bu teklifi kabul etmemislerdi. Dun sabaha 6.00 siralarinda polisin duzenledigi operasyonla Aula 1\'i isgal eden 40 ogrenci amfiden disari atildilar. Ogrenciler eylemlerine cesitli sekillerde devam edeceklerini acikladilar.

OÐRENCILERIN TALEPLERI
Almanya’daki universitelerde egitim harclari alinmasi, amfilerin tika basa dolu olusu, okul binalarinin bakima muhtac hali ve ozellikle kayit donemleriyle sinavlar oncesi yasanan burokratik kargasa ogrencileri cileden cikartan baslica konular arasinda yer aliyor. Ogrenciler ayrica yeni uygulamaya konan, Bachelor ve Master egitimlerinin kaldirilmasini istiyor. Okullardaki egitime katki paylarinin uygulamadan kaldirilmasi konusunaysa simdilik sadece muhalefet siralarindan destek geliyor. Sosyal Demokrat Parti’nin gecen hafta sonunda yapilan Dresden’deki parti kongresinde, ana okuldan yuksek ogretime kadar tum egitim kurumlarinin parasiz olmasi cagrilari yapildi.

Bizim icin onemli olan kisim ;

BAKAN DA ELESTIRDI
Diger yandan Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Bilim Bakani Andreas Pinkwart (FDP) universitelerde reform ihtiyaci oldugunu kabul etti. Bachelor (BA) veya Master egitimi verilen bircok bolumun yeniden ayarlanmasi gerektigini soyleyen bakan, mufredatin fazla yuklu oldugunu, gereksiz sinavlar ve fuzuli yoklama listeleri bulundugunu elestirdi.