Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sadece Almanya'da yaşamak için okumaya gitmek

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Vustic

Sadece Almanya'da yaşamak için okumaya gitmek

Mesaj gönderen Vustic » Pzr Eki 29, 2017 6:40 pm

Herkese merhaba!

Ben Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk bölümünden mezunum. Lisans notum 2.29. Zamanında master veya akademisyenlik düsünmedigim icin cok zorlamamistim. Simdi evliyim. Esim ve ben artık Türkiye'de yasamak istemiyoruz.
Esim ingilizce edebiyat bolumu mezunu ve benden daha basarili notlara sahip. Benim Ingilizce seviyem intermediate. Ikimizin de Almancası yok. Amacımız sadece Almanya'da kalmak icin okumak. Garantör bularak okumayı dusunuyoruz. En kolay hangi sehirde,hangi okulda, hangi bolumde okuyabilirim?
Not: Okuyabilirim diyorum cunku esim icin belirli hedefler var.Ancak benim icin oyunculuk disinda her ne olursa olsun gözümde aynı. Calisma izni alayım da oto yıkamada bile çalışmaya razıyım.Tek amacım bu.

John

Re: Sadece Almanya'da yaşamak için okumaya gitmek

Mesaj gönderen John » Pzt Eki 30, 2017 1:22 am

Merhaba,

Öncelikle delikanlı gibi niyeti baştan belli ettiğiniz için şahsım adına teşekkür ederim, başka arkadaşlar ne düşünür bilemem. Bir sürü kin nefret dolu mesaj alacaksınız uyarayım, çünkü forumda Almanya'ya okumak istiyorum diyip tek amacı kapak atma zihniyeti olan kişilere karşı hoş olmayan bir tepki var (ben de o tepkiyi koyan başlıca kişilerden biriyim.). Sebebi de bugüne kadar Almanya'ya gelen Türkiye kökenli öğrencilerin ciddi bir bölümünde eğitim hayatlarında başarısız olma ve işçi vizesine bir şekilde geçme veya geçmeye çalışma gibi bir durum var.
Ciddi cevap vereyim sorularınıza, en kolay kabul için kimsenin gitmek istemeyeceği mezbahada küçük şehirleri tercih edin, büyük şehirlerden kabul almanız zor olur. Ev kirası ucuz, yabancı polisi sıkıntı yapmacak (batı almanya'ya özellikle bakmanızı öneririm), kolay oturum alabileceğiniz küçük yerlere bakınız. Olabildğince çok başvuru yapın, nereler kolay kabul verir bilemeyiz, daad.de üzerinden hangi okulu buluyorsanız bölümüze uygun başvurun. Kabulü alıp okula kaydı yaptırınca oturumunuzu uzatır büyük şehire geçersiniz.
Düşünürseniz eğer schengen vizesi veya kaçak yollardan Almanya'ya gelip daha sonra iltica etme gibi bir seçeneğiniz de var. Bir sürü Sachsen Anhalt'ta tanıştığım bu yolla 1 sene devlet parası yiyerek siyasi suçluyum, örgüt üyesiyim diyerek Almanya'da kalan insan var. Örgütle ya da suçla hiçbir alakaları bile olmamasına rağmen bu yola başvuruyorlar, deneyebilirsiniz. En son ben Magdeburg'tan ayrılırken bir urfalı arkadaş daha yeni gelmişti ve akrabaları aracılığıyla başarılı bir şekilde iltica etti.
Son olarak gönül ister ki Almanya'da Türk=Kanak lafını temizleyecek arkadaşlar yalnızca buraya gelsin ama ne yazık ki durum böyle değil. Bugün kendinizi bir işyerinde, mülakatta, sosyal yaşantınızda her zaman "Türk'üm ama ben sizin bildiklerinizden farklıyım, cahil ve kapalı zihniyete sahip değil, başka kültürlere karşı hoşgörülüyüm." diye açıklamak zorundasınız.
Neyse siz en azından dürüst bir şekilde niyetinizi belli ettiniz, "en kolay nerden şartlı kabul alırım, Almanya'da cidden okumak istiyorum" diye yalan konuşmadınız. Yolunuz açık olsun.

Vustic

Mesaj gönderen Vustic » Pzt Eki 30, 2017 9:50 am

John yazdı: Pzt Eki 30, 2017 1:22 am Merhaba,

Öncelikle delikanlı gibi niyeti baştan belli ettiğiniz için şahsım adına teşekkür ederim, başka arkadaşlar ne düşünür bilemem. Bir sürü kin nefret dolu mesaj alacaksınız uyarayım, çünkü forumda Almanya'ya okumak istiyorum diyip tek amacı kapak atma zihniyeti olan kişilere karşı hoş olmayan bir tepki var (ben de o tepkiyi koyan başlıca kişilerden biriyim.). Sebebi de bugüne kadar Almanya'ya gelen Türkiye kökenli öğrencilerin ciddi bir bölümünde eğitim hayatlarında başarısız olma ve işçi vizesine bir şekilde geçme veya geçmeye çalışma gibi bir durum var.
Ciddi cevap vereyim sorularınıza, en kolay kabul için kimsenin gitmek istemeyeceği mezbahada küçük şehirleri tercih edin, büyük şehirlerden kabul almanız zor olur. Ev kirası ucuz, yabancı polisi sıkıntı yapmacak (batı almanya'ya özellikle bakmanızı öneririm), kolay oturum alabileceğiniz küçük yerlere bakınız. Olabildğince çok başvuru yapın, nereler kolay kabul verir bilemeyiz, daad.de üzerinden hangi okulu buluyorsanız bölümüze uygun başvurun. Kabulü alıp okula kaydı yaptırınca oturumunuzu uzatır büyük şehire geçersiniz.
Düşünürseniz eğer schengen vizesi veya kaçak yollardan Almanya'ya gelip daha sonra iltica etme gibi bir seçeneğiniz de var. Bir sürü Sachsen Anhalt'ta tanıştığım bu yolla 1 sene devlet parası yiyerek siyasi suçluyum, örgüt üyesiyim diyerek Almanya'da kalan insan var. Örgütle ya da suçla hiçbir alakaları bile olmamasına rağmen bu yola başvuruyorlar, deneyebilirsiniz. En son ben Magdeburg'tan ayrılırken bir urfalı arkadaş daha yeni gelmişti ve akrabaları aracılığıyla başarılı bir şekilde iltica etti.
Son olarak gönül ister ki Almanya'da Türk=Kanak lafını temizleyecek arkadaşlar yalnızca buraya gelsin ama ne yazık ki durum böyle değil. Bugün kendinizi bir işyerinde, mülakatta, sosyal yaşantınızda her zaman "Türk'üm ama ben sizin bildiklerinizden farklıyım, cahil ve kapalı zihniyete sahip değil, başka kültürlere karşı hoşgörülüyüm." diye açıklamak zorundasınız.
Neyse siz en azından dürüst bir şekilde niyetinizi belli ettiniz, "en kolay nerden şartlı kabul alırım, Almanya'da cidden okumak istiyorum" diye yalan konuşmadınız. Yolunuz açık olsun.
Kararımızı anlayışla karşıladığınız icin ben tesekkur ederim. Son bir soru sormak istiyorum. Esim yüksek lisans programlarından birini kazandı diyelim ben onunla aile birlesimi yaparak gitmeyi dusunuyorum.Ayrıca o öğrenci oldugu icin kısıtlı calisma haklarina sahip olacak peki benim nasıl calışma haklarım olabilir?
Idata'yı aradigimda esimin oturum izini aldiktan sonra beni yanina alabilecegini ogrendim ancak calisma konusunda bilgi alamadan konusma sona erdi.

John

Mesaj gönderen John » Sal Eki 31, 2017 12:43 am

Ne desem yalan olur, benim bildiğim kadarıyla sadece şunu belirteyim, işçi oturumu varsa eğer eşinizin maddi durumunu kanıtladıktan sonra sizi yanına aldırabilir ancak öğrenci oturumu varken nasıl olur hiç bilmiyorum. Sizi yanına aldırması için en azından A1 seviye Almanca bildiğinizi kanıtlamanız lazım bu da aklınızda olsun. Çalışma izniniz olur mu, prosedür nedir hiçbir bilgim yok.