Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya’ya girer girmez yapılması gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Uraz

Almanya’ya girer girmez yapılması gerekenler

Mesaj gönderen Uraz » Cum Eki 20, 2017 9:52 pm

Herkese merhabalar,
Arkadaşlar, çarşamba sabahı öğrenci vizemle Almanya’ya giriş yaptım. Dil kursumu ayarlayınca derslere de başlayacağım. Bugün ikametgah işimi hallettim, yakında bloke esap işlemlerime de başlayacağım.
Şimdi bunları yaparken, daha acil olan başka evrak işleri var mı? Yani sanki sürekli bişeylerin süresi geçicekmiş gibi hissediyorum, malum bol evraklı, bol prosedürlü bir ülke. Atladığım bişey olabilir.
Paylaşırsanız beni dertten kurtarırsınız.
Teşekkürler, bol şans herkese:)

Galileo

Re: Almanya’ya girer girmez yapılması gerekenler

Mesaj gönderen Galileo » Cmt Eki 21, 2017 12:52 am

1. Oturum izni için randevu al.
2. Bir bankadan Giro hesabı aç.
3. Posta kutuna adını yaz.

Bir de bloke hesaba aktifleştirme işlemine biran önce başla baya uzun sürüyor işlemin tamamlanması.

Uraz

Mesaj gönderen Uraz » Cmt Eki 21, 2017 12:00 pm

Galileo yazdı: Cmt Eki 21, 2017 12:52 am 1. Oturum izni için randevu al.
2. Bir bankadan Giro hesabı aç.
3. Posta kutuna adını yaz.

Bir de bloke hesaba aktifleştirme işlemine biran önce başla baya uzun sürüyor işlemin tamamlanması.
Teşekkür ederim.
randevuyla alakalı olarak, randevu alınca çok uzun bir tarihe veriliyormuş ama öğrenciler için haftanın bir günü erken gidip bekleyip işlemini halletme seçeneği varmış, ama böyle bi durum gerçekten var mı, yoksa randevuyu mu beklemeliyim.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cmt Eki 21, 2017 4:10 pm

Benimde bir sorum var arkadaslar, malum vize 6 aylik okuldan gorevlilerin dedigi 4 5 ay vizeyi kullanin sonra oturuma basvurun.Okuldan ogrencilerin dedigi 4 5 ay sonra oturuma basvurursan blokede 8640 olmadigi icin 1 yil vermezler,Turk bir arkadas ise bizde at11 var 6 ay sigortali oldugumuz icin 6 ay oturum veriyorlar dedi sizlerinde fikrini almak istedim.

Galileo

Mesaj gönderen Galileo » Cmt Eki 21, 2017 10:18 pm

Uraz yazdı: Cmt Eki 21, 2017 12:00 pm Teşekkür ederim.
randevuyla alakalı olarak, randevu alınca çok uzun bir tarihe veriliyormuş ama öğrenciler için haftanın bir günü erken gidip bekleyip işlemini halletme seçeneği varmış, ama böyle bi durum gerçekten var mı, yoksa randevuyu mu beklemeliyim.
Bana öyle bir seçenek sunmadılar, 1 ay sonraya randevu verdiler. O durum şehirden şehire değişir.

Galileo

Mesaj gönderen Galileo » Cmt Eki 21, 2017 10:19 pm

hunterqb yazdı: Cmt Eki 21, 2017 4:10 pm Benimde bir sorum var arkadaslar, malum vize 6 aylik okuldan gorevlilerin dedigi 4 5 ay vizeyi kullanin sonra oturuma basvurun.Okuldan ogrencilerin dedigi 4 5 ay sonra oturuma basvurursan blokede 8640 olmadigi icin 1 yil vermezler,Turk bir arkadas ise bizde at11 var 6 ay sigortali oldugumuz icin 6 ay oturum veriyorlar dedi sizlerinde fikrini almak istedim.
Başka insanların dediğine pek takılma bence direk Ausländerbehörde infostelleden kesin bilgi al.

John

Mesaj gönderen John » Pzr Eki 22, 2017 6:07 pm

hunterqb yazdı: Cmt Eki 21, 2017 4:10 pm Benimde bir sorum var arkadaslar, malum vize 6 aylik okuldan gorevlilerin dedigi 4 5 ay vizeyi kullanin sonra oturuma basvurun.Okuldan ogrencilerin dedigi 4 5 ay sonra oturuma basvurursan blokede 8640 olmadigi icin 1 yil vermezler,Turk bir arkadas ise bizde at11 var 6 ay sigortali oldugumuz icin 6 ay oturum veriyorlar dedi sizlerinde fikrini almak istedim.
Onu diyen arkadaşın tecrübesi mi var böyle yoksa tahmini mi? Ben Magdeburg Ausländerbehörde ile igili konuşayım, kimse bloke hesabındaki parayı ne zaman etkinleştirdiğini göremez ve Ausländerbehörde bunu istemez. Sen bloke hesabında para olduğunu onaylayan belgeyle Ausländerbehörde'ye gideceksin. AT-11 ile ilgili de o kadar başlık açtık kimse okumuyor: viewtopic.php?t=10295
Burada bahsedildiği gibi yapacaksınız vizeniz uzayacak, o AT-11'i de her dönem yenisini tasdik ederek sigorta süresini uzatacaksınız. Bernburg'taki Ausländerbehörde'ye bağlı olması lazım Köthen, bir sürü yabancı öğrenci olduğu için sorun çıkarmazlar inşallah.

Not: Ekim 2016'da Almanya'ya geldim Şubat 2017'nin sonunda vize süremi 1 yıl uzattırdım. Benim tecrübemi de burada bulabilirsiniz: viewtopic.php?f=53&t=10256

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzr Eki 22, 2017 6:41 pm

John yazdı: Pzr Eki 22, 2017 6:07 pm Onu diyen arkadaşın tecrübesi mi var böyle yoksa tahmini mi? Ben Magdeburg Ausländerbehörde ile igili konuşayım, kimse bloke hesabındaki parayı ne zaman etkinleştirdiğini göremez ve Ausländerbehörde bunu istemez. Sen bloke hesabında para olduğunu onaylayan belgeyle Ausländerbehörde'ye gideceksin. AT-11 ile ilgili de o kadar başlık açtık kimse okumuyor: viewtopic.php?t=10295
Burada bahsedildiği gibi yapacaksınız vizeniz uzayacak, o AT-11'i de her dönem yenisini tasdik ederek sigorta süresini uzatacaksınız. Bernburg'taki Ausländerbehörde'ye bağlı olması lazım Köthen, bir sürü yabancı öğrenci olduğu için sorun çıkarmazlar inşallah.

Not: Ekim 2016'da Almanya'ya geldim Şubat 2017'nin sonunda vize süremi 1 yıl uzattırdım. Benim tecrübemi de burada bulabilirsiniz: viewtopic.php?f=53&t=10256
John hocam tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim Fintiba'nın sistemi ile bloke hesap kontrol edilebiliyor belgeyi konsolosluğa ve Abh'ye verdiğimiz zaman üzerindeki kod ve şifre ile internet sitesinden ne kadar bloklandığını ve ne kadar kaldığını görebiliyorlar.Sanırım İş ve Deutschebank'ta bu olay yok.Ben zaten AT-11'i hallettim ilk gün biraz zorluk çıkardılar Sachsen-Anhalt'da çok Türk öğrenci yok diye düşünüyorum versicherungbescheinigung başvurumdan 1 1.5 hafta içinde elime ulaştı okulda kabul etti (Siz sigorta probleminiz varken at11 ile okula kayıt yaptığınızı söylemiştiniz bende bir şansımı deniyeyim dedim görevli hiçbirşey anlamadı aok veta tk lazım dedi siz şanslıymışsınız o konuda ) siz Abh ile sorun yaşamışsınız sanırım konuyu okumuştum daha önce inşallah bende öyle bir problem yaşamam.Magdeburg'un 1 yıl vermesine şaşırdım Halle'deki arkadaşlar 2 yıl alıyorlarmış sanırım şehirden şehire değişen bir durum anladığım kadarıyla. Abh Köthen'de biraz şehir dışında kalıyor Kreisverwaltung Anhalt-Bitterfled,Bernburg'a bağlı değil diye biliyorum.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Eki 30, 2017 1:36 am

Halle'de duydum ben de 2 yıl verdiklerini, suriyelilerden dolayı peynir ekmek gibi oturum verdiler geçen sene ama şimdi AFD geldi bakalım ne olacak. Bernburg'taki okul görevlileri ile Köthen farklı demek ki, bizim koordinatör ilgilenmişti benim kayıt işlemimle, bir sıkıntı çıkmadı AT-11'i kabul ettiler. İş ve Detuschebank'ta kimse hesaptaki paranı göremez, ama belki genel olarak sistem 2017'de değişmiştir. Magdeburg'ta Türk öğrenciler vardı, 10 tane falan, Bernburg'ta 2-3 tane tanıştım, biri Azeri-türkü, hatta şimdi de onun yakın bir arkadaşı bizim bölüme başladı.
Şimdiden söyleyeyim Strenzwild diye parti olur summer semesterın sonuna doğru, Berlin'den bile o partiye katılımcı gelir. Onu kaçırma derim ve Bernburg'ta sabahlamanı öneririm, çok eğlenirsin çadır falan kurarlar Türkiye'deki bahar festivali gibi ama tek gün sadece elektronik dj müzik var. Ben genellikle Ruslarla vakit geçiyordum, hem çalışkan olurlar hem de eğlenmesini bilirler. İnşallah sana da iyi bir arkadaş çevresi denk gelir, Allah zihin açıklığı versin derslerinde başarılar dilerim. 1.0-2.0 arasında tutmaya çalış not ortalamanı, iş başvurularında lazım olacak. Allah'a emanet ol.

Uraz

Mesaj gönderen Uraz » Pzt Eki 30, 2017 2:27 am

Galileo yazdı: Cmt Eki 21, 2017 10:18 pm Bana öyle bir seçenek sunmadılar, 1 ay sonraya randevu verdiler. O durum şehirden şehire değişir.
Tekrardan merhaba,
Ben oturum için polisten randevu aldım ama polis benden
Okul belgesi
İkametgah ve
Fotoğraf istedi.
Oysa vize alırken, bloke hesap için ülkeye girince açacağıma dair ek kağıt imzalamıştım.

Polis bunu istemese de o tarihe yetiştirmeli miyim sizce?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzt Eki 30, 2017 4:08 pm

John yazdı: Pzt Eki 30, 2017 1:36 am Halle'de duydum ben de 2 yıl verdiklerini, suriyelilerden dolayı peynir ekmek gibi oturum verdiler geçen sene ama şimdi AFD geldi bakalım ne olacak. Bernburg'taki okul görevlileri ile Köthen farklı demek ki, bizim koordinatör ilgilenmişti benim kayıt işlemimle, bir sıkıntı çıkmadı AT-11'i kabul ettiler. İş ve Detuschebank'ta kimse hesaptaki paranı göremez, ama belki genel olarak sistem 2017'de değişmiştir. Magdeburg'ta Türk öğrenciler vardı, 10 tane falan, Bernburg'ta 2-3 tane tanıştım, biri Azeri-türkü, hatta şimdi de onun yakın bir arkadaşı bizim bölüme başladı.
Şimdiden söyleyeyim Strenzwild diye parti olur summer semesterın sonuna doğru, Berlin'den bile o partiye katılımcı gelir. Onu kaçırma derim ve Bernburg'ta sabahlamanı öneririm, çok eğlenirsin çadır falan kurarlar Türkiye'deki bahar festivali gibi ama tek gün sadece elektronik dj müzik var. Ben genellikle Ruslarla vakit geçiyordum, hem çalışkan olurlar hem de eğlenmesini bilirler. İnşallah sana da iyi bir arkadaş çevresi denk gelir, Allah zihin açıklığı versin derslerinde başarılar dilerim. 1.0-2.0 arasında tutmaya çalış not ortalamanı, iş başvurularında lazım olacak. Allah'a emanet ol.
Bizim kampüste pek uluslararası öğrenci yok okul sürekli 2000'den fazla uluslararası öğrenci diye reklam yapıyor ama bunun %80'i Çinli zaten :) Sizin bölüm yine Mba olduğu için multi-cultural bir ortam vardır diye düşünüyorum mühendisliklerde gelen öğrenci profili belli zaten.Alışması biraz zor oluyor benim için hayırlısı diyelim gerek şehrin sosyal yapısı gerek sınıf ortamı biraz alışmayı zorlaştırıyor Türk öğrenciye denk gelmedim olduğunuda düşünmüyorum bütün gün Ingilizce/Almanca konuşmak pratik için çok güzel olsada insan bazen herşeyi açıklayamıyor veya bizim kendi dilimizde ettiğimiz sohbetin çoğunu vermiyor.Sizin master bitti sanırım hayırlı uğurlu olsun Allah yolunuzu açık etsin hocam..

Galileo

Mesaj gönderen Galileo » Pzt Eki 30, 2017 6:11 pm

Uraz yazdı: Pzt Eki 30, 2017 2:27 am Tekrardan merhaba,
Ben oturum için polisten randevu aldım ama polis benden
Okul belgesi
İkametgah ve
Fotoğraf istedi.
Oysa vize alırken, bloke hesap için ülkeye girince açacağıma dair ek kağıt imzalamıştım.

Polis bunu istemese de o tarihe yetiştirmeli miyim sizce?
İstemezlerse çaktırma. İstemediniz o yüzden açmadım de. En kötü açarsın biraz gecikir.

Uraz

Mesaj gönderen Uraz » Pzt Eki 30, 2017 7:32 pm

Galileo yazdı: Pzt Eki 30, 2017 6:11 pm İstemezlerse çaktırma. İstemediniz o yüzden açmadım de. En kötü açarsın biraz gecikir.
Teşekkürler.
Aslında şöyle bi ince nokta var. Normalde birçok öğrenci bloke hesabını Türkiye’de açıp geldiği için otomatikmen polis bloke hesabı istemedi.
Ama ben kağıt imzaladım. Yine de polise bloke hesapsız gittiğimde sıkıntı olur mu olmaz mı düşünüyorum.
Burda ki Bürokrasiye de hakim değilim, emin olmak için yazıyorum.
Türkiye’de imzalanan kağıtlar ya da bizle ilgili şeyler, randevu alınca polise postalanıyomuş, diye fısıltı gazetesinden duydum.

John

Mesaj gönderen John » Sal Eki 31, 2017 12:56 am

hunterqb yazdı: Pzt Eki 30, 2017 4:08 pm Bizim kampüste pek uluslararası öğrenci yok okul sürekli 2000'den fazla uluslararası öğrenci diye reklam yapıyor ama bunun %80'i Çinli zaten :) Sizin bölüm yine Mba olduğu için multi-cultural bir ortam vardır diye düşünüyorum mühendisliklerde gelen öğrenci profili belli zaten.Alışması biraz zor oluyor benim için hayırlısı diyelim gerek şehrin sosyal yapısı gerek sınıf ortamı biraz alışmayı zorlaştırıyor Türk öğrenciye denk gelmedim olduğunuda düşünmüyorum bütün gün Ingilizce/Almanca konuşmak pratik için çok güzel olsada insan bazen herşeyi açıklayamıyor veya bizim kendi dilimizde ettiğimiz sohbetin çoğunu vermiyor.Sizin master bitti sanırım hayırlı uğurlu olsun Allah yolunuzu açık etsin hocam..
Aynen çinli çok var ama akıllı oluyor bazısı, benim bütün proje ekiplerim çinlilerle, hintlilerle oldu. 1 tane de suriyeli çok çalışkan, hayatın zorluklarını hazmetmiş bir arkadaşla beraber derslere çalıştım. Ben 1 yıldır hiç Türklerle takılmıyorum(marifetmiş gibi anlaşılmasın, denk gelmedği için durum böyle), parti parti gezen oha kızlara bak diye ağzının salyası akan biri de değilim. Hep değişik milletlerden insanlarla vakit geçirdim, Magdeburg'ta yaşamanın böyle bir avantajı vardı. Dil kursuna da gittiğim için sosyal anlamda zorlanmadım. Sadece Türkiye kökenli olarak bir dönerci abim vardı Magdeburg'ta kafam atarsa onunla dertleşiyordum, hala daha telefonlaşırız. Dönerci Kazım abi vardı Köthen'de, Türkmendir, onun oğlu falan da vardı fachabitur yapıyordu, belki onlarla sen de görüşebilirsin. Bernburg Hbf'de bir Urfalı dönerci var, Türk bayrağı asılıdır dükkanında ki PKKlıların ve nazilerin yoğun olduğu bir yerde bunu yapar. Çok efendi insanlardır, ak top sakallı bir sahibi var 2 yiğeniyle işletiyor dükkanı. Alibaba olması lazım dönercinin ismi. Bernburg yakındır trenle istersen bir selam vermeye gidersin. Benim okul bitmedi, tezim ve 2 projem var bitirmek için ama okulda bulunma zorunluluğum yok. Onun için şimdi başka bir şehirde staj yapıyorum. Allah razı olsun, bir yanlışımız olduysa affola. Kolay gelsin.