Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ankara Alman Konsoloslugundan Red Alanlar

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Ankara Alman Konsoloslugundan Red Alanlar

Mesaj gönderen Physiker » Cum Eki 13, 2017 12:18 am

Son dönemde Ankara daki alman konsoloslugu vize islemlerinde skandal isler yapiyor. Son 2-3 ay icinde bu konsolosluktan vize basvurusu yapip red alan arkadaslar bana red kagitlarini maille atabilirmi lütfen? Özellikle 2 arkadasimiza cok büyük problemler yarattilar son dönemde ve akil almaz isler yapiyorlar. O arkadaslarin adina Almanya daki dis isleri bakanligina sikayet dilekcesi verecegim. Ayni durumda olan ve "haksiz" bir sekilde vize reddi aldigini düsünen arkadaslar bana red cevaplarini maille atarlarsa sevinirim:

deutschstudent.almanya@gmail.com
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ferze

Re: Ankara Alman Konsoloslugundan Red Alanlar

Mesaj gönderen ferze » Cum Eki 13, 2017 12:59 am

Gürkan bey son 2 3 ay olması neden ? Haksızlık kastınız nedir, örneğin tüm belgeleri olmasına rağmen turkiyede almanca öğrenmeye başla, inandırıcı bulmadık gibi sebepler geçerli midir? Konuyu biraz daha açar mısınız rica etsem..

ferze

Mesaj gönderen ferze » Cum Eki 13, 2017 1:04 am

Ayrıca bir durum paylaşayım ben 2 kez red aldım ve sıkıldım artık ve vazgeçtim. Ama bu duruma sinirlendiğim için ağustos gibi twiter 'dan Dış işleri bakanı Gabriele bir mail attım. Kendi durumumu anlatan ve genel olarak vize alamama durumunu anlatan bir mail yazdım. Yaklaşık bir ay sonra başka birisi bana dönüş yaptı ve şunu söyledi. Yeniden master öncesi dil kursu için başvuru yapabilirsiniz. Vize işlemleri burdaki yasalara uygun bir şekilde tamamlanmış.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Eki 13, 2017 2:20 am

Son siyasi krizlerden ve mülteci problemlerinden dolayi Ankara konsolosluguna yeni yetkililer atandi ve ön kabulün ne oldugunu bilmeyen insanlar orda vize basvurularini inceliyorlar. Örnegin 3,3 civari bir ortalama ile egitimi bitirip 3 üniversiteden kabul alan ve A2 belgesiyle vize basvurusu yapan birinin egitim gecmisinin kötü oldugunu belirtip, kabul belgelerinin ne oldugunu anlamadan red veriyor. Ama egitim gecmisi kötü olanlara acik olarak yaziyorlar. Örnegin bir arkadasimiz var, kendisi 3 yil LYS yi kazanip bir üniversiteye giremedi maalesef, Studienkolleg yapmasi lazim ve Goethe B1 sertifikasi almasi gerekiyor ama aylardir onu da alamiyor. O arkadas icin yapacak birsey yok örnegin.
www.deutschstudent.com

wolfwomen

Mesaj gönderen wolfwomen » Cum Eki 13, 2017 8:08 am

Bu saçma sebepten ötürü kurs tarihlerimizi kaçırdık ertelemek zorunda kaldık. Konsolosluğu aradığımız zaman ise lütfen boş yere rahatsız etmeyin çok sayıda red var inceleme süreleri uzayabilir biz size geri dönüş yapacağız şeklinde tersleyebiliyorlar bi de... Görüşmede her şey eksiksiz tam 3-4 haftaya vizeniz elinizde olur deyip ertesi gün red gönderiyorlar.
Gürkan bey her şeyimiz tam olmasına rağmen verdikleri red karşısında dizinde yardım ve destekleriniz için çok teşekkür ederim. Bu konuda elimizden ne geliyorsa bizimle paylaşın şahsım adına yanınızdayım.

ferze

Mesaj gönderen ferze » Cum Eki 13, 2017 9:41 am

Açıkçası o arkadaş adına üzüldüm. Aslında mahkemeye verip dava açmak bir çözüm olur mu ? Dış işleri 'nin tutumu yukarıda yazdığım gibi. Bence eğitim geçmişini sorgulamak B1 sertifikası dayatmak da haksızlık. Her insanın durumu kendine özel. Burada çok başarılı olmayıp almanyada çok başarılı olabilen birçok kişi vardır. Konsolosluğun sitesinde vize alabilmek için verilen kriterleri belli bu belgeleri tamamlamış birisine red vermek kendisiyle celismektir. Bu konuda mağdur olan herkesin birlik olup tepki göstermesi önümüzdeki yıllarda başvuranlara en azından kolaylık sağlar diye düşünüyorum. Böyle bir etkinlik buradan oluşturulabilir tabi sizde isterseniz .

cknmert

Mesaj gönderen cknmert » Cum Eki 13, 2017 10:27 am

İşin kötü tarafı sadece ön kabulün ne olduğunu bilmemeleri değil, aynı zamanda motivasyon mektubunu ve ardından gönderilen itiraz mektubunu bile okumaya tenezzül etmemeleri...

wolfwomen

Mesaj gönderen wolfwomen » Cum Eki 20, 2017 11:33 am

Gürkan Bey Merhaba,
Bu konu hakkında herhangi bir gelişme var mıdır?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Eki 21, 2017 7:05 pm

Dis islerine sikayet gönderildi.
www.deutschstudent.com

wolfwomen

Mesaj gönderen wolfwomen » Prş Ara 07, 2017 6:53 pm

Merhabalar,
Ankara konsolosluğunda Red alan arkadaşlar işlemleriniz ilgili herhangi bir gelişme var mıdır? Ya da bu süreçle ilgili bir haber/öneri/fikri olan var mıdır?

berkkaya

Mesaj gönderen berkkaya » Prş Oca 04, 2018 10:49 pm

Merhabalar,

Ben Eylül 2017 de başvuru yapıp, 3 gün içinde red cevabı aldım. Almanca A1 belgem, üniversite için ön kabulüm, başka bir üniversite için dil okulu kabulüm, bloke hesabım, sağlık sigortam, 10 aylık ödenmiş dil okulum, dil okulunun yurdunun parasının ödendiğine dair belgem ve diğer belgelerim tam olmasına rağmen; "Almancayı, Almanya'da öğrenmeme gerek olmadığını, Türkiye'de de kurslar olduğunu. O yüzden gitmeme gerek olmadığını." anlatan bir mektup ile ihtiyati red cevabı aldım.

Bu süreçte 7 defa itiraz dilekçesi verdim. Dilekçeme uçak biletimi ve kurs başlangıç tarihimi de ekledim. Ancak geri dönüş bile yapmadılar. Bunun üzerine uçak biletim yandı ve ben de kurs tarihini ileriye çekmek zorunda kaldım. Artık parasını ödemiş olduğum kursum, kursa başlamam gerektiğini belirtince zorunlu olarak yeşil pasaportumla Almanya'ya gelip kursa başladım. Bu süreçte defalarca kere de bu durumu izah ettim. Kurs, paramın tamamını geri vermeyi bir şartla kabul ediyordu. Sabıkalı olmadığımı, terör suçundan ya da şüphesinden dolayı vize reddi almadığımı ispatlamam gerekiyordu. Ama bana gelen kağıtta hiçbir maddeye atıfta bulunulmuyordu. Ben bu durumu kursa ilettiğimde bunun mümkün olmadığını, illa ki bir maddeye dayandırılarak red almam gerektiğini söylediler.

Ben şu anda Almanya'dayım ve kursa bu durumu kanıtlamaya çalışıyorum. Artık gerçekten bıkmış durumdayım çünkü bu durumdan. Neredeyse her hafta gidip dilekçe verdim ama bir kere bile yanıt verme gerekliliği bile hissetmediler. Bu konuda kime ne konuda danışabilirim, yardım isteyebilirim bilmiyorum. Bu siteyi buldum sizlere de yazmak istedim. Bloke hesaptaki parama hala dokunmadım. Ailem bana ekstra olarak para gönderiyor burada bulunduğum sürede. İçeriden başvuru da yapamıyorum yeşil pasaport sahibi olduğum için. Tek umudum Ankara Büyükelçiliğinin insafa gelip, en azından belgelerimi incelemesi. Ya da incelemesi ile yabancılar polisine göndermesi. Red kararı vereceklerse de hangi maddeden aldığımı belirtmeleri. İlla vize alayım ısrarım yok, madde olarak belirtirler ise kursa yatırdığım 10 aylık kurs ve yurt paramı geri alabileceğim böylece.

maploping

Mesaj gönderen maploping » Cum Oca 05, 2018 3:31 pm

berkkaya yazdı: Prş Oca 04, 2018 10:49 pm Merhabalar,

Ben Eylül 2017 de başvuru yapıp, 3 gün içinde red cevabı aldım. Almanca A1 belgem, üniversite için ön kabulüm, başka bir üniversite için dil okulu kabulüm, bloke hesabım, sağlık sigortam, 10 aylık ödenmiş dil okulum, dil okulunun yurdunun parasının ödendiğine dair belgem ve diğer belgelerim tam olmasına rağmen; "Almancayı, Almanya'da öğrenmeme gerek olmadığını, Türkiye'de de kurslar olduğunu. O yüzden gitmeme gerek olmadığını." anlatan bir mektup ile ihtiyati red cevabı aldım.

Bu süreçte 7 defa itiraz dilekçesi verdim. Dilekçeme uçak biletimi ve kurs başlangıç tarihimi de ekledim. Ancak geri dönüş bile yapmadılar. Bunun üzerine uçak biletim yandı ve ben de kurs tarihini ileriye çekmek zorunda kaldım. Artık parasını ödemiş olduğum kursum, kursa başlamam gerektiğini belirtince zorunlu olarak yeşil pasaportumla Almanya'ya gelip kursa başladım. Bu süreçte defalarca kere de bu durumu izah ettim. Kurs, paramın tamamını geri vermeyi bir şartla kabul ediyordu. Sabıkalı olmadığımı, terör suçundan ya da şüphesinden dolayı vize reddi almadığımı ispatlamam gerekiyordu. Ama bana gelen kağıtta hiçbir maddeye atıfta bulunulmuyordu. Ben bu durumu kursa ilettiğimde bunun mümkün olmadığını, illa ki bir maddeye dayandırılarak red almam gerektiğini söylediler.

Ben şu anda Almanya'dayım ve kursa bu durumu kanıtlamaya çalışıyorum. Artık gerçekten bıkmış durumdayım çünkü bu durumdan. Neredeyse her hafta gidip dilekçe verdim ama bir kere bile yanıt verme gerekliliği bile hissetmediler. Bu konuda kime ne konuda danışabilirim, yardım isteyebilirim bilmiyorum. Bu siteyi buldum sizlere de yazmak istedim. Bloke hesaptaki parama hala dokunmadım. Ailem bana ekstra olarak para gönderiyor burada bulunduğum sürede. İçeriden başvuru da yapamıyorum yeşil pasaport sahibi olduğum için. Tek umudum Ankara Büyükelçiliğinin insafa gelip, en azından belgelerimi incelemesi. Ya da incelemesi ile yabancılar polisine göndermesi. Red kararı vereceklerse de hangi maddeden aldığımı belirtmeleri. İlla vize alayım ısrarım yok, madde olarak belirtirler ise kursa yatırdığım 10 aylık kurs ve yurt paramı geri alabileceğim böylece.
Dil kursunun yaptığı saçmalığın daniskası olmuş. Sanki tüm Alman kurumları, bizimle alay etmek ve bizi zor durumda bırakmak için ağız birliği etmiş gibiler. Umarım sorununuzu çözersiniz.