Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ALMANYADA ERASMUS HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ege123

ALMANYADA ERASMUS HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

Mesaj gönderen ege123 » Çrş Eki 04, 2017 11:56 pm

Merhaba. Öncelikle internette bir sürü bilgi var ama hiçbir şey anlaşılmıyor karman çorman ve çoğu aradığım şeyler değil.
Bu yüzden buraya sormak durumunda kaldım. Ruhsal sıkıntılardan dolayı bu erasmusa gitmem gerekiyor gitmezsem kafayı yiyeceğim :/

Ben Hukuk fakültesinde okuyan 2. sınıf öğrencisiyim. Bu yıl şubatta erasmus için sınav oluyormuş ona girip seneye Almanya'ya gitmeyi düşünüyorum.
Erasmus için Almanya'ya gideceğim için okulun almanca sınavına gireceğimi düşündüğümden almanca çalışıyorum.

Benim size sorularım şunlardır:
-Almanya'da okullar dil serifikası istiyor mu ? kendileri mi sınav yapıyor ? yoksa gitmeden önceki sınav yeterli mi ?
-Bİliyorum her okulun farklı seviye istemi var ama genel olarak hukuk fakülteleri b2 istiyor sanırım bu doğru mu ?
-Erasmus hibesini almanın koşulları neler ? ne zaman (gitmeden önce mi sonra mı ) alabilirim bu hibeyi ? (hakkında değişik şeyler yazılmış hep)
bu hibenin şartları neler ? mesela orada derslerden kalırsam parayı geri mi alıyorlar ?
-Ve hukuk okuduğumdan dolayı yüksek ihtimal ders uyumsuzlukları yüzünden en az 1 dönem kaybedeceğim doğru mudur ?
- son olarak dersler genel olarak almanca mı işleniyor ? (biliyorum okula göre değişiyor deniyor.) ve bir kaç yerde gördüğüm kadarıyla orada ayrıca okul almanca kursu veriyorlarmış bu doğru mu ?

bu tür şeyleri açıklarsanız çok sevinirim.
teşekkürler.

convivencia

Re: ALMANYADA ERASMUS HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

Mesaj gönderen convivencia » Prş Eki 05, 2017 2:07 am

ege123 yazdı: Çrş Eki 04, 2017 11:56 pm Merhaba. Öncelikle internette bir sürü bilgi var ama hiçbir şey anlaşılmıyor karman çorman ve çoğu aradığım şeyler değil.
Bu yüzden buraya sormak durumunda kaldım. Ruhsal sıkıntılardan dolayı bu erasmusa gitmem gerekiyor gitmezsem kafayı yiyeceğim :/

Ben Hukuk fakültesinde okuyan 2. sınıf öğrencisiyim. Bu yıl şubatta erasmus için sınav oluyormuş ona girip seneye Almanya'ya gitmeyi düşünüyorum.
Erasmus için Almanya'ya gideceğim için okulun almanca sınavına gireceğimi düşündüğümden almanca çalışıyorum.

Benim size sorularım şunlardır:
-Almanya'da okullar dil serifikası istiyor mu ? kendileri mi sınav yapıyor ? yoksa gitmeden önceki sınav yeterli mi ?
-Bİliyorum her okulun farklı seviye istemi var ama genel olarak hukuk fakülteleri b2 istiyor sanırım bu doğru mu ?
-Erasmus hibesini almanın koşulları neler ? ne zaman (gitmeden önce mi sonra mı ) alabilirim bu hibeyi ? (hakkında değişik şeyler yazılmış hep)
bu hibenin şartları neler ? mesela orada derslerden kalırsam parayı geri mi alıyorlar ?
-Ve hukuk okuduğumdan dolayı yüksek ihtimal ders uyumsuzlukları yüzünden en az 1 dönem kaybedeceğim doğru mudur ?
- son olarak dersler genel olarak almanca mı işleniyor ? (biliyorum okula göre değişiyor deniyor.) ve bir kaç yerde gördüğüm kadarıyla orada ayrıca okul almanca kursu veriyorlarmış bu doğru mu ?

bu tür şeyleri açıklarsanız çok sevinirim.
teşekkürler.
Merhaba,
Erasmus için dönem arasında ingilizce sınavı yapılır. Bu sınavda aldığınız puan %50 genel akademik not ortalamanız %50 olacak şekilde puanınız hesaplanır. Ardından tercih yaparsınız ve sıralamanıza ve tercihlerinize göre hibe kazanıp kazanmadığınız belli olur. Erasmusta okulların dil gereklilikleri normal öğrenciler gibi olmuyor. Her okul farklı bir prosedür uyguluyor. Bazı okullar dersler almanca olsa dahi almanca dil belgesi talep etmiyor ve bu gibi durumlarda derslerde alacağınız notlar dersin hocasının tutumuna göre değişebiliyor. Mesela erasmuslara özel ingilizce ödev, sunum ya da özel sınav gibi hatta bazen doğrudan geçirmek gibi uygulamalar yapılabiliyor. Hukuk genelde her ülkenin kendi dilinde olur. Okulunuzun uzaması da çok yüksek bir ihtimal fakat derslerden kalsanız dahi hibenizin iadesi söz konusu değil. Hibe gittmeden %80'i ve döndükten sonra %20'si olmak üzere 2 parçada veriliyor. Yarım bırakıp dönmediğiniz sürece %80'lik kısım istenmez fakat derslerden devamsızlık nedeniyle kalmanız durumunda %20'lik kısım verilmeyebilir.
Başarılar

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Prş Eki 05, 2017 6:20 pm

convivencia yazdı: Prş Eki 05, 2017 2:07 am Merhaba,
Erasmus için dönem arasında ingilizce sınavı yapılır. Bu sınavda aldığınız puan %50 genel akademik not ortalamanız %50 olacak şekilde puanınız hesaplanır. Ardından tercih yaparsınız ve sıralamanıza ve tercihlerinize göre hibe kazanıp kazanmadığınız belli olur. Erasmusta okulların dil gereklilikleri normal öğrenciler gibi olmuyor. Her okul farklı bir prosedür uyguluyor. Bazı okullar dersler almanca olsa dahi almanca dil belgesi talep etmiyor ve bu gibi durumlarda derslerde alacağınız notlar dersin hocasının tutumuna göre değişebiliyor. Mesela erasmuslara özel ingilizce ödev, sunum ya da özel sınav gibi hatta bazen doğrudan geçirmek gibi uygulamalar yapılabiliyor. Hukuk genelde her ülkenin kendi dilinde olur. Okulunuzun uzaması da çok yüksek bir ihtimal fakat derslerden kalsanız dahi hibenizin iadesi söz konusu değil. Hibe gittmeden %80'i ve döndükten sonra %20'si olmak üzere 2 parçada veriliyor. Yarım bırakıp dönmediğiniz sürece %80'lik kısım istenmez fakat derslerden devamsızlık nedeniyle kalmanız durumunda %20'lik kısım verilmeyebilir.
Başarılar
Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.
Bizim okulda erasmus için İngilizce almanca Fransızca vs. sınavları yapılıyor.
Almanya için Almancaya girmem gerekmez mi ?
yoksa niye yapılsın almanca sınavı ?

convivencia

Mesaj gönderen convivencia » Prş Eki 05, 2017 7:21 pm

ege123 yazdı: Prş Eki 05, 2017 6:20 pm Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.
Bizim okulda erasmus için İngilizce almanca Fransızca vs. sınavları yapılıyor.
Almanya için Almancaya girmem gerekmez mi ?
yoksa niye yapılsın almanca sınavı ?
Hayır, istediğiniz dilden girebilirsiniz. Eğitim alacağınız ülke sınavdan sonra belirlendiği için bunu öngörebilmek mümkün değil. Mesela sizin bölümünüzün 10 farklı ülkeden üni.lerle anlaşması olabilir. Siz 1 dilden sınava girersiniz ve tercihinizi o puanı kullanarak yaparsınız ve bütün ülkelere gidebilirsiniz. Sizin dediğiniz gibi olsaydı eğer Estonya, İsveç gibi ülkelere gitmek Estonca sınavı yapılmadığı için mümkün olmazdı. Kendimden örnek verecek olursam 2015 yılında Fransızca bilmeden Fransa'ya erasmusa gitmiştim. Aynı şekilde her yıl Türkiye'ye Türkçe bilmeden gelen yüzlerce öğrenci var. Erasmusta dil konusunda esneklikler olabiliyor.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Prş Eki 05, 2017 8:40 pm

convivencia yazdı: Prş Eki 05, 2017 7:21 pm Hayır, istediğiniz dilden girebilirsiniz. Eğitim alacağınız ülke sınavdan sonra belirlendiği için bunu öngörebilmek mümkün değil. Mesela sizin bölümünüzün 10 farklı ülkeden üni.lerle anlaşması olabilir. Siz 1 dilden sınava girersiniz ve tercihinizi o puanı kullanarak yaparsınız ve bütün ülkelere gidebilirsiniz. Sizin dediğiniz gibi olsaydı eğer Estonya, İsveç gibi ülkelere gitmek Estonca sınavı yapılmadığı için mümkün olmazdı. Kendimden örnek verecek olursam 2015 yılında Fransızca bilmeden Fransa'ya erasmusa gitmiştim. Aynı şekilde her yıl Türkiye'ye Türkçe bilmeden gelen yüzlerce öğrenci var. Erasmusta dil konusunda esneklikler olabiliyor.
Anladım ama Almanya'daki okullar mesela b2 almanca seviyesi istiyor. Bu b2 seviyeyi nerede belirleyecekler kendi üniversitelerinde sınav yaparak mı acaba ?

suleymankrnz

Mesaj gönderen suleymankrnz » Prş Eki 05, 2017 9:23 pm

ege123 yazdı: Prş Eki 05, 2017 8:40 pm Anladım ama Almanya'daki okullar mesela b2 almanca seviyesi istiyor. Bu b2 seviyeyi nerede belirleyecekler kendi üniversitelerinde sınav yaparak mı acaba ?
Yine okula göre ya da bölüme göre değişiyordur belki ama Göttingen Üniversitesinde tanıdığım Türk erasmus öğrencilerinden herhangi bir belge istendiğini duymadım, kaldı ki onların A2 seviye Almancaları bile yoktu, hem de Türkiye'de Almanca işletme okuyorlardı, ama hukukçu değillerdi tabi.

convivencia

Mesaj gönderen convivencia » Cum Eki 06, 2017 8:11 am

ege123 yazdı: Prş Eki 05, 2017 8:40 pm Anladım ama Almanya'daki okullar mesela b2 almanca seviyesi istiyor. Bu b2 seviyeyi nerede belirleyecekler kendi üniversitelerinde sınav yaparak mı acaba ?
Bütün okullar b2 almanca istiyor diye bir bilgiye nereden ulaştınız bilmiyorum fakat bu bilgi çok gerçekçi durmuyor. Çünkü her okulun kabul şartları farklıdır. Bazıları hiç dil belgesi istemez bazıları c1 ister. Belgeleme konusu da aynı şekilde Erasmusta farklılaşıyor. Normalde Dsh, TestDaf gibi sınavlarla dil becerilerinizi belgelemeniz gerekirken Erasmusta okuldan alınan bir teminat mektubu bile yeterli olabiliyor.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Pzr Eki 08, 2017 11:40 pm

convivencia yazdı: Cum Eki 06, 2017 8:11 am Bütün okullar b2 almanca istiyor diye bir bilgiye nereden ulaştınız bilmiyorum fakat bu bilgi çok gerçekçi durmuyor. Çünkü her okulun kabul şartları farklıdır. Bazıları hiç dil belgesi istemez bazıları c1 ister. Belgeleme konusu da aynı şekilde Erasmusta farklılaşıyor. Normalde Dsh, TestDaf gibi sınavlarla dil becerilerinizi belgelemeniz gerekirken Erasmusta okuldan alınan bir teminat mektubu bile yeterli olabiliyor.
Mesela az önce baktım bonn üniversitesi hukuk için B1/B2 yazmışlar yan tarafına.
Bu b1 veya b2 belgesini türkiyede Goethe sınavında vs kazanıp mı gideceğim yoksa orada bir sınava girip bu belgeyi mi alacağım ya da dersleri anlamanız için bunu bilmeniz gerekir tarzı bir şey mi bu ?

convivencia

Mesaj gönderen convivencia » Pzt Eki 09, 2017 7:33 am

ege123 yazdı: Pzr Eki 08, 2017 11:40 pm Mesela az önce baktım bonn üniversitesi hukuk için B1/B2 yazmışlar yan tarafına.
Bu b1 veya b2 belgesini türkiyede Goethe sınavında vs kazanıp mı gideceğim yoksa orada bir sınava girip bu belgeyi mi alacağım ya da dersleri anlamanız için bunu bilmeniz gerekir tarzı bir şey mi bu ?
Her okul farklı bir prosedür uyguluyor, okulların erasmus ofislerine mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

delphi

Mesaj gönderen delphi » Pzt Eki 09, 2017 7:51 pm

convivencia yazdı: Prş Eki 05, 2017 7:21 pm Hayır, istediğiniz dilden girebilirsiniz. Eğitim alacağınız ülke sınavdan sonra belirlendiği için bunu öngörebilmek mümkün değil. Mesela sizin bölümünüzün 10 farklı ülkeden üni.lerle anlaşması olabilir. Siz 1 dilden sınava girersiniz ve tercihinizi o puanı kullanarak yaparsınız ve bütün ülkelere gidebilirsiniz. Sizin dediğiniz gibi olsaydı eğer Estonya, İsveç gibi ülkelere gitmek Estonca sınavı yapılmadığı için mümkün olmazdı. Kendimden örnek verecek olursam 2015 yılında Fransızca bilmeden Fransa'ya erasmusa gitmiştim. Aynı şekilde her yıl Türkiye'ye Türkçe bilmeden gelen yüzlerce öğrenci var. Erasmusta dil konusunda esneklikler olabiliyor.
bu bilgi doğru değil. benim okulumda mannheim üniversitesi haricindeki tüm alman okulları için almanca sınavını verme zorunluluğu vardı. fransadaki okullar için de fransızca. ama başka okullardan gelen arkadaşlarımdan ingilizce ile gelenler vardı. en kesin bilgiyi fakülte koordinatöründen alabilirsin. öncelikle sorularını ona sormanı tavsiye ederim

convivencia

Mesaj gönderen convivencia » Pzt Eki 09, 2017 9:10 pm

delphi yazdı: Pzt Eki 09, 2017 7:51 pm bu bilgi doğru değil. benim okulumda mannheim üniversitesi haricindeki tüm alman okulları için almanca sınavını verme zorunluluğu vardı. fransadaki okullar için de fransızca. ama başka okullardan gelen arkadaşlarımdan ingilizce ile gelenler vardı. en kesin bilgiyi fakülte koordinatöründen alabilirsin. öncelikle sorularını ona sormanı tavsiye ederim
Sizin okulunuzda Almanya'ya özgü bir uygulama yapılmış olabilir. Her okul kendi öğrencilerini kendi belirlediği yöntemlerle seçiyor. Benim okulumda 6 dilden sınav yapılıyordu ve herkes istediği dilden sınava girebiliyordu. Birçok okulda da bu uygulama mevcut ve hatta bazı okullarda yalnızca ingilizce dilinde sınav yapılıyor. Dil sınavları İngilizce'nin yanısıra imkanlar dahilinde Almanca, Fransızca gibi önemli dillerde yapılabilse de 28 AB ülkesi ve 6 AB-dışı ülkeler olmak üzere 34 ülkenin her birinde kullanılan her dil için ayrı ayrı sınav yapabilmenin pratik açıdan çok uygulanabilir olmaması nedeniyle genellikle İngilizce yapılıyor ve bu sınavdan alınan puan baz alınıyor. Hibe verilecek öğrencilerin seçimi de bu doğrultuda gerçekleştiriliyor.