Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

şartlı kabul (ön kabul)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
SAYGIN

şartlı kabul (ön kabul)

Mesaj gönderen SAYGIN » Prş Eyl 14, 2017 8:33 pm

Merhaba arkadaşlar,
Ben 2,83/4 ortalama ile mezun olmuş bir endüstri mühendisiyim. Almanyada master yapmak istiyorum. Elimde hazır olarak ILETS 6/9 ve TestDaF TSD3 (her bölümden 3) skorlarım var, her ikisi de CEFR B2 seviyesine denk geliyor. Forumda inceledim ve yazılan yazıları okudum ama bu başlıklar önceki yıllarda açılmış olduğunu için daha güncel bilgiye ulaşmak için bu başlığı açmak istedim.
Ben bulduğum üniversitelerle mailleştim. Mailde özellikle sahip olduğum dil skorları ile şartlı kabul(Conditional admission) alabilirmiyim diye sordum ve farklı cevaplar aldım. Aldığım bir cevap mailinde Bayern eyaletindeki üniversitelerin hiçbirinin aradığım bölüm için(veya tüm bölümler için emin değilim) şartlı kabul vermediğini yazmış.Ve fark ettimki Berlindeki üniversiteler de şartlı kabul vermiyorlar.
Bir diğer kafamı karıştıran mail ise bir THM Üniversitesinden geldi. Cevapta şöyle demişler; "We don´t give out conditional admission, but you can still apply now an finish your German course here in Gießen."
Şartlı kabulün amacı zaten bizim vize alıp, orada dil seviyesini tamamlamamız için verilmiyor mu? Bu üniversite şartlı kabul vermediğini ama kursa kayıt olabileceğimi söylemiş.
Ben sahip olduğum B2 seviyesinde almanca ve ingilizce ile şartlı kabul alabilir miyim?
Hangi üniversitelere yoğunlaşsam daha iyi olur?
Eğer şartlı kabul vermeyen ve c1 almanca isteyen bir üni ye başvuru yaparsam direk red mi alırım?
B2 dil seviyesi ile mühendisliik master ı için başvuru yapıp şartlı kabul alabileceğim üniversiteler hangileridir?
Teşekkürler, iyi akşamlar.

podolski1905

Re: şartlı kabul (ön kabul)

Mesaj gönderen podolski1905 » Prş Eyl 14, 2017 8:37 pm

1. Evet şartlı kabulun amacı o, şartlı kabul olmadan vizede zorlanırsın
2. Evet sitede bir sürü okul var onları oku B2 ile 3 5 okul hariç her okuldan şartlı kabul alırsın(okul puanında yeterli ise)
3. Sitedeki üniv yazılarını okuyarak bilgi edinebilirsin ama bence Paderborn,Clausthal tarzı okullara yogunlas
4. Direk red alırsın
5. Bunu kimse bilemez nasıl red alırsın alamazsın ama senin yerinde olsam 5 6 üniversiteye basvururdum ki kabul alma şansım yükselsin

Bilu1

Re: şartlı kabul (ön kabul)

Mesaj gönderen Bilu1 » Cum Eyl 15, 2017 2:36 am

Üniversiteye mail atarken "Conditional admission" kelimesi yerine "preregistration" (ya da Almancası "Vormerkung" ) olan kelimeyi deneyip, üniversitenin varsa kendi dil kursu yoksa yakınlarda bulunan özel bir kursa katılıp katılamayacağını sormayı dene bence. Aslında vize başvurusunu yaparken falan aynı kapıya çıkacak ama üniversite için belki de "Conditional admission" ile "preregistration" kelimeleri farklı anlam ifade ediyor olabilir. Bunu bi dene istersen.

İkinci olarak şartlı kabul vermeyen ve C1 ile alan bir üniversiteye başvuru yaparsan kabul alabilirsin. Yani üniversiteler kendi bünyelerinde DSH sınavı yapıyorlar bildiğim kadarı ile. Bu genellikle okul başlamadan yapıyorlar ve seni bu sınava davet edebilir ancak burada şöyle bir sorunla karşılaşabilirsin; Sen vizeni alırken konsolosluk sana "Studiumvisum" (öğrenim vizesi) verir. Ve vizende "Sprachkursvisum" (dil kursu) yazmaz. Sonra sen Almanya'ya gittiğinde üstünde dil kursu yazmayan bir vize ile dil kursuna başvursan ne olur bilmiyorum. Ben de üniden ön kabul (Vormerkung) aldım ve vizemde "Sprachkurs und Studiumvisum" yazıyor.