Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İş Arama Vizesiyle Türkiye'ye Gitmek

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
muris01

İş Arama Vizesiyle Türkiye'ye Gitmek

Mesaj gönderen muris01 » Sal Eyl 12, 2017 12:36 pm

Merhabalar, iş arama oturumuna sahipken Türkiye'ye gidebilir miyiz? Böyle bir durum söz konusu olduğunda 18 aylık iş arama süresinin 6 aya düştüğü ile ilgili bir yazı okumuştum diye hatırlıyorum ancak o yazıyı bulamadım.

Bunun dışında benim kendim için özel bir sorum olacak. 24 Eylül'de oturumum bitiyor, 25 Eylül'de oturum uzatma randevum var. Mülakat için 20 Eylül'de İstanbul'a gidip 21 Eylül'de geri Almanya'ya dönebilir miyim?

Ek durumlar: Pasaportum kayıp (yenisine başvurdum) ve askerlik tecilim de 30 Eylül'e kadar. Anlayacağınız hepsi üst üste geliyor.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

FatihOz

Re: İş Arama Vizesiyle Türkiye'ye Gitmek

Mesaj gönderen FatihOz » Sal Eyl 12, 2017 1:15 pm

Merhabalar,

Kisa cevap; yerinde olsam bu sartlar altinda Türkiye'ye gitmezdim.

Uzun cevap; öncelikle pasaportun kayip ise, yenisinin gelmesi kayit isleminden önce mi olacak? Aksi halde, elinde kaybolan pasaportunun bir fotokopisi mevcut mu? Mevcut ise, vize uzatma islemine pasaportunun fotokopisi ve Türk konsolosluguna yaptigin kayip ihbar belgesi veya yeni pasaport basvuru belgesi ile gitmeni tavsiye ederim.

Türkiye'ye gitme mevzuunda ile, sen Almanya'da oldugun müddetce seni ülkeden cikarmalari cok zor iken, ülkeden ciktiktan sonra sokmamalari cok daha basit. Bundan dolayi, Almanya'ya dönememek senin icin büyük bir katastrof ise böyle bir riske girmek cokta mantikli degil. Türkiye'deki is mülakati yapacagin firma'ya durumu anlatan bir e-posta atar ve durumunu aciklarsin ve mülakatini ertelemeleri icin rica edersin. Büyük ihtimalle anlayisla karsilayacaklar ve senin icin cok daha iyi bir tarihe görüsmeyi erteleyeceklerdir. Burada tabi ki de son karari sen vereceksin, Almanya'ya girememe riskin mi senin icin daha önemli yoksa mülakata girecegin firmadaki kesin olmayan isi kaybetme ihtimalin mi?

Son olarak askerlik mevzuuna gelince, benim de askerlik tecilim 30 Eylül'de sona ermesi gerekiyordu fakat gecen gün e-devletten baktigimda, 2 yil daha otomatik ertelendigini gördüm. Eger, e-devlet sifren var ise oradan askerlik tecilinin ne zamana kadar olduguna bakabilirsin.

iyi günler diliyorum.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Sal Eyl 12, 2017 3:42 pm

Tesekkür ederim cevabin icin.

Yeni pasaport Türkiye'den gelecegi icin 1 ayi bulabilirmis, öyle dedi konsolosluktaki memur. Ek olarak bana konsolosluktan kayip ihbar belgesi gibi bir belge vermediler. Sadece adresimi aldilar ve form doldurdum bu kadar.

Eski pasaportumun kopyasi mailimde var ve polisten calinti pasaporta dair aldigim bir belge de var. Bunla yapiyorum islemlerimi ama ucak seyahatinde ise yaramayabilir. Özellikle EU disina cikarsam.

Firmaya da aynen senin dedigin gibi bir mail atip durumu anlatmistim, bakalim ne diyecekler.

Askerlige edevletten baktim hala 30.09.2017'ye kadar YURTDIŞI LİSANS ÜSTÜ ERTELİ görünüyor.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Eyl 13, 2017 11:53 pm

oturum kartin eski pasaportuna bagli, eger eski pasaportun yaninda olmazsa sadece yeni pasaportun ve oturum kartinla dolasamazsin ve giris cikis yapamazsin. eski pasaportunun fotokopisini sinirlarda kabul ederler mi bilmiyorum. iyi arastir.