Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Öğrenciliği Bitenlerin Askerlik Tecili

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
muris01

Öğrenciliği Bitenlerin Askerlik Tecili

Mesaj gönderen muris01 » Cmt Ağu 26, 2017 9:38 pm

Ben yüksek lisansı bitirdim ve askerlik tecilim 30 Eylül 2017'ye kadar. Şu an "Arbeitsuche Visum" ile iş arıyorum ancak onun da süresi 30 Eylül 2017'ye kadar. Şimdi iş bulamadığım için iş arama vizesini 6 ay daha uzatacağım ancak ikisinin tarihi çakıştığı içinaskerliği bu durumda nasıl tecil edebilirim? O tarihten önce gidersem elimde oturum/vize olmadığı halde bir süre daha tecil ederler mi? Berlin'den halletmem gerekiyor bu arada. Randevu almaya gerek var mı? En son gittiğimde sıra no ile bekleniyordu.

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Öğrenciliği Bitenlerin Askerlik Tecili

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Ağu 26, 2017 11:42 pm

ben mezun olduktan sonra direk calisan oturumu aldigimdan kesin bisey diyemem. ama benim beklentim tecil edilmemesi yönünde. dilersen arayip sorabilirsin ya da git direk tecil ettirmeye. ederlerse direk halletmis olursun.

tecil edemesen bile sorun degil. calisan oturumuna gectigin anda tecil hakkin var istersen bakaya veya yoklama kacagi ol farketmez.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzr Ağu 27, 2017 12:24 am

Teşekkür ederim, bu son söylediğini öğrendiğim iyi oldu. Hafta içi arayıp soracağım. İlerleyen zamanlarda da bu mesajı güncellerim diğer okuyanlar da faydalansın diye.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzr Ağu 27, 2017 12:08 pm

Hocam oncelikle hayirli olsun bu konu gercekten onemli Lisanstan sonra hemen yuksek lisansa baslayanlar 2 yil tecilini yiyor aslinda biraz haksizlik var bu durumda ama yapicak birsey yok.Yuksek Lisans bittikten sonra 1 yil tecil suresi veriliyor.Almanyada oturum sahibi olup askerlik tecil edilebilir sanki oyle bir olay vardi ama kisa sureli is arama vizesi nasil veriliyor bilmiyorum direk lisans veya YL gibi 6 aylik surelerle veriliyorsa sikinti cunku askerlik sube nasil islem yapicak ama direk 18 aylik veriliyorsa bir erteleme yapabilir bence.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzr Ağu 27, 2017 12:15 pm

Bankaya yatırdığın para ile ilgili, direk 18 ay verilmiyor. Ben zaten askerliği 1 sene uzatmıştım ve Eylül sonuna kadardı. Okul bitince iş arama vizemi ilk etapta 6 ay uzattıkları için o da Eylül sonuna denk geliyor. Askerlik tecilini bu durumda sonraki vizem olmadan nasıl yapabilirim bilmiyorum. Yarın arayacağım bakalım.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Ağu 28, 2017 2:40 am

Ben aslında kızım ve bu konu en bilmediğim konu ancak bir şeyi merak ettim. Madem sen Almanya'da okudun ve orada çalışmayı düşünüyorsun yani Türkiye'ye dönmeyeceksin o zaman neden Türkiye'de askerliğini tescil için uğraşıyorsun ki. Adamlar Almanya'ya gelip seni bulup asker kaçağı diye alıp ilk uçakla Türkiye'ye mi getirecekler? Yani sen Türkiye'de yaşamadıktan sonra Türkiyedeki durumunla ilgilenmene gerek yok bence. Hani asker kaçağı diye arasınlar dursunlar kim seni Almanya'dan alıp Türkiye'ye getirecek.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Ağu 28, 2017 8:38 am

Bilu1 yazdı: Pzt Ağu 28, 2017 2:40 am Ben aslında kızım ve bu konu en bilmediğim konu ancak bir şeyi merak ettim. Madem sen Almanya'da okudun ve orada çalışmayı düşünüyorsun yani Türkiye'ye dönmeyeceksin o zaman neden Türkiye'de askerliğini tescil için uğraşıyorsun ki. Adamlar Almanya'ya gelip seni bulup asker kaçağı diye alıp ilk uçakla Türkiye'ye mi getirecekler? Yani sen Türkiye'de yaşamadıktan sonra Türkiyedeki durumunla ilgilenmene gerek yok bence. Hani asker kaçağı diye arasınlar dursunlar kim seni Almanya'dan alıp Türkiye'ye getirecek.
türkiyeye giris cikista sorun yasamasi muhtemel. bunun yaninda da bakaya veya yoklama kacagi kaldigi süre icin hesaplanan para cezasi var ilk sefer icin. yaptirmasi en iyi secenek.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzt Ağu 28, 2017 4:42 pm

Konsolosluğu aradım. Oturumunuz devam ediyorsa çalışmıyor olsanız bile "işçi statüsünde askerlik tecili" bölümünden randevu alarak gelin dedi. Oturumum askerlik tecili ile aynı tarihte bitiyor ama oturumu 1 sene daha uzatma hakkım var dedim. O zaman oturumu aldıktan sonra gelin, tecil tarihi biraz geçse de sorun olmaz diye ekledi.

Crni

Mesaj gönderen Crni » Pzt Ağu 28, 2017 6:33 pm

Üniversite bittikten sonra toplam kac yil oturum hakki verilebiliyor?
BAR MITZVAH

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzt Ağu 28, 2017 9:11 pm

Crni yazdı: Pzt Ağu 28, 2017 6:33 pm Üniversite bittikten sonra toplam kac yil oturum hakki verilebiliyor?
18 ay

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Sal Ağu 29, 2017 1:53 am

muris01 yazdı: Pzt Ağu 28, 2017 4:42 pm Konsolosluğu aradım. Oturumunuz devam ediyorsa çalışmıyor olsanız bile "işçi statüsünde askerlik tecili" bölümünden randevu alarak gelin dedi. Oturumum askerlik tecili ile aynı tarihte bitiyor ama oturumu 1 sene daha uzatma hakkım var dedim. O zaman oturumu aldıktan sonra gelin, tecil tarihi biraz geçse de sorun olmaz diye ekledi.
Bilgilendirme icin tesekkurler hassas bir konu.