Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Başvuru Formu Hakkında

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
romulus

Vize Başvuru Formu Hakkında

Mesaj gönderen romulus » Prş Ağu 24, 2017 10:06 pm

Merhaba arkadaşlar,

İngilizce yüksek lisans programına kabul adım ve Almanca bilmiyorum. O yüzden başvuru formunu doldururken sıkıntı çektim biraz. Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız kısmına "Geçimimi, benim adıma garantörlük belgesi alan şahıs karşılayacak" gibi bir şey demek istiyorum ama sözlük yardımıyla yazdığım cümleler yanlış oluyor sanırım. Bu cümleyi Almanca'ya çevirebilecek olan var mı? :D

Bir de 15. ve 16. maddelerdeki "Almanya'dan sınır dışı edildiniz mi?" ve "Herhangi bir hastalığınız var mı?" sorularını boş mu bırakıyoruz, yoksa "Hayır, hiç sınır dışı edilmedim" tarzı cevaplar mı vermek gerekiyor?

romulus

Re: Vize Başvuru Formu Hakkında

Mesaj gönderen romulus » Prş Ağu 24, 2017 10:44 pm

Yarın konsolosluk randevum var. Yardım edebilecek kimse yok mu?

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Prş Ağu 24, 2017 11:23 pm

Nein yaz

Crni

Mesaj gönderen Crni » Prş Ağu 24, 2017 11:39 pm

1ç soruna verpflichtungserklaerung yazman yeterli 2.cide bos bırak yada nein yazabilirsin sorun olmaz... kolay gelsin :)
BAR MITZVAH

romulus

Mesaj gönderen romulus » Prş Ağu 24, 2017 11:40 pm

Cevap için teşekkürler. "Die Person, die der Verpflichtungserklärung beantragt, wird mein Studium finanzieren." yazdım ilkine. Yanlış olmamıştır umarım.

Crni

Mesaj gönderen Crni » Cum Ağu 25, 2017 12:05 am

gayet iyi .. sorun olmaz ... yarın konsolosluk görüsmenin özetini yazarsan sevinirim, bu arada hangi konsolosluk?
BAR MITZVAH

romulus

Mesaj gönderen romulus » Cum Ağu 25, 2017 12:09 am

İstanbul'daki konsolosluk. Görüşmeye gideceğim ama Almanya'dan garantörlük belgem daha elime geçmedi. Eksik evrak diye girip, önümüzdeki hafta belgeyi götürmemi kabul ederler umarım. Yeni randevu al derlerse çok geç kalırım. Yarın buraya yazarım görüşmeyi. Tekrar teşekkürler.

lepassants

Mesaj gönderen lepassants » Cum Ağu 25, 2017 12:39 am

Sizden lise diploması, lisans transcripti vs istediler mi? Götürecek misiniz onları da?

romulus

Mesaj gönderen romulus » Cum Ağu 25, 2017 1:27 am

Yüksek lisans için vize başvurusunda transkript ve mezuniyet belgesi şart zaten. Lise diplomasını üniversiteye ilk kez başlayacak olanlar getirsin diye yazıyor ama ben ne olur ne olmaz onu da götürüyorum.

lepassants

Mesaj gönderen lepassants » Cum Ağu 25, 2017 8:48 am

iDATA ile telefonda görüştüm az önce ve yüksek lisansa full kabulüm olduğunu ve buradan da mezun olduğumu, bu durumda transcript lise diploması vs götürmem gerekip gerekmediğini sordum, gerek yok dediler. Sadece lisans diplomamı götürmem yeterliymiş. Bilginiz olsun sizin de, boşa o kadar çeviri ücreti vs ödemesin henüz yaptırmamış olanlar.

romulus

Mesaj gönderen romulus » Cum Ağu 25, 2017 7:55 pm

Benden lise diplomasını almadılar ama transkripti aldılar. Çoğu üniversite İngilizce transkript veriyor zaten, sen ne olur ne olmaz al bence.

Bugün konsolosluk görüşmesine gittim. İlk girdiğinizde sizi ileride kargo bölümüne yönlendiriyorlar. Ev adresinizi verip kargo poşeti ve bir fiş alıyorsunuz. Sonra o poşetle birlikte girişteki başka bir yere gidiyorsunuz, orada belgelerinizi kontrol edip sıra numarası veriyorlar. 4-5 tane vezne var, hangisinde numaranız yanarsa oraya gidiyorsunuz.

Veznedeki görevli belgelerinizi alıp bilgilerinizi bilgisayara geçiriyor. Çok fazla soru sormadı bana. Eğitimimin ne kadar süreceğini, Almanya'da nerede kalacağımı, Almanya'da akrabam olup olmadığını sordu, bölümümün eğitim dili İngilizce olduğu için İngilizce dil bilgimi sordu. IELTS belgemi gösterdim. Garantörünüz bir tanıdığınız mı diye sordu. Bir de bölümde göreceğim derslerden 2-3 tanesini söylememi istedi.

Öğrenci vizesi 3,5 hafta içinde çıkıyor dedi bir de.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Cum Ağu 25, 2017 9:03 pm

almanca biliyormusun falan dedimi, bide mülakat ingilizcemi oldu madem ingilizce eğitim alacak dur şunun bi ingilizcesine bakam olaylarına giriyormu görevli :D

Crni

Mesaj gönderen Crni » Cmt Ağu 26, 2017 12:08 am

romulus yazdı: Cum Ağu 25, 2017 7:55 pm Benden lise diplomasını almadılar ama transkripti aldılar. Çoğu üniversite İngilizce transkript veriyor zaten, sen ne olur ne olmaz al bence.

Bugün konsolosluk görüşmesine gittim. İlk girdiğinizde sizi ileride kargo bölümüne yönlendiriyorlar. Ev adresinizi verip kargo poşeti ve bir fiş alıyorsunuz. Sonra o poşetle birlikte girişteki başka bir yere gidiyorsunuz, orada belgelerinizi kontrol edip sıra numarası veriyorlar. 4-5 tane vezne var, hangisinde numaranız yanarsa oraya gidiyorsunuz.

Veznedeki görevli belgelerinizi alıp bilgilerinizi bilgisayara geçiriyor. Çok fazla soru sormadı bana. Eğitimimin ne kadar süreceğini, Almanya'da nerede kalacağımı, Almanya'da akrabam olup olmadığını sordu, bölümümün eğitim dili İngilizce olduğu için İngilizce dil bilgimi sordu. IELTS belgemi gösterdim. Garantörünüz bir tanıdığınız mı diye sordu. Bir de bölümde göreceğim derslerden 2-3 tanesini söylememi istedi.

Öğrenci vizesi 3,5 hafta içinde çıkıyor dedi bir de.
Hadi bol şanslar romulus umarım vizeni alırsın :) garantör belgesi işini nasıl hallettin
BAR MITZVAH

romulus

Mesaj gönderen romulus » Cmt Ağu 26, 2017 12:09 am

cssy yazdı: Cum Ağu 25, 2017 9:03 pm almanca biliyormusun falan dedimi, bide mülakat ingilizcemi oldu madem ingilizce eğitim alacak dur şunun bi ingilizcesine bakam olaylarına giriyormu görevli :D
Ben öyle olur diye bekliyordum ama İngilizce konuşmadı hiç. Hatta derslerimi sorduğunda İngilizce isimlerini söyledim, "Çat pat İngilizce biliyoruz ama o kadar da değil" deyip kağıda yazdırdı isimleri :D Almanca'yı da sordu, lisede derslerde gördüğüm kadarıyla biliyorum dedim. O zaman Almanca yok diye giriyorum, bölümünün eğitim dili İngilizce zaten, sorun olmaz dedi.

Crni

Mesaj gönderen Crni » Cmt Ağu 26, 2017 12:09 am

:d
En son Crni tarafından Cmt Ağu 26, 2017 12:14 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
BAR MITZVAH

romulus

Mesaj gönderen romulus » Cmt Ağu 26, 2017 12:12 am

Crni yazdı: Cmt Ağu 26, 2017 12:08 am Hadi bol şanslar romulus umarım vizeni alırsın :) garantör belgesi işini nasıl hallettin
Teşekkürler :D Yeni randevu almana gerek yok diyip diğer bütün belgelerimi aldılar. Bir kağıt verdiler, garantörlük belgen gelince bu kağıtla birlikte gelip garantörlük belgeni teslim et dediler. Görüşmeye İstanbul'daki konsoloslukta girdim.
En son romulus tarafından Cmt Ağu 26, 2017 12:16 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Crni

Mesaj gönderen Crni » Cmt Ağu 26, 2017 12:13 am

Hadi bakalım inşallah
BAR MITZVAH

Crni

Mesaj gönderen Crni » Cmt Ağu 26, 2017 12:14 am

:d
BAR MITZVAH

cssy

Mesaj gönderen cssy » Cmt Ağu 26, 2017 8:06 pm

arkadaşlar cevaplandıysa kusura bakmayın form hakkında bir kaç soru sormak durumundayım bilmediğim için yanlış birşey yapmak istemiyorum:

1-pasaportu veren makan emniyet müdürlüğü oluyor dimi arkadaşlar, almanca ne yazıyoruz buraya ?
2-ikamet belgesi veya eşdeğer belge no, bu e-devletten aldığım ikametgahın üstünde olması gereken bir numaramı ve geçerlilik tarihi ?
3-olmayan şeyleri boş bırakıyorum burda bi sorun yok sanırım eş, çocuk bilgileri gibi
4-almanya dışındaki ikametim devam edicekmi? üniversite eğitim için orada oturum izni alıyoruz dimi bu takdirde hayırmı dememiz gerekiyor ? sahi türkiyedeki ikametimize ne oluyor ?
5-eğitimini aldığınız ve icra ettiğiniz meslek, staj yaptığım alanı falan buraya yazmam saçma olur sanırım, boş bırakıyorum ?
6-geçim sağlama kısmına sperrkonto yazıyorum
7- 25 yaş üstüyüm arkadaşlar at11 alamıyorum, seyahat sağlık sigortam var ama bu almanyada geçerli bir sağlık sigortası kapsamına girmiyor dimi ?
8- mesela 1 de belirtilen hastalığınız varmı ve üstündeki soruyu (15, 16) boşmu bırakayım yoksa "nein" diye cevap vereyimmi

kusura bakmayın quiz gibi oldu :D teşekkürler şimdiden.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Cmt Ağu 26, 2017 11:18 pm

cssy yazdı: Cmt Ağu 26, 2017 8:06 pm arkadaşlar cevaplandıysa kusura bakmayın form hakkında bir kaç soru sormak durumundayım bilmediğim için yanlış birşey yapmak istemiyorum:

1-pasaportu veren makan emniyet müdürlüğü oluyor dimi arkadaşlar, almanca ne yazıyoruz buraya ?
2-ikamet belgesi veya eşdeğer belge no, bu e-devletten aldığım ikametgahın üstünde olması gereken bir numaramı ve geçerlilik tarihi ?
3-olmayan şeyleri boş bırakıyorum burda bi sorun yok sanırım eş, çocuk bilgileri gibi
4-almanya dışındaki ikametim devam edicekmi? üniversite eğitim için orada oturum izni alıyoruz dimi bu takdirde hayırmı dememiz gerekiyor ? sahi türkiyedeki ikametimize ne oluyor ?
5-eğitimini aldığınız ve icra ettiğiniz meslek, staj yaptığım alanı falan buraya yazmam saçma olur sanırım, boş bırakıyorum ?
6-geçim sağlama kısmına sperrkonto yazıyorum
7- 25 yaş üstüyüm arkadaşlar at11 alamıyorum, seyahat sağlık sigortam var ama bu almanyada geçerli bir sağlık sigortası kapsamına girmiyor dimi ?
8- mesela 1 de belirtilen hastalığınız varmı ve üstündeki soruyu (15, 16) boşmu bırakayım yoksa "nein" diye cevap vereyimmi

kusura bakmayın quiz gibi oldu :D teşekkürler şimdiden.
1- Pasaportunun ilk sayfasında senin resminin olduğu sayfada veren makam yazıyor. Sağ altta. Mesela bende orda Ankara yazıyor. Ben o yüzden direk Ankara yazdım. Ama muhtemelen sende şehir veya İlçe ismi yazacağı için çevirmene gerek yok direk yaz orda ne yazıyorsa.
2- Ben ikamet belgesi yazan yere TC kimlik no yazdım. Çünkü Almancası çevirisinde "Aufenthaltstitel" diyordu. Yani o kimlik oluyor bence. Ve geçerlilik tarihi de 2027 benim. Yeni kimlik aldıysan orda yazıyordur 2027 diye. 10 yıl geçerliliği oluyor. Ama eğer eski kimliğin varsa bilemiyorum.
3- Ben olmayan şeylere boş bırakmak yerine - böyle çizgi çektim. Yani okudum ama yok anlamında olsun diye.
4- Orada evet'i işaretleyip Tr'deki adresimi yazmıştım. Çünkü muhtarlığa gidip ayrıldığıma dair bir dilekçe vermeyi düşünmüyorum ben şahsen.
5- O konuyu hiç bilmiyorum lisans başvurusu yaptım.
6- Aynen ben de Sperrkonto yazmıştım.
7- 19 yaşında olduğumdan o konuyu da hiç bilmiyorum
8- Nein yaz bence hani okumamış gibi algılanmasın.
Bol şans dilerim