Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Türk Hukuk danışmanlığı

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Justice

Almanya'da Türk Hukuk danışmanlığı

Mesaj gönderen Justice » Pzr Tem 30, 2017 2:02 pm

Herkese merhaba.Türkiye'de 3 yıldır kendi ofisimde avukatlık yapıyorum.
Geçen yıl Almanyadaydım eşimle. Almanya'da denkliği yaklaşık 7 ay araştırdım fakat çok zor bir süreç olduğu için vazgeçtim.
Son olarak Türk avukat olarak "hukuk danışmanı" sıfatı ile Almanya veya Belçika barolarına direk kayıt olabileceğimi öğrendim, hatta mail attım Köln barosuna fakat onlar beni komisyona yönlendirdiler. Komisyon da tekrar baroya yönlendirdi kafam karıştı açıkçası.
Özet olarak eşim ve ben Almanyaya yerleşmek istiyoruz fakat bunun için mesleki olarak gerekli prosedürü bilmiyoruz.Gidip Türk hukuk danışmanlığı yapanlar varsa nasıl gittiniz veya gitmek için sadece baroya kayıt olmak yeterli mi yoksa şahıs şirketi açıp mavi karta başvurup mu gittiniz? Ya da orada Türk hukuk danışmanlığı için Almanya barolarına kayıt olup çalışanlar yüksek lisansla gidip mi baroya kaydoluyorlar bilgi veren yok ki yüksek lisans yaparken tam zamanlı çalışmak Almanya'da mümkün değil.Birçok türk vatandaşına ve hatta meslektaşa bunu sordum fakat hepsi aynı ağızdan anlaşmış gibi - ki bu da ayrı bir sosyolojik vaka- burda işler çok kötü biz de döneceğiz diye kestirip attılar ama nedense döneni görmedim ve işlerinin iyi olduğunu oradaki tanıdıklardan öğrendim. Tanıdık tanımadık bir sürü insan bu tavrı sergiledi, belki yardım eden çıkar diye yazmak istedim. Herkese bol şans.

Eymen

Re: Almanya'da Türk Hukuk danışmanlığı

Mesaj gönderen Eymen » Pzr Kas 18, 2018 2:47 am

Birşeyler öğrenebildiniz mi bu konuda. Ben de 12 yıldır avukatlık yapıyorum ama artık gitmek istiyorum. Çocuklarımın orada eğitim almasını istiyorum. Doktora yapmayı ve mümkünse orada çalışmayı düşünüyorum. Ben birşey bulamadım. Siz bulabildiniz mi?

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Çrş Şub 06, 2019 2:27 am

Ben Türkiye de 5 yil avukatlik yaptım, baktim ki isler ve memleket tat vermiyor hanimin alman pasaportundan yararlandim, gözü kararttim ve almanyaya geldim. Yaklasik bir yildir burdayım, geldiğim ilk günden beri denklik isleriyle uğraşıyorum. Halen bitmedi ama sonuc az çok belli oldu, sizleri de bilgilendireyim;
Stuttgart barosuyla görüştüm, evraklarımı tercümesiyle yolladim. Derhal Almanya da baroya kayitli olarak avukatlik yapabileceğim söylendi. Yalniz sadece Türk vatandaslarina ve onlarin Turkiyedeki uyusmazliklarina.
Eger almanya da, alman hukukuna göre avukatlik yapmak istiyorsam herhangi bir üniveristeye diplomanizi, transkriptinizi bırakıyorsunuz, onlar size hangi derslerin kabul edilip edilmeyeceğine dair bilgi veriyorlar. Benim sonucum resmi olarak elime gelmese de Tubingen üniversitesiyle yaptığım gorusmede en 3 sömestir ders almam gerektiği ve ondan sonra da üniversitenin bütün ogrencilerine yaptığı bitirme sınavıni vermem gerektiği söylendi. Bu sinavin ne kadar zor oldugunu ve basli basina her seyi birakip 1 yil çalışmak gerektiğini orda okuyan ogrencilerden öğrendim.
Eger üniversitenin yaptığı bitirme sinavini da gecerseniz almanya da hukuk mezunu sayılıyoruz, danismanlik yapabiliyoruz ama durusmalara giremiyoruz. Eger durusmalara da girmek isterseniz devletin yaptığı baro sinavina giriyorsunuz, basarili olursanız iki yillik avukatlik stajiniz başlıyor. Sonrasinda tam tamina avukat oluyorsunuz.
Yani yaklasik 5 seneniz gidiyor, ben o riski almadim, ikinci üniversite olarak finanz okumaya karar verdim, kismet olursa 9.ayda baslamayi istiyorum.
Biraz uzun oldu ama maalesef tecrübelerim bu şekilde.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Çrş Şub 20, 2019 2:20 am

bigmouse yazdı: Çrş Şub 06, 2019 2:27 am Ben Türkiye de 5 yil avukatlik yaptım, baktim ki isler ve memleket tat vermiyor hanimin alman pasaportundan yararlandim, gözü kararttim ve almanyaya geldim. Yaklasik bir yildir burdayım, geldiğim ilk günden beri denklik isleriyle uğraşıyorum. Halen bitmedi ama sonuc az çok belli oldu, sizleri de bilgilendireyim;
Stuttgart barosuyla görüştüm, evraklarımı tercümesiyle yolladim. Derhal Almanya da baroya kayitli olarak avukatlik yapabileceğim söylendi. Yalniz sadece Türk vatandaslarina ve onlarin Turkiyedeki uyusmazliklarina.
Eger almanya da, alman hukukuna göre avukatlik yapmak istiyorsam herhangi bir üniveristeye diplomanizi, transkriptinizi bırakıyorsunuz, onlar size hangi derslerin kabul edilip edilmeyeceğine dair bilgi veriyorlar. Benim sonucum resmi olarak elime gelmese de Tubingen üniversitesiyle yaptığım gorusmede en 3 sömestir ders almam gerektiği ve ondan sonra da üniversitenin bütün ogrencilerine yaptığı bitirme sınavıni vermem gerektiği söylendi. Bu sinavin ne kadar zor oldugunu ve basli basina her seyi birakip 1 yil çalışmak gerektiğini orda okuyan ogrencilerden öğrendim.
Eger üniversitenin yaptığı bitirme sinavini da gecerseniz almanya da hukuk mezunu sayılıyoruz, danismanlik yapabiliyoruz ama durusmalara giremiyoruz. Eger durusmalara da girmek isterseniz devletin yaptığı baro sinavina giriyorsunuz, basarili olursanız iki yillik avukatlik stajiniz başlıyor. Sonrasinda tam tamina avukat oluyorsunuz.
Yani yaklasik 5 seneniz gidiyor, ben o riski almadim, ikinci üniversite olarak finanz okumaya karar verdim, kismet olursa 9.ayda baslamayi istiyorum.
hocam merhaba. Ben Türkiye'de hukuk okuyorum 3.sınıfım. Lisansı Almanya'da tamamlamak gibi bir düşüncem var. Siz anladığım kadarıyla derslerin yarısını saydırmışsınız. şaşırdım açıkçası ben en fazla bir iki ders saydırırız diye düşünüyordum. Şimdi geçsem 2 yıl okurum bir yıl da dil kursuna gider. Okul sonunda girilen sınav gözümü korkuttu açıkçası. Sınavı geçemezsen danışman bile olamıyoruz sanırım. Her şey boşa gidiyor. Dİrek hukuk fakültesi değil de Avrupa hukuku veya uluslararası hukuk lisans programları hakkında bilginiz var mı ? Ben Almanya'da bulamadım bunları. Hollanda'da buldum sadece.

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Prş Haz 20, 2019 11:32 pm

bigmouse yazdı: Çrş Şub 06, 2019 2:27 am Ben Türkiye de 5 yil avukatlik yaptım, baktim ki isler ve memleket tat vermiyor hanimin alman pasaportundan yararlandim, gözü kararttim ve almanyaya geldim. Yaklasik bir yildir burdayım, geldiğim ilk günden beri denklik isleriyle uğraşıyorum. Halen bitmedi ama sonuc az çok belli oldu, sizleri de bilgilendireyim;
Resmi olarak denklik basvurum geldi. Maalesef hic bir dersi saymiyorlar ve hukuk.mezunlarinin tamamen bastan universite okumasi gerekiyor eger alman mahkemelerinde avukatlik yapmak istiyorsa.

Eymen

Mesaj gönderen Eymen » Çrş Tem 24, 2019 12:16 am

Merhabalar,

Stutgart barosu size baroya kayıt olabileceğinizi söylemiş. Baroya kayıt yaptırmak için öncelikle oturum izni olması gerekiyor diye biliyorum. Oturum izni almanın bizim için bir yolu var mıdır? Örneğin hem yüksek lisans veya doktora yapmak için öğrenci vizesi alıp hem de baroya kayıt olabilir miyiz?

Siz oradaki hukuk bürolarında çalışmayı düşündünüz mü? iş başvurusu yaptınız mı? Bu konuda bir açık/talep var mı?

Son olarak baroya hangi evrakları gönderdiniz?

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Çrş Tem 24, 2019 2:14 am

Is imkanı konusunda hic bir arastirma yapmadım, ne desem yalan olur. Ben baroya diplomam, transkript ve turkiyedeki barodan aldığım faaliyet belgelerinin apostilli çevirisini yolladim. Hemen bir fatura yolladılar, bunu yatirir ofis adresini bildirirsen kaydini yapariz diye. Sonra kendim gittim 280 euro giriş aidati ödemem gerekiyormus ama hic o isi yapma gibi bir niyetim olmadigindan fazlasini araştırmadım . Denklik işleriyle ilgilenmemdeki asil amaçta burda okuyacagim yeni bölümden sonra is basvurularinda bana katkisi olurdu diye.
Yuksek lisans yada doktora vizesiyle gelirseniz sadece tatillerde mini job yapmak için calisma izni veriyorlar diye biliyorum. O vizeyle vergi mükellefi olarak ofis açmanıza yada baskasinin yaninda tam zamanli çalışmanıza izin vermezler. Geldiginiz yerin yabancilar şubesinden vizenizin degismesini istemeniz gerekir ama nasil bir cevap alirsiniz bilemiyorum.
Eymen yazdı: Çrş Tem 24, 2019 12:16 am Merhabalar,

Stutgart barosu size baroya kayıt olabileceğinizi söylemiş. Baroya kayıt yaptırmak için öncelikle oturum izni olması gerekiyor diye biliyorum. Oturum izni almanın bizim için bir yolu var mıdır? Örneğin hem yüksek lisans veya doktora yapmak için öğrenci vizesi alıp hem de baroya kayıt olabilir miyiz?

Siz oradaki hukuk bürolarında çalışmayı düşündünüz mü? iş başvurusu yaptınız mı? Bu konuda bir açık/talep var mı?

Son olarak baroya hangi evrakları gönderdiniz?

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

bugratugan

Mesaj gönderen bugratugan » Cum Ağu 16, 2019 11:04 pm

Merhabalar, ben Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Mezuniyet aşamasına gelmiş durumdayım ve meslek hayatımda yurtdışına da açılmak gibi bir hayalim var ve bunun için şartlar dahilinde Almanya’nın daha isabetli olacağını düşünüyorum. Bu başlık altında birtakım süreçlere değinilmiş ancak mezun olup stajımı tamamladıktan sonra Türkiye’de bir baroya kayıtlı bir avukat olarak Almanya’ya ilk etapta Türk vatandaşlarına hizmet vermek üzere hukuk danışmanı sıfatıyla gelebilmenin prosedürü nedir? Bu konuda bilgi sahibi bir büyüğüm varsa ve aydınlatırsa çok sevinirim. Almanya’da baroya başvurabilmek için orada herhangi bir hukuk bürosunun aracı olması gerekir mi? Bu noktada hukuk bürolarının böyle bir çalışana ne kadar ihtiyacı var iş imkanları genel olarak nelerdir? Ve son olarak, oraya kaydın gerçekleşmesi halinde Türkiye’deki baro kaydımız da devam ediyor mu?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cum Ağu 16, 2019 11:59 pm

https://www.yoldabiblog.com/avrupada-yu ... ici-olmak/

Belki yardımcı olur diye yukarı link bıraktım.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Justice

Mesaj gönderen Justice » Cum Ağu 27, 2021 2:47 am

Biraz uzun bir aradan sonra yazıyorum ama bu konuyu yıllarca araştırdım. Türk hukuk danışmanı olarak almanyada çalışanların istisnasız hepsi oraya evlilik yoluyla gidenler. Hatta başka meslekler aracılığıyla diploma denkliğine başvurup gidebilmek bile imkansıza yakın, genç arkadaşların bilgisi olsun yaklaşık 4 yıl bu işi kovalayan, onbinlerce euro dökmüş ve sonunda vazgeçen birisi olarak söylüyorum, genel olarak neredeyse tüm mesleklerde, özellikle hukukçuysanız almanya ile vakit kaybetmeyin. İş davetiyesiyle veya evlilik yoluyla almanyaya gitmiyorsanız almanyaya başka türlü gitmek neredeyse hayal, bunun olabileceğini iddia eden şahıs veya şirketlere de itibar etmenizi tavsiye etmem, Evlilikle gitmeyecekseniz Almanyanın prosedürü ve almanca ile kaybedeceğiniz zaman ve para yerine kanada, avustralya, yeni zelanda gibi seçeneklere yönelin, hem denklik daha kolay hem de bu ülkelerin ortak dili olan ingilizce, almancayla kıyaslanamayacak kadar kolay. Biz almanya hem yakın hem de sosyal devley( sağlık vs) diye uğraştık, yıllarımız ve yüzbinlerce liramız heba oldu, bilginiz olsun.
Bu konuda noterlere, tercümanlara ve turlara kamyonla para döken biri olarak bildiğim- ki yaşadığım tecrübe ve yazışmalarla çoğu danışmandan daha fazla bilgiye sahibim desem abartmış sayılmam - her şeyi paylaşmaya hazırım, herkese bol şans dilerim.

Cansukarasu

Mesaj gönderen Cansukarasu » Prş Eyl 30, 2021 12:12 am

Justice yazdı: Cum Ağu 27, 2021 2:47 am Biraz uzun bir aradan sonra yazıyorum ama bu konuyu yıllarca araştırdım. Türk hukuk danışmanı olarak almanyada çalışanların istisnasız hepsi oraya evlilik yoluyla gidenler. Hatta başka meslekler aracılığıyla diploma denkliğine başvurup gidebilmek bile imkansıza yakın, genç arkadaşların bilgisi olsun yaklaşık 4 yıl bu işi kovalayan, onbinlerce euro dökmüş ve sonunda vazgeçen birisi olarak söylüyorum, genel olarak neredeyse tüm mesleklerde, özellikle hukukçuysanız almanya ile vakit kaybetmeyin. İş davetiyesiyle veya evlilik yoluyla almanyaya gitmiyorsanız almanyaya başka türlü gitmek neredeyse hayal, bunun olabileceğini iddia eden şahıs veya şirketlere de itibar etmenizi tavsiye etmem, Evlilikle gitmeyecekseniz Almanyanın prosedürü ve almanca ile kaybedeceğiniz zaman ve para yerine kanada, avustralya, yeni zelanda gibi seçeneklere yönelin, hem denklik daha kolay hem de bu ülkelerin ortak dili olan ingilizce, almancayla kıyaslanamayacak kadar kolay. Biz almanya hem yakın hem de sosyal devley( sağlık vs) diye uğraştık, yıllarımız ve yüzbinlerce liramız heba oldu, bilginiz olsun.
Bu konuda noterlere, tercümanlara ve turlara kamyonla para döken biri olarak bildiğim- ki yaşadığım tecrübe ve yazışmalarla çoğu danışmandan daha fazla bilgiye sahibim desem abartmış sayılmam - her şeyi paylaşmaya hazırım, herkese bol şans dilerim.

Merhaba bende Türkiyede yaklaşık 4 senelik avukatlık yapmaktayım. Süreci biraz araştırma fırsatım oldu. Özellikle dil olayını halletmek biraz sıkıntılı bir süreç sanırım. Hukuk danışmanlışı yapabilmek duruşmalara girmeksizin denkliğe tabi mi? Özellikle iş ilanında hukuki danışman olarak belirtilen yerler var. Çok fazla şirket yanıltıcı bilgi veriyor süreç de biraz karmaşık açıkçası bu hususta tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Akademiii

Mesaj gönderen Akademiii » Sal Şub 15, 2022 10:42 pm

bigmouse yazdı: Çrş Tem 24, 2019 2:14 am Is imkanı konusunda hic bir arastirma yapmadım, ne desem yalan olur. Ben baroya diplomam, transkript ve turkiyedeki barodan aldığım faaliyet belgelerinin apostilli çevirisini yolladim. Hemen bir fatura yolladılar, bunu yatirir ofis adresini bildirirsen kaydini yapariz diye. Sonra kendim gittim 280 euro giriş aidati ödemem gerekiyormus ama hic o isi yapma gibi bir niyetim olmadigindan fazlasini araştırmadım . Denklik işleriyle ilgilenmemdeki asil amaçta burda okuyacagim yeni bölümden sonra is basvurularinda bana katkisi olurdu diye.
Yuksek lisans yada doktora vizesiyle gelirseniz sadece tatillerde mini job yapmak için calisma izni veriyorlar diye biliyorum. O vizeyle vergi mükellefi olarak ofis açmanıza yada baskasinin yaninda tam zamanli çalışmanıza izin vermezler. Geldiginiz yerin yabancilar şubesinden vizenizin degismesini istemeniz gerekir ama nasil bir cevap alirsiniz bilemiyorum.
Merhaba ben de bu sürecin içşne gireceğim tr de avukatım ve çifte vatandaşım fakat ikametim almanyada yok adres olarak akrabamın adresini verebilir miyim bir de sigorta girişim olmalı mıdır

Eymen

Mesaj gönderen Eymen » Cum Ağu 18, 2023 1:06 pm

Cansukarasu yazdı: Prş Eyl 30, 2021 12:12 am Merhaba bende Türkiyede yaklaşık 4 senelik avukatlık yapmaktayım. Süreci biraz araştırma fırsatım oldu. Özellikle dil olayını halletmek biraz sıkıntılı bir süreç sanırım. Hukuk danışmanlışı yapabilmek duruşmalara girmeksizin denkliğe tabi mi? Özellikle iş ilanında hukuki danışman olarak belirtilen yerler var. Çok fazla şirket yanıltıcı bilgi veriyor süreç de biraz karmaşık açıkçası bu hususta tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler
Merhaba, yakın zamanda bir çok kez Almanya’ya gidip orada iş imkanını araştırdım. Hukukçuların Almanya’daki Türklere Türk hukukuna dair danışmanlık yapabilmesi mümkün ancak tamamen teoride. Ne böyle bir ihtiyaç var ne de talep. Türkiye’de bir problem var ise doğrudan Türkiye’den bir avukatla iletişime geçiliyor. Zaten bizim kitle Alman hukuku ile ilgili sorunlarını dahi danışmıyor ki Türk hukukuna dair bir şey danışıp üzerine bir de para versin.

Oraya gitmenin iki yolu var. İlki evlenmek. Boşuna dememişler bekarlık sultanlık diye. Eğer hala bekar iseniz hiç başka işlerle uğraşmayın.

Ama evliyseniz tek yolu iş bulmak ve davet edilmek. Avukat olan birinin iş bulması ise ancak akrabalar aracılığı ile olur. O da sizi ne kadar mutlu eder, yapacağınız iş sizi ne kadar tatmin eder bilmiyorum.

Eğer gençseniz öğrenciliği de deneyebilirsiniz.

Justice

Mesaj gönderen Justice » Cmt Kas 18, 2023 10:51 pm

Biraz geç bir cevap olacak kusura bakmayın malum iş güç.
Almanyada türklerin avukat olarak neredeyse hiç bir şansı yok.
Tek istisnası var ingilizceyle bankaların risk yönetimi ve kara para aklama ile ilgili bölümlerinde çalışabiliyorsunuz, youtuber bir avukattan öğrenmiştim fakat bunun için bu bölümlerde yüksek lisans gerekiyor bence değmez uğraşmaya, 25 yaşında olsam kovalardım belki. Ben eşimi istifa ettirip sağlık sektörüne soktum, tecrübe kazandırıp uzaktan diploma aldırıp önce burda özel derse sonra da almanyada 3 ay dil okuluna gönderdim ve b1 aldırdım, internetten yüzlerce iş başvurusu yaptı eşim, şirketin biri gel deneme yapalım deyince tekrar almanyaya gönderdim almanyada 1 hafta deneme yaptılar, işe girdi ve sözleşme imzaladı. Eşim çalışma vizesine başvurdu şu an vize bekleme sürecindeyiz, 8 ay kadar bekledik ona da yanlış başvurduk sanırım ön onaya tabiymiş. Şirketten ön onay alıp tekrar başvuru yapacağız. Eşim gidince ben de orada gıda sektöründe yatırım yapmayı düşünüyorum, ileri seviyede ingilizcem olmasına rağmen hukukçu olarak o kadar çileye değmeyeceğini düşündüm fakat bu yol da yıllarımıza ve küçük bir servete maloldu, umarım tecrübelerim yararlı olur.

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Pzr Kas 19, 2023 1:17 pm

Justice yazdı: Cmt Kas 18, 2023 10:51 pm Biraz geç bir cevap olacak kusura bakmayın malum iş güç.
Almanyada türklerin avukat olarak neredeyse hiç bir şansı yok.
Tek istisnası var ingilizceyle bankaların risk yönetimi ve kara para aklama ile ilgili bölümlerinde çalışabiliyorsunuz, youtuber bir avukattan öğrenmiştim fakat bunun için bu bölümlerde yüksek lisans gerekiyor bence değmez uğraşmaya, 25 yaşında olsam kovalardım belki. Ben eşimi istifa ettirip sağlık sektörüne soktum, tecrübe kazandırıp uzaktan diploma aldırıp önce burda özel derse sonra da almanyada 3 ay dil okuluna gönderdim ve b1 aldırdım, internetten yüzlerce iş başvurusu yaptı eşim, şirketin biri gel deneme yapalım deyince tekrar almanyaya gönderdim almanyada 1 hafta deneme yaptılar, işe girdi ve sözleşme imzaladı. Eşim çalışma vizesine başvurdu şu an vize bekleme sürecindeyiz, 8 ay kadar bekledik ona da yanlış başvurduk sanırım ön onaya tabiymiş. Şirketten ön onay alıp tekrar başvuru yapacağız. Eşim gidince ben de orada gıda sektöründe yatırım yapmayı düşünüyorum, ileri seviyede ingilizcem olmasına rağmen hukukçu olarak o kadar çileye değmeyeceğini düşündüm fakat bu yol da yıllarımıza ve küçük bir servete maloldu, umarım tecrübelerim yararlı olur.
Merhaba, ben de Türkiye'de vergi alanında çalıştım 10 yıl. Yüksek lisans için geldim Almanya'ya eşimle. Sizin gibi ben de gıda sektörü düşünüyorum:)

cdemiryas

Mesaj gönderen cdemiryas » Prş Ara 28, 2023 4:33 pm

merhaba serbest meslek vizesine başvurdunuz mu?

cdemiryas

Mesaj gönderen cdemiryas » Prş Ara 28, 2023 4:36 pm

Justice yazdı: Cum Ağu 27, 2021 2:47 am Biraz uzun bir aradan sonra yazıyorum ama bu konuyu yıllarca araştırdım. Türk hukuk danışmanı olarak almanyada çalışanların istisnasız hepsi oraya evlilik yoluyla gidenler. Hatta başka meslekler aracılığıyla diploma denkliğine başvurup gidebilmek bile imkansıza yakın, genç arkadaşların bilgisi olsun yaklaşık 4 yıl bu işi kovalayan, onbinlerce euro dökmüş ve sonunda vazgeçen birisi olarak söylüyorum, genel olarak neredeyse tüm mesleklerde, özellikle hukukçuysanız almanya ile vakit kaybetmeyin. İş davetiyesiyle veya evlilik yoluyla almanyaya gitmiyorsanız almanyaya başka türlü gitmek neredeyse hayal, bunun olabileceğini iddia eden şahıs veya şirketlere de itibar etmenizi tavsiye etmem, Evlilikle gitmeyecekseniz Almanyanın prosedürü ve almanca ile kaybedeceğiniz zaman ve para yerine kanada, avustralya, yeni zelanda gibi seçeneklere yönelin, hem denklik daha kolay hem de bu ülkelerin ortak dili olan ingilizce, almancayla kıyaslanamayacak kadar kolay. Biz almanya hem yakın hem de sosyal devley( sağlık vs) diye uğraştık, yıllarımız ve yüzbinlerce liramız heba oldu, bilginiz olsun.
merhaba su an iş planı hazırlama aşamasındayım. siz başvuru yaptınız mı?

cdemiryas

Mesaj gönderen cdemiryas » Prş Ara 28, 2023 4:40 pm

herkese merhaba, hukuk danışmanlığı için serbest meslek vizesine başvuran var mı? İş planımı hazırlıyorum fakat; başvuru sonrası ne kadar bekleme süresi oluyor, bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Cum Ara 29, 2023 12:03 am

cdemiryas yazdı: Prş Ara 28, 2023 4:40 pm herkese merhaba, hukuk danışmanlığı için serbest meslek vizesine başvuran var mı? İş planımı hazırlıyorum fakat; başvuru sonrası ne kadar bekleme süresi oluyor, bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
Merhaba, serbest meslek vizesiz için ben de hazırlanmıştım ama erteledim. Finans-iş danışmanlığı ile ilgili iş planı hazırladım. Sürecin 8-10 ay sürdüğünü söylüyorlar. Eyalete göre değişir sanırım. Prosedür çok fazla maalesef.