Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

D TİPİ ÖĞRENCİ VİZESİ HAKKINDA

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
rengino

D TİPİ ÖĞRENCİ VİZESİ HAKKINDA

Mesaj gönderen rengino » Sal Tem 25, 2017 10:32 pm

Merhaba,

Almanya'da burssuz iki yıl süre ile üniversite eğitimi almak amacıyla,
Idata aracılığı ile 4 Ağustos 2017 tarihine konsolosluğavize başvuru randevusu aldım ,şu anda
Ulusal(D tipi) Öğrenci Vizesi başvuru belgelerimi hazırlıyorum,
şu anda istanbulda üniversite öğrencisiyim 3. sınıfa geçtim
almanyada ise 7 sömester lik bir okulun 4 semester ini okuyacak şekilde denklik aldım , almanya da okulum ingilizce eğitim veriyor
dolayısı ile toefl derecemle hareket ediyorum, Almanyada 2 yıl kalacağım ve üniversiteden KABUL BELGEMİ aldım;

sormak istediğim konular konsolosluktan talep edilen belgeler ile ilgili,

aylık 720 EURx12 =8640 eur nun garantörlüğü şeklinde ilerliyorum , Bloke hesap açılması sürecine girmedim prosedür için zamanım yok, SUBOR BANK FINTIBA yada çok güvenemedim paranın çekilmesi kısmını çok net anlayamadım.

şu aşamada,motivasyon yazısı,detaylı özgeçmiş(CV) ve noterden alınan garantörlük yazısının Almancaya çevirisini yaptırdım ,
- Lise diploması,İkametgah belgesi,LYS Sonuç Belgesi,Nüfus Kayıt Örneği,üniv.Öğrenci Belgesi ve Transkript(ingilizcesi mevcuttur ), nüfus kayıt örneği ve garantörün gelir durumunu gösteren Tapu Senedi,Banka Hesap Cüzdanı, banka hesap hareketleri vb belgelerinin Almancaya çevirisi başvurum esnasında istenmekte midir

- İkinci olarak,Ulusal Vize Başvuru Formunda yer alan,

ikamet belgesi veya eşdeğer no kısmına ne yazılması gerekiyor,ikametgah belgemi aldım;bu yeterli olur mu?

- Ulusal Vize Başvuru formunda ,6 nolu kısımda 'Almanya'da kalmayı planladığınız yer' le ilgili bilgi istenmiş ancak vize çıktıktan sonra almanya ya giderek kalacağım yeri belirleyeceğim bu kısmın ,başvuru esnasında doldurulması zorunlu mudur?

- vize başvuru formunun ekinde yer alan ,97 No'lu Yabancı Temsilcilik huzurunda beyan ve 98 No'lu Yabancı Temsilcilik huzurunda beyan(sponsor) belgelerinde yer alan başvuru no'su kısmına, ne yazılmalı,ayrıca yine 98 No'lu formda yer alan Kimlik Belgesi kısmına ne tür bir bilgi girilmeli?,

ayrıca,
- Almanya'daki üniversite eğitimi başlama tr 1 Eylül 2017'de ancak okul Ekim başında derslere başlıyor,ev-yurt kiralama durumum eğitim başlangıcına yetişmesi amacıyla;ulusal öğrenci vizesinin çıkmasını beklerken ,hala geçerli olan turistik vizem ile;Almanya'da bloke hesap açtırıp,oturma iznimi alabilir miyim ve yurtlara kaydımı yaptırabilirmiyim ?

-Okulumun başlangıcı Eylül 2017 konsolosluğunuza başvurum 4 Ağustos 2017, Seyahat Sigortası en uzun 90 gün yapılabiliyormuş bu durumda sigorta başlangıç tarihini hangi tarih yaptırmalıyım

- okulum ingilizce ama yinede ağustos da başlangıç seviyesi almanca dil kursuna gitmeyi düşünüyorum konsolosluk en azından başlangıç seviyesinde almanca ya dikkat ediyor sanırım

zamanınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler ....

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: D TİPİ ÖĞRENCİ VİZESİ HAKKINDA

Mesaj gönderen welly275 » Sal Tem 25, 2017 11:57 pm

aylık 720 EURx12 =8640 eur nun garantörlüğü şeklinde ilerliyorum , Bloke hesap açılması sürecine girmedim prosedür için zamanım yok, SUBOR BANK FINTIBA yada çok güvenemedim paranın çekilmesi kısmını çok net anlayamadım.
konsoloslugun illaki almanyada bloke hesap istemesi muhtemel, sasirma öyle derlerse
şu aşamada,motivasyon yazısı,detaylı özgeçmiş(CV) ve noterden alınan garantörlük yazısının Almancaya çevirisini yaptırdım ,
- Lise diploması,İkametgah belgesi,LYS Sonuç Belgesi,Nüfus Kayıt Örneği,üniv.Öğrenci Belgesi ve Transkript(ingilizcesi mevcuttur ), nüfus kayıt örneği ve garantörün gelir durumunu gösteren Tapu Senedi,Banka Hesap Cüzdanı, banka hesap hareketleri vb belgelerinin Almancaya çevirisi başvurum esnasında istenmekte midir
normalde ingilizce ya da almanca degilse belgeler tercüme gerekli cünkü degerlendirenler türk degil. fakat ben sahsen yaptirmamistim.
- Ulusal Vize Başvuru formunda ,6 nolu kısımda 'Almanya'da kalmayı planladığınız yer' le ilgili bilgi istenmiş ancak vize çıktıktan sonra almanya ya giderek kalacağım yeri belirleyeceğim bu kısmın ,başvuru esnasında doldurulması zorunlu mudur?
nereye gidip nerde kalcagini sorarlar. görüsme halindeysen onu diyebilirsin, ya da dedigin gibi turistik vizeyle gidip kalcak yer ayarlicam da diyebilirsin.
ikamet belgesi veya eşdeğer no kısmına ne yazılması gerekiyor,ikametgah belgemi aldım;bu yeterli olur mu?
bu bölüm yeni gelmis heralde benim zamanimda yoktu. tahminen ikametgah belgen yeterli olsa gerek
- vize başvuru formunun ekinde yer alan ,97 No'lu Yabancı Temsilcilik huzurunda beyan ve 98 No'lu Yabancı Temsilcilik huzurunda beyan(sponsor) belgelerinde yer alan başvuru no'su kısmına, ne yazılmalı,ayrıca yine 98 No'lu formda yer alan Kimlik Belgesi kısmına ne tür bir bilgi girilmeli?,
bu formlari ilk defa duyuyorum ama basvuru numarani onlar bilir. bos birak görüsmede sorarsin. kimlik belgen pasaport olmali ama yine konsoloslukta sorarsin
Almanya'daki üniversite eğitimi başlama tr 1 Eylül 2017'de ancak okul Ekim başında derslere başlıyor,ev-yurt kiralama durumum eğitim başlangıcına yetişmesi amacıyla;ulusal öğrenci vizesinin çıkmasını beklerken ,hala geçerli olan turistik vizem ile;Almanya'da bloke hesap açtırıp,oturma iznimi alabilir miyim ve yurtlara kaydımı yaptırabilirmiyim ?
pasaportunu teslim etmezsen evet ve pasaportunu teslim etmeme hakkin var.
Okulumun başlangıcı Eylül 2017 konsolosluğunuza başvurum 4 Ağustos 2017, Seyahat Sigortası en uzun 90 gün yapılabiliyormuş bu durumda sigorta başlangıç tarihini hangi tarih yaptırmalıyım
AT-11 cikart kafan rahat olsun. yoksa diledigin ileri bi tarihte baslat. vize islem süresini ortalama 1 ay varsayabilirsin
okulum ingilizce ama yinede ağustos da başlangıç seviyesi almanca dil kursuna gitmeyi düşünüyorum konsolosluk en azından başlangıç seviyesinde almanca ya dikkat ediyor sanırı
evet ama ingilizce oldugu icin o kadar kasmazlar tahminimce

rengino

Mesaj gönderen rengino » Çrş Tem 26, 2017 12:25 am

çok teşekkürler

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Çrş Tem 26, 2017 1:39 am

rengino yazdı: Sal Tem 25, 2017 10:32 pm şu aşamada,motivasyon yazısı,detaylı özgeçmiş(CV) ve noterden alınan garantörlük yazısının Almancaya çevirisini yaptırdım ,
lise diploması, lys sonuç - kazandı belgeleri, öğrenci belgesini almanca çevirili olarak göndermeni tavsiye ederim. ilk ikisini çeviri yapılmış halde götürmüştüm. ikametgah da çeviri yapılmıştı ama çevirisine gerek olmadığını öğrendim daha sonra yine bu forumda.
Tapu senedi, banka hesap cüzdanı çevirilerine gerek yok, hatta onlara gerek yok. Zaten almayacaklar bile. Finans durumunu ya garantör yada bloke hesapla zaten kanıtlıyorsun.

rengino yazdı: Sal Tem 25, 2017 10:32 pm - Ulusal Vize Başvuru formunda ,6 nolu kısımda 'Almanya'da kalmayı planladığınız yer' le ilgili bilgi istenmiş ancak vize çıktıktan sonra almanya ya giderek kalacağım yeri belirleyeceğim bu kısmın ,başvuru esnasında doldurulması zorunlu mudur?
Ben yine cadde, sokak, posta kodu gibi bilgileri boş bıraktım. sadece tek kişilik oda yı işaretlemiştim, görüşmede de yurtlara başvuracağımı, çıkmazsa WG'lere bakacağımı söyledim. sorun olmadı.

rengino yazdı: Sal Tem 25, 2017 10:32 pm ayrıca,
- Almanya'daki üniversite eğitimi başlama tr 1 Eylül 2017'de ancak okul Ekim başında derslere başlıyor,ev-yurt kiralama durumum eğitim başlangıcına yetişmesi amacıyla;ulusal öğrenci vizesinin çıkmasını beklerken ,hala geçerli olan turistik vizem ile;Almanya'da bloke hesap açtırıp,oturma iznimi alabilir miyim ve yurtlara kaydımı yaptırabilirmiyim ?
schengen ile oturma izni alamazsın. görüşmede pasaportunu teslim etmeyerek, dil kursuna gidebilirsin. ama seni arayıp pasaportu isteyecekler, geri gelmen lazım.
yurtlara başvurunu zaten okuldan aldığın kabulle yapabilirsin. ama kayıt için senden ikametgah isteyecekler, schengenle de ikametgah alamazsın. sen önce yurdun birinde oda bul kayıtı daha sonra düşünürsün.

rengino yazdı: Sal Tem 25, 2017 10:32 pm -Okulumun başlangıcı Eylül 2017 konsolosluğunuza başvurum 4 Ağustos 2017, Seyahat Sigortası en uzun 90 gün yapılabiliyormuş bu durumda sigorta başlangıç tarihini hangi tarih yaptırmalıyım
4 ağustostan itibaren yada welly'nin dediği gibi 1 ay sonrasından başlat. zaten gittiğinde orda sigorta yaptıracaksın yada AT11 kullanıcaksın. ben seyahat sigortasını 1 senelik yaptırmıştım ocak ayında, 90 gün doğru olmamış yada yeni çıkmış. Senin 1 senelik yaptırmanada gerek yok, en fazla 6 ay yaptırsan yeterli.

rengino yazdı: Sal Tem 25, 2017 10:32 pm - okulum ingilizce ama yinede ağustos da başlangıç seviyesi almanca dil kursuna gitmeyi düşünüyorum konsolosluk en azından başlangıç seviyesinde almanca ya dikkat ediyor sanırım
almanca eğitim alacaklar için bakıyor ama hiç yoktan iyidir başvuruda belgelemen.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Tem 26, 2017 2:28 am

welly275 yazdı: Sal Tem 25, 2017 11:57 pm
Denizz yazdı: Çrş Tem 26, 2017 1:39 am
Welly274 ve Denizz hocalarim konu basligi altinda bende fikrinizi almak istedim Ingilizce master programindan kabul aldim fakat basvuru belgesinde ve okul web sayfasinda lisansini Ingilizce bitiren ogrencilere ielts toefl vb sinavlardan muaf oldugu yaziyordu bende bu belgeyi hazirlattim ve gonderdim.Kabulum gectigimiz hafta elime ulasti fakat bu durum vizede sikinti yasatir mi ?

Birde lisansimda bir adet yatay gecisim var.Yeni okulum tarafından verilen transkriptimde eski okulumdaki tum derslerim dönem donem ayrilmamis ve "transfer" adi altinda bir bolume yerlestirilmis transkriptim daginik gozukuyor bu konuya itiraz ettim fakat YÖK kurali varmis.Ben bu durumu başvuru sırasında okula aciklamistim yatay gecis yaptigimi vs ayni sekilde aciklamayi vize icinde yapmali miyim bu durum problem yaratir mi ?

Arkadasin konusu varken hemen buradan bende ekleyeyim dedim ilginize tesekkur ederim.

Görüşmek üzere..

cmysv

Mesaj gönderen cmysv » Çrş Tem 26, 2017 3:24 pm

Selamlar,

Bana da Ruhr üniversitesinden makina mühendisliği - almanca için yüksek lisans kabulü geldi. Daha doğrusu yine üniversite bünyesinde başvurmuş olduğum dil kursu için kabul geldi, ancak sanıyorum ki bu belge aynı zamanda şartlı kabul belgesi niteliği taşıyormuş. Bilgisi olan varsa yorumlayabilir mi?
Üniversitenin göndermiş olduğu bu dil kursu belgesini imzalayıp geri gönderdim ve benden dil kursuna kesin kayıt için ilk kurun ücretini yatırmam amacı ile bir fatura gönderdiler. Şimdi ben bu miktarı yatıracağım ve sonrasında da hem dil kursu kayıt belgem hemde telefon ile edindiğimiz bilgiye göre şartlı kabul belgem gönderilecek. Benzer durumu yaşayan varsa bilgilendirebilir mi gerçekten bu şekilde mi ilerleniyor.

Bir diğer konu da bloke hesap. Sparkasse üzerinden bloke hesap açtırmayı düşünüyorum. Bu banka üzerinden benzer işlemi yapan varmı? herhangi bir zorluk yaşanıldımı? Bankadan başvuru formu istedim onlar da okul kabul belgemi talep ettiler şuan gönderdim ve cevap bekliyorum. Dil kursu kabulü kabul edilir mi bilmiyorum. Her ne kadar bu belgede master için hazırlık dil kursu olduğu belirtilse de.
Diğer bir adım da bu formun doldurulup konsolosluk hukuk birimi tarafından onaylandıktan sonra bankaya gönderilmesi. Bu süreç nasıl işliyor ne kadar bir süreye mal oluyor. Yine bankanın sitesinde okuduğum bilgiler kadarıyla, konsolosluğun bu belgeleri bankaya göndereceği ve bir hafta içerisinde hesap bilgilerinin banka tarafından benimle paylaşılacağı yönünde. Bu kadar fazla bir meblanın transferini nasıl yapmam gerekir, herhangi bir ek kesinti yada problem yaşarmıyım?

Gelelim asıl konumuz öğrenci vizesi almaya; 2011 yılında mezun oldum almanca bilgim hiç yok yaşım da 30. Bu handikaplar dahilinde askerlik görevimi tamamladım 6 yıldır uluslararası firmalar dahil çalışıyorum. hali hazırda çalıştığım bir işim var ve tüm eğitim harcamalarım için gerekli olan bloke hesabım hazır olmuş olacak. Mantıklı açıklamalar dahilinde ve eksiksiz evraklar ile vize alma şansım nedir sizce?

Şimdiden teşekkürler, herkese bol şans.

cmysv

Mesaj gönderen cmysv » Prş Tem 27, 2017 12:12 pm

öğrenci vizesi başvurusu sırasında önceden Türkiye' den bloke hesap açtırmayıp IB97 nolu formu ve gerekli ebebeyn gelir belgeleri ile ileryen oldu mu? vize çıkması yada çıkmaması ile ilgili bir sorun yaşanır mı? vize çıktığı takdirde almanyada bloke hesap açtırıp gereken miktarı yatırmak daha mantıklı geliyor.

eulemi

Mesaj gönderen eulemi » Pzt Tem 31, 2017 7:10 pm

cmysv yazdı: Çrş Tem 26, 2017 3:24 pm Selamlar,

Bana da Ruhr üniversitesinden makina mühendisliği - almanca için yüksek lisans kabulü geldi. Daha doğrusu yine üniversite bünyesinde başvurmuş olduğum dil kursu için kabul geldi, ancak sanıyorum ki bu belge aynı zamanda şartlı kabul belgesi niteliği taşıyormuş. Bilgisi olan varsa yorumlayabilir mi?
Üniversitenin göndermiş olduğu bu dil kursu belgesini imzalayıp geri gönderdim ve benden dil kursuna kesin kayıt için ilk kurun ücretini yatırmam amacı ile bir fatura gönderdiler. Şimdi ben bu miktarı yatıracağım ve sonrasında da hem dil kursu kayıt belgem hemde telefon ile edindiğimiz bilgiye göre şartlı kabul belgem gönderilecek. Benzer durumu yaşayan varsa bilgilendirebilir mi gerçekten bu şekilde mi ilerleniyor.

Bir diğer konu da bloke hesap. Sparkasse üzerinden bloke hesap açtırmayı düşünüyorum. Bu banka üzerinden benzer işlemi yapan varmı? herhangi bir zorluk yaşanıldımı? Bankadan başvuru formu istedim onlar da okul kabul belgemi talep ettiler şuan gönderdim ve cevap bekliyorum. Dil kursu kabulü kabul edilir mi bilmiyorum. Her ne kadar bu belgede master için hazırlık dil kursu olduğu belirtilse de.
Diğer bir adım da bu formun doldurulup konsolosluk hukuk birimi tarafından onaylandıktan sonra bankaya gönderilmesi. Bu süreç nasıl işliyor ne kadar bir süreye mal oluyor. Yine bankanın sitesinde okuduğum bilgiler kadarıyla, konsolosluğun bu belgeleri bankaya göndereceği ve bir hafta içerisinde hesap bilgilerinin banka tarafından benimle paylaşılacağı yönünde. Bu kadar fazla bir meblanın transferini nasıl yapmam gerekir, herhangi bir ek kesinti yada problem yaşarmıyım?

Gelelim asıl konumuz öğrenci vizesi almaya; 2011 yılında mezun oldum almanca bilgim hiç yok yaşım da 30. Bu handikaplar dahilinde askerlik görevimi tamamladım 6 yıldır uluslararası firmalar dahil çalışıyorum. hali hazırda çalıştığım bir işim var ve tüm eğitim harcamalarım için gerekli olan bloke hesabım hazır olmuş olacak. Mantıklı açıklamalar dahilinde ve eksiksiz evraklar ile vize alma şansım nedir sizce?

Şimdiden teşekkürler, herkese bol şans.
Merhaba, ben bloke hesabımı İşbanktan açtırdım. Bloke hesap açma formunu mail üzerinden gönderdiler, ben de doldurdum. Sonra pasaport fotokopim, okuldan aldığım kabul belgesi ve başvuru formuyla beraber 18 yaşımı doldurduktan bir gün sonra konsolosluğa gittim. Konsoloslukta imza teyidi gerçekleşti ve aynı gün içinde postaya gönderdim. (Ben İzmir konsolosluğunda imza teyidi işlemini randevusuz yaptım fakat İstanbul ve Ankarada randevu almak gerekiyor diye okumuştum) 5 gün sonra evraklarım Bankaya ulaşmıştı. Ulaştıktan 5 gün sonra da hesabımın açıldığını bildirdiler. Eğer 1 günde giden kargoyla gönderirseniz işlemleriniz hızlanır tabiiki de. Ben havale işlemini Türkiye İş Bankasından hallettim. Teminat tutarının yanında bir de hesap açma masrafını ekledim. Havale ücreti 40 euro civarıydı. Havale işleminden sonra 2 iş günü içinde teyit mesajı geldi. Ben kendi tecrübemi paylaşayım dedim. Bol şans.
En son eulemi tarafından Pzt Tem 31, 2017 7:14 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

eulemi

Mesaj gönderen eulemi » Pzt Tem 31, 2017 7:13 pm

cmysv yazdı: Prş Tem 27, 2017 12:12 pm öğrenci vizesi başvurusu sırasında önceden Türkiye' den bloke hesap açtırmayıp IB97 nolu formu ve gerekli ebebeyn gelir belgeleri ile ileryen oldu mu? vize çıkması yada çıkmaması ile ilgili bir sorun yaşanır mı? vize çıktığı takdirde almanyada bloke hesap açtırıp gereken miktarı yatırmak daha mantıklı geliyor.
18 yaşını henüz doldurmayan bir arkadaşım bu yöntemle vizeye başvurdu. Fakat İzmir konsolosluğundaki vize görüşmesinde bu yöntemle daha önce kimsenin kabul alamadığını söylemişler. Birazcık sıkıntılı ama arkadaşım Almanyada ekimde okula başladıktan sonra 18 yaşını dolduruyor. Hala cevap bekliyoruz henüz bir vize reddi gelmedi.

cansudenizozdemir

Mesaj gönderen cansudenizozdemir » Sal Ağu 01, 2017 10:06 am

welly275 yazdı: Sal Tem 25, 2017 11:57 pm konsoloslugun illaki almanyada bloke hesap istemesi muhtemel, sasirma öyle derlerse

normalde ingilizce ya da almanca degilse belgeler tercüme gerekli cünkü degerlendirenler türk degil. fakat ben sahsen yaptirmamistim.

nereye gidip nerde kalcagini sorarlar. görüsme halindeysen onu diyebilirsin, ya da dedigin gibi turistik vizeyle gidip kalcak yer ayarlicam da diyebilirsin.

bu bölüm yeni gelmis heralde benim zamanimda yoktu. tahminen ikametgah belgen yeterli olsa gerek

bu formlari ilk defa duyuyorum ama basvuru numarani onlar bilir. bos birak görüsmede sorarsin. kimlik belgen pasaport olmali ama yine konsoloslukta sorarsin

pasaportunu teslim etmezsen evet ve pasaportunu teslim etmeme hakkin var.

AT-11 cikart kafan rahat olsun. yoksa diledigin ileri bi tarihte baslat. vize islem süresini ortalama 1 ay varsayabilirsin

evet ama ingilizce oldugu icin o kadar kasmazlar tahminimce
Selam
Mesajlarınız için çok teşekkürler. Böyle yardımsever kişilerin olması çok güzel.
Benim de vize görüşmesinden 1 hafta sonra schengen li tatilim başlıyor. Bir hafta içinde pasaportumu alamazsam tatile çıkamayacağım.
Gerçekten de bu durumu anlatıp hızlandırma veya pasaportu vermeme durumu oluyor mu?
Bu durum vize alma sürecimi etkiler mi acaba. Nasıl bir yöntem sence en iyisi olur. Pasaportu vermezsem vize nereye yapıştırılacak..

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Sal Ağu 01, 2017 1:53 pm

Her yere yazmak yerine sitede biraz arama yapsaniz işiniz o kadar kolaylaşacak ki.. ama onun yerine bisuru baslik bisuru mesaj atmak tercih ediliyor.

sorunuzun detayli yanitini son 6-7 aydaki mesajlarimda arama yaparak bulabilirsiniz. Fakat kisaca, evet teslim etmeyip degerlendirme sonucu tamamlanip size ulasildiginda ya elden teslim eder yada kargo ile yollayabilirsiniz.

1 hafta da sonuçlanmasını beklemeyin, talepde etmeyin. Ama bir hafta sonra seyahatim var derseniz zaten onlar size (pasaportu teslim etmeme konusunda) yardimci olacak.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ağu 01, 2017 9:15 pm

cansudenizozdemir yazdı: Sal Ağu 01, 2017 10:06 am Selam
Mesajlarınız için çok teşekkürler. Böyle yardımsever kişilerin olması çok güzel.
Benim de vize görüşmesinden 1 hafta sonra schengen li tatilim başlıyor. Bir hafta içinde pasaportumu alamazsam tatile çıkamayacağım.
Gerçekten de bu durumu anlatıp hızlandırma veya pasaportu vermeme durumu oluyor mu?
Bu durum vize alma sürecimi etkiler mi acaba. Nasıl bir yöntem sence en iyisi olur. Pasaportu vermezsem vize nereye yapıştırılacak..
Denizz in dedigi gibi pasaportunu teslim etmek zorunda degilsin. islem sonuclanip sana dönüs yaptiklarinda pasaportunu konsolosluga ulastirman gerek.

cansudenizozdemir

Mesaj gönderen cansudenizozdemir » Sal Ağu 01, 2017 10:57 pm

welly275 yazdı: Sal Ağu 01, 2017 9:15 pm Denizz in dedigi gibi pasaportunu teslim etmek zorunda degilsin. islem sonuclanip sana dönüs yaptiklarinda pasaportunu konsolosluga ulastirman gerek.
Bunu ilk defa duydum ve çok sevindim. Konsolosluktan bunu isteyeceğim. Çok sağol.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Ağu 21, 2017 6:28 pm

Bir arkadaş için soruyorum, erasmus (staj) öğrencilerinin başvuru belgeleri Almanya'ya gönderiliyor mu? Genelde cevap kaç hafta sürüyor, bizim gibi 3-6 hafta mı yoksa Schengen gibi 1 hafta da yanıt alır mı?
Bilgisi, tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ağu 22, 2017 9:36 am

Elektronik olarak gönderiliyor, genelde cevaplar 2-4 haftada geliyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Cmt Ara 23, 2017 3:46 am

Merhaba herkese
Ben erasmusla Almanya’ya gidip 1 sene kaldıktan sonra bulunduğum üniversiteye yatay geçiş yaptım ve başladım. Tabii bir süre önce vizem dolduğu için yeni başvuru yapmam gerektiğini söylediler ve Türkiye’ye geri geldim.
İstenen belgeler Almanya’ya ilk kez öğrenci olarak gidecek Olanlardan istenen belgeler. Mesela Türkiye’deki üniversitemden transkript öğrenci belgesi vs. Ama ben yatay geçiş yaptığım için eski okulumla bir alakam kalmadı. Bu belgeleri yine de vermem gerekiyor mu?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cmt Ara 23, 2017 7:10 pm

tipitip yazdı: Cmt Ara 23, 2017 3:46 am Merhaba herkese
Ben erasmusla Almanya’ya gidip 1 sene kaldıktan sonra bulunduğum üniversiteye yatay geçiş yaptım ve başladım. Tabii bir süre önce vizem dolduğu için yeni başvuru yapmam gerektiğini söylediler ve Türkiye’ye geri geldim.
İstenen belgeler Almanya’ya ilk kez öğrenci olarak gidecek Olanlardan istenen belgeler. Mesela Türkiye’deki üniversitemden transkript öğrenci belgesi vs. Ama ben yatay geçiş yaptığım için eski okulumla bir alakam kalmadı. Bu belgeleri yine de vermem gerekiyor mu?
Merhaba geçmiş bilginiz için eklemekte fayda var en azından geçmiş bir transkript veya öğrenci belgesi ile yatay geçiş yaptığınızı kanıtlayabilirsiniz. Almanyadan üniversiteden Studienbescheinigung ve kabul belgenizi eklediğiniz takdirde sıkıntı çıkmaz bence.Yatay geçiş sebebini sorabilirler hazır bi yanıtınız olsun.Selamlar..

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Çrş Eyl 06, 2023 5:17 pm

Physiker yazdı: Sal Ağu 22, 2017 9:36 am Elektronik olarak gönderiliyor, genelde cevaplar 2-4 haftada geliyor.
hocam Merhaba yardımlarınızı bekliyorum lütfen. Ben 9 ağustosta vize görüşmesine girdim, bir arkadaşımla beraber aynı profile sahibiz, aynı bölüm, aynı dil, aynı şehir, aynı kurs. Ben garantör o ise bloke, onun vizesi bugün gelmiş. Almanya BVA bölümünü aradığımızda onun belge 10unda gitmiş Almanyaya (elektronik olarak) 24ünde ise fiziksel olarak. benim belge ise 31inde (elektronik olarak) gitmiş. arada benden evrak vs istendi bu göz önünde bulunursa normal gibi. sorum ise şu tecrübenize göre, ikimizin de Almanya geçmişi var 3-4 sene ilk okul orta okul, hiç eğitim boşluğumuz yok, transkriptlerimiz bile aynı. bende farklı bi durum ortaya çıkma ihtimali var mı, var ise Allah korusun itiraz süreci devam ediyor mu yoksa askıda mı?