Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Okuyan Öğrencilerin Yaşamı

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Mkyc01

Re: Almanya'da Okuyan Öğrencilerin Yaşamı

Mesaj gönderen Mkyc01 » Cum Tem 28, 2017 1:34 am

John yazdı: Pzt Tem 17, 2017 3:18 am Istanbul'un varoşunda büyümüş biri olarak Berlin'in en varoş yerlerini (Neukölln gibi) etilere benzetiyorum. Bir bağcılar gibi jiletçilerin olduğu sokak lambası olmayan caddelere sahip değiller.
Bunun abartı olduğunu düşünüyorum ve kendi deneyimlerimlede söyleyebilirim bazı şeyleri anlatırken abartmaya gerek yok bence.Almanyanında tehlikeli ve sıkıntılı sokakları vardır her ülkede olduğu gibi ama Türkiyenin elit bi semtini direk Gettoyla karşılaştırmak saçma olur.

Avrupa'da gettolaşmanın olmadığı tek ülke Almanya. Neukölln ne getto ne varoş ne banliyö. Almanya'nın şehirleşme stratejisi gettolaşmaya izin vermiyor.
Bu arada İstanbul Bağcılar, GOP vs. vs. bana kalırsa İstanbul değil... Bir İstanbullu olarak İstanbul'un bir çok semti 'İstanbul' değil; cahil, yobaz, fundamental ve bu maddelerde inatla direten gelişmek istemeyen Anadoludan göçmüş insanların biriktiği daha doğrusu sıkıştığı semtler... malesef.
Aller Anfang ist schwer.

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum Tem 28, 2017 11:56 am

Mkyc01 yazdı: Cum Tem 28, 2017 1:34 am Bunun abartı olduğunu düşünüyorum ve kendi deneyimlerimlede söyleyebilirim bazı şeyleri anlatırken abartmaya gerek yok bence.Almanyanında tehlikeli ve sıkıntılı sokakları vardır her ülkede olduğu gibi ama Türkiyenin elit bi semtini direk Gettoyla karşılaştırmak saçma olur.
Abartı olmuş bu bence de. Yani kendisini jiletleyen yok ancak apartman girişlerinde, hatta bir şekilde apartmanların kapıları açıksa apartman merdivenlerinde (neyse ki bizde yok bu problem) eroin tüttürenler oluyor. Ha en azından damardan vurmuyorlar tabii ama kendini jiletlemekle aynı kapıya çıkıyor aslında. Etiler'de apartman içlerinde eroin kullanan pek yoktur sanırım. :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Tem 28, 2017 12:05 pm

Frank Martin yazdı: Pzr Tem 16, 2017 7:33 pm Evet daha önce forumda böyle bir başlık görmemiştim, almanyada öğrencilerin hergün ne yaparlar ? Yani kastım mesela hafta sonları ne yaparlar veya haftaiçleri dersten sonra. Bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz orada okuyan öğrenciler.
Haftasonu benim için yıllardır (10 yılı geçti) iş demek. 6-7 saat arasında işte geçer zaman. Öncesi ya da sonrası parti ve spor. Pazar Avrupa'da çok sıkıcı geçebilir hava da kötüyse özellikle. Çünkü hemen her yer kapalıdır gastronomi hariç. Hava güzelse Almanlar nehir kenarlarında, göllerde, yürüyüş alanlarında spor yaparlar. Doğayla zaman geçirirler.
Gençlerin çoğunluğu pazar günleri öğleye kadar uyur. Geceden kalma halleri vardır.

Haftaiçi üniversite ve ikinci işi olanlar ikinci işlerine de giderler benim gibi. Dersten sonra üniversiteden arkadaşlarla birşeyler içmeye gidelim algısı Almanya'da çok zayıf. Akşam 8'den sonra mağazalar kapandığından sokaklar kısmen boşalır. Cuma ve Cumartesi en hareketli gündür dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi.

'' Ne yaparlar ? '' çok göreceli.
Ne yaparsın diye sormak daha isabetli olacak temiz cevaplar almak adına.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Cum Tem 28, 2017 12:26 pm

@staatsman

iş konusunda bir sorum olucak almancasız iş bulabilirmiyiz bu minijob dediklerinden , bende sadece haftasonu çalışmak isterim ama başvuru falan nasıl yapıcaz bi genel fikir verebilir misin ?

John

Mesaj gönderen John » Cum Tem 28, 2017 12:45 pm

Mkyc01 yazdı: Cum Tem 28, 2017 1:34 am Bunun abartı olduğunu düşünüyorum ve kendi deneyimlerimlede söyleyebilirim bazı şeyleri anlatırken abartmaya gerek yok bence.Almanyanında tehlikeli ve sıkıntılı sokakları vardır her ülkede olduğu gibi ama Türkiyenin elit bi semtini direk Gettoyla karşılaştırmak saçma olur.
Ben kendime göre yorumladım, size göre böyle olmayabilir. Benim her görüşümü istisnasız kabul edin diye bir çabam yok.
Türkiye'nin elit semti dediğin etilerde hiç tinerci görmemişsin demek ki, zannedersin orada hiç hırsızlık, kapkaç, sarhoş yoktur. Diğer semtlere göre daha az sayıda olabilir ama Istanbul başlı başına Berlin'den çok daha tehlikeli bir şehirdir. Ben Almanya'da kendimi daha güvende hissediyorum. Köşe başında toplanan mahallenin delikanlısı 5-10 erkek Alman grupları görmedim. Belki 80lerde 90larda yabancı düşmanlığı varken olabilir ama şimdilerde kimse yolunu kesip "Ne arıyorsun birader bu saatte?" diye sormuyor. Bununla ilgili tekrar ediyorum ben kendi tecrübemi paylaştım, siz de kendinizinkini paylaştınız ve güzel bir fikir alışverişi yapmış olduk.
jobbabemeek yazdı: Cum Tem 28, 2017 11:56 am Abartı olmuş bu bence de. Yani kendisini jiletleyen yok ancak apartman girişlerinde, hatta bir şekilde apartmanların kapıları açıksa apartman merdivenlerinde (neyse ki bizde yok bu problem) eroin tüttürenler oluyor. Ha en azından damardan vurmuyorlar tabii ama kendini jiletlemekle aynı kapıya çıkıyor aslında. Etiler'de apartman içlerinde eroin kullanan pek yoktur sanırım. :)
Eroin sadece damardan alınır. Hiç görmedim ki tüttüren olsun çünkü kaşık üzerinde çakmakla ısıtılır ve sıvıdır. Morphin ile aynı gruptandır. Senin dediğin tüttürülen esrardır. Türkiye'de biraz parası olan gençler arasında ot, marijuana diye de geçer ve üniversitelerde de içicisi vardır. Epey popülerdir Avrupa'da, kız erkek ikisi de kullanır. Yeni bir trend diyebiliriz. Vejetaryan, spor yapan gençler bira içmeyip bunu çekmeyi tercih ediyorlar. Türkiye'de bonzai, tiner çekmek gibi çok daha tehlikeli ve ucuz maddeler tüketilir. Bunu zannetmiyorum ki Almanya'da göresin, çünkü adamların parası var kaliteli mal kullanıyorlar. Ot çekenlerin genellikle kendine zararı vardır, çoğunlukla millete saldırganlığı görülmez. Hap içme olayı da yine gece klüplerinde yaygındır, satıcılar bouncer önünde uzun kuyruklar oluştuğunda hap var ot var diye 4 döner. Ben kendi tecrübemle konuşuyorum, Istanbul'da kendini jiletleyen adamla Almanya'da ot çeken kişiyi bir tutamam. Farklı görüşler olması iyidir, okuyucu arkadaşlarımızı daha güzel aydıtlatmış oluyoruz.

Teşekkür ederim ikinize de göstermiş olduğunuz ilgi için, başka alanlarda da (spor, arkadaşlık, vs. ) fikrinizi beyan ederseniz daha güzel olur.

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum Tem 28, 2017 1:11 pm

John yazdı: Cum Tem 28, 2017 12:45 pm Eroin sadece damardan alınır. Hiç görmedim ki tüttüren olsun çünkü kaşık üzerinde çakmakla ısıtılır ve sıvıdır. Morphin ile aynı gruptandır. Senin dediğin tüttürülen esrardır. Türkiye'de biraz parası olan gençler arasında ot, marijuana diye de geçer ve üniversitelerde de içicisi vardır. Epey popülerdir Avrupa'da, kız erkek ikisi de kullanır. Yeni bir trend diyebiliriz. Vejetaryan, spor yapan gençler bira içmeyip bunu çekmeyi tercih ediyorlar. Türkiye'de bonzai, tiner çekmek gibi çok daha tehlikeli ve ucuz maddeler tüketilir. Bunu zannetmiyorum ki Almanya'da göresin, çünkü adamların parası var kaliteli mal kullanıyorlar. Ot çekenlerin genellikle kendine zararı vardır, çoğunlukla millete saldırganlığı görülmez. Hap içme olayı da yine gece klüplerinde yaygındır, satıcılar bouncer önünde uzun kuyruklar oluştuğunda hap var ot var diye 4 döner. Ben kendi tecrübemle konuşuyorum, Istanbul'da kendini jiletleyen adamla Almanya'da ot çeken kişiyi bir tutamam. Farklı görüşler olması iyidir, okuyucu arkadaşlarımızı daha güzel aydıtlatmış oluyoruz.
John, ot nedir biliyorum elbet, direkt olarak eroinden, Alman kullanıcıların deyimiyle "shore"dan bahsediyorum. Tüttürmekten kastım da yakıp dumanını solumak. Sandığından çok daha yaygındır. Kotti çevresi zaten malum, Neukölln ama biraz daha S-Bahn taraflarına doğru kullanımında artış gözlenir. Ama genel olarak tabii ki İstanbul çok başkadır. Nitekim Berlin bana İstanbul'dan sonra kasaba gibi geliyor, o ayrı konu. Ancak bu İstanbul'un özel bir şehir olmasından dolayı. Yoksa normal bir şehirden Berlin'e gelen birisi biraz tekinsizlik hissedebilir bazı bölgelerde. Yine de bence her türlü çok güvenli bir şehirdir tabii, o konuda hiç endişe edilmemesi lazım. Benim için tek sıkıntı bisiklet hırsızlığı. Onu da dandik, eski ama işimi fazlasıyla gören bi bisiklet kullanarak çözdüm.

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum Tem 28, 2017 1:29 pm

furkanarabul yazdı: Cum Tem 28, 2017 12:26 pm @staatsman

iş konusunda bir sorum olucak almancasız iş bulabilirmiyiz bu minijob dediklerinden , bende sadece haftasonu çalışmak isterim ama başvuru falan nasıl yapıcaz bi genel fikir verebilir misin ?
Nerede yaşadığına da bağlı olarak Foodora, Deliveroo gibi kurumlar genelde kurye arıyor. Temel İngilizce, bisiklet ve akıllı telefonun olması kafi. Bulunduğun yerde varsa direkt başvurabilirsin. Gerçi çalışanlar sıklıkla eylem yapıyor çalışma şartlarından ötürü. Pek memnun değil insanlar ama ekmek parası işte.

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum Tem 28, 2017 1:54 pm

Bu arada geçen sene boş vakitlerimde yapmadığıma pişman olduğum şeylerden biri Volkshochschule'de Almanca dışındaki kurslardan herhangi birisine yazılmamaktı. Bence hem yeni insanlar tanımak hem de yeni bir hobi edinmek adına faydalı olabilir. 6. aydan sonra Almancada bir temel oluştuğunu varsayarsak, o andan itibaren bir kursa kayıt olabilirsiniz, fiyatlar da genelde uygun oluyor. Almancaya da epey katkı sağlayacaktır hem.

Mkyc01

Mesaj gönderen Mkyc01 » Cum Tem 28, 2017 2:29 pm

John yazdı: Cum Tem 28, 2017 12:45 pm Ben kendime göre yorumladım, size göre böyle olmayabilir. Benim her görüşümü istisnasız kabul edin diye bir çabam yok.
Türkiye'nin elit semti dediğin etilerde hiç tinerci görmemişsin demek ki, zannedersin orada hiç hırsızlık, kapkaç, sarhoş yoktur. Diğer semtlere göre daha az sayıda olabilir ama Istanbul başlı başına Berlin'den çok daha tehlikeli bir şehirdir. Ben Almanya'da kendimi daha güvende hissediyorum. Köşe başında toplanan mahallenin delikanlısı 5-10 erkek Alman grupları görmedim. Belki 80lerde 90larda yabancı düşmanlığı varken olabilir ama şimdilerde kimse yolunu kesip "Ne arıyorsun birader bu saatte?" diye sormuyor. Bununla ilgili tekrar ediyorum ben kendi tecrübemi paylaştım, siz de kendinizinkini paylaştınız ve güzel bir fikir alışverişi yapmış olduk.

Eroin sadece damardan alınır. Hiç görmedim ki tüttüren olsun çünkü kaşık üzerinde çakmakla ısıtılır ve sıvıdır. Morphin ile aynı gruptandır. Senin dediğin tüttürülen esrardır. Türkiye'de biraz parası olan gençler arasında ot, marijuana diye de geçer ve üniversitelerde de içicisi vardır. Epey popülerdir Avrupa'da, kız erkek ikisi de kullanır. Yeni bir trend diyebiliriz. Vejetaryan, spor yapan gençler bira içmeyip bunu çekmeyi tercih ediyorlar. Türkiye'de bonzai, tiner çekmek gibi çok daha tehlikeli ve ucuz maddeler tüketilir. Bunu zannetmiyorum ki Almanya'da göresin, çünkü adamların parası var kaliteli mal kullanıyorlar. Ot çekenlerin genellikle kendine zararı vardır, çoğunlukla millete saldırganlığı görülmez. Hap içme olayı da yine gece klüplerinde yaygındır, satıcılar bouncer önünde uzun kuyruklar oluştuğunda hap var ot var diye 4 döner. Ben kendi tecrübemle konuşuyorum, Istanbul'da kendini jiletleyen adamla Almanya'da ot çeken kişiyi bir tutamam. Farklı görüşler olması iyidir, okuyucu arkadaşlarımızı daha güzel aydıtlatmış oluyoruz.

Teşekkür ederim ikinize de göstermiş olduğunuz ilgi için, başka alanlarda da (spor, arkadaşlık, vs. ) fikrinizi beyan ederseniz daha güzel olur.
Benim aslında belirtmek istediğim Türkiyenin yada Almanyanın daha güvenli olup olmayışı değil daha çok Türkiyeden elit biyerle Almanyanın sıkıntılı yerlerinin karşılaştırılması bunu abartılı buluyorum dersen ki Neuköln Ankara Çincine göre çok ferahtır rahattır tabiki derim.Ve ayriyetten bu biraz İstanbulun kontrolden çıkmasıyla alakalı örneğin suan Dortmund da yaşıyorum ve Türkiyede daha az tehlikeli bircok sehir sayabilirim sana gene bu sehirler direk olarak yasadığım sehirler.Sonuc olarak Almanyada da tehlikeli yerler var.Madde kullanımına gelince eroin arkadaşında dediği gibi kaydırılarak solunum yoluyla icilebilir detayını vermek istemiyorum parayla ve kaliteyle alakası olmayıp Türkiyede 20 Tl ye alabileceğiniz tamamen sonucu rezillik olarak diğer maddelere göre 2-3 kat bağımlılığı fazla olan bi maddedir ve tesiri altındayken insana yaptırabilcekleri konusunu anlatmıyorum.Yani bu konuda da söylemek istediğim Almanyayla Türkiye arasındaki uyuşturucu paket Fiyatları arasında çok bi fark yoktur Bonzai vb. şeylerin kullanımı fiyatla ilgili değil anlık yaygınlaşması bi anda gençler arasında popüler olmasıyla ilgilidir mesela Avrupadada kat kat zararlısı olan Kristal-Meth kullanılır ama Türkiye de yoktur örneğin.
Aller Anfang ist schwer.

John

Mesaj gönderen John » Cum Tem 28, 2017 2:38 pm

Gelecek arkadaşlar herhalde bunları okuduktan sonra bir cayma durumu yaşayabilir. Saolun tekrardan verdiğiniz bilgiler için. Başka konularda da fikirlerinizi paylaşırsanız iyi olur sonuçta burası hangi millet daha çok uyuşturucu kullanır, neresi daha güvenli başlığı değil. Türkiye'de tabiki çok güvenli şehirlerimiz de var.
Eroinin folyo üzerinde yakılmasını biliyorum ama tüttürme diyince sigara gibi sarma geldi aklıma onun için öyle dedim. Tütünle beraber sarılıp içiliyorsa onu hiç bilmiyorum. Neyse önemli de değil. Allah bizden uzak etsin.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Cum Tem 28, 2017 11:52 pm

Arkadaslar belkide tam basligi degil ama telefondan ilgili bir baslik bulamadim.

Calisanlar saatlik ucretlerinide yazarsa çok makbule gecer. En azindan Almanya genelinde ortalama saatlik ucretler konusunda merak edenlere fikir olur.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzr Tem 30, 2017 8:33 pm

eet iyi olabilir bunu öğrenmemiz şöyle birşey duydum öğrenciler ilk sene uyum sağlama olayından sonra -ki bizim türkler direk bi türk dönercidede çalışabilir- 2. 3. senelerde falan masraflarını çalışarak çıkarabiliyorlarmış kendilerine verilen yasal çalışma süresini kullanarak, bu doğrumu 720 euro kazanabilmek ayda öğrenci olarak

John

Mesaj gönderen John » Pzr Tem 30, 2017 11:09 pm

Arkadaşlar niye dönercilik gibi mesleklere yöneliyorsunuz. Aranızda el becerisi olan, fotoğraf çekebilen, grafik tasarım, web tasarım gibi yaratıcı işler yapabilen kimse yok mu? Onu geçtim misal ben Almanya'ya geldikten 2 ay sonra bir dönercide çay içerken müşterilerden birinin sohbetine dahil oldum, sonra da Türkiye'den T-shirt yaptırıp yollattım, komisyon aldım. Yaratıcı olun biraz, aynı şekilde fotoğraf çekebiliyorsanız, profesyonel makinanız var ise, grafik tasarımdan anlıyorsanız bir sürü freelancer iş var. Hem daha az vakit alıyor hem de daha kazançlı.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzr Tem 30, 2017 11:33 pm

sevioz döneri :D web site yapımı nasıl ama onada almanca lazım kimse almanyada sitesini ingilizce yada türkçe yaptırmaz sanırım

John

Mesaj gönderen John » Pzr Ağu 13, 2017 11:48 pm

Sitenin içeriğini sen hazırlamayacaksın ki, kodunu sen yazacaksın. Niye sitenin dili seni alakadar etsin? Restoran işlerini Almanya'da yapan bir sürü türk-kürt-arap vs. adam var. Doymuş artık Almanya bu sektöre. İmkanlarınız doğrultusunda başka şeylere yönelin, yaratıcı olun.

enversipahi

Mesaj gönderen enversipahi » Çrş Eyl 20, 2017 8:13 pm

zeygoc yazdı: Cum Tem 21, 2017 2:20 am ben garsonluk yapiyorum ama almancasi cok da iyi olmayan arkadaslarim da var .. onlar genelde magazalarda veya thekede(icecekleri hazirliyorlar) is bulabiliyorlar...
Hangi şehir hocam oradı ne okuyorsunuz işi internetten mi buldunuz? Haftalık kaç saat çakışıp ne kadar kazanıyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
zeygoc

Mesaj gönderen zeygoc » Prş Nis 12, 2018 1:41 pm

enversipahi yazdı: Çrş Eyl 20, 2017 8:13 pm Hangi şehir hocam oradı ne okuyorsunuz işi internetten mi buldunuz? Haftalık kaç saat çakışıp ne kadar kazanıyorsunuz?
augsburg , informatik, cama asiliydi, saati 9 € ne kadar istersem o kadar calisiyorum

bu arada yeni birsey oneriyim . eger almancaniz ya da ingilizceniz iyi ise burada fuarlarda tercuman olarak cok iyi is bulabiliyorsunuz günlüğü 100€
life is too short to learn german -richard porson-

Kullanıcı avatarı
zeygoc

Mesaj gönderen zeygoc » Prş Nis 12, 2018 1:42 pm

herr_sieben yazdı: Prş Tem 27, 2017 11:28 pm Clausthal de mi yasıorsunuz bende bir kac soru soracaktım?
hayir augsburg goggingen
life is too short to learn german -richard porson-

gekko

Mesaj gönderen gekko » Çrş Nis 25, 2018 4:22 pm

John yazdı: Pzr Tem 30, 2017 11:09 pm Arkadaşlar niye dönercilik gibi mesleklere yöneliyorsunuz. Aranızda el becerisi olan, fotoğraf çekebilen, grafik tasarım, web tasarım gibi yaratıcı işler yapabilen kimse yok mu? Onu geçtim misal ben Almanya'ya geldikten 2 ay sonra bir dönercide çay içerken müşterilerden birinin sohbetine dahil oldum, sonra da Türkiye'den T-shirt yaptırıp yollattım, komisyon aldım. Yaratıcı olun biraz, aynı şekilde fotoğraf çekebiliyorsanız, profesyonel makinanız var ise, grafik tasarımdan anlıyorsanız bir sürü freelancer iş var. Hem daha az vakit alıyor hem de daha kazançlı.

Ogrenci vizesiyle freelancer is yapmak yasadisi diye biliyorum.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Nis 25, 2018 8:00 pm

gekko yazdı: Çrş Nis 25, 2018 4:22 pm Ogrenci vizesiyle freelancer is yapmak yasadisi diye biliyorum.
Yazılı bir kanıt gösterir misin? Çünkü bu dediğin klasik "ya ben öyle duydum, biri dedi, tam bilmiyorum" tarzında bir yoruma benziyor.
Katılabileceğiniz bir sürü ödüllü competition var. İnternetten güzelce araştırmak gerekiyor. Bir de freelance hizmet vermek için finanzamt'tan bir belge almanız gerekiyor, ismini tam hatırlamıyorum şimdi ama biraz google'da araştırırsanız bulabilirsiniz. Bu şekilde kazandığınız paranın vergisini verebiliyorsunuz. Non EU öğrencileri iş yeri sahibi olamaz ya da self employed olamaz ancak freelance çalışabiliyorsunuz. Hatta faturayı Türkiye üzerinden kestirebilirsiniz.