Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Comp engineering,, computer science arasindaki fark ???

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ozanakss

Comp engineering,, computer science arasindaki fark ???

Mesaj gönderen ozanakss » Cmt Tem 15, 2017 9:39 pm

Merhaba arkadaslar benim bolum secmem gerekiyor.
Simdi computer science var computer engineering var ayni seymi almanyada genelde computer science diye geciyor.ben bilgisayar muhendisligi istiyorum ayni seymi computer science bolumune gitsem bir fark olurmu??

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Comp engineering,, computer science arasindaki fark ???

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Tem 16, 2017 9:09 am

ikisi de programlama ögretiyodur. engineeringte biraz daha fazla mühendislik dersi alirsin. ders programlari vs karsilastir farki görürsün

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzt Tem 17, 2017 2:49 pm

zamanında bu araştırmayı yabancı kaynaklardan araştırmış biri olarak sana söyleyim aklımda kalanları;

2 si farklı şeyler sende farketmişsindir, mühendislikle bilim adamı arasındaki farkları bu bölümdede görebilirsin
mühendis: fizik ve matematiği insanlığın yararına olacak şekilde kullanan, pratiğe döken kişilerdir
bilimadamı: bilim adamları ise daha teoriktirler, fizik ve matematikteki kuralları keşfeden kişilerdir denebilir.

yani öncelikle şunu diyebilirizki comp science = teorik , bilgisayar mühendisliği = pratik
şöyle örnek verirsem doğru olur sanırım bir yazılım mühendisi C, java kullanıp şirketin yada müşterisinin ihtiyacını karşılayacak programlar yapar, bir computer scientist ise java veya C nin kendisini yapar.
bana öyle geliyorki computer science en temeli inceliyor ve mühendislikleride kapsıyor, bilgiyi alıyorsun zaten geriye pratik yapman gerekiyor o nedenle misal çoğu software engineering arayan yer computer science diplomasıda kabul ediyor.
bir başka en belirgin şey ise ders seçimlerinden görebilirsin bilgisayar mühendisi %70 donanımla uğraşır, %30 yazılım bilir, elektrik mühendisliği dersleri falan görür, ram nedir, mikro işlemciler nedir vs.
computer scientist ise %70 yazılımla uğraşır, %30 donanım bilir.
yani donanım için bilgisayar mühendisliği, yazılım içinse computer science denebilir.
benim aklımda kalanlar ve bildiklerim bu kadar senin ne istediğin önemli ki bence türkiyede bu mesleklerin önü çokda açık değil çünkü bunlar zamanın teknolojileriyle alakalı, "bilgisayar çağı" ve biz teknolojik olarak ilerde bir ülke değiliz malesef.

ozanakss

Mesaj gönderen ozanakss » Pzt Tem 17, 2017 5:13 pm

cssy yazdı: Pzt Tem 17, 2017 2:49 pm zamanında bu araştırmayı yabancı kaynaklardan araştırmış biri olarak sana söyleyim aklımda kalanları;

2 si farklı şeyler sende farketmişsindir, mühendislikle bilim adamı arasındaki farkları bu bölümdede görebilirsin
mühendis: fizik ve matematiği insanlığın yararına olacak şekilde kullanan, pratiğe döken kişilerdir
bilimadamı: bilim adamları ise daha teoriktirler, fizik ve matematikteki kuralları keşfeden kişilerdir denebilir.

yani öncelikle şunu diyebilirizki comp science = teorik , bilgisayar mühendisliği = pratik
şöyle örnek verirsem doğru olur sanırım bir yazılım mühendisi C, java kullanıp şirketin yada müşterisinin ihtiyacını karşılayacak programlar yapar, bir computer scientist ise java veya C nin kendisini yapar.
bana öyle geliyorki computer science en temeli inceliyor ve mühendislikleride kapsıyor, bilgiyi alıyorsun zaten geriye pratik yapman gerekiyor o nedenle misal çoğu software engineering arayan yer computer science diplomasıda kabul ediyor.
bir başka en belirgin şey ise ders seçimlerinden görebilirsin bilgisayar mühendisi %70 donanımla uğraşır, %30 yazılım bilir, elektrik mühendisliği dersleri falan görür, ram nedir, mikro işlemciler nedir vs.
computer scientist ise %70 yazılımla uğraşır, %30 donanım bilir.
yani donanım için bilgisayar mühendisliği, yazılım içinse computer science denebilir.
benim aklımda kalanlar ve bildiklerim bu kadar senin ne istediğin önemli ki bence türkiyede bu mesleklerin önü çokda açık değil çünkü bunlar zamanın teknolojileriyle alakalı, "bilgisayar çağı" ve biz teknolojik olarak ilerde bir ülke değiliz malesef.
çok teşekkür ederim zaten almanyadaki üniversitelere bakıyorum sürekli computer science görüyorum yani informatik diye görüyorum yazılım için ınformatik diye görüyorum ve diplomada mühendislik geçmiyor bilgisayar mühendisliğinin almancası ne onu anlamadım
sizce ınformatık mı okuyum mühendislik mi?

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzt Tem 17, 2017 6:59 pm

eet informatik diye geçiyor, bilgisayar mühendisliğinin almancasını bende bilmiyorum ama yazılımla uğraşmak istiyorsan 2 seçeneğin var:

1- Software Engineering ( yazılım mühendisliği ) ( Bachelor of Engineering, mühendislik diploması alıyorsun )
2- Computer Science ( bilgisayar bilimi ) ( Bachelor of Science, bilim diploması alıyorsun, istisnalarda gördüm BEng veren yerler)

Diplomanın isminin çok önemi yok önemli olan temel eğitim aldınmı ve bişeyler yapabiliyormusun, Bilgisayar mühendisliği bunlara nazaran daha az yazılımla ilgileniyor, bu 2 li özellikle amerikada çok aranan meslekler şuan aratırsan indeed.com isimli bir iş sayfasında görebilirsin software 200k küsür ilan var comp science 198k karşılaştırma yapman için birde mechanical eng söyleyim 50k küsür oda. 35k $ ile 100k+$ dolar arası değişiyor yıllık ücretleri başlangıc olarak 30 35 falan olur diye düşünüyorum yıllık maaş. Tabi işe girebilmen için kendini kalabalıktan sıyırman lazım bir application bir web design birşey bende tam bilmiyorum ama bana öyle geliyor durum.
Ben şahsen Computer Science okumayı istiyorum, çünkü software engineeringin yaptıgı herşeyi yapabilir gibime geliyor ve dahada fazlasını yani iş yelpazesi daha geniş gibi geliyor yanılmıyorum umarım, zaten rakamlara bakarsan 2 sininde çok iş olanağı var ama özellikle belirteyim "Amerikada" ve yabancı sitelerden yaptığım araştırmalar neticesinde onlarda genelde amerika ve canadayı falan baz almışlardır, çünkü dev teknolojik şirketler hep o taraflarda "google,apple,microsoft,amazon vs"
yani en azından şunu söyleyebilirmki türkiyede bu meslekler sıkıntı çekebilir emin değilim ama ben almanyada okuyup sonra abd yolunu kovalarım diyorsan bence güzel ki bende öyle düşünüyorum hem bilgisayarla uğraşmayı seviyorsan sevdiğin şeyi yapıyorsun yalnız her meslek gibi hemen hemen kendini geliştirmen lazım heleki söz konusu teknoloji olunca yerinde durmuyor.
Yani benim özetle görüşüm şu ki 2 sinide okuyabilirsin, 2 sininde yazılıma giden yolu var, verilen derslere bak istersen, computer science daha çok matematik içeriyor diyorlar biliyorsundur compute=hesaplamak demek yani aslında bilgisayarların temelinde matematik var, comp science da temeli daha bi kurcaladığı için matematik konuları var. Bana öyle geliyorki en doğrusunu Allah bilir yolu açık gibi bu 2 diplomanında. ( tembel oturmamak şartıyla tabi :D )

diploma konusuyla alakalı bir örnek buldum misal Ford giriş level yazılım mühendisi arıyor 6 aylık bir tecrübe istemişler düşünebiliyormusun fordda çalışabiliyorsun okulu bitir bitirmez neredeyse: http://jobs.corporate.ford.com/ShowJob/ ... 20Engineer
Bak adamlar software engineer aradıkları halde demişlerki "A Bachelor’s degree in Computer Science or similar technical discipline" yani konuyla alakalı bir diploman varsa isme çok takılma bu 2 sinin mesleki alanları iç içe gibi, ben şahsen Comp Science tercih ederim.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzt Tem 17, 2017 7:19 pm

heyecanlanıp çok yazmışım sen bilgisayar mühendisliğimi, computer science mı diye sormuşsun,
bu tamamiyle senin nelerden hoşlandığına bağlı, seni hergün yataktan kaldırıp o derse koşarak gitmeni sağlıcak, ilerdede aynı şekilde işine koşarak gitmeni sağlıcak birşey olmalı, hevesli olduğun birşey olmalı ki hem mutlu olasın hem işini iyi yapasın.
daha çok yazılım istiyorsan comp science, daha çok donanım istiyorsan bilgisayar mühendisliği.
İntelde yeni işlemcileri üreticem diyorsan bilgisayar mühendisliği, Apple için yeni uygulamalar yapıcam diyorsan comp science.

ozanakss

Mesaj gönderen ozanakss » Pzt Tem 17, 2017 10:25 pm

cssy yazdı: Pzt Tem 17, 2017 7:19 pm heyecanlanıp çok yazmışım sen bilgisayar mühendisliğimi, computer science mı diye sormuşsun,
bu tamamiyle senin nelerden hoşlandığına bağlı, seni hergün yataktan kaldırıp o derse koşarak gitmeni sağlıcak, ilerdede aynı şekilde işine koşarak gitmeni sağlıcak birşey olmalı, hevesli olduğun birşey olmalı ki hem mutlu olasın hem işini iyi yapasın.
daha çok yazılım istiyorsan comp science, daha çok donanım istiyorsan bilgisayar mühendisliği.
İntelde yeni işlemcileri üreticem diyorsan bilgisayar mühendisliği, Apple için yeni uygulamalar yapıcam diyorsan comp science.

Allah izin verirse t9 dan birinde comp science okumak istiyorum umarim ikimizin istedikleri olur
Sende mi bu sene gideceksin? Sana ulasabilecegim bir adres varmi mail instagram vs?

cssy

Mesaj gönderen cssy » Sal Tem 18, 2017 12:06 am

sana mailimi vermek isterimde özelden mesaj atmayı bulamıyorum, buraya yazmak istemedim pek ne olur ne olmaz spam almayım :D sana özelden yazabileceğim bir olanak varsa forumda verim mailimi, bende bu sene gitmek istiyorum ama biraz karışık benim durumlar yaşça büyüğümde sanırım senden ben 26 yaşındayım 2009 öss girişliyim.

ozanakss

Mesaj gönderen ozanakss » Sal Tem 18, 2017 11:04 am

cssy yazdı: Sal Tem 18, 2017 12:06 am sana mailimi vermek isterimde özelden mesaj atmayı bulamıyorum, buraya yazmak istemedim pek ne olur ne olmaz spam almayım :D sana özelden yazabileceğim bir olanak varsa forumda verim mailimi, bende bu sene gitmek istiyorum ama biraz karışık benim durumlar yaşça büyüğümde sanırım senden ben 26 yaşındayım 2009 öss girişliyim.
spam yemezsin ben bir çok kişiyle böyle iletişim kurdum ben 19 yaşındayıom

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Tem 18, 2017 7:37 pm

edit:
yanlis hatirliyomusum. diploma ekinde software engineeringi computer science olarak cevirmisler. büyük ihtimal embedded systems da computer engineeringe yakin biseydir. cssy nin dedikleri daha cok dogru. dillere göre tercüme farki ayni sekilde almanca ve ingilizce arasinda da var.

informatik= bilgisayar mühendisligi yani bölümün adi. Alttakiler de alt alanlardan ikisi:
  • Software Engineering = Computer Science = Yazilim mühendisligi
  • Embedded Systems ise Computer engineeringe daha yakin = gömülü sistemler
bu arada özel mesaj özelligini üyeler kendi arasinda yazismasin, bilgiler iki kisi arasinda kalmasin, bencillik olmasin diye, foruma giren herkes bu bilgilerden yararlanabilsin diye kaldirildi

cssy

Mesaj gönderen cssy » Sal Tem 18, 2017 7:49 pm

doğrudur ben internetten araştırdığım ve aklımda kalan bilgilere dayanarak söylüyorum türkiyedede yanılmıyorsam aynı şekilde eğer informatik almanyada hem comp science hem computer engineering için kullanılıyorsa tr dede çoğu üniversite böyle kullanıyor diye biliyorum hepsine toptan bilgisayar mühendisliği diyorlar mesela bizde bilgisayar bilimine rastlıyamazsın belki 1 2 tane ama amerikada vesaire işler öyle değil dediğim gibi science ve engineering sonuçta isimlerindende belli olduğu gibi farklar var aralarında bilgisayar mühendisliği daha çok hardware comp science software ağırlıklı şurayada bir videoya bırakıyım misal bir tanede yazı

https://www.youtube.com/watch?v=PaP2yhvFI2g

https://www.upwork.com/hiring/developme ... gineering/

not: yukardaki mailimin yer aldığı iletimi silebilirmisin