Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

NRW Harc Parasi Son Durum

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

NRW Harc Parasi Son Durum

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 21, 2017 2:51 pm

Baden-Württemberg eyaletinden sonra NRW ye de sadece yabanci ögrenciler icin harc parasi gelmesi gündemde. Yaklasik 2 ay önce NRW eyalet meclisinde FDP kanadindan cikan fikir sonrasi önce kabinede bütün ögrenciler icin harc uygulamasi düsünülmüstü. Daha sonra gelen protestolar sonucu olay Baden-Württemberg deki gibi sadece AB disindan gelen yabanci ögrencilere baglandi ve dönem basi 1500 Euro ödenmesi hususunda fikir ortaya atildi.

Su andaki NRW eyalet meclisinde toplam 199 sandalye var ve iktidarda FDP + CDU koalisyonu kurulmus durumda. Her iki partinin toplam sandalye sayisi ise tam 100. Yani yasa tasarisi hazirlanip eyalet meclisinde oylamaya ciktiginda koalisyon 1 fire dahi verse ve muhalefet kanadindan tam destek gelirse yabanci ögrenciler icin de yine harc parasi gündemden kalkmis olur.

Bu konuda özellikle kafasinda soru isareti olan ve özellikle bu yasanin cikmasini isteyen bir kac eyalet meclisi üyesini tespit ettik.

Ilk asamada önümüzdeki hafta genel olarak egitimle ilgili eyalet meclisine mektuplar gönderecegiz. Bu siteden beklentim en az 1000 kisinin o mektuplari göndermesi. Yine diger sosyal aglarla örgütledigimiz ögrenci gruplarindan(Pakistan, Hintli ve arap ögrenciler) yaklasik 5000 civari mektup giderse bu konuyu da belirli medya organlarina yansittigimiz zaman sesimizi duyurmus olacagiz. Gönderilecek mektup taslagini hukukcu arkadaslarimizla hazirliyoruz. Gelecek hafta basi sizlere yazacagimiz mektup icerigini de paylasacagiz. Özellikle kanunlarda yer alan "egitimde herkes icin esitlik" yasalarini ön plana cikaracagiz. Paralel olarak yine yukarda degindigim bir kac eyalet meclis üyesinin mail adreslerini sizle paylasacagim ve herkesin o kisilere ayni maili atmasini rica edecegim. Sayi ne kadar cok olursa o kadar cok faydali olur.

Son asamada ise NRW eyaletinde bulunan ASTA larin ortak düzenleyecegi bir protesto gösterisi olacak temmuz ayi baslarinda. Yine herkesi o gösteriye davet edecegim. Gelirseniz sevinirim. Ayrica NRW de bulunan türk toplum kuruluslarindan da destek istiyoruz. Simdiye kadar ADD ve TGB den destek sözü aldik sayilir. Diger taraftan iktidar yanlisi UETD den yetkili isimlerle defalarca kez dolayli yoldan kontaga gecmemize ragmen hic bir tepki gelmedi maalesef.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

duisburger

Re: NRW Harc Parasi Son Durum

Mesaj gönderen duisburger » Prş Haz 22, 2017 9:40 am

Makarna dagitacagiz deseydiniz UETD deliler mutlaka gelirdi.

Yavuzhan

Mesaj gönderen Yavuzhan » Prş Haz 22, 2017 12:26 pm

duisburger yazdı: Prş Haz 22, 2017 9:40 am Makarna dagitacagiz deseydiniz UETD deliler mutlaka gelirdi.
Sesli guldum ya cok iyidi :D :D

Obur taraftan ne yapilmasi gerekiyorsa yapariz Gurkan Bey.

Venceremos1940

Mesaj gönderen Venceremos1940 » Sal Ağu 08, 2017 12:44 pm

Merhaba arkadaşlar, Ben dün TH Köln'den kabul aldım ve kabul mektubunda sadece 263 Euro yatırmam gerektiği yazıyor. Şimdi durum nedir buraya kayıt yaptırayım mı ? Yoksa gerçekten 1500 mü ödemem gerekecek

Kölner

Mesaj gönderen Kölner » Sal Ağu 08, 2017 1:26 pm

http://m.spiegel.de/lebenundlernen/uni/ ... 51473.html
Maalesef durum ciddi görünüyor. Ama Gürkan beyi dedigi gibi güclü bir protesto yapilirsa geri adim atabilirler Bw göre Nrw yabanci nüfusu cok fazla olan bir eyalet. Ciddi bir protesto karar almalarinda etkili olur gibi

Yasada dikkat ceken diger nokta Almanyada dogmus alman diplomasi olan Tc vatandaslari gebühr ödemeyeceklermis. Gebühr öderlerse bafögü artirmak zorunda kalacaklari icin mesele tamamen yurtdisindan geleceklere haval edilmis gibi gözüküyor

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ağu 09, 2017 10:11 am

Harc parasi nisan ayindan itibaren gelecek. Üniversitede hazirlik okuyanlar harc ödemeyecekler.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ağu 09, 2017 12:29 pm

Kölner yazdı: Sal Ağu 08, 2017 1:26 pm http://m.spiegel.de/lebenundlernen/uni/ ... 51473.html
Maalesef durum ciddi görünüyor. Ama Gürkan beyi dedigi gibi güclü bir protesto yapilirsa geri adim atabilirler Bw göre Nrw yabanci nüfusu cok fazla olan bir eyalet. Ciddi bir protesto karar almalarinda etkili olur gibi

Yasada dikkat ceken diger nokta Almanyada dogmus alman diplomasi olan Tc vatandaslari gebühr ödemeyeceklermis. Gebühr öderlerse bafögü artirmak zorunda kalacaklari icin mesele tamamen yurtdisindan geleceklere haval edilmis gibi gözüküyor

Güclü bir protesto bu toplulukla söz konusu degil maalesef. Cogu mal gibi oldugu icin sadece birileri birsey yapsin ben de faydalanayim derdinde.
www.deutschstudent.com

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş Ağu 10, 2017 12:24 am

Vay be NRW dede harç geldiyse yandik vallahi diger eyaletlerede sıçramasa bari ne kaldiki zaten ..

mertoov

Mesaj gönderen mertoov » Prş Ağu 10, 2017 2:30 am

merak ettiğim şey eyalet içindeki bağımsız şehirlerdeki üniversitelerde de harç alınacak mı?

hezarfen

Mesaj gönderen hezarfen » Prş Ağu 10, 2017 3:32 pm

Physiker yazdı: Çrş Ağu 09, 2017 10:11 am Harc parasi nisan ayindan itibaren gelecek. Üniversitede hazirlik okuyanlar harc ödemeyecekler.
Şimdi benim buradan anladığım 2018 Nisanından önce hazırlığa başlamış olanlar Harç parasından muaf doğru mu?
Yani şimdi ben mart ayında hazırlık eğitimine başlasam üniversitede bu harç parasını lisans okuduğum dönemde ödemeyeceğim doğru mu?
Ve bir de merak ettiğim bir şey var: Hazırlık eğitimini NRW'deki bir üniversitenin bünyesindeki bir dil kursunda almak zorunda mıyız? Harç ödememek için?
Ve mart ayında başladığım dil kursuna 1 ay yada 2 ay ara versem sıkıntı olur mu? Üniversite sınavına tekrardan girmeyi düşünüyorumda.
Yeşil pasaportumda var.

Galileo

Mesaj gönderen Galileo » Pzt Eki 09, 2017 3:12 pm

Son durum hakkında kesin bir bilgi var mı? Ben bugün Aachen'da ki INCAS ile konuştum. 2018 WS için gelmesini bekliyoruz gibi bişeyler dedi.

Cidden çok kötü bir durum senede 3000€ ödemek. Son durum hakkında bilgisi olan var mı?

delphi

Mesaj gönderen delphi » Pzt Eki 09, 2017 7:49 pm

Köln'de ingilizce mastera kayıt olan arkadaşım var. Türkiye'deki okulundan yatay geçişle geçti ve sonucu bugün belli oldu. O ödememiş. Normalde semesterticket için ödenen 250 euroluk semester fee'yi ödediğini başka bir harç istenmesi gibi bir şeyin olmadığını söyledi. Sanırım yırttık.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 09, 2017 10:57 pm

Yaz döneminden itibaren kesin olarak gelecek.
www.deutschstudent.com

Uraz

Mesaj gönderen Uraz » Sal Eki 10, 2017 11:26 am

Maili atarız, siz bitirince bizimle paylaşırsınız. Yani harç olması doğru birşey değilken birde bu kadar yüksek olması gerçekten her birimiz için inanılmaz zorlayıcı.
Değiştirebilme olasılığımız madem var, mailleri atarız.

avarose

Mesaj gönderen avarose » Çrş Eki 11, 2017 1:29 am

Physiker yazdı: Pzt Eki 09, 2017 10:57 pm Yaz döneminden itibaren kesin olarak gelecek.
sadece nrw 'de mi yoksa tüm eyaletlerde mi ?

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Cmt Eki 14, 2017 10:35 pm

avarose yazdı: Çrş Eki 11, 2017 1:29 am sadece nrw 'de mi yoksa tüm eyaletlerde mi ?
Sadece NRW, gecen dönemde Baden-Württemberg e gelmisti

avarose

Mesaj gönderen avarose » Pzt Eki 16, 2017 1:03 am

erennnsahin yazdı: Cmt Eki 14, 2017 10:35 pm Sadece NRW, gecen dönemde Baden-Württemberg e gelmisti
baden eyaletinde yeşiller birinci parti olmuş. onlar da desteklediler sanırım.
ek maliyet çıkınca eyaletleri kontrol etmeye başladım. dün aşağı saksonya eyaletinde seçim olmuş. işler orada da karışık. tüm almanya'ya gelebilir bu sistem.

onurkeskien
İletişim:

Mesaj gönderen onurkeskien » Çrş Eki 25, 2017 7:58 pm

Ben şuan Bergische Universität Wuppertal de hazırlık görüyorum. Bu sene kayıt oldum. Seneye bölüme başladığımda 1500 € ödeyecek miyim? yoksa ödemeyecek miyim?

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Çrş Eki 25, 2017 9:51 pm

onurkeskien yazdı: Çrş Eki 25, 2017 7:58 pm Ben şuan Bergische Universität Wuppertal de hazırlık görüyorum. Bu sene kayıt oldum. Seneye bölüme başladığımda 1500 € ödeyecek miyim? yoksa ödemeyecek miyim?
Ödeyeceksin galiba.

ahmetua

Mesaj gönderen ahmetua » Çrş Eki 25, 2017 11:31 pm

onurkeskien yazdı: Çrş Eki 25, 2017 7:58 pm Ben şuan Bergische Universität Wuppertal de hazırlık görüyorum. Bu sene kayıt oldum. Seneye bölüme başladığımda 1500 € ödeyecek miyim? yoksa ödemeyecek miyim?
sana nasıl ulasabilirim bende oraya gelmeyi planlıyorumda suan yardımcı olabilirmisin