Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

SOZIALVERSICHERUNGSAUSWEIS

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
lilwayne

SOZIALVERSICHERUNGSAUSWEIS

Mesaj gönderen lilwayne » Çrş Nis 12, 2017 2:48 pm

meraba arkadaşlar,

mc donalds da çalışmaya başlayacağım part time olarak. bana verdikleri getirmem gereken belgeler listesinde Sozialversicherungsausweis (ggf. Deutsche Rentenversicherung) isimli bir belge var. Bunun ne olduğunu çözemedim. Ben iki sene Barmer den normal sigortalıydım ama artık AT11 belgesi kullanıyorum yani burada bir Krankenkasse ye bağlı değilim.

aranızda acaba Sozialversicherungsausweis ı nasıl alabilceğimi , nereye gitmem gerektiğini bilen var mı veya AT 11 ile bu belgeyi almış olanlar ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: SOZIALVERSICHERUNGSAUSWEIS

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Nis 12, 2017 4:28 pm

sosyal sigortalar kimligi demek. saglik sigortasiyla alakasi yok. emeklilik vs ile alakali. yok demen yeterli. ggf. yazmislar varsa getir diyo yani.

lilwayne

Mesaj gönderen lilwayne » Çrş Nis 12, 2017 4:47 pm

cevabın için teşekkür ederim.

ben bunu internette araştırdığımda , bu belgeyi istediğinizi krankenkassenize söylüyorsunuz onlar gereken işlemleri yapıyor tarzı bilgiler bulduğum için kafam karıştı. Anladığım kadarıyla işe başladıktan sonra işyeri tarafından verilecek ayrıyetten bir sozialversicherungsnummer diye bir şeyde varmış.

umarım sorun çıkmaz çünkü çalışmayı gerçekten çok istiyorum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Nis 12, 2017 5:12 pm

kimligin icinde yazar zaten o numara. kimlik dedigine bakma konu o numara

krankenkasseyle alakasi yok bildigim kadariyla. is yeri degil de onu deutsche krankenversicherung veriyo. sen is yeri bul en kolay sey o. illaki sen getireceksin derlerse pasaportunla git deutsche rentenversicherung bürosuna 5dkda alirsin.

lilwayne

Mesaj gönderen lilwayne » Çrş Nis 12, 2017 6:34 pm

bana zusage verdiler ama toplamam gereken evraklar listesi verdiler , bunları topladıktan sonra vertrag yapmak için ara bizi dediler. İçlerinde bi tek bunun ne olduğunu anlamadım zaten önceden hiç çalışmadığım için almanyada çalışmak için ne tarz evraklar gerekir bilgim yok malesef.

resmi sitede böyle yazıyor:

Normalerweise muss sich niemand um die Ausstellung des Sozialversicherungsausweises kümmern, denn er wird automatisch bei erstmaliger Beschäftigungsaufnahme zugeschickt, wenn ein Arbeitgeber einen Beschäftigten bei der Krankenkasse anmeldet.
Möchte der Arbeitgeber den Ausweis schon bei Abschluss des Arbeits- oder Ausbildungsvertrags vorgelegt bekommen oder geht der Ausweis verloren, wird beschädigt oder ändern sich die personenbezogenen Daten, kann der Beschäftigte direkt bei seiner Krankenkasse oder seinem Rentenversicherungsträger einen Ausweis anfordern.

bakalım, eğer isterlerse mecburen uğraşıp bulucam onu. :)