Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Konsolosluk Iyi Niyet mektubu incelenmesi.

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
sevinctommy

Konsolosluk Iyi Niyet mektubu incelenmesi.

Mesaj gönderen sevinctommy » Sal Nis 04, 2017 3:41 pm

Merhaba Sevgili Arkadaslar Motivasyon mektubumu yazdim incelebilimisiniz?
Nerelerde eksik yada düzeltmeler yapilmasi gerekiyor ?
Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

ALMAN KONSOLOSLUĞUNA,

01 Şubat 1992 yılında Şanlıurfa şehrinin Bozova ilçesinde dünyaya geldim. Lise eğitimimi 2011 yılında Mersin Sevket Pozcu Lisesinde tamamladim. Farklı külterlere ve sistemlere olan ilgimden dolayı 2011-2017 yılları arasında Çukurova Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimimi tamamladım. Lisans eğitimim boyunca yaz dönemleri, öncelikle yabancı dilimi geliştirmek ve farklı kültürleri tanımak için Amerika Birleşik Devletleri’nde bulundum ve 2015 yılı yaz döneminde Erasmus programi kapsamında, Carl von Ossietzky Oldenburg Üniversitesi‘nde Almanca (A1) ve ekonomi eğitimi aldım ve tekrar Erasmus staj programı kapsamında Ocak 2017 itibariyle Bremen Üniversitesi Uluslararası Ofisi‘nde staj yapıyorum.
Bu süreç özellikle batı kültürüne olan ilgimi daha çok arttırdı ve bu kültürü daha derinlemesine öğrenmek istememe yol açtı. Tecrübelerim ve araştırmalarım doğrultusunda Almanya’da ki üniversitelerin eğitim kalitesi ve öğrenci merkezli eğitim anlayışı ikinci lisans eğitimim için Almanya’yı tercih etmemde en büyük etkenlerden biri oldu. Almanca seviyemi ilerleterek favori yazarlarımın eserlerini orjinal dilinde okuyabilme fırsatını yakalabilmek bu süreçte beni heyecanlandıran ikinci bir faktördür. Bu hayalimi gerçekleştirebilmek için Almanca eğitimime Volkshochschule Oldenburg’da devam ediyorum ve DSH sınavına hazırlanmak için burada Almanca eğitimi alıyorum.
Bremen üniversitesinde derslerin Lecture, Seminar Exercise,Tutorial şeklinde işlenmesi ve öğrencilere yüklenen sorumluluk bilincinin eğitimin başarısına olan katkısını deneyimleyerek öğrenmiş oldum. Bu nedenle, Bremen Üniversitesi Tarih Bölümü’ne başvurdum ve başvurum sonucunda şartlı kabul aldım. Bremen Üniversitesi’nde alacağım eğitim boyuncaki masraflarımı Deutsche Bank’tan açmış olduğum blokeli hesaptan karşılayacağım.

Uluslararası ilişkiler bir çok disiplinden etkilenen bir alandır. Devletlerarası ilişkilerin ve siyasi politikalarının sağlıklı bir şekilde analiz edilebilmesi, özellikle siyasi ve kültürel tarihleri açısından bilgili olmayı gerektirir. Tarihsel süreçlerin iyi bilinmesi; toplumların kültürel ve sosyal yapılarının anlaşılmasında, ana dinamiklerin belirlenmesinde ve diğer toplumlarla olan etkileşimlerin analiz edilmesinde büyük rol oynar. Bu nedenle Tarih ve uluslararası ilişkiler arasında sıkı bağlar söz konusudur. Nitekim tarih boyunca bir cok lider devletlerarası ilişkilerin iyi bir sekilde okunmasının tarihi cok iyi bir şekilde bilinmesinden geçtiğini savunmuşlardır.

Lisans eğitimimde aldığım Siyaset, Uluslararası Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Diplomasi Tarihi ,Osmanlı Tarihi, Türk Dış Politikası, Türkiye ve Avrupa Birliği İlişkileri derslerinin yanında, Bremen Üniversitesi Tarih Bölümü‘nde alacağım Orta Çağ Tarihi, Modern Tarih, Avrupa ve Avrupa Dışı Tarihi dersleri Türkiye-Avrupa ilişkileri analizinde ve uluslararası devletler politikasını anlayabilmede bana önemli katkı sağlayacaklardır.

Bremen Üniversitesi’ndeki Tarih eğitimimden sonra Türkiye’de Türkiye-Avrupa ilişkilerinin okunması ve değerlendirilmesinde uzmanlaşarak, gelecek kariyerimde bu alanda bana büyük avantaj sağlayacak ve birçok fırsat yaratacaktır.

Saygılarımla,
Sevinç Topal

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Konsolosluk Iyi Niyet mektubu incelenmesi.

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 05, 2017 1:20 pm

Güzel olmus ama mektubun almanca yazilmasi gerekiyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

sevinctommy

Mesaj gönderen sevinctommy » Pzt Nis 10, 2017 3:12 pm

Physiker yazdı:Güzel olmus ama mektubun almanca yazilmasi gerekiyor.
Merhaba Almanca olarak yazdim size zahmet inceleyebilirmisiniz?
An die Deutsche Botschaft

Sehr geehrte Damen und Herren,

Mein Name ist Sevinç Topal. Ich bin am 1. Februar 1992 in Şanlı Urfa geboren. Im Jahre 2011 habe ich das Gymnasium „Şevket Pozcu“ in Mersin abgeschlossen. Im selben Jahr habe ich mich für Internationale Beziehungen an der Universität Çukurova in Adana auf Grund meines Interesses für Kulturen und politische Systeme eingeschrieben. Danach habe ich ein Jahr die Vorbereitungsklasse für Englisch besucht und im Februar 2017 mein Studium absolviert. Nach meinem Abschluss habe ich mich für das Studium Geschichte an der Universität Bremen angemeldet und wurde zum Studium bedingt angenommen. Mit dieser Absichtserklärung möchte ich Sie über die Gründe für meine Anmeldung und meine Zukunftspläne informieren.
Während meines Bachelorstudiums war ich in den Sommerferien im Rahmen des Studentenaustauschprogramms vier Mal in den USA, um meine Sprachkenntnisse zu verbessern und verschiedene Kulturen kennen zu lernen. Im Rahmen des Erasmus-Programms habe ich im Sommersemester an der Universität Carl von Ossietzky in Deutschland einen A1 Deutschsprachkurs gemacht und die Vorlesungen im Bereich der Vergleichenden Politischen Systeme besucht. Ab Januar 2017 mache ich ein Auslandspraktikum mit Erasmus am Internationalen Office an der Universität Bremen.
Meine Aufenthalte in den USA und in Europa haben mein Interesse für die westliche Kultur geweckt. Daher möchte ich meine Kenntnisse über westliche Kultur erweitern. Die Qualität der deutschen Universitäten ist sehr hoch und sowohl die Kurse und als auch die Vorlesungen an den deutschen Universitäten werden in Form von Seminare und Übungen gehalten. Damit übernehmen die Studenten mehr Verantwortung für ihre Entwicklung ihrer Ausbildung und ihres Lebens. Des Weiteren habe ich erfahren, dass an den deutschen Universitäten erhaltene Zertifikate weltweit anerkannt sind. Dies ist der erste Grund für die Auswahl meines zweiten Bachelorstudiums in Deutschland.
Der zweite Grund ist meine Begeisterung für deutsche Philosophen und Denker, welche einen großen Einfluss auf meine Horizont bzw. Lebensphilosophie haben. Mit dem Besuch eines Deutschkurses werde ich in Zukunft ihre Originalbücher auf Deutsch lesen können. Ich bin fest entschlossen diesen Traum zu verwirklichen. Aus diesem Grund besuche ich derzeit in der Volkshochschule in Oldenburg den Deutschkurs für die Prüfung zur DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang).
Internationale Beziehungen ist ein wissenschaftliches Fach, welches von vielen anderen wissenschaftlichen Disziplinen geprägt ist. Um internationale Beziehungen und politische Ereignisse in einem gesunden Menschenverstand analysieren zu können, erfordert dies vor allem die Kenntnisse über die politische und kulturelle Geschichte der Staaten. Gute Kenntnisse der historischen Prozesse spielen eine große Rolle beim Verstehen der soziokulturellen Strukturen der Gesellschaften, bei der Bestimmung der wichtigsten Dynamiken und bei der Analyse der Wechselwirkungen zwischen den anderen Gesellschaften.
Während meines Bachelorstudiums habe ich diese Vorlesungen „Politik, Völkerrecht, die Geschichte der Osmanen, die türkische Außenpolitik und verschiedene Vorlesungen über die Beziehungen zwischen Türkei und Europa“ besucht. Neben diesen Vorlesungen werde ich mein Geschichtsstudium an der Universität Bremen fortsetzen. Ich habe vor weitere Vorlesungen, wie etwa die Geschichte des Mittelalters, Zeitgeschichte, europäische Geschichte und noch die weiteren Vorlesungen über die Beziehungen zwischen Türkei und Europa zu besuchen um meine Kenntnisse in diesen Bereichen zu erweitern.
Nach dem Abschluss meines Geschichtsstudiums in Bremen möchte ich in die Türkei zurückgehen und im Bereich meiner vertieften Kenntnisse über die Beziehungen zwischen der Türkei und der Europäischen Union meine Kariere im Ministerium für die Europäischen Union in der Türkei weitermachen.

Mit freundlichen Grüßen
Sevinç Topal.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 10, 2017 5:17 pm

Biraz google translate gibi olmus.
www.deutschstudent.com

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Çrş Nis 12, 2017 11:06 pm

Aaa, Sevinç Topal, sizinle mailleşmiştik prep studies için! Bence gayet güzel bir motivational letter olmuş. Şahsen benimkine çok yakın. Sevgiler, bol şanslar.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzt Tem 31, 2017 9:39 pm

Arkadaşlar mektupta yaptığımız yatay geçişi dahil yazmalı mıyız yoksa daha genel mi olmalıyız ?
Örneğinin 2012-2016 tarihlerinde x üniversitesi y bölümünde okuduktan sonra 2016 yılında z üniversitesi y bölümüne geçiş yaptım mı daha doğru yoksa direk a yılında b üniversitesinin c bölümünden d ortalama ile mezun oldum mu ?

Edit : Yatay geçiş yaptığım için eski okulumdaki tüm dersler bir dönem içinde ve muafiyet yazıyor YÖK ile gçrüştüm çoğu okulun uygulaması bu şekildeymiş isterseniz dilekçeyle itiraz edin fakat uzun sürer dendi. Transkriptimin öyle olması inşallah olumsuz değerlendilrilmez.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ağu 01, 2017 1:49 am

CV inde yazacagin icin yatay gecise de deginirsen iyi olur ve sebeplerini de belirtmelisin.
www.deutschstudent.com

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Çrş Ağu 02, 2017 4:22 pm

Teşekkür ederim Gürkan Bey,CV'de zaten yatay geçiş yaptığımı belirtmiştim o zaman iyi niyet mektubunda da yer vereceğim.Okula başvuru yaparken transkript için açıklama yazmıştım aynısını zımbalarım konsolosluğa teslim ederken.