Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Geothe İstanbul seviye tespit sınavı

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Ausländer1

Geothe İstanbul seviye tespit sınavı

Mesaj gönderen Ausländer1 » Pzt Şub 27, 2017 1:31 am

Merhaba arkadaşlar 15.01. da Goethe Beyoğlu şubesinde seviye tespit sınavına katıldım.Amacım A2 kursuna başlayabilmekti.Sınav için hepimize birer kitapçık dağıttılar.Sınavı yapan hoca daha sınavın başında " soruları pek anlamıyorsanız yarın direk A1.1 e kayda gelin,uğraşmayın dedi".Her ne kadar bu cümleden işkillensem de adam haklı, bilmeyen boşuna uğraşmasın diye demiştir diye aklımdan geçirdim.Ben bu sınava Goethe'nin sitesindeki A1 sertifika sınavlarıyla çalıştım ve o sınavı rahatlıkla geçiyordum.Ancak bu sınavdaki sorularda baktıkça 70 soruda A1.1 ve A1.2 yi ölçen bir iki soru hariç hiçbir soru göremedim.Ne sınavın formatının ne de içindeki soruların A1 sertifika sınavıyla alakası yoktu.Sonradan hoca "bu sınav çok önemli değil, az yapsanız da yukarıda konuşma bölümünde daha iyi kura gidebilirsiniz "dedi.Ben de en azından orada kendimi gösterebilirim A2 den başlatırlar diye düşündüm.Yukarıda bana gösterilen sınıfa çıktım, yaklaşık 20 dakika boyunca hiçbir öğretmen gelmedi.En sonunda yan sınıftaki hocaya söyleyince o da bir sağa bir sola gitti,kimseyi bulamayınca o zaman konuşmayı ben yapayım dedi.Kendimi tanıtmamı istedi,boş vakitlerinde neler yaparsın,mesleğin ne gibi sorular sordu.Ben de bir kaç basit hata hariç cevapladım.Arada bir sorduklarıyla ilgili ufak ayrıntılar da sordu,onları da cevapladım.Sonra biz seni en iyisi A1.1 den başlatalım dedi.Ben de başka bir kurumdan zaten A1 sertifikam olduğunu en azından A1.2 den başlamam gerektiğini söyledim o da "yok yok hem temelden iyi olur" deyip gülümsedi.O anda burada bir filmler döndüğünü anladım.Çıktığımda da benden sonra gelen çocukla konuştuk.Çocuk 0 dan gelip B2 sonuna kadar Goethe ye gitmiş.B2 sertifika sınavını geçemeyince tekrar seviye tespite girmiş sınavda da B1 çıkmış.Ayrıca Türk hocalar hariç Alman hocalardan çok şikayetçiydi.Çok anlayışsız davranıyorlar dedi.Büyük ihtimal ona da sen en iyisi B1 den tekrar başla diyecekler.Demek istedeğim anladığım kadarıyla bu kurum da bir eğitim kurumu gibi değil de ticarethane gibi çalışıyor.Amaç öğrenciyi düşük seviyeden başlatıp daha fazla kura katılmasını sağlamak.

zombiebat

Re: Geothe İstanbul seviye tespit sınavı

Mesaj gönderen zombiebat » Pzt Şub 27, 2017 2:01 am

tamamen katılıyorum çok sorumsuz bir kurum

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 27, 2017 2:33 am

Goethe en büyük global mafyalardan birisi. Su anda bir cok ögrencinin B1 i yok diye red yemesinin tek sebebi konsoloslugun ögrencileri bir sekilde Türkiye deki Goethe kurslarina kayit ettirip para kazandirmak istemesi. Yakinda Goethe nin Telc sinavini Türkiye de nasil engellemek istedigini nerelere nasil baski yaptigini da aciklayacagim. Kimse Goethe ye gitmezse inanin bana tekrardan ögrencilerden B1 istemez konsolosluk ve pes eder. Goethe yüzünden bir cok insan vizeden haketmedigi halde red yiyor. Goethe devlete bagli bir vakif ve Türkiye ve diger önemli bölgelerdeki tek "misyonlari" almanca ögretmek degil.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Pzt Şub 27, 2017 10:35 am

Ben goethe dusseldorfa gidiyorum gercekten cok pahali...Benim durum seninkinin biraz tersi oldu..Ben oyle azicik kendi calismamla geldim dusseldorfta sinava girdim seviye sinavina.Ben A1.1den baslayacagimi zannederken A1.2 den basladim...1 ay kazandim...test bolumunde zaten cok bisey yapamamistim ama kotude degildi ,yazmayida yapmistim A1.2 yazmislardi dosyama...Neyse A1.2ye 1 ay gittim bitti sonra normalde A2.1 e gecmem gerekirken A2.2 sinifina gectim...%95 bunlarin ogretmen eksiklerinden dolayi 2 sinifi birlestirdiler ...Neyse bize a2.2 de 2.1 de olan konularda anlatildi hepsi ...Anladim mi anladim sıkıntı yok ..Haftaya b1.1 e baslayacakmisim...4 ayda gelecegim yere 2 ayda geldim..Ha parasini hakediyomu kesinlikle hak etmiyor..Ama baska bir kursa yazildigimda o kurstan memnun olmazsam o benim icin buyuk bir zaman kaybi ....Cunku sag olsunlar bir turlu avrupa birligine giremedik ,buradaki duzene bakinca cok zor oldugu gozukuyor.Bize vize uygulaniyor , baska bir ulkeden gelen avrupa birligi vatandasi kafasina gore estimi gelip gidiyor..Tamam burda ciddi bir ayırım var ama bu adamlar turkiyeden gelen tum kisilere b1 sarti koymuyo ...Güven verme meselesi bence..Simdi sozum bu b1 sartiyla red yiyenlere degil ama bu adamlar bu sarti kaldirsa buraninda çivisi cikar...Simdi adamlarda diyo bu adam mastera yada lisansa buraya geliyo belki bu adam burda evlilik isine gircek diye dusunebiliyor.Burayi gordukten sonra geri turkiyeye donmek isterlermi bilinmiyo..Ispanyadan gelen adam 6 ay sonra ben annemin babamin yanina doncem diyo bizden gelenler dil kursu bahane diyo..Burda sadece goethe yuzunden red veriliyor gibi seyler sadece kurumu karalamaya giriyor..Bence konsolosluklarin belli kriterleri var onlardan biri olmadimi bence bu b1 kullanilan bir oyuncak.

John

Mesaj gönderen John » Sal Şub 28, 2017 12:44 am

Seviye tespit sınavı konusunda katılıyorum, dandik bir sınav. Konuşma bölümünde de ben Alman hocaya denk geldim, Türk hocaya benim arkadaş. Ben A1.1'den başladım arkadaşım A1.2. Diyeceğim şu ki Goethe'de birkaç tane çok kaliteli Türk hoca var, isim de veririm isteyen varsa. Ben Almanca öğreneceğim diyorsanız bir tek o hocalardan öğrenirsiniz. Onun dışında Alamancı, öğretmenlikten zerre çakmayan ya da 100% alman olan yarım yamalak Türkçe bilen tırışka hocalar anca daha kitaptaki konuları bitirme derdinde, sizin bir şey öğrenip öğrenmemenizle uğraşmayan kişiler. Alamancı Türkler yine biraz insiyatifli, öğretmeye çalışıyor bazısı ama genel olarak traşlar. Bu benim gözlemim, B1'e kadar eğitim aldım. Almanya'ya gelince ama A2'den tekrar başlamak zorunda kaldım, sebebi de Goethe'deki kalitesiz hocalara denk gelmem.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 28, 2017 1:35 am

Yolcu97 yazdı:Ben goethe dusseldorfa gidiyorum gercekten cok pahali...Benim durum seninkinin biraz tersi oldu..Ben oyle azicik kendi calismamla geldim dusseldorfta sinava girdim seviye sinavina.Ben A1.1den baslayacagimi zannederken A1.2 den basladim...1 ay kazandim...test bolumunde zaten cok bisey yapamamistim ama kotude degildi ,yazmayida yapmistim A1.2 yazmislardi dosyama...Neyse A1.2ye 1 ay gittim bitti sonra normalde A2.1 e gecmem gerekirken A2.2 sinifina gectim...%95 bunlarin ogretmen eksiklerinden dolayi 2 sinifi birlestirdiler ...Neyse bize a2.2 de 2.1 de olan konularda anlatildi hepsi ...Anladim mi anladim sıkıntı yok ..Haftaya b1.1 e baslayacakmisim...4 ayda gelecegim yere 2 ayda geldim..Ha parasini hakediyomu kesinlikle hak etmiyor..Ama baska bir kursa yazildigimda o kurstan memnun olmazsam o benim icin buyuk bir zaman kaybi ....Cunku sag olsunlar bir turlu avrupa birligine giremedik ,buradaki duzene bakinca cok zor oldugu gozukuyor.Bize vize uygulaniyor , baska bir ulkeden gelen avrupa birligi vatandasi kafasina gore estimi gelip gidiyor..Tamam burda ciddi bir ayırım var ama bu adamlar turkiyeden gelen tum kisilere b1 sarti koymuyo ...Güven verme meselesi bence..Simdi sozum bu b1 sartiyla red yiyenlere degil ama bu adamlar bu sarti kaldirsa buraninda çivisi cikar...Simdi adamlarda diyo bu adam mastera yada lisansa buraya geliyo belki bu adam burda evlilik isine gircek diye dusunebiliyor.Burayi gordukten sonra geri turkiyeye donmek isterlermi bilinmiyo..Ispanyadan gelen adam 6 ay sonra ben annemin babamin yanina doncem diyo bizden gelenler dil kursu bahane diyo..Burda sadece goethe yuzunden red veriliyor gibi seyler sadece kurumu karalamaya giriyor..Bence konsolosluklarin belli kriterleri var onlardan biri olmadimi bence bu b1 kullanilan bir oyuncak.
Henüz daha 3-4 aydir üyesin. En fazla 1-2 senedir burdaki basvurulari takip ediyorsundur. Son iki cümlen komik olmus.
www.deutschstudent.com

Mkyc01

Mesaj gönderen Mkyc01 » Sal Şub 28, 2017 6:49 am

Arkadaş sanırım 0 almancayla vize almasını şans olarak değil de iyi şartlar sağlayarak aldığını düşünüyor.Ankara da 2 kere vize görüşmesine gittim 2 defasında da bulunduğum saatler için de yaklasık 10 öğrenci A1 sertifikan olmadan başvuruna red gelir gibisinden sözlerle geri çevirildiler, mesela nasıl bir kriter olabilir ki ? Daha vize başvurusunu yapmadan nerden anlayıcak bunu ? Bende 1 defa bu sebepten dolayı red aldım A2 aldığım kurumu beğenmemeleri sebebiyle.
Aller Anfang ist schwer.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Sal Şub 28, 2017 4:25 pm

Yolcu97 yazdı:Ben goethe dusseldorfa gidiyorum gercekten cok pahali...Benim durum seninkinin biraz tersi oldu..Ben oyle azicik kendi calismamla geldim dusseldorfta sinava girdim seviye sinavina.Ben A1.1den baslayacagimi zannederken A1.2 den basladim...1 ay kazandim...test bolumunde zaten cok bisey yapamamistim ama kotude degildi ,yazmayida yapmistim A1.2 yazmislardi dosyama...Neyse A1.2ye 1 ay gittim bitti sonra normalde A2.1 e gecmem gerekirken A2.2 sinifina gectim...%95 bunlarin ogretmen eksiklerinden dolayi 2 sinifi birlestirdiler ...Neyse bize a2.2 de 2.1 de olan konularda anlatildi hepsi ...Anladim mi anladim sıkıntı yok ..Haftaya b1.1 e baslayacakmisim...4 ayda gelecegim yere 2 ayda geldim..Ha parasini hakediyomu kesinlikle hak etmiyor..Ama baska bir kursa yazildigimda o kurstan memnun olmazsam o benim icin buyuk bir zaman kaybi ....Cunku sag olsunlar bir turlu avrupa birligine giremedik ,buradaki duzene bakinca cok zor oldugu gozukuyor.Bize vize uygulaniyor , baska bir ulkeden gelen avrupa birligi vatandasi kafasina gore estimi gelip gidiyor..Tamam burda ciddi bir ayırım var ama bu adamlar turkiyeden gelen tum kisilere b1 sarti koymuyo ...Güven verme meselesi bence..Simdi sozum bu b1 sartiyla red yiyenlere degil ama bu adamlar bu sarti kaldirsa buraninda çivisi cikar...Simdi adamlarda diyo bu adam mastera yada lisansa buraya geliyo belki bu adam burda evlilik isine gircek diye dusunebiliyor.Burayi gordukten sonra geri turkiyeye donmek isterlermi bilinmiyo..Ispanyadan gelen adam 6 ay sonra ben annemin babamin yanina doncem diyo bizden gelenler dil kursu bahane diyo..Burda sadece goethe yuzunden red veriliyor gibi seyler sadece kurumu karalamaya giriyor..Bence konsolosluklarin belli kriterleri var onlardan biri olmadimi bence bu b1 kullanilan bir oyuncak.
Umarim senin vize basvuruna da B1 getir diye red vermezler o zaman anlarsin standartli uygulamayi. Gecen aylarda makina mühendisligi Gazi üniversitesinde 3,09 ortalama ile bitirmis, daha önceden Macaristan da da 1 dönem erasmus yapmis, 2 ay Italya da staj yapmis, bloke hesabi olan ve A2.1 belgesi olan bir bayan arkadasima red verdiler vizeden. Sence neresi güvenilir olmuyor bu profile göre? Bayagi bir sacmalamisin kusura bakma ama. Bu redler daha önce gelen ögrencilerin basarisiz performanslari ve Goethe ye para kazandirmak icin yapiliyor, baska bir aciklamasi yok.

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Sal Şub 28, 2017 8:50 pm

duisburger yazdı:Umarim senin vize basvuruna da B1 getir diye red vermezler o zaman anlarsin standartli uygulamayi. Gecen aylarda makina mühendisligi Gazi üniversitesinde 3,09 ortalama ile bitirmis, daha önceden Macaristan da da 1 dönem erasmus yapmis, 2 ay Italya da staj yapmis, bloke hesabi olan ve A2.1 belgesi olan bir bayan arkadasima red verdiler vizeden. Sence neresi güvenilir olmuyor bu profile göre? Bayagi bir sacmalamisin kusura bakma ama. Bu redler daha önce gelen ögrencilerin basarisiz performanslari ve Goethe ye para kazandirmak icin yapiliyor, baska bir aciklamasi yok.
Ben cok guzel yapiyolar demisim gibi cevap niye yaziyosunuz...Hatta kotuluyorum bu durumu avrupadan basibos insanlar geliyo diye...sadece anlatmaya calistigim illada goethe yuzunden red veriliyormus gibi bi hava var
....Burayada bisey yazmayalim mi hemen yükleniyosunuz...herkes kendi dusuncesini yazar buraya burasi bi forum...Dusuncemi dogru yada yanlis bulursun oda sana kalmis....ha katilmiyorum dersin .... sacmalama falan filan dersen ve Herkes boyle birbirine yazarsa zaten kalmaz saygi...

dielöwe

Mesaj gönderen dielöwe » Çrş Mar 01, 2017 2:39 pm

Konuyu açan arkadaşa tamamen katılıyorum. Bende bu şubeden 1 kur (A1.2) aldım. İlk başta kayıt olurken 2 kur almayı düşünüyordum. İyi ki o zaman yoğun kurs programı açılmadı da 2 kur satın alamadım. Bu aldığım 1 kurdan sonra çokta faydalı olmadığını anlayıp kur bitince bir sonraki kura yazılmadım. Tekrar bahsettiğin konuya gelirsek, seviye tespit sınavı gerçekten çok alakasız, tam da dediğin gibi A1-A2 için neredeyse 70 sorunun içinde 3-4 soru var. Kurs başladığında yeni arkadaşlar da benimle aynı fikirdeydi. Ben bireysel olarak yaptığım seviye tespitlerde A2.1-A2.2 ( bir seviye altta bile çıkmanız fazladan ~1000 tl vermeniz demektir, zaman demektir, verdiğiniz emek demektir ) çıkıyordum, Goethe de bu 70 soruluk sınavda 17-18 doğrum vardı ve gözetmen/öğretmen kağıdıma A1.2 yazdı. Ayrıca bu konudan farkı olarak şunu da belirteyim bu aldığım kur bittikten sonra bize "katılım belgesi" ni vermek için yapılan sınavı ben zaten bu kuru almadan çok rahat geçebilirdim. Benim için aşırı basit bir sınavdı. Tabii sınıftaki diğer öğrenciler için aynı şeyi söyleyemem ama benim o seviyeyi haketmediğimi resmen o sınavdan sonra görmüş oldum. Ayrıca kur bittikten sonra yapılan sınav ile size herhangi bir resmi sertifika değil sadece katılım belgesi verdiklerini öğrendim. Tabii ki sizden sertifika almak istiyorsanız 200 tl civari bir miktarı ödeyip ( girmek istediğiniz seviyeye bağlı olarak ) tekrar bu kur bitirme sınavından ayrı olarak bir "sertifika sınavı" na girmeniz gerektiğini söylüyorlar. Yani kur bittikten sonra aldığınız belge belki de ünv. başvurularında bile göz önüne alınmayacak bir belge. Tam olarak ne işe yarıyor yani ben de hâlâ anlamış değilim. Bunu da belirteyim ki burdan belki buraya kayıt yaptıracaklara ve/veya yaptırmayı düşünenlere bir faydam olur. Eski bir Goethe Institut Beyoğlu öğrencisi olarak.

dielöwe

Mesaj gönderen dielöwe » Çrş Mar 01, 2017 3:04 pm

Yolcu97 yazdı:Ben cok guzel yapiyolar demisim gibi cevap niye yaziyosunuz...Hatta kotuluyorum bu durumu avrupadan basibos insanlar geliyo diye...sadece anlatmaya calistigim illada goethe yuzunden red veriliyormus gibi bi hava var
....Burayada bisey yazmayalim mi hemen yükleniyosunuz...herkes kendi dusuncesini yazar buraya burasi bi forum...Dusuncemi dogru yada yanlis bulursun oda sana kalmis....ha katilmiyorum dersin .... sacmalama falan filan dersen ve Herkes boyle birbirine yazarsa zaten kalmaz saygi...
Yolcu97 arkadaşım sana da bir kaç şey yazayım. Burada zaten kimse konsolusluk neden B1 istiyor demiyor. Physiker in değindiği konuya ve konu başlığına dikkat edersen konunun bu olmadğını anlarsın. Physiker dediğinde tamamen haklı ayrıca konsolosluğun B1 istemesini geçtim sen diyelim ki kendi çabalarınla veya önceden aldığın kurs, özel ders vb. yardımlarla B1 seviyesine ulaştın. Gideceksin Goethe'ye B1 sertifikanı almak için sınava girmek istediğini söyleyeceksin. Onlarda sana 200tl civarı bir ücreti verdikten sonra sınava girebileceği söyleyecekler. Sınava giriyorsun ve A2.2 çıkıyorsun. B1 sertifikası almak için A2+B1 kurslarına yazılırsın yazılmazsın orası artık sana kalır. Bizim bahsettiğimiz konu budur. Konsolosluğun B1 istemesi veya vize şartları değildir. Sen biraz oraya gelen başı boşlara sinirlenmişsin herhalde o yüzden o konuya biraz takılmışsın. Konsolosluk B1 istese B1 olanlar hakkıyla B1 sertifikasını Goethe'den alsa veya Goethe kayıt için yaptığı seviye tespit sınavını tabiri caizse "adam" gibi yapsa ne bu başlık açılırdı ne sen böyle bir cevap yazardın ne de ben böyle bir cevap.

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Prş Mar 23, 2017 12:45 am

Physiker yazdı:Goethe en büyük global mafyalardan birisi. Su anda bir cok ögrencinin B1 i yok diye red yemesinin tek sebebi konsoloslugun ögrencileri bir sekilde Türkiye deki Goethe kurslarina kayit ettirip para kazandirmak istemesi. Yakinda Goethe nin Telc sinavini Türkiye de nasil engellemek istedigini nerelere nasil baski yaptigini da aciklayacagim. Kimse Goethe ye gitmezse inanin bana tekrardan ögrencilerden B1 istemez konsolosluk ve pes eder. Goethe yüzünden bir cok insan vizeden haketmedigi halde red yiyor. Goethe devlete bagli bir vakif ve Türkiye ve diger önemli bölgelerdeki tek "misyonlari" almanca ögretmek degil.
abi tamam da sonuçta koskoca almanya o kurslardan yönlendirmeyle kazanacağı para devede kulak kalır diye düşünüyorum. telc'den alınan belgeyi de kabul etmeseler o zaman dediğin şekilde düşünebilirim. yine de açıklamalarını merakla bekliyorum özellikle telc'in engellenmesi konusunu.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 23, 2017 2:42 am

Yukarda belirttigim gibi Goethe nin tek amaci kurs vermek degil ve devlete bagli bir dernek olarak gözüküyor. Dernegin ayakta kalabilmesi icin de para akisinin olmasi gerekiyor.
www.deutschstudent.com

hsnrfmrngz

Mesaj gönderen hsnrfmrngz » Çrş Eyl 20, 2017 6:12 pm

Merhaba sınavdan. 5 Dakika önce çıktım. Evet yazılı olan aşırı zor 70 sorudan 2 doğrum çıktı 12 tane sallamıstim. Konusma sınavında nelerden geliyorsun vb sorular sordu cidden çok kolaydı. Normal seviyem a2 idi 4 ay kursa ara verdikten sonra A1. 2. Olarak belirlendi. Bence goethe seviyenizi yetmiyor. Girecek arkadaşlara tavsiyem. Konusma sınavına girsinler. Kendilerini orda göstersinler.

alibey

Mesaj gönderen alibey » Prş Oca 09, 2020 5:35 pm

John yazdı: Sal Şub 28, 2017 12:44 am Seviye tespit sınavı konusunda katılıyorum, dandik bir sınav. Konuşma bölümünde de ben Alman hocaya denk geldim, Türk hocaya benim arkadaş. Ben A1.1'den başladım arkadaşım A1.2. Diyeceğim şu ki Goethe'de birkaç tane çok kaliteli Türk hoca var, isim de veririm isteyen varsa. Ben Almanca öğreneceğim diyorsanız bir tek o hocalardan öğrenirsiniz. Onun dışında Alamancı, öğretmenlikten zerre çakmayan ya da 100% alman olan yarım yamalak Türkçe bilen tırışka hocalar anca daha kitaptaki konuları bitirme derdinde, sizin bir şey öğrenip öğrenmemenizle uğraşmayan kişiler. Alamancı Türkler yine biraz insiyatifli, öğretmeye çalışıyor bazısı ama genel olarak traşlar. Bu benim gözlemim, B1'e kadar eğitim aldım. Almanya'ya gelince ama A2'den tekrar başlamak zorunda kaldım, sebebi de Goethe'deki kalitesiz hocalara denk gelmem.
Dostum konuşma sınavında ne soruluyor seviye tespitte. Yardımcı olursan çok sevinirim.

alibey

Mesaj gönderen alibey » Prş Oca 09, 2020 5:56 pm

Seviye tespitte konuşma sınavında ne soruluyor bilen varsa cevaplayabilir mii? :?: :roll:

John

Mesaj gönderen John » Pzr Kas 01, 2020 8:49 pm

Basit sorularla başlıyorsun. Kendini tanıtma vs. sonra bir konu seçiliyor mesela hangi mesleği yapıyorsun. Seviyor musun? Neden? İşini anlat, tam ne yapıyorsun. Hatırladıklarım bunlar.